PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا نیتروژن مایع تا حد 10 سی سی در داروخانه ها فروخته میشه ؟pardazandeh
Thursday 9 August 2012-1, 04:54 PM
سلام به همگی

راستش میخواستم بدونم نیتروژن مایع رو بصورت محدود تا 10 یا 20 سی سی توی داروخانه ها میفروشن ؟ آیا محدودیتی برای فرش آن هست ؟ از نیتروژن مایع میخوام برای فریز کردن چند تا زگیل استفاده کنم

یه موضوع دیگه اینکه شرایط نگهداری این نیتروژن مایع چطوری هست ؟ آیا خطرات نگهداری دارد یا خیر ؟

با سپساس از همه دوستان

HAMEDZH2
Thursday 9 August 2012-1, 06:58 PM
ترجمه:دکتر حسام جهانديده
درمان زگيل‌هاي پوستي

درمان‌هاي متعددي براي زگيل‌هاي پوستي غيرتناسلي وجود دارد، با اين حال تاثير هيچ درمان منفردي در علاج کامل اين بيماري به اثبات نرسيده است. صبر و نظاره يک گزينه درماني براي زگيل‌هاي جديد محسوب مي‌شود زيرا بسياري از اين ضايعات به صورت خودبه‌خود بهبود پيدا مي‌کنند...


با اين حال بيماران اغلب به علت انگ اجتماعي يا ناراحتي خواهان درمان اين ضايعات هستند. به طور ايده‌آل درمان بايد ساده و کم‌هزينه و با احتمال پايين بروز عوارض جانبي باشد. بهترين شواهد موجود از اثربخشي اسيد ساليسيليک حمايت مي‌کنند اما اثر اين دارو کند است و به استفاده مکرر حتي تا 12 هفته نياز دارد. کرايوتراپي (درمان سرمايشي) با نيتروژن مايع، گزينه مطلوبي براي بسياري از بيماران به شمار مي‌رود و ميزان علاج ضايعات پس از 4-3 مرتبه درمان با اين روش به 70-50 مي‌رسد. در مورد زگيل‌هاي مقاوم مي‌توان از تزريق آنتي‌ژن پوستي کانديدا يا اوريون هر 4-3 هفته به داخل زگيل براي حداکثر 3 مرتبه کمک گرفت. درمان‌هاي پرهزينه‌تري براي زگيل‌هاي مقاوم وجود دارد که در بسياري از درمانگاه‌هاي پوست ارايه مي‌شوند. درمان فتوديناميک با آمينولوولينيک اسيد در مقايسه با ليزر رنگي ضرباني(1)(PDL)، تزريق بلئومايسين داخل ضايعه و برداشت جراحي ضايعه به کمک کورت يا کوتر، از شواهد حمايت‌کننده بهتري برخوردار است.
مقدمه
زگيل‌هاي پوستي، پروليفراسيون‌هاي اپي‌درمي خوش‌خيمي هستند که به علت عفونت با ويروس پاپيلوم انساني (HPV) ايجاد مي‌شوند. اگرچه بيش از 100 سروتيپ HPV شناخته شده است، دانستن نوع سروتيپ تاثيري بر درمان زگيل‌هاي خوش‌خيم ندارد. زگيل‌ها بسته به نوع اپي‌تليوم درگير، از لحاظ ظاهر، اندازه، شکل و پاسخ به درمان با هم متفاوت هستند (شکل‌هاي 1 تا 3). زگيل‌هاي پوستي را مي‌توان به 6 نوع تقسيم کرد (جدول 1). زگيل‌ها به صورت تماس فرد با فرد يا به صورت غيرمستقيم از طريق اجسام منتقل‌کننده عفونت (fomites) انتقال پيدا مي‌کنند.
زگيل‌هاي پوستي غيرتناسلي در کودکان شايع هستند و حداکثر ميزان بروز آن در سنين نوجواني است؛ در حالي که پس از آن کاهش قابل توجهي پيدا مي‌کند. افرادي که با پاي برهنه راه مي‌روند اغلب در معرض خطر افزايش‌يافته ابتلا به زگيل کف پا قرار دارند. افرادي که با گوشت سروکار دارند در معرض ابتلا به زگيل دست هستند و افرادي که ناخن مي‌جوند به طور شايع مبتلا به زگيل‌هاي متعدد اطراف ناخن مي‌شوند. سرکوب ايمني يکي ديگر از عوامل خطرزاي مهم به شمار مي‌رود. يک مطالعه مشاهده‌اي روي بيماران دچار سرکوب ايمني ظرف دست کم 5 سال پس از دريافت پيوند کليه، نشان‌دهنده ابتلاي 90 از آن‌ها به زگيل بوده است.
