PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درمان نازاییHAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 03:11 AM
عواملی که در ناباروری زنان نقش دارد

عواملی که در ناباروری زنان نقش دارد
دستگاه تناسلی از دو قسمت اصلی ، یکی دستگاه تناسلی خارجی و دیگری تناسلی داخلی تشکیل شده است .
دستگاه تناسلی خارجی ، شامل فرج و مهبل است .
دستگاه تناسلی داخلی ، ‌شامل رحم ، لوله های رحمی و تخمدانها است .
کار دستگاه تناسلی ، تولید مثل و فراهم آوردن موجبات قاعدگی است . این اعمال تحت تأثیر ترشح موادی از بعضی غدد ،‌ از جمله هیپوفیز و تیروئید و هم چنین تخمدانها انجام می شود .
* نکات زیر در بررسی ناباروری زنان اهمیت دارند .
سن
مدت ازدواج
مدت نازائی
سابقه ازدواج های قبلی
سابقه بیماریها در خود و خانواده ، ابتلا به بیماریهای غدد داخلی مانند تیروئید و یا دیابت
سابقه سقط
وضعیت قاعدگی ( کیفیت و کمیت خون قاعدگی ، درد در موقع قاعدگی ) ‌
تعداد مقاربت در هفته
نحوه مقاربت
وجود نازائی در بستگان .
عوامل یاد شده در بالا می توانند در ناباروری زن نقش داشته باشند .
« قاعدگی مرتب » نشان دهنده وضعیت سلامت هورمونهای داخلی و بخصوص انجام تخمک گذاری است . این علامت از هر آزمایش گران قیمت دیگری بهتر است .
بالا بودن سن بیمار و طول مدت نازائی ، احتمال درمان موفقیت آمیز را کمتر می کند . زیرا پیر شدن دستگاه تولید مثل ، بخصوص تخمدانها ،‌ نقش عمده ای در ناباروری دارد . به علاوه افزایش سن خطر سقط را هم افزایش می دهد . اکثریت سقط های اولیه خودبخودی ، پس از ۳۵ سالگی و به علت اختلال ژنتیکی اتفاق می افتند . بطوری که خطر سقط های خودبخودی در سنین کمتر از ۳۰ ، کمتر از ۱۰ درصد است ، ولی این رقم در سنین بالای ۴۰ ، به ۳۴ درصد می رسد .‌ مطالعات نشان داده است که تخمک های زنان مسن قدرت باروری کمتری دارند و با افزایش سن ، احتمال افزایش بعضی از بیماریها که سبب ناباروری می شوند هم بیشتر است . همچنین احتمال ابتلا دستگاه تناسلی به عفونت های تناسلی و احتمال صدمه خوردن تخمدانها و ولوله های رحمی در زنانی که در محیط شغلی با مواد سمی سروکار دارند ، بیشتر است .
سیگار کشیدن روی حاملگی تأثیر سوء دارد و قدرت باروری را هم در زن و هم در مرد کاهش می دهد . خطرات مصرف دخانیات با افزایش سن بیشتر می شود . بین تعداد سیگار مصرفی و نازائی رابطه مستقیم وجود دارد .
حشیش سبب مهار هورمونهای تولید مثل می شود و تولید مثل را هم در زن و هم در مرد کاهش می دهد . کافئین – که در قهوه و چای وجود دارد – اثرات سوء روی باروری دارد و مصرف زیاد آن حاملگی را به تعویق می اندازد .
زوجها باید بدانند که وقوع حاملگی نیاز به زمان دارد و در هر دوره تخمک گذاری ۳۰ درصد شانس حاملگی وجود دارد .
رابطه « مدت زمان مقاربت مکرر » و « شانس وقوع حاملگی » در زوج ها به شرح زیر است :
اگر زمان تماس ۳ ماه باشد ، شانس حاملگی ۵۷ درصد است .
اگر زمان تماس ۵ ماه باشد ، شانس حاملگی ۷۲ درصد است .
اگر زمان تماس ۱ سال باشد ، شانس حاملگی ۸۵ درصد است .
اگر زمان تماس ۲ سال باشد ،‌ شانس حاملگی ۹۳ درصد است .
همانطور که گفته شد دستگاه تناسلی داخلی زن چهار قسمت اصلی به شرح زیر دارد که نازائی در زنها عمدتاً ممکن است مربوط به اختلال کار یک یا چند تا از آنها باشد .
تخمدانها
لوله های رحمی
جسم رحم
دهانه رحم
* تخمدانها :
نیمی از موارد نازائی به علت اختلال در کار تخمک گذاری تخمدانها است . اگر زن به طور منظم قاعده شود ، دلیل بر تخمک گذاری مناسب است و اگر قاعدگی او نامرتب باشد ، تخمک گذاری مناسبی وجود ندارد که باید علت آن بررسی شود . فقط حاملگی نشان قطعیت تخمک گذاری است ، اما علائم دیگر به شرح زیر است :
بالا رفتن درجه حرارت بدن : بعد از تخمک گذاری درجه حرارت بدن حدود نیم درجه بالا می رود . برای اندازه گیری ، بیمار هر روز صبح از روز اول قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی ، بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از هر گونه فعالیت بدنی ، درجه حرارت بدن خود را از راه دهان می گیرد و ثبت می کند . بالا رفتن درجه حرارت از روز پانزدهم قاعدگی به مقدار نیم درجه و بالا ماندن آن تا موقع قاعدگی بعدی ، علامت تخمک گذاری است .
بررسی ترشحات گردن رحم :‌ ترشحات گردن رحم در موقع تخمک گذاری فوق العاده زیاد است ، ولی پس از تخمک گذاری کاهش می یابد .
نمونه برداری : نمونه برداری از لایه داخلی رحم و بعضی آزمایشهای تخصصی هم به تشخیص تخمک گذاری کمک می کنند .
در مواردی که نازائی مربوط به توقف تخمک گذاری است ، از داروهای تحریک کننده تخمک گذاری از جمله هورمونهای زنانه ( استروژن و پروژسترون بصورت تنها و یا ترکیبی ) استفاده می شود . تحریک تخمک گذاری با این روش حداقل به مدت ۶-۴ ماه طول می کشد .
از بعضی داروها و آمپولها هم برای تحریک تخمک گذاری استفاده می شود . با مصرف آمپولها ممکن است چند قلوزائی پیش بیاید .
* لوله های رحمی
اختلال در کار و شکل لوله های رحمی هم سبب ناباروری می شود . باید بدانیم که باز بودن لوله شرط لازم برای حاملگی است ولی شرط کافی نیست . زیرا لوله های رحمی دارای چندین عمل به شرح زیر هستند :
باعث انتقال اسپرم از رحم به سمت تخمک آزاد شده از تخمدان ، ( در ظرف چند ثانیه ) می شوند .
تخم بارور شده را به داخل رحم منتقل می کنند .
بسته بودن لوله ها در هر نقطه از طول لوله و خوب عمل نکردن آن در هر یک از موارد یاد شده در بالا سبب نازائی می شود که باید درمان شود .
* حفره و جسم رحم
با آزمایشات تخصصی حفره و جسم رحم مورد بررسی قرار می گیرد و موانع موجود برای بارداری مشخص می شوند . از جمله این موانع فیبروم ( نوعی تومور خوش خیم ) رحم و یا زائده های داخل رحم است .
شکلهای غیرعادی رحم اصولاً باعث نازائی نمی شوند ، ولی باعث سقط های مکرر می شوند که این مطلب هم جزء ناباروری محسوب می شود ،‌ به هر حال این موارد باید توسط پزشک تشخیص داده شده ، درمان شوند .
* دهانه رحم
دهانه رحم علاوه بر اینکه محل عبور اسپرم است ، مانند لوله های رحمی دارای چند فعالیت دیگر هم هست . با این تفاوت که کارش چندین برابر لوله های رحمی است .
وقتی سلولهای متحرک اسپرم از محیط خود ، یعنی مایع منی ، وارد محیط مهبل – که حالت اسیدی دارد – می شوند ، ترشحات دهانه رحم همچون مادری از آنها موظبت کرده ،‌ سپس آنها را راهی رحم و لوله های رحمی می کند .
بنابراین دهانه رحم یک عامل مهم در باروری است و مشکلات ساختمانی و تغییرات فیزیکی و شیمیایی محیط آن در نازائی نقش بسیار عمده دارند . دهانه رحم از طریق معاینه ارزیابی می شود . در معاینه پزشک ، وجود عفونت و ترشحات غیرعادی و وجود کیست های چرکی معلوم می شود . وجود مواد ضد اسپرم در ترشحات دهانه یکی از علل نازائی است که باعث بی حرکت شدن اسپرم ها و جلوگیری از انتقال آنها به قسمت بالایی رحم می شود . به هر حال در هر مورد با نظر پزشک متخصص ، تشخیص ودرمان لازم انجام می گیرد .
علاوه بر عواملی که در بالا در مورد علل نازائی زنان بیان شد ، ابتلا به بیماریهای زیر نیز در ناباروری زنان نقش مهم و اساسی دارد :
بیماریهای التهابی لگن و بیماریهای مقاربتی
اندومتریوز ( وجود نسج دیواره داخلی رحم در خارج از رحم )
تخمدان پلی کیستیک ( وجود کیست های ریز فراوان در تخمدانها ) .
تشخیص ودرمان همه این موارد بر عهده پزشک است .

