PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سحر طبیعت در روستاهای شگفت انگیز اطراف مشهدHAMEDZH2
Saturday 7 May 2011-1, 12:20 AM
سحر طبیعت در روستاهای شگفت انگیز اطراف مشهد مشهد »: روستاهای شگفت انگیز اطراف مشهد
در مشهد، از انتهای پیچ وکیل آباد کلان شهر مشهد که می گذری بوی تازگی مشامت را می نوازد و خنکای نسیم با طراوتی روی پوستت می نشیند، دیگر از سر و صدای آزار دهنده و هوای دود گرفته شهر خبری نیست و هر چه جلوتر می روی جاذبه چشم اندازهای طبیعی این مسیر بیشتر می شود.
اینجا طبیعت رنگ و بوی دیگری دارد؛ با آب و هوای پاک و لطیف و رودخانه ها و چشمه سارهای جاری در تپه ها و باغ های سرسبز و خرم روستاها که بیشتر آنها در امتداد یک دره طولانی صف کشیده اند همگی تو را به سوی خود می کشانند تا ساعتی در دل طبیعت زیبا، فارغ از مشکلات زندگی شهرنشینی سپری کنی.
کنگ
یکی از مناطق دیدنی و جذاب اطراف مشهد روستای کنگ در 28 کیلومتری غرب مشهد است، برای رسیدن به این روستا باید راه آسفالته طرقبه - نغندر را پشت سر گذاشت.
بعد از گذشتن از طرقبه و نغندر، نسیم خنکی پهنای صورت را نوازش می دهد و پدیدار شدن درختان سر به فلک کشیده در دامنه کوه و قرار گرفتن خانه های زیبای روستایی که پشت بام هر خانه حیاط خانه دیگر به شمار می آید، چشم انداز بدیعی را به وجود آورده است که بسیاری از طبیعت دوستان را به سوی خود می خواند.
کنگ به دلیل وجود کوههای مرتفع، استقرار در کنار رودخانه و عدم وزش باد های خشک از آب و هوای معتدل و بسیار مطبوعی برخوردار است.
کار و پیشه مردم روستا باغداری، دامداری و فرش بافی است.
در کنار این پیشه ها، مشاغلی همچون نجاری و تراشکاری نیز رواج دارد.
به دلیل نبود زمین مسطح و مناسب برای کشاورزی و وجود زمینهای شیب دار، باغداری و مشاغل وابسته به آن جزو فعالیت های زراعی روستا محسوب می شود.
بافت تاریخی، زیبا و اصلی کنگ باعث شده است که به منظور حفظ ارزش های تاریخی و فرهنگی موجود در این روستا اقدام هایی برای مستند سازی آن توسط پایگاه میراث فرهنگی توس انجام گیرد تا جلوه های سنتی این روستای زیبا همچنان حفظ شود و مأمنی باشد برای دوستداران طبیعت و سنتها.
مایان
روستاهای مایان سفلی، مایان وسطی و مایان علیا از جمله روستاهای زیبا و خوش آب و هوای منطقه طرقبه است که همه در راستای یک رودخانه قرار گرفته اند، داشتن مردمانی خونگرم و زحمتکش و مهربان و در عین حال دلاور از ویژگی های بارز این روستاها می باشد.
ابرده سفلی
روستای ابرده سفلی از توابع بخش طرقبه شهرستان مشهد در 43 کیلومتری مشهد قرار گرفته است این روستا از سطح دریا 1500 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن معتدل کوهستانی با زمستان هایی نسبتا سرد و تابستان هایی نسبتا معتدل است.
روستای ابرده سفلی، در میان دره ای استقرار یافته و پیرامون آن را کوه فرا گرفته است کوه کنگ در جنوب روستا واقع شده و رودخانه زشک از میان روستا عبور می کند.
روستای ییلاقی و زیبای ابرده سفلی در دوره های مختلف، مورد توجه بوده است.
روستای کوهپایه ای ابرده سفلی، در شیبی ملایم استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد و کوچه های روستا پیچ در پیچ است.
معماری سنتی و ساده خانه های روستا، با دیوارهای گل اندود و سقفهای مسطح، با محیط اطراف هماهنگی یافته اند.
روستای ییلاقی ابرده سفلی به دلیل موقعیت طبیعی و اقلیم مساعد، چشم اندازها و جاذبه های گردشگری متنوعی دارد و در بیشتر ایام سال گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند.
زشک
این روستای ییلاقی نیز در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز و 48 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع شده و از نظر چشم اندازهای زیبا، صفای محیط و آب و هوای معتدل و کوهستانی یکی از بهترین و زیباترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد به شمار می رود.
پاژ
روستای پاژ در پانزده کیلومتری شمال شهر مشهد، در تقاطع جاده کارده به کلات نادری واقع شده است.
به استناد متون تاریخی و ادبی، این روستا زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی است، به طوری که نگاشته اند، حکیم حماسه سرای ایران در سال 329 یا 330 هجری قمری در همین روستا چشم به جهان گشود و در سن 30 سالگی نظم شاهنامه را آغاز و پس از گذشت 35 سال اشعار حماسی خود را به نام شاهنامه به پایان رسانید، و به روایت مشهور سال 416 ه. ق به دیار باقی شتافت.
روستای فعلی پاژ دارای 800 هکتار مساحت است که از مجموع آن حدود چهار هکتار به بخش مسکونی اختصاص یافته، است.
بخشی از فضای مسکونی روستا در میان آن و بقیه بر ورای تپه ای موسوم به قلعه بلند مکانی که به نظر می رسد در گذشته محل اصلی و هسته مرکزی دهکده پاژ بوده، قرار دارد.
علاوه بر این مناطق ییلاقی، روستاهای نغندر، بوژان، حصار، اندرخ را نیز باید از جمله تفرجگاه ها و ییلاق های اطراف مشهد به شمار آورد که با رودهای بزرگ و جاری در دل کوه های پوشیده از درختان سبز و افراشته هوش از سر هر بیننده ای می ربایند.