صبر و نظاره، يکي از گزينه‌هاي درماني براي زگيل‌هاي جديد است زيرا اين ضايعات تمايل به بهبود خودبه‌خود دارند و درمان باعث کاهش ميزان انتقال‌پذيري ويروس نمي‌شود. در 17 کارآزمايي، ميانگين سرعت علاج ظرف 10 هفته، معادل 30 بوده است. مطالعات مشاهده‌اي نشان داده‌اند که نيمي از زگيل‌هاي پوستي ظرف 1 سال و حدود دوسوم آن‌ها ظرف 2 سال به طور خودبه‌خود بهبود پيدا مي‌کنند. با اين حال بسياري از بيماران به خاطر ناراحتي يا انگ اجتماعي خواهان درمان اين ضايعات هستند. به طور ايده‌آل، درمان بايد ساده، کم‌هزينه و داراي احتمال کم بروز عوارض جانبي باشد. اگرچه تاثير هيچ درمان منفردي در علاج کامل اين بيماري به اثبات نرسيده است، گزينه‌هاي درماني متعددي در اين زمينه وجود دارد (جدول 2). اثربخشي و بي‌خطري اين درمان‌ها معمولا در چارچوب کارآزمايي‌هاي شاهددار تصادفي‌شده (RCT) مورد ارزيابي قرار نگرفته است. مطالعات بسياري که در قالب RCT نبوده‌اند درباره درمان زگيل‌هاي پوستي منتشر شده‌اند اما با توجه به تاثير دارونمايي قابل ملاحظه، تفسير نتايج اين مطالعات بايد توام با احتياط صورت پذيرد.

اسيد ساليسيليک (سودمند)
اسيد ساليسيليک يک اسيد آلي بدون رنگ و شفاف است. اين داروي کراتوليتيک به آرامي باعث تخريب اپي‌درم آلوده به HPV مي‌شود و مي‌تواند به علت اثر تحريک‌کنندگي خفيف خود باعث ايجاد پاسخ ايمني گردد. اسيد ساليسيليک به صورت بدون نسخه و در اشکال و غلظت‌هاي بسيار مختلف در داروخانه‌ها عرضه مي‌شود. شواهد محدود موجود، برتري يک فرآورده يا غلظت خاص اين دارو را نشان نداده‌اند؛ با اين حال اسيد ساليسيليک 17 بيش از همه مورد استفاده قرار مي‌گيرد. منافع اسيد ساليسيليک در مقايسه با ساير گزينه‌هاي درماني شامل قيمت پايين، امکان تهيه بدون نسخه و عوارض جانبي اندک هستند. به علاوه بهترين شواهد موجود از اثربخشي اين دارو در درمان زگيل حمايت مي‌کنند. نتايج ترکيبي حاصل از 5 مورد RCT نشان‌دهنده ميزان علاج 73 پس از 12-6 هفته درمان با اسيد ساليسيليک بوده‌اند در حالي که اين ميزان در مورد دارونما معادل 48 بوده است (تعداد مورد نياز براي درمان(1) [NNT]: 4 نفر). ترکيب اسيد ساليسيليک با کرايوتراپي ممکن است از هريک از اين درمان‌ها به تنهايي، موثرتر باشد (خطر نسبي(2): 24/1).
اسيد ساليسيليک به خوبي تحمل مي‌شود، با اين حال شايع‌ترين عارضه جانبي آن تحريک پوستي خفيف است. نبايد از اين درمان در ناحيه صورت استفاده کرد زيرا مي‌تواند باعث ايجاد هيپو يا هيپرپيگمانتاسيون شود. درمان با اسيد ساليسيليک به کندي اثر مي‌کند و نيازمند دفعات مکرر استفاده تا مدت 12 هفته است. براي حصول ميزان موفقيت بالا در درمان با اسيد ساليسيليک، بايد با بيمار در مورد نحوه مناسب استفاده و طول مدت درمان صحبت کرد (جدول 3).