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 03:13 AM
بسیاری از مردم باور نمی‌کنند که برخی عفونت‌ها، می‌توانند بر قابلیت باروری شخص آسیب برسانند. برخی از عفونت ها هم در مرد و هم در زن باعث ناباروری می‌شوند.برخی کاشته شدن رویان در داخل رحم را مختل می‌کنند و برخی باعث سقط می‌شوند. در مردها عفونت در کیسۀ منی یا غدۀ پروستات، از راه های خاصی می‌تواند بر اسپرم‌ها اثر کند. سلول‌های چرک توانایی شناگری اسپرم ها را کاهش می دهند.بعضی عفونت ها می‌توانند باعث مسدود شدن مسیر اسپرم در دستگاه تناسلی مرد شده منجر به توقف انتقال اسپرم شوند.
بسیاری از مردم باور نمی‌کنند که برخی عفونت‌ها، می‌توانند بر قابلیت باروری شخص آسیب برسانند. برخی از عفونت ها هم در مرد و هم در زن باعث ناباروری می‌شوند.برخی کاشته شدن رویان در داخل رحم را مختل می‌کنند و برخی باعث سقط می‌شوند. در مردها عفونت در کیسۀ منی یا غدۀ پروستات، از راه های خاصی می‌تواند بر اسپرم‌ها اثر کند. سلول‌های چرک توانایی شناگری اسپرم ها را کاهش می دهند.بعضی عفونت ها می‌توانند باعث مسدود شدن مسیر اسپرم در دستگاه تناسلی مرد شده منجر به توقف انتقال اسپرم شوند.
الف) کلامیدیا
یک باکتریاست که از راه تماس جنسی منتقل می‌شود و در زن ها بدون اینکه علامت خاصی ایجاد کند باعث نازایی می‌شود. نقش این باکتری در ناباروری را می‌توان به یک ------ ساعتی تشبیه کرد که قربانیان آن روز به روز در حال افزایشند به ویژ در دختران نوجوان.
برخی نهادهای پزشکی در انگلیس اعلام کرده اند که ابن عفونت شایع ترین عفونت منتقل شونده از طریق تماس‌های جنسی در جامعۀ بریتانیا است. برخی کشورها مثل سوئد به طور روتین افراد را از نظر ابتلا به این عفونت بررسی می‌کنند که این اقدام تأثیر شگفت آوری بر تعدا مبتلایان به این بیماری داشته است. این عفونت به عنوان یک بیماری خاموش شناخته می شود و تعداد کمی از خانم های مبتلا به آن، علائمی مثل ترشحات چرکی از خود بروز می دهند.
مردان هم می‌توانند به این عفونت مبتلا شوند که علائم آن به صورت احساس سوزش در مجرای دفع ادرار بروز می‌کند. این عفونت می‌تواند روی قابیلت باروری مرد اثر کند. در زن‌ها کلامیدیا می تواند چند ماه نهفته بماند و سپس از طریق گردن رحم وارد رحم و لوله‌های فالوپ شود و منجر به ایجاد بیماری‌های التهاب لگن شود. در صورت عدن درمان می‌تواند باعث انسداد و ضایعه در لولۀ فالوپ و در نتیجه ایجاد نازایی یا حاملگی نا به جا (ep ) شود. در مردان می‌تواند باعث التهاب بیضه و لوله‌های اطراف آن (اپی‌دیدیم) شود.
ب) مایکوپلاسما و اورئوپلاسما
مایکوپلاسما هومینیس و اورئاپلاسما اورئالیتیکوم میکروب‌های خیلی شایعی هستند که باعث عفونت های مجاری ادراری تناسلی در مرد و زن می شوند.
این موجودات زندۀ ذره‌بینی همیشه باعث نازایی نمی‌شوند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال۱۹۷۰ میلادی انجام گرفت، مشخص شده در کسانی که به علت نامشخصی دچار ناباوری بودند، وجود این ارگانیزم ها در ترشحات رحمی (در زنان) و ترشحات منی (در مردان) آنان بیشتر بود و مداوای این عفونت میزان باروری آن ها را افزایش داد.
این عفونت در مردها باعث کاهش تعداد اسپرم ها (در هر سی‌سی منی) و کاهش قابلیت حرکت اسپرم‌ها شده درصد اسپرم‌های غیر طبیعی را افزایش می‌دهد.
در این بررسی‌ها مشخص شد رابطه‌ای بین این عفونت و افزایش خطر سقط جنین وجود دارد.

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 03:14 AM
تعدادی از بیماری ها و مشکلات طبی می توانند اثر منفی روی باروری شما داشته باشند.
بعضی از این مشکلات مثل بسته شدن لولۀ فالوپ به طور مستقیم و بعضی نیز مثل بیماری سلیاک (نوعی بیماری گوارشی) به طور غیر مستقیم بر روی باروری شما اثر می گذارند.
در هر صورت بسیاری از این بیماری ها قابل مدائا هستند و با افزایش سطح سلامت و تندرستی می توان برآن ها غلبه کرد و قدرت باروری را به حالت عادی برگرداند.

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 03:14 AM
نقش درمان های دارویی ،هنگامی که دارید باردار شوید ، اگر تحت درمان با داروهای خاصی هستید، درمورد اینکه کدامیک از داروها حیاتی تر است و کدامیک اهمیت کمتری دارد؛ با پزشک خود مشورت کنید. برخی داروها اثر مستقیمی روی باروری دارند و در خصوص مصرف آن ها باید با پزشک مشورت کنند. برخی داروها علاوه بر تأپیر روی اسپرم ، بر روی ÷رسۀ انزال و قدرت جنسی نیز اثر دارند.
داروهایی مثل: سولفاسالازین، نیتروفورانتوئین، پروپرنانول و کتوکونازول، می تواند باعث ناتوانی جنسی شوند.
علاوه بر این، داروهای مورد استفاده در نقرس و فشار خون می توانند در باروری مداخله کنند. Nsaid ها حتی می توانند تخمک گذاری را متوقف کنند.

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 03:15 AM
افزایش سن در مرد و زن باعث کاهش قابلیت باروری می شود. تخمک های زن قبل از تولد به صورت اولیه ایجائ می شوند و معنی ان این است که تخمک های یک زن ۳۵ ساله ده ۲۵ سال از تخمک های یک زن مسن ترند.بعد از ۳۵ سالگی، زمان باردار شدن و خطر سقط افزایش می یابد.
از نظر زیست شناسی بهتر است باردار شدن در همان سال های اولیۀ ازدواج صورت گیرد؛ اما در سالهای اخیر متوسط سنی که زن اولین بچۀ خودر ا به دنیا می آورد افزایش یافته است. گفتن این جمله به زن بالای ۳۵ سال که شما مسن هستید و تخمک هایتان پیر شده اند، اثر روحی ـ روانی مخربی بر وی خواهد داشت و به جای آن می توان به زن توصیه کرد که با افزایش سطح سلامت خود ، کیفیت تخمک ها را افزایش دهد(این روش در بخش ۲ توضیح داده شده اند).
در اینجا داستان زندگی سارای ۴۲ ساله که برای مشورت به من مراجعه کرده بود می تواند قوت قلبی برای شما باشد:
افزایش سن در مرد و زن باعث کاهش قابلیت باروری می شود. تخمک های زن قبل از تولد به صورت اولیه ایجائ می شوند و معنی ان این است که تخمک های یک زن ۳۵ ساله ده ۲۵ سال از تخمک های یک زن مسن ترند.بعد از ۳۵ سالگی، زمان باردار شدن و خطر سقط افزایش می یابد.
از نظر زیست شناسی بهتر است باردار شدن در همان سال های اولیۀ ازدواج صورت گیرد؛ اما در سالهای اخیر متوسط سنی که زن اولین بچۀ خودر ا به دنیا می آورد افزایش یافته است. گفتن این جمله به زن بالای ۳۵ سال که شما مسن هستید و تخمک هایتان پیر شده اند، اثر روحی ـ روانی مخربی بر وی خواهد داشت و به جای آن می توان به زن توصیه کرد که با افزایش سطح سلامت خود ، کیفیت تخمک ها را افزایش دهد(این روش در بخش ۲ توضیح داده شده اند).
در اینجا داستان زندگی سارای ۴۲ ساله که برای مشورت به من مراجعه کرده بود می تواند قوت قلبی برای شما باشد:
سارا یک وکیل دادگستری بود و بعد از سومین عمل ناموفقivf (باروری در لولل آزمایش)، با خاطری پریشان به من مراجعه کرد. به او گفته شده بود که تخمک‌هایش نامرغوبند و اینک در مرحلۀ یائسگی قرار ارد.
او در حالی که به کلینیک مراجعه کرد که جملۀ «تخمک‌های شما کهنه شده‌اند» همچنان در گوشش طنین‌انداز بود. به او گفتم هیچ تظمینی نمی توانم بدهم اما می‌توانم کمک کنم که شما و شوهرتان سلامتی خود را به وضع مطلوبی برسانید که در هر صورت کار مفیدی خواهد بود. آن‌ها دستورالعمل بخش ۶ این کتاب شامل: تغذیه مکمل، تغییرات در رژیم غذایی و تغییرات در زندگی را به کار بستند . ۶ ماه بعد سار باردار شد و اینک آن ها صاحب یک پسر بچۀ سالم هستند.