کرايوتراپي (احتمالا سودمند)
از کرايوتراپي معمولا در مطب‌ها براي درمان زگيل استفاده مي‌شود. به علاوه اين درمان به صورت بدون نسخه نيز در دسترس است. نيتروژن مايع معمولا به وسيله پزشکان عمومي استفاده مي‌شود و قادر است دماي بافت را تا 196- درجه سانتي‌گراد کاهش دهد. فرآورده‌هاي کرايوتراپي بدون نسخه، دماي بافت را تا 70- درجه سانتي‌گراد کاهش مي‌دهند. نيتروژن مايع را مي‌توان به کمک تفنگ کرايو (Cryogun) يا يک سواب پنبه‌اي استعمال نمود. ويديوي نحوه استفاده از نيتروژن مايع براي کرايوتراپي در شبکه اينترنت موجود است. از آن‌جايي که HPV مي‌تواند در نيتروژن مايع زنده بماند، دور انداختن سواب پنبه‌اي و نيتروژن مايع و ضد عفوني کردن تفنگ کرايو به روش صحيح براي جلوگيري از انتقال ويروس به ساير بيماران يا آلوده شدن منابع نگهداري نيتروژن مايع ضروري است.
بيشتر کارآزمايي‌هاي مقايسه‌کننده کرايوتراپي با اسيد ساليسيليک، وجود تفاوت در اثربخشي اين دو درمان را نشان نداده‌اند و ميزان علاج کلي در آن‌ها پس از 4-3 مرتبه درمان، معادل 70-50 بوده است. با اين حال کرايوتراپي در مقايسه با اسيد ساليسيليک به دفعات درمان کمتري نياز دارد. معمولا نيتروژن مايع تا زماني که يک حاشيه سفيد 2 ميلي‌متري در اطراف زگيل ايجاد شود با پوست تماس داده مي‌شود. کرايوتراپي شديد (30-10 ثانيه) موثرتر از کرايوتراپي‌هاي غير شديد است (ميزان بهبود 52 در برابر 31، NNT معادل 5 نفر، فاصله اطمينان 95: 15-3). با اين حال کرايوتراپي شديد مي‌تواند باعث افزايش درد و ايجاد تاول در 45 از بيماران شود (تعداد بيماران مورد نياز براي بروز آسيب(1): 5 نفر).
نتايج RCTها حاکي از آن بوده که کاهش فواصل جلسات درمان باعث افزايش ميزان درد گزارش‌شده بدون افزايش در ميزان بهبودي زگيل مي‌شود. شواهد کم‌کيفيت مطرح نموده‌اند که تراشيدن زگيل‌هاي کف پا پيش از درمان ممکن است سودمند باشد. استفاده از 2 چرخه انجماد– ذوب ممکن است باعث افزايش ميزان بهبود زگيل‌هاي کف پا شود؛ هرچند اين مساله در مورد زگيل‌هاي دست صادق نيست. کرايوتراپي نبايد براي بيش از 3 ماه يا مجموعا 4 جلسه ادامه پيدا کند زيرا دفعات بيشتر خصوصا در مورد زگيل‌هاي دست و پا با افزايش سودمندي همراه نبوده‌اند.
عوارض جانبي شايع کرايوتراپي عبارتند از: درد، تاول زدن، هيپو يا هيپرپيگمانتاسيون خصوصا در پوست‌هاي تيره، آسيب تاندون يا اعصاب به دنبال کرايوتراپي شديد و ديستروفي ناخن‌ها به دنبال درمان زگيل اطراف ناخن. استفاده از يک رويکرد استانداردشده مي‌تواند باعث افزايش ميزان موفقيت درمان شود (جدول 4).