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 03:16 AM
ماری جوانا: می تواند هورمون های fshو lh را که که در مردان برای تولید اسپرم لازمند را کاهش می‌دهد. این دارو می تواند میل جنسی را نیز در مردان کاهش دهد.در زنان می تواند باعث نامنظم شدن قاعدگی، کاهش باروری و گاهی توقف تخمک گذاری شود.کوکائین: می تواند باعث کاهش تعدا اسپرم‌ها، تضعیف قابلیت حرکت اسپرم‌ها و افزایش درصد اسپرم‌های غیر طبیعی شود.هروئین: می‌تواند سطح تستوسترون را در مردان کاهش دهد.
هروئین کوکائین: مصرف همزمان هروئین و کوکائین باعث ایجاد مشکلاتی در باروری زن می شود و احتمال سقط، مرده زدایی و تولد نوزاد ناهنجار را افزایش می دهد

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 03:18 AM
وزن بدن نقش مهمی در باروری دارد. وزن بیش از حد زیاد و بیش از حد کم ، هر دو می توانند باعث اختلال در باروری شوند. برای این که بیشترین شانس باردار شدن را داشته باشید، باید وزن بدنتان در محدودۀ معینی باشد. طبیعت مقدار بیشتری چربی در بدن قرار داده است تا برای تغذیه و ÷رورش جنین مورد استفاده قرار گیرد ( درصد وزن متوسط و درصد وزن مرد متوسط از چربیی تشکیل شده است).
دختران جوان تا زمانی که درصد چربی بدن آن ها به درصد نرسد، عادت ماهیانه نمی شود. وجود چربی کافی در بدن، برای باروری ضروری و برای تخمک گذاری لازم است.
الف)
کم وزنی
وزن بدن نقش مهمی در باروری دارد. وزن بیش از حد زیاد و بیش از حد کم ، هر دو می توانند باعث اختلال در باروری شوند. برای این که بیشترین شانس باردار شدن را داشته باشید، باید وزن بدنتان در محدودۀ معینی باشد. طبیعت مقدار بیشتری چربی در بدن قرار داده است تا برای تغذیه و ÷رورش جنین مورد استفاده قرار گیرد ( درصد وزن متوسط و درصد وزن مرد متوسط از چربیی تشکیل شده است).
دختران جوان تا زمانی که درصد چربی بدن آن ها به درصد نرسد، عادت ماهیانه نمی شود. وجود چربی کافی در بدن، برای باروری ضروری و برای تخمک گذاری لازم است.
الف)
کم وزنی
کاهش زیاد وزن می تواند باعث توقف عادت ماهیانه شود. کاهش زیاد وزن می تواند در اثر ورزش سنگین و زیلد در ورزشکارانی که تحت رژیم غذایی سفت و سخت هستند اتفاق بیفتد.
ناباوری می تواند در اثر رؤیم غذایی خاص نیز اتفاق بیفتد؛ مثل بیماری بی اشتهایی در خانم ها که می تواند منجر به توقف عادت ماهیانه شود.
ب) اضافه وزن
اگر وزن زنی بیش از حد افزایش یابد، می تواند منجر به توقف تخمک گذاری شود. تحقیقات نشان می دهد، از دست دادن مقدار کمی وزن ۰حدود درصد) ، می تواند از طریق تحریک تخمک گذاری، ایجاد در هورمون ها منظم تر کردن عادت ماهیانه، باعث افزایش باروری است.
خوشبختانه تغذیه روزمرۀ شما کاملاً در کنترل خودتان است و خوردن غذای سالم مهمترین اقدامی است که شما می اوانید برای موفقیت در باردار شدن انجام دهید.

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 03:18 AM
۱٫ اگر پریود های منظم دارید (یعنی حداقل ماهی یکبار با یکی دو روز عقب و جلو پریود می شوید) و تصمیم به بارداری دارید با تاخیر یک هفته ای پریود به احتمال قوی حامله هستید برای اثبات این قضیه ساده ترین راه استفاده از Home Test(تست ادرار) است که در خانه انجام می شود وروش آن روی جلد تست توضیح داده شده است .

۱٫ اگر پریود های منظم دارید (یعنی حداقل ماهی یکبار با یکی دو روز عقب و جلو پریود می شوید) و تصمیم به بارداری دارید با تاخیر یک هفته ای پریود به احتمال قوی حامله هستید برای اثبات این قضیه ساده ترین راه استفاده از Home Test(تست ادرار) است که در خانه انجام می شود وروش آن روی جلد تست توضیح داده شده است .

(بهترین زمان برای انجام تست ادرار صبحگاه است چون میزان هورمونHCG در ادرار بیشتر از ساعتهای دیگر روز است)
روش مطمئن تر تست خون است که با تجویز پزشک ذر آزمایشگاه انجام میشود
۲٫ بلافاصله بعد از قطعی شدن حاملگی روزی یک عدد مصرف کنید بایداسید فولیک را شروع کنند
نکته:
حداقل ۲ تا ۳ ماه قبل از بارداری بهتر است از ترکیبات اسید فولیک استفاده شود تا مشکلاتی از قبیل سقط جنین یا منگولیسم ایجاد نشود. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد اسید فولیک می‌تواند از تأخیر رشد جنین جلوگیری کرده و باعث بهبود رشد شود
متخصین معتقدند که اسید فولیک تا پایان ۳ ماهه اول ادامه یابد و بعد از آن قرص آهن شروع شود تا ۴ الی ۶ماه بعد از زایمان
۳٫در همان ماههای اول یکسری آزمایشهای اولیه از جمله چک هموگلوبین, آهن, فریتین و همچنین آزمایش ادرار برای رد عفونت و یکسری آزمایشات برای رد بیماریهایی مثل سفلیس سرخچه