آنتي‌ژن‌هاي پوستي کانديدا و اوريون (احتمالا سودمند)
آنتي‌ژن‌هاي پوستي کانديدا و اوريون به صورت روتين براي ارزيابي سيستم ايمني سلولي بيماران از طريق تزريق داخل درم مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين فرآورده‌ها به راحتي از شرکت‌هاي تجهيزات پزشکي قابل تهيه هستند. تزريق اين آنتي‌ژن‌هاي داخل ضايعه باعث بروز يک واکنش موضعي با واسطه سلولي و اختصاصي بر ضد HPV مي‌شود که مي‌تواند زگيل‌ تحت تزريق و نيز ساير زگيل‌ها را هدف قرار دهد. يک RCT يک‌سوکور بر روي 201 بيمار مبتلا به زگيل‌هاي مقاوم به مقايسه آنتي‌ژن‌هاي پوستي اوريون، کانديدا يا تريکوفيتون به تنهايي يا همراه با تزريق داخل ضايعه‌اي اينترفرون آلفا، با اينترفرون آلفا به تنهايي يا دارونما پرداخته است. ميزان علاج در گروه‌هاي آنتي‌ژن 60 و در گروه‌هاي اينترفرون به تنهايي و دارونما 24 بوده است. بهبود کامل زگيل‌ها در 22 از بيماران گروه‌هاي آنتي‌ژن و 10 از بيماران گروه‌هاي دارونما گزارش شده است. درمان با آنتي‌ژن‌هاي پوستي معمولا به خوبي تحمل مي‌شود. خارش شايع‌ترين عارضه جانبي است؛ با اين حال احتمال بروز درد، سوزش يا پوسته پوسته شدن نيز وجود دارد. دو مورد از بروز درد، ادم و تغيير رنگ بنفش در قسمت ديستال نوک انگشتان ظرف 24 ساعت پس از تزريق آنتي‌ژن پوستي کانديدا در زگيل‌هاي اطراف ناخن گزارش شده که البته هر دو مورد بدون عارضه بهبود يافته‌اند. انجام آزمون اوليه قبل از درمان در بيماران ضروري است زيرا اين روش تنها در بيماران داراي پاسخ ايمني به اين آنتي‌ژن‌ها موثر واقع مي‌شود. در جدول 5 دستورالعمل پيشنهادي براي تزريق آنتي‌ژن‌هاي پوستي کانديدا يا اوريون به داخل ضايعه آورده شده است.
درمان فتوديناميک با اسيد آمينولوولينيک (احتمالا سودمند)
درمان با اسيد آمينولوولينيک و سپس استفاده از خاصيت سميت نوري، اساس درمان فتوديناميک را تشکيل مي‌دهد. اسيد آمينولوولينيک يک داروي حساس‌کننده به نور است که باعث ايجاد اکسيداسيون نوري در سلول‌هاي غيرطبيعي به دنبال پرتوتابي با نور قابل رويت مي‌شود. اسيد آمينولوولينيک معمولا به مدت 8-3 ساعت در تماس با زگيل‌ها قرار مي‌گيرد و سپس محل ابتلا با طيفي از منابع نوري مواجهه داده مي‌شود. از درمان فتوديناميک براي درمان بسياري از بيماري‌هاي پوستي از جمله کراتوز آکتينيک، کارسينوم سلول بازال، ضايعات داخل اپي‌تليومي وولو و مقعد و زگيل‌هاي تناسلي استفاده مي‌شود. دو RCT با کيفيت بالا مشتمل بر 45 و 67 بيمار حاکي از ميزان علاج زگيل‌هاي پوستي مقاوم پس از 4 ماه در 75-56 از بيماران درمان‌شده با فتوتراپي به همراه اسيد آمينولوولينيک در مقايسه با بهبود 42-23 در گروه فتوتراپي دارونما بوده‌اند. در اين دو RCT تمام زگيل‌ها قبل از فتوتراپي با يک داروي کراتوليتيک درمان شده بودند و راهکارهاي جديد نيز حاکي از بهبود پيامدهاي فتوتراپي به دنبال تراشيدن سطح زگيل‌ها به ميزان کافي هستند. عوارض جانبي گزارش‌شده معمولا شامل سوزش و خارش هستند. با اين حال در يک کارآزمايي 17 از بيماران دچار درد شديد شده‌اند. اگرچه درمان فتوديناميک احتمالا سودمند است اما هزينه بالا و عدم دسترسي آسان براي پزشکان عمومي در مقايسه با ساير درمان‌ها از معايب آن است و معمولا به وسيله متخصصان پوست مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
نوار چسب‌هاي قوي (اثربخشي نامشخص)
نوار چسب‌هاي قوي (duct tape) يکي از درمان‌هاي محبوب براي زگيل‌هاي غيرتناسلي هستند اما شواهد مستند اندکي درباره اثربخشي آن‌ها وجود دارد. يک RCT دچار اشکال مشتمل بر 61 بيمار حاکي از پاسخ‌دهي مثبت ضايعات به نوار چسب در مقايسه با کرايوتراپي بوده است. با اين حال دو کارآزمايي جديدتر، اثربخشي نوار چسب را در مقايسه با دارونما نشان نداده‌اند. البته در اين کارآزمايي‌ها از نوار چسب شفاف بدون لاستيک به جاي نوار چسب‌هاي نقره‌اي- خاکستري مورد استفاده در کارآزمايي اصلي، استفاده شده است. از آن‌جايي که شواهد موجود درباره استفاده از نوار چسب به عنوان تنها درمان زگيل ناکافي هستند، برخي صاحب‌نظران استفاده از آن توام با درمان با اسيد ساليسيليک را توصيه کرده‌اند.