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 04:54 AM
بیماری هایی که بر قابلیت باروری مرد اثر می گذارند.حدود۴۰ درصد نازایی ها از ناحیه مرد است، با این وجود همچنان بیشترین تأکید در بررسی علل ناباروری روی زن ها است. برای پی بردن به علت نازایی هر دو شما باید از نظر وجود عوامل احتمالی نازایی مورد بررسی قرار گیرد.
الف) اسپرم غیر طبیعی
همه مردها اسپرم غیر طبیعی دارند که تا درصد آن ها قابل قبول است. اسپرم غیر طبیعی ممکن است دو سر داشته باشد یا اصلاً دم نداشته باشد.
اگر اسپرم های غیر طبیعی در منی مرد خیلی بالا باشد می تواند اثر منفی روی باروری داشته باشد. برخی از متخصصین عقیده دارند که اسپرم‌های غیر طبیعی در عبور از لولة فالوپ و نیز سوراخ کردن دیوارۀ تخمک دچار مشکل می‌شوند. تعداد زیاد اسپرم‌ها می‌تواند احتمال باروری را افزایش دهد و نرمال بودن آنها نیز نقش حیاتی در باروری دارد.
نتایج یک تحقیق نشان داده است که مردان با تعدا کم اسپرم‌ها همچنان می‌توانند بارور باشند و با شرط اینکه درصد اسپرم‌های طبیعی در آن ها بالا باشد.
بیماری هایی که بر قابلیت باروری مرد اثر می گذارند.حدود۴۰ درصد نازایی ها از ناحیه مرد است، با این وجود همچنان بیشترین تأکید در بررسی علل ناباروری روی زن ها است. برای پی بردن به علت نازایی هر دو شما باید از نظر وجود عوامل احتمالی نازایی مورد بررسی قرار گیرد.
الف) اسپرم غیر طبیعی
همه مردها اسپرم غیر طبیعی دارند که تا درصد آن ها قابل قبول است. اسپرم غیر طبیعی ممکن است دو سر داشته باشد یا اصلاً دم نداشته باشد.
اگر اسپرم های غیر طبیعی در منی مرد خیلی بالا باشد می تواند اثر منفی روی باروری داشته باشد. برخی از متخصصین عقیده دارند که اسپرم‌های غیر طبیعی در عبور از لولة فالوپ و نیز سوراخ کردن دیوارۀ تخمک دچار مشکل می‌شوند. تعداد زیاد اسپرم‌ها می‌تواند احتمال باروری را افزایش دهد و نرمال بودن آنها نیز نقش حیاتی در باروری دارد.
نتایج یک تحقیق نشان داده است که مردان با تعدا کم اسپرم‌ها همچنان می‌توانند بارور باشند و با شرط اینکه درصد اسپرم‌های طبیعی در آن ها بالا باشد.
ب) واریکوسل
واریکوسل عبارت است از گشاد شدن سیاهرگ‌های اطراف بیضه.
این عارضه اغلب مشکلی برای باروری مردان ایجاد نمی کند اما می تواند از طریق افزایش دمای بیضه برآیند تولید اسپرم‌ها آسیب وارد کند. به همین دلیل بستن این ساهرگ‌ها (جراحی واریکوسل) در برخی مردان مبتلا، مشکل باروری را اصلاح کرده و در برخی دیگر تأثیر نداشته است. متأسفانه پزشکان نمی‌توانند پیش‌بینی کننده که درمان واریکوسل در چه کسانی مفید است و در چه کسانی تأثیری ندارد.
ج) انسداد‌ها
انسداد (گرفتگی) در بخشی از دستگاه تناسلی مردان، می تواند از طریق بستن مسیر خروج اسپرم و جلوگیری از انزال (خارج شدن منی از مرد) روی باروری مرد اثر منفی بگذارد. این انسدادها می توانند در اثر ضایعات ناشی از عفونت هایی مثل مایکوپلاسما یا اورئاپلاسما و نیز جراحی‌های قبلی ایجاد شوند. یک ضایعه شدید ناشی از لگد زدن محکم به کشالة ران در برخی ورزش‌ها، حتی می تواند تولید اسپرم را در بیضه ها متوقف کند.
د) بیضۀ نزول نکرده
این عارضه عبارت است از عدم نزول بیضه از داخل حفرۀ شکم به داخل کیسۀ بیضه در طی تکامل جنین در رحم مادر. در اطفال مبتلا به این بیماری از روش جراحی برای وارد کردن بیضه به داخل کیسۀ بیضه استفاده می شود. در صورت تشخیص دیر هنگام و در نتیجه عمل جراحی دیر هنگام، این مشکل می تواند اثر منفی بر باروری مرد داشته باشد.
ر) بیماری های دیگر
دیابت شیرین و دیگر اختلالات غدد درون‌ریز بیماری های غدة تیروئید و دیابت بی‌مزه می تواند در کنترل هورمونی تولید اسپرم مداخله کنند. عفونت‌های پروستات و اپی‌دیدیم (ساختمان لوله‌‌ای شکلی که روی نوک هر بیضه ، در قسمت بالای آن قرار گرفته است) می‌توانند باعث مداخله در تولید اسپرم یا انسداد مجرای خروج آن شوند. عفونت‌های دیگر مثل ارکیت (ورم بیضه) ناشی از اوریون، می توانند باعث ناباوری همیشگی شوند

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 05:10 AM
ما در زندگی روزمره پیوسته در معرض بمباران سموم و مواد شیمیایی هستیم. این مواد درغذاها ، پاکت های بسته بندی مواد غذایی، حشره کش ها، افزودنی ها، مواد نگهدارنده، پاک کننده های خانگی، اسپری ها و ذرات قابل استنشاق، مواد نگهدارندۀ چوب و مواد ضد کرم چوب به وفور یافت می شوند. همۀ عوامل فوق ممکن است بر باروری شما اثر بگذارند.واقعیت این است که ما در دریایی از هورمون‌ها و موا شیمیای غوطه‌ور هستیم و بسیاری از این عوامل بر باروری ما اثر منفی دارند لیکن اغلب جدا کردن تک‌تک عوامل آسیب‌زا، کاری غیر ممکن یا بسیار دشوار است.
تحقیقات نشان داده است که رابطۀ نزدیکی بین ناباروری در حیوانات وحشی(حیات وحش) و موادی که «گزنواستروژن» نامیده می شوند وجود دارد. گزنواستروژن‌ها مواد شیمیایی شبیه هورمون استروژن هستند که توسط آلودگی ناشی از حشره‌کش‌ها و تولید فرآورده‌های پلاستیکی ایجاد می شوند. زمانی به قدرت این گزنواستروژن‌ها پی‌برده شد که گروهی از دانشمندان دریافتند تمساح هایی که در یکی از مناطق ایالت فلوریدا سر از تخم درآوردند، آلت تناسلیشان بسیار کوچک و سطح هورمون‌ها در بدن آن‌ها تغییر کرده بود. این تغییر ناشی از مواد حشره کشی بود که قبلاً به داخل این مناطق ریخته شده و با اثر شبه استروژن خود بر تکامل جنسی تماسح‌ها اثر گذاشته بود.
ما در زندگی روزمره پیوسته در معرض بمباران سموم و مواد شیمیایی هستیم. این مواد درغذاها ، پاکت های بسته بندی مواد غذایی، حشره کش ها، افزودنی ها، مواد نگهدارنده، پاک کننده های خانگی، اسپری ها و ذرات قابل استنشاق، مواد نگهدارندۀ چوب و مواد ضد کرم چوب به وفور یافت می شوند. همۀ عوامل فوق ممکن است بر باروری شما اثر بگذارند.واقعیت این است که ما در دریایی از هورمون‌ها و موا شیمیای غوطه‌ور هستیم و بسیاری از این عوامل بر باروری ما اثر منفی دارند لیکن اغلب جدا کردن تک‌تک عوامل آسیب‌زا، کاری غیر ممکن یا بسیار دشوار است.
تحقیقات نشان داده است که رابطۀ نزدیکی بین ناباروری در حیوانات وحشی(حیات وحش) و موادی که «گزنواستروژن» نامیده می شوند وجود دارد. گزنواستروژن‌ها مواد شیمیایی شبیه هورمون استروژن هستند که توسط آلودگی ناشی از حشره‌کش‌ها و تولید فرآورده‌های پلاستیکی ایجاد می شوند. زمانی به قدرت این گزنواستروژن‌ها پی‌برده شد که گروهی از دانشمندان دریافتند تمساح هایی که در یکی از مناطق ایالت فلوریدا سر از تخم درآوردند، آلت تناسلیشان بسیار کوچک و سطح هورمون‌ها در بدن آن‌ها تغییر کرده بود. این تغییر ناشی از مواد حشره کشی بود که قبلاً به داخل این مناطق ریخته شده و با اثر شبه استروژن خود بر تکامل جنسی تماسح‌ها اثر گذاشته بود.
الف) مواد غذایی با اصلاح ژنتیکی f .m .g
خوشبختانه امروزه مخالفت های زیادی بر علیه مواد غذایی با اصلاح زنتیکی برانگیخته شده است. اگر تولید تجاری این مواد غذایی همچنان ادامه یابد، در آینده سلامتی ما را ------ ساعتی جدیدی تهدید خواهد کرد.
وقتی ژن ایجاد کنندۀ قرمزی وارد ساختمان ژنتیکی یک گل اطلسی می شود، اگر چه گیاهی با ریشه های بیشتر و برگ های پرموتر تولید می‌کند از قدرت باروری آن را می کاهد . گیاهان با اصلاح ژنتیکی حتی باروری حشراتی را که بر روی آن ها می‌نشینند را کاهش می‌دهند. در هر صورت دانشمندان باید بدانند که دستکاری طبیعت ممکن است عواقب نامطلوبی داشته باشد.
ب) مواد شیمیایی خانگی
شواهد فراوانی وجود دارند که نشان می دهند مواد شیمیای موجود در خانه نظیر اسپری ها، پاک کننده ها و حشره کش ها بر باروری ما اثر منفی دارند.
یک تحقیق که در سال۱۹۹۱ میلادی در آمریکا انجام شد نشان داد زنانی که سابقۀ ناباروری با علت نامشخص و نیز سقط مکررداشتند، در بدن آن‌ها دو مادۀ شیمیایی که عمدتاً در نگهدارنده‌های چوبریال چرم، پارچۀ رومبلی، پتو و بعضی انواع پوشاک یافت می‌شود بیشتر است. برخی مواد شیمیایی می توانند باروری را مختل کنند یا از رشد و تکامل تخمک بارور شده جلوگیری کنند.
ج) اشعۀ یونیزان
این نوع از اشعه که ذرات بارداری به نام یون تولید می کنئ، از اشعۀ x حاصل می شود. این اشعه قدرت آن را دارد که تغییراتی در سلول ایجاد کند و نیز می تواند باعث سقط و نازایی شود.
بیضه یکی از حساس ترین اعضای بدن نسبت به اشعۀ x است.
اگر بیضه جحتی به مقدار کم هم در معرض تابش مستقیم اشعۀ x قرار گیرد، تعداد اسپرم‌ها به طور مستقیم می‌تواند به صفر برسد.
تحقیقات ثابت کرده است مردانی که در محیط کار خود با اشعۀ x سر و کار دارند، امکان دارد تعداد اسپرم‌ها در آن‌ها کاهش یابد.
د) اشعۀ غیر یونیزان
این تششعات به طور طبیعی توسط خورشید تولید می شوند و نمی توانند ایجاد یون بکنند. ما در زندگی روزمره از طریق وسایل مختلفی مثل: رادار، تلفن همرا، امواج رادیویی، تلویزیون، کامپیوتر، پتوی برقی و دیگر وسایل در معرض این اشعه قرار داریم.
ممکن است خبرهای ترسناکی دربارۀ خطرات مختلف تلفن‌های همراه برای سلامتی بدن به گوشتان خورده باشد. در این گزارش ها مطالبی دربارۀ نقش تلفن‌های همراه در افزایش فشار خون، افزایش سردرد ها و ایجاد ناحیۀ پر تلاطم و داغ در مغز و نیز رابطۀ آن ها با تومورهای مغزی بیان می شود. با این وجود دانشمندان معتقدند اثبات این مدعیات هنوز به نحقیقات بیشتر و دقیق تری نیاز دارد.
محققان دانشگاه مون پلیر در فرانسه، پی بردند که جنین در حال رشد موجود در تخم پرندگان، می تواند در اثر امواج الکترومغناطیسی تولید شده ویدئو و تلویزیون آسیب ببیند. از بررسی های فوق می توان استنباط کرد که ممکن است امواج الکترومغناطیسی حاصل از تلفن همراه، احتمال سقط جنین در زن ها را افزایش دهد. البته موضوع افزایش احتمال سقط در انسان و اثرات این امواج بر باروری زن و مرد هنوز به اثبات نرسیده است.
ر) فلزات سمی سنگین
خصوصیات این عناطر در بخش ۲ توضیح داده شده است اما برخی از آن‌ها به علت تأثیراتی که روی باروری دارند بیشتر مورد تأکید قرار گرفته اند.
جیوه
یک فلز سنگین سمی است که امروزه هوا، آب و خاک را در بسیاری از نقاط جهان آلوده کرده است.
آلودگی به جیوه در اثر سوزاندن سوخت های فسیلی و افزایش استفاده از آن در صنعت و کشاورزی ایجاد شده است.
مقادیر خیلی کمی جیوه نیز در حشره کش ها، مواد پرکنندۀ دندان و ماهی ها ( به ویژف ماهی تن) یافت می شود.جیوه بسیار سمی است و در کسانی مثل دندانپزشکان زن و خانم های دستیار در امور دندانپزشکی باعث افزایش احتمال سقط می شود.
در طی سالیان متمادی، مصرف ماهی های آلوده به جیوه در بسیاری از مردان اهل هنگ‌کنگ ، تکامل اسپرم‌ها را مختل کرده است.
در گزارش زیر در مورد تراز و همسرش، به نظر می رسد جیوه نقش مهمی داشته است: تراز به راحتی باردار می شد ولی در ده هفتگی جنینش را به راحتی سقط می کرد و مجبور می شد کورتاژ کند و خود تراز کمبود روی و سلنیوم داشت و سطح منیزیم در بدن همسرش پایین بود. شوهرش می گفت: در بچگی با جیوه بازی می کرده و اندازه گیری نشان می داد که سطح جیوه در بدنش بالا است.
این زوج دستورالعمل های چهار ماهۀ آمادگی قبل از بارداری را به کار بستند (به بخش ۶ رجوع شود) ؛ هر دو از مکمل‌های غذایی استفاده کردند و همسر تراز مقدار زیادی مواد آنتی‌بیوتیک مصرف کرد تا جیوه را از بدنش دفع کند. تراز بعذ از مدتی باردار شد و هم اینک او و شوهرش صاحب یک پسر بچه دوست داشتنی هستند.
سرب
این فلز به طور طبیعی در زمین یافت می شود لیکن ما به طور روزمره از طریق لوله های سربی ئر معرض مقادیر یزاد این فلز قرار داریم.
مسمومیت شدید با این فلز می تواند باعث ناباروری و سقط جنین شود.
بر اساس مطالعات انجام شده ، از میان فلزات سمی، سرب، بیشترین خطرات را برای باروری مردان دارد.
سرب می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم‌ها، افزایش اسپر‌های ناهنجار و نیز کند‌تر و تنبل‌تر شدن آن ها شود.
کادمیم
یک ماده سمی غیر آلی است که در توتون و تنباکو موجود است و می تواند درز بدن جمع شود. این ماده می تواند عناصر غذایی مثل روی zn را که نقش مهمی در باروریزن و مرد دارند، بلوکه (مهار) کند.
مس
این فلز، هم سمی و هم حیاتی است و آن بستگی دارد به اینکه شما چگونه در معرض این عنصر قرار گیرید. بدن شما از طریق لوله‌های آب، سیم مسی موجود درiud (وسیله داخل رحمی جلوگیری از بارداری)، استخرهای شنا و جواهراتی که استفاده می کنید، مس را جذب می کند. این فلز تمایل به افزایش غلظت خود در بدن دارد.
مس و وری، آنتاگونیست همدیگر هستند؛ به این معنی که وقتی سطح مس در بدن بالا می‌رود، سطح روی (zn ) در بدن کاهش می یابد و چون روی نقش حیاتی در باروری زوجین دارد، تنظیم مس بدن در محدوده طبیعی اهمیت زیادی دارد.
در مورد ژانت و همسرش که شرح حال آنها در ذیل آمده است، کمبود روی و سطح بالای مس، دو فاکتور مسلم و تعیین کننده هستند:
ژانت ۲۸ ساله،۱۲هفته قبل از این که به من مراجعه کند دچار سقط جنین شده بود. بررسی نشان داد سطح کلسیم، سلنیم و روی ( zn ) در بدن او پایین و سطح سرب بالا است.
شوهر۳۴ ساله او نیز دچار کمبود روی و سلنیم بود و سطح سرب در او بالا بود. برای من خیلی مهم بود کهقبل از اینکه آن ها دوباره باردار شوند و سقط کنند، از طریق دستورالعمل چهارماهۀ قبل از بارداری (رجوع شود به بخش ۶)، وضعیت آن ها را به حالت عادی برگردانم.
برای آنمکمل های غذایی مناسب جهت جبران کمبود مواد یاد شده تجویز کردم و توصیه کردم مواد آنتی اکسیدان مثل ویتامین c مصرف کنند تا سرب از بدن آن ها دفع شود.
بعد از گذشت مدتی آن ها صاحب یک بچه سالم و دوست داشتنی شدند.