تزريق بلئومايسين داخل ضايعه (اثربخشي نامشخص)
بلئومايسين يک داروي شيمي‌درماني است که باعث مهار توليد DNA در سلول‌ها و ويروس‌ها مي‌شود. اين دارو با ايجاد نکروز بافتي حاد مي‌تواند باعث برانگيخته شدن يک پاسخ ايمني شود. در حال حاضر شواهد قطعي دال بر اثربخشي بلئومايسين در درمان زگيل‌هاي پوستي غيرتناسلي وجود ندارد. در 5 مورد RCT ميزان علاج با اين روش بين 94-16 متغير بوده؛ در عين حال در يک کارآزمايي ميزان علاج حتي در گروه دارونما بالاتر گزارش شده است. عوارض جانبي بلئومايسين شامل درد، تورم و قرمزي به مدت يک هفته پس از درمان هستند. نکروز پوست مي‌تواند باعث اسکار، تغييرات رنگدانه‌اي يا آسيب ناخن‌ها شود. از آن‌جايي که درمان مي‌تواند باعث مواجهه سيستميک قابل توجه با دارو شود بايد از مصرف بلئومايسين در کودکان، زنان باردار و بيماران مبتلا به بيماري عروق محيطي يا بيماري رينود خودداري گردد. بيماران براي انجام اين درمان معمولا به متخصص پوست ارجاع مي‌شوند.
PDL (اثربخشي نامشخص)
ليزر رنگي ضرباني به صورت اختصاصي مويرگ‌هاي متسع‌شده زگيل را تخريب مي‌کند. يکRCT کوچک روي 37 بيمار حاکي از عدم تفاوت قابل توجه در ميزان بهبودي زگيل‌ها پس از 14 هفته به دنبال استفاده از PDL در مقايسه با دارونما بوده است. يک کارآزمايي ديگر در مورد مقايسه PDL با کرايوتراپي يا کانتاريدين (cantharidin)، عدم وجود تفاوت آماري معني‌دار را در ميزان علاج به دنبال استفاده از اين 3 روش نشان داده است. مطالعات غير شاهددار مطرح‌کننده بهبود به ميزان 90-70 به دنبال استفاده از PDL بوده‌اند. به طور کلي به نظر مي‌رسد زگيل‌هاي کف پا کمترين ميزان پاسخ‌دهي به اين درمان را داشته باشند. با وجودي که PDL به خوبي تحمل مي‌شود، تجهيزات گران‌قيمتي دارد و معمولا تنها در درمانگاه‌هاي پوست قابل انجام است.
تزريق اينترفرون آلفا داخل ضايعه‌ (اثربخشي نامشخص)
اينترفرون آلفا يک گليکوپروتئين با وزن ملکولي پايين است که به وسيله سلول‌هاي مهارکننده همانندسازي ويروس‌ها و رشد تومورها توليد مي‌گردد. داده‌هاي تجميعي حاصل از 3 کارآزمايي ارزيابي‌کننده اثربخشي اينترفرون آلفا در درمان زگيل‌هاي پوستي حاکي از عدم وجود منفعت معني‌دار آماري حاصل از اين دارو در مقايسه با دارونما بوده‌اند (احتمال نسبي: 87).