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 05:11 AM
اولین وسیله پخت و پز مایکروویو در سال ۱۹۷۴ وارد بازار شد و امروزه در بسیاری از خانه، دست کم یک اجاق مایکروویو وجود دارد. یک اجاق مایکروویو غذا را با استفاده از امواج الکترومغناطیس با فرکانس بالا می پزد. مولکول های موجود در این غذاها با سرعت ۲۰۰۰ بار در ثانیه تحریک می شوند. و این امر منجر به گرم شدن خود به خودی غذای می‌شود. اگر چه طرفداران این وسایل معتقدند که اجاق مایکروویو طوری طراحی شده است که امواج الکترومغناطیس از داخل ان به بیرون نشت نمی‌کند اما بسیاری از کارشناسان عقیده دارند این امواج می توانند به بیرون نشت کرده و روی باروری ما اثر بگذارند.
موضوع دیگر این است که این غذاها ممکن است به طریق ناشناخته ای تغییر کنند چون در اجاق های مایکروویو از آب استفاده نمی شود، ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین c حفظ می شوند؛ مثلاً ۸۲ درصد ویتامین c موجود در گوجه فرنگی در این روش پخت حفظ می شود اما ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین های k, e, d, a آسیب بیشتری می‌بینند.
تخمۀ کدو تنبل حاوی مقادیر توجهی اسیدهای چرب ضروری است که نقش مهمی در باروری زن دارند و پختن با اجاق مایکروویو باعث از بین رفتن ۴۶ درصد این چربی ها می شود. امواج مایکروویو می‌توانند باعث تخریب دیواره‌های سلولی در غذاهای گیاهی مثل سبزیجات شوند.
به نظر می رسد فرآیند پختن غذا با امواج مایکروویو در تولید رادیکال های آزاد نیز نقش داشته باشد. (بین رادکیل های آزاد ی بیماری های سرطان، رماتیسم مفصلی، پیری زودرس و بیماری های عروق کرونر قلب رابطه وجود دارد). در هر صورت اگر سعی دارید شانس بارور شدن خود را افزایش دهید، باید از هر عاملی که می تواند تأثیر منفی روی قابلیت شما داشته باشد پرهیز کنید.

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 05:12 AM
الف) بسته شدن سلول های فالوپ: لولۀ فالوپ مسیر ارتباطی تخمدان و رحم است و اسپرم ها شناکنان از این مسیر عبور می کنند تا برای عمل لقاح خود را به تخمک برسانند. در صورت بسته شدن این مسیر مشکلات جدی برای باوری زن ایجائ می شود و مداخلۀ پزشکی جهت رفع آن لازم است.
ب) سندرم تخمئان پلی کیستیک (pcos ): این بیماری علت اصلی تخمک گذاری در بسیاری از خانم ها است. زنان مبتلا به این بیماری ممکن است دچار افزایش وزن، کاهش یا توقف عادت ماهیانه و رشد ناهنجار موهای بدن در ناحیۀ میان پاها، صورت و روی پستان ها شوند. این بیماران مستعد نوسانات خلقی و احساسی نیز هستند.
الف) بسته شدن سلول های فالوپ: لولۀ فالوپ مسیر ارتباطی تخمدان و رحم است و اسپرم ها شناکنان از این مسیر عبور می کنند تا برای عمل لقاح خود را به تخمک برسانند. در صورت بسته شدن این مسیر مشکلات جدی برای باوری زن ایجائ می شود و مداخلۀ پزشکی جهت رفع آن لازم است.
ب) سندرم تخمئان پلی کیستیک (pcos ): این بیماری علت اصلی تخمک گذاری در بسیاری از خانم ها است. زنان مبتلا به این بیماری ممکن است دچار افزایش وزن، کاهش یا توقف عادت ماهیانه و رشد ناهنجار موهای بدن در ناحیۀ میان پاها، صورت و روی پستان ها شوند. این بیماران مستعد نوسانات خلقی و احساسی نیز هستند.
ج) فیپروئیدها : این بیماری عبارت از رشد وخیم (غیر سرطانی) بافت‌های فیبروئید در داخل رحم یا روی آن است. این عارضه خیلی شایع است و اگر باعث فشار به اعضای مجاور خود نشود می توان سال‌ها بدون علامت و بدون نیاز به درمان باقی بماند. معذالک در مواردی ممکن است فیبروئید ها منجر به ناباوری یا سقط شوند(به بخش۵ مراجعه شود). رشد زیاد فیبروئیدها می‌تواند باعث بزرگ شدن رحم یا پیچ خوردن آن شود که باعث می‌شود رویان نتواند در دیوارۀ رحم کاشته شود. در چنین حالتی شما ممکن است به راحتی باردار شوید اما به علت عدم امکان کاشته شدن تخمک لقاح یافته در دیوارۀ رحم، در همان مراحل اولیه دچار سقط شوید. بافت فیبروئیدها معمولاً با حجم جنین هم سن خود قابل مقایسه است.
د) اندومتریوز: در این بیماری بافت بافت پوششی داخل رحم در مکان‌هایی خارج از رحم، مثل: لوله های فالوپ، تخمدان ها، مثانه، روده‌ها و حتی جاهایی مثل مخاط بینی رشد می‌کند؛ سپس این بافت ها در پاسخ به تحریکات هورمونی (همانند پوش داخلی رحم)، شروع به خونریزی و ایجاد علائم می‌کنند که این وضعیت در جاهایی که امکان خروج خون وجود ندارد می‌تواند باعث درد و التهاب شود. من زنی را دیده‌ام که به علت مهاجرت بافت اندومتر(پوشش داخلی رحم) به راه هوایی بینی، در ایام قاعدگی دچار خونریزی از بینی می‌شد.
چون اندومتریوز می‌تواند باعث ایجاد ضایعات ناشی از زخم و نیز انسدادهایی در ناحیۀ حفرۀ لگن شود؛ می‌ تواند روی باروری اثر منفی داشته باشد.
به نظر می رسد۵۰درصد زنان مبتلا به اندومتریوز مشکلاتی از نظر بارداری داشته باشند. این بیماری در زنان بالای۳۰ سال که بچه دار نشده‌اند خیلی شایع تر است.
در برخی مبتلایان ممکن است لوله‌های فالوپ چنان آسیب ببینند که دیگر نتوانند تخمک را عبور دهند.
اگر سندرم تخمدان پلی‌کیستیک باعث ضایعات شدید در تخمدان شود، می‌تواند باعث فقدان تخمک گذاری شود. کاشته شدن بافت‌های اندومتری (پوشش داخلی رحم) بر روی تخمدان، می‌تواند باعث تشکیل کیست هایی شود که از خون قهوه ای تیره پر شده که کیست‌های شکلاتی نامیده می‌شوند.
ذ) بیماری سلیاک: این بیماری در اثر عدم تحمل ماده ای به نام گلوتن ایجاد می‌شود. گلوتن جرئی مهم از گندم است و غلات دیگر مثل: چاودار، جو و جودو سر نیز حاوی گلوتن بوده می‌توانند همین مشکل را ایجاد کنند، البته برنج و ذرت مشکلی در این زمینه ایجاد نمی‌کنند . گلوتن از طریق وارد کردن آسیب به پرزهای دیوارۀ روده و توقف جذب مواد غذایی حیاتی ، باعث ایجاد این بیماری می شود.
تشخیص آن از طریق نمونه داری از بافت روده و بررسی آن صورت می گیرد.
متأسفانه بیماری سلیاک به طور غیر مستقیم می تواند اثر منفی بر قابلیت باروری داشته باشد. علائم کلینیکی سلیاک شامل: مدفوع چرب و بدبو، کاهش وزن، کم خونی، نفخ، خستگی و علائم کمبود و یتامین ها و مواد معدنی می باشند. این بیماری می تواند خطر مرده زدایی و مرگ قبل از تولد را افزایش دهد.

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 05:13 AM
شما همان چیزی هستید که به صورت غذا آن را مصرف می کنید.
به عبارتی اگردر یک ماشین با بازده بالا از بنزینی با کیفیت پایین استفاده کنید،
ممکن است مدتی بتواند کار کند اما بعد از مدتی بازدهی و کارآیی آن کاهش می یابد. بدن شما هم همین وضعیت را دارد. بدن باید از سوخت مناسب استفاده کند تا بتواند خوب کار کند و تخمک ها (سلول جنسی مرد) سالمی تولید کند. باروی شما تا حد زیادی به تغذیه تان بستگی دارد.
مواد غذایی همانند سابق غنی و کامل نیستند.
شما همان چیزی هستید که به صورت غذا آن را مصرف می کنید.
به عبارتی اگردر یک ماشین با بازده بالا از بنزینی با کیفیت پایین استفاده کنید،
ممکن است مدتی بتواند کار کند اما بعد از مدتی بازدهی و کارآیی آن کاهش می یابد. بدن شما هم همین وضعیت را دارد. بدن باید از سوخت مناسب استفاده کند تا بتواند خوب کار کند و تخمک ها (سلول جنسی مرد) سالمی تولید کند. باروی شما تا حد زیادی به تغذیه تان بستگی دارد.
مواد غذایی همانند سابق غنی و کامل نیستند.
امروزه یکی از مشکلات ما آن است که مقداری زادی غذاهای فرآورده و خالص شده مصرف کنیم. برخی از این غذاها مواد اصلی خود را در طی فرآیند تولید صنعتی تا حد زیادی از دست داده اند. به عنوان مثال ۸۰ درصد روی ( ) موجود در گندم در اثر فرآیند آسیاب کردن و سبوس گیری از دست می رود.
خاک کشاورزی نیز در اثر استفادۀ بیش از حد دچارفقر مواد غذایی می شود و در نتیجه و در نتیجه سبزیجات و گیاهانی که در این خاک ها کشت می شوند، از مواد معدنی کافی برخوردار نیستند. اگر شما چند سال متوالی از رژیم غذایی خاصی خاصی تبعیت کنید تا مقدار غذای مصرفی خود را محدود کنید، ممکن است دچارکمبود تعدادی از ویتامین ها و مواد معدنی شوید.
البته رژیم غذایی کاملاً متعادل بی عیب و نقص افسانه ای بیش نیست و ما به سادگی نمی توانیم عناصر غذایی مورد نیاز خود را از طریق رژیم غذایی روزانه به دست آوریم.
اگر شما به این کمبود های غذایی، عواملی چون حشره کش ها، مواد افزونی و مواد نگهدارنده را نیز اضافه کنید ( مراجعه کنید به بخش های و )، خواهید که چگونه زندگی روزمره باروری شما تحت تأثیر قرار می دهند و به آن آسیب می رسانند.
اثرات مواد شیمیایی مثل حشره کش ها بر روی باروری ثابت شده است و مواد دیگری نیز از طریق اثر منفی بر سلامت کلی شما، روی قدرت باروریتان اثر می گذارند. دانشمندان ممکن است از اثر سمی یک مادۀ شیمیایی روی باروری آگاهی داشته باشند اما اثر جمعی این مواد بر قابلیت باروری ما مشخص نیست.

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 05:14 AM
بسیاری از افراد از آسیب هایی که مصرف الکل و استعمال دخانیات دردورۀ بارداری بر چنین وارد می کند آگاهی دارند اما بسیاری از زوج ها باور نمی کنند که استعمال دخانیات و مصرف الکل بتواند قدرت باروری آن ها را وختل کند. البته خبر خوبی که در این مورد می توان داد این است که اثرات اینها بر باروری همیشگی نیست و بعد از توقف مصرف آن ها، اثرات زیانبارشان بر باروری از بین رفته و وضعیت شخص به حالت عادی بر می گردد.
الف) نقش الکل
نوشیدن الکل می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم های غیر طبیعی و کاهش درصد اسپرم های دارای قابلیت تحرک شود.
الکل از طریق تأثیر بر فرآیند تولید و آسازی تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) نیز می تواند روی باروری مرد اثر کند.
بسیاری از افراد از آسیب هایی که مصرف الکل و استعمال دخانیات دردورۀ بارداری بر چنین وارد می کند آگاهی دارند اما بسیاری از زوج ها باور نمی کنند که استعمال دخانیات و مصرف الکل بتواند قدرت باروری آن ها را وختل کند. البته خبر خوبی که در این مورد می توان داد این است که اثرات اینها بر باروری همیشگی نیست و بعد از توقف مصرف آن ها، اثرات زیانبارشان بر باروری از بین رفته و وضعیت شخص به حالت عادی بر می گردد.
الف) نقش الکل
نوشیدن الکل می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم های غیر طبیعی و کاهش درصد اسپرم های دارای قابلیت تحرک شود.
الکل از طریق تأثیر بر فرآیند تولید و آسازی تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) نیز می تواند روی باروری مرد اثر کند.
الکل چون بر کبد اثر می گذارد می تواند باعث تجمع هورمون های جنسی زنانه (که در مرد هم به طور طبیعی مقدار کمی تولید می شود) در بدن مرد شده از این طریق باعث کاهش قدرت جنسی و تعداد اسپرم ها شود. الکل همچنین می تواند باعث کاهش جذب عناصر غذایی مثل روی به داخل بدن شود.
روی ماده غذایی مهمی است که در باروری مرد نقش حیاتی دارد. برای ساخته شدن لایۀ خارجی اسپرم و دم آن باید مقدار کافی روی وجود داشته باشد و نیز این عناصر با غلظت بالایی در اسپرم یافت می شود.
کاهش ( ) در غذای مرد می تواند تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد. مصرف زیاد الکل می تواند باعث توقف عادت ماهیانه و تخمک گذاری در زن ها شود.
اگر چه نوشیدن مقادیربالاتر الکل می تواند بر باروری شما اثر منفی داشته باشد. لذا نمی توان گفت نوشیدن مقدار کمتر آن خالی از اشکال است بلکه می توان گفت مقدار اندک آن نیز برای شما ( که می خواهید باردار شوید) زیاد است.
مصرف الکل توسط زنان باردار احتمال سقط را تا دو نیم ( ) برابر زنان عادی افزایش می دهد و اگر زنی هم الکل بنوشد و هم سیگار بکشد، احتمال سقط در او چهار برابر زنان عادی می شود.
) نقش دخانیات
بسیاری از مردم اطلاعات زیادی در خصوص سیگار کشیدن در بیماری های مختلف ریه مثل آمفیزم و سرطان ریه دارند و اکثراً از اثرات مخرب سیگار در حاملگی نیز مطلع هستند، اما افراد کمی از نقش سیگار در کاهش قدرت باروری زوج هخا اطلاع کافی دارند. دود توتون یا تنباکو حاوی چهار هزار نوع ترکیب شیمیایی است. برخی از این ترکیبات عبارتند از: اکسید نیتروژن، آمونیاک، هیدروکربن های معطر، سیانید هیدروژن، کلرید وینیل، نیکوتین، سرب و کادمیم.
برخی خانم ها فقط هنگام بارداری سعی می کنند سیگار نکشند، غافل از اینکه دود سیگار می تواند شانس حامله شدن شما را نیز کاهش دهد.
سیگار کشیدن در مردان می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها، افزایش اسپرم های غیر طبیعی و کاهش سطح تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) شود. دود سیگار همچنین می تواند باعث کندی و تنبلی اسپرم ها و نیز کاهش سطح ویتامین در خون شود.
کمبود و یتامین باعث می شود اسپرم ها به جای رو به جلو به همدیگر بچسبند و مصرف مقدار کافی ویتامین به طور روزانه می تواند باعث اصلاح این مشکل شود. استعمال دخانیات و در زنان می تواند باعث یائسگی زودرس شود و این موضوع برای زنانی که سنشان بالا است و می خواهند باردار شوند اهمیت حیاتی داردو
ج) نقش داروهای تفننی
طی سال های اخیر مصرف ماری جوانا و کوکائین سیر فزاینده ای داشته و برای بخشی از مردم به صورت بخشی از زندگی روزانه در آمده است.
البته افزایش مقبولیت اجتماعی این داروها دلیل بر بی ضرر بودن آن ها نیست. این داروها بر روی باروری شما و شوهرتان اثر منفی دارند اما در صورت ترک آن ها بعد از مدت کوتاهی اثرات منفی شان بر براروری از بیم می رود. مصرف آن ها در بارداری اثرات فاجعه باری بر روی جنین دارد.

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 05:14 AM
انواع مشخصی از مشاغل ممکن است با کاهش باروری زن و مرد ارتباط داشته باشند. مثلاً راننده‌ای حرفه‌ای ساعت‌ها در حالت نشسته هستند که این امر می‌تواند منجر به کاهش تعداد اسپرم‌ ها و افزایش درصد اسپرم‌های ناهنجارشود. احتمالاً قرار گرفتن بیضه‌ها در محیط گرم در این افراد بر کیفیت اسپرم ها اثر منفی می گذارد.کسانی که در محیط های گرم مثل نانوایی یا ریخته گری کار می کنند می توانند دچار کاهش تولید اسپرم ها شوند.کارگران مزارع که در معرض حشره کش‌ها و سایر مواد شیمیایی قرار دارند، دچار کاهش تعداد اسپرم‌ها می‌شوند و همسرانشان نیز ممکن است دچار سقط جنین شوند.در سال ۱۹۹۱ میلادی ۱۵۰۰ مرد بعد از اینکه در معرض آفت کشی که در باغات موز مورد استفاده قرار می گیرد قرار گرفتند عقیم شدند. حشره کش های دیگر مثل دی بروموکلروپروپان (dbcp ) باعث تغییراتی در اسپرم ها می شوند.
زنانی که در معرض حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها قرار می‌گیرند، ممکن است دچار مشکلاتی در بارداری شوند یا احتمال سقط در آن‌ها افزایش یابد.
کارکنان مراکز درمانی ممکن است در معرض مقدار زیادی گازهای بیهوشی، داروهای سیتواستیک، جیوه و اشعۀ ایکس قرار گیرند.
انواع مشخصی از مشاغل ممکن است با کاهش باروری زن و مرد ارتباط داشته باشند. مثلاً راننده‌ای حرفه‌ای ساعت‌ها در حالت نشسته هستند که این امر می‌تواند منجر به کاهش تعداد اسپرم‌ ها و افزایش درصد اسپرم‌های ناهنجارشود. احتمالاً قرار گرفتن بیضه‌ها در محیط گرم در این افراد بر کیفیت اسپرم ها اثر منفی می گذارد.کسانی که در محیط های گرم مثل نانوایی یا ریخته گری کار می کنند می توانند دچار کاهش تولید اسپرم ها شوند.کارگران مزارع که در معرض حشره کش‌ها و سایر مواد شیمیایی قرار دارند، دچار کاهش تعداد اسپرم‌ها می‌شوند و همسرانشان نیز ممکن است دچار سقط جنین شوند.در سال ۱۹۹۱ میلادی ۱۵۰۰ مرد بعد از اینکه در معرض آفت کشی که در باغات موز مورد استفاده قرار می گیرد قرار گرفتند عقیم شدند. حشره کش های دیگر مثل دی بروموکلروپروپان (dbcp ) باعث تغییراتی در اسپرم ها می شوند.
زنانی که در معرض حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها قرار می‌گیرند، ممکن است دچار مشکلاتی در بارداری شوند یا احتمال سقط در آن‌ها افزایش یابد.
کارکنان مراکز درمانی ممکن است در معرض مقدار زیادی گازهای بیهوشی، داروهای سیتواستیک، جیوه و اشعۀ ایکس قرار گیرند.
دندان پزشکان و دستیاران آن ها ممکن است دچار مشکلات باروری ناشی از جیوۀ موجود در مواد پر کنندۀ دندان شوند.
نقاش ها و کارگران چاپخانه ها می توانند در معرض رنگ ها و حلال ها قرار گیرند.
زنانی که در معرض مواد شیمیایی و فلزات سنگین قرار می‌گیرند، اغلب دچار مشکلات قاعدگی می شوند و آمار سقط و اختلالات هورمونی در آن‌ها بالا می رود.
در صورتی که شما با همسرتان با سرب سر و کار دارید (در کسانی با باطری‌های ذخیره برق سر و کار دارند) یا در معرض اشعه، حشره کش ها و حلال ها قرار دارید و نیز اگر کارگر رختشویی یا ارایشگر بوده در معرض مواد شیمیایی مختلف قرار دارید، باروری شما می تواند در اثر این مواد آسیب ببیند.
برخی عوامل که اثر سمی روی اسپرم ها دارند عبارتند از: جیوۀ غیرآلی، دی بروموکلروپروپان، دی بروماید اتیلن، اترهای اتیلن گلیکول، کلروپروپن و دی سولفید کربن.
برخی عوامل خطر زای شغلی نیز عبارتند از: گرما، کار سخت و پر مشقت، اشعۀ یونیزان، قرار گرفتن در معرض سرب، عوامل ضد سرطان، وارد شدن مقادیر فراوان داروهای بیهوشی به بدن، اکسید اتیلن و مونو اکسید کربن.
دستگاه های بصری
این دستگاه ها از قبیل ویدئو و تلویزیون طیفی از تشعشعات الکترومغناطیس شامل: اشعۀ ماوراء بنفش، اشعۀ مادون قرمز، امواج مایکروویو، فراکانس های رادیویی و امواج فرکانس پایین (elf ) را تولید می‌کنند. علی‌رغم اینکه امروزه تعداد زیادی از مردان و زنان در هر شبانه روز ساعت‌ها در مقابل صفحۀ نمایشگر (مانیتور) می‌نشینند لیکن به شکل تعجب آوری، اطلاعات موجود در مورد اثرات زیانبار آن بر سلامت و باروری ما کم است.
البته مطالعه مختلف خطرات امواج حاصل از این دستگاه ها را گوشزد کرده‌اند. مئت زمانی که شخص با کامپیوتر کار می‌کند در میزان تأثیرات آن مهم است.
زوج‌هایی که مشکل باروری دارند، در اثر این مشکل می‌توانند دچار استرس شوند و این استرس می تواند تأثیر منفی بر بارداری آنها داشته باشد. زنی که نگهداری قابلیت باروری خود است، ممکن است تخمک‌هایی تولید کند که به حد کافی رسیده نباشد.
گاهی تغییر شغل ممکن است باعث از میان رفتن استرس و وقوع بارداری شود. خیلی از زوج‌ها متوجه شده اند که حاملگی آن‌ها در ایام تعطیل، یعنی زمانی که فارع از استرس و اضطراب بوده‌اند اتفاق افتاده است.
در هر صورت ناباروری یک مشکل چند عاملی است که یک بخش آن عوامل فیزیکی مثل هورمون ها و تغذیه و بخش دیگر آن را مسائل روانی و عاطفی تشکیل می‌دهد.

HAMEDZH2
Wednesday 3 August 2011-1, 05:15 AM
حاملگی فرآیند پیچده ای است و به عوامل متعددی وابسته است که هر کدام در مرحلۀ معینی وظیفۀ خود را انجام می دهند؛ اولاً باید وضعیت هورمون ها متعادل باشد تا تخمک گذاری (سلول جنسی زن) به طور عادی رشد کند، ثانیاً شما باید بتوانید تخمک گذاری کنید، ثالثاً شما باید در زمان مناسبی در دورل ماهیانه عمل جنسی انجام دهید. علاوه بر این شوهر شما باید اسپرم کانت (تعداد اسپرم ها در هر سی سی منی) خوب و نیر اسپره های سالم اشته باشد تا بتواند به داخل موکوس گردن رحم نفوذ کرده با عبور از آن خود را برای عمل لقاح به تخمک برسانند. تخمک نیز باید بتواند توسط لوله فالوپ گرفته شود تا در این لوله امکان برخورد آن با اسپرم فراهم شود. نهایتاً هنگامی که لقاح صورت گرفت، باید تخمک لقاح یافته بتواند در دیوار] داخلی رحم کاشته شود که این امر نیازمند مقدار مناسبی هورمون پروژسترون است که وجود آن برای ادامۀ بارداری ضروری است.
فکر این که یکی از موارد فوق در شما اشکال داشته باشد و شما نمی توانید باردار شوید، ترسناک و نگران کننده است اما راه های سادۀ زیادی وجود دارند که از طریق آن ها، شما می توانید شانس بارداری خود را به شکلی باورنکردنی افزایش دهید.
حاملگی فرآیند پیچده ای است و به عوامل متعددی وابسته است که هر کدام در مرحلۀ معینی وظیفۀ خود را انجام می دهند؛ اولاً باید وضعیت هورمون ها متعادل باشد تا تخمک گذاری (سلول جنسی زن) به طور عادی رشد کند، ثانیاً شما باید بتوانید تخمک گذاری کنید، ثالثاً شما باید در زمان مناسبی در دورل ماهیانه عمل جنسی انجام دهید. علاوه بر این شوهر شما باید اسپرم کانت (تعداد اسپرم ها در هر سی سی منی) خوب و نیر اسپره های سالم اشته باشد تا بتواند به داخل موکوس گردن رحم نفوذ کرده با عبور از آن خود را برای عمل لقاح به تخمک برسانند. تخمک نیز باید بتواند توسط لوله فالوپ گرفته شود تا در این لوله امکان برخورد آن با اسپرم فراهم شود. نهایتاً هنگامی که لقاح صورت گرفت، باید تخمک لقاح یافته بتواند در دیوار] داخلی رحم کاشته شود که این امر نیازمند مقدار مناسبی هورمون پروژسترون است که وجود آن برای ادامۀ بارداری ضروری است.
فکر این که یکی از موارد فوق در شما اشکال داشته باشد و شما نمی توانید باردار شوید، ترسناک و نگران کننده است اما راه های سادۀ زیادی وجود دارند که از طریق آن ها، شما می توانید شانس بارداری خود را به شکلی باورنکردنی افزایش دهید.
در این بخش از کتاب سعی کرده ام تمامی عوامل متعددی را که می توانند به قدرت باروری شما آسیب برسانند ذکر کرده و به شرح هر کدام از آن ها بپردازیم.
لیست این عوامل ممکن است به نظرتان طولانی و خسته کننده برسد اما برای اینکه بتوانید مجموعه ای از این عوامل را که ممکن است بر سلامت باروری و همسرتان تأثیر نا منطلوب داشته باشند شناسایی کنید، ذکر همۀ آنها اهمیت زیادی دارد.
شما ممکن است دچار این احساس شوید که هیچ دلیل پزشکی برای ناباروری شما وجود ندارد و هیچ راه حلی برای شما موجود نیست، اما هنگامی که این را مطالعه کنید، در می یابید که چنین تصوری دور از واقعیت است
….