ايمي‌کيمود (اثربخشي نامشخص)
ايمي‌کيمود يک درمان اثبات‌شده براي زگيل‌هاي تناسلي و اطراف مقعد به شمار مي‌رود. با اين حال هيچ RCT منتشرشده‌اي درباره ارزيابي استفاده از اين دارو براي زگيل‌هاي پوستي وجود ندارد. کارآزمايي‌هاي غير تصادفي‌شده کوچک درباره ارزيابي ايمي‌کيمود موضعي 5 براي درمان زگيل‌هاي مقاوم حاکي از بهبود به ميزان 80- 30 بوده‌اند. عوارض جانبي اين درمان شامل قرمزي، خارش، ادم و اروزيون هستند.
برداشت جراحي به وسيله کورت يا کوتر (اثربخشي نامشخص)
اگرچه از کورت يا کوتر براي برداشتن زگيل‌ها استفاده شده، تاکنون هيچ کارآزمايي شاهددار تصادفي‌شده‌اي در اين زمينه منتشر نگرديده است. ميزان موفقيت بين 85-65 گزارش شده اما ايجاد اسکار و عود ممکن است تا 30 از بيماران را درگير کند. ايجاد اسکار به ويژه در ناحيه کف پا مي‌تواند مشکل‌ساز باشد.
ساير درمان‌ها
روش‌هاي درماني متعدد ديگري براي درمان زگيل‌هاي پوستي مورد بررسي قرار گرفته‌اند و برخي از آن‌ها اثربخشي اميدوارکننده‌اي در کارآزمايي‌هاي کوچک داشته‌اند (مانند محلول نيترات نقره، فلورواوراسيل موضعي و روي موضعي). شواهد محدودي درباره اثربخشي ساير درمان‌ها مثل کانتاريدين و دي‌نيتروکلروبنزن وجود دارد. به علاوه شواهد موجود درباره اثربخشي سايمتيدين خوراکي، سولفات روي خوراکي، پودوفيلين، پماد پروپوليس، رتينوييدها و عصاره سير موضعي، ضعيف يا غيرقطعي هستند و ممکن است اين مواد تفاوتي با دارونما نداشته باشند.

HAMEDZH2
Thursday 9 August 2012-1, 07:01 PM
گازهاي كرايوجنيك (گازهاي مايع شده داراي دماي خيلي پايين)

خطر اصلي: سوختگي بوسيله سرما
برخي از گازها كه داراي نقطه جوش بسيار پاييني هستند به صورت مايع در مخازن نگهداري ميشوند. اين مخازن بصورت دوجداره هستند كه بين دو جداره خلاء قرار گرفته است. تمام گازهاي مايع شده در دماهاي بسيار پايين قرار دارند. اين گازها عموماً شامل گاز آرگون ( در دماي 5/185 - درجه سانتي گراد)، گاز هيدروژن ( در دماي منفي7/252 سانتي گراد)، گاز نيتروژن (در دماي 196 - سانتي گراد) و گاز اكسيژن (در دماي 7/182 - سانتي گراد) ميباشد.
تماس با اين نوع مايعات باعث سوختگي بافتهاي پوست بدن ميشود زيرا اين مايعات تمايل به تبخير سريع دارندو باعث منجمد شدن بافت پوست بدن ميشود.

علاوه بر سوختگي، تبخير گازهاي مايع شده باعث بوجود آمدن حجم عظيمي از گاز در محيط ميشود. بعنوان مثال حجم گاز نيتروژن ناشي از تبخير ممكن است به 700 برابر حجم مايع نيتروژن برسد . در محيطهايي كه از تهويه ناكافيبرخوردارند اين تبخير باعث كم شدن اكسيژن در محيط و به خطر افتادن زندگي انسان ميشود.
دماي پايين گازهاي مايع شده باعث ميشود كه موادي كه در تماس با آن هستند، مثل فولاد، پلاستيك، لاستيك، ... ترد و شكننده شوند. بنابراين در انتخاب جنس مخازن و تجهيزات در تماس، بايستي دقت كافي بعمل آيد.
ميزان افزايش حجم مايع به گاز براي اينگونه مايعات به قرار زير است:
يك ليتر آرگون مايع به 848 ليتر گاز آرگون ، يك ليتر نيتروژن مايع به 693 ليتر گاز نيتروژن ، يك ليتر اكسيژن مايع به 860 ليتر گاز اكسيژن ، يك ليتر هيدروژن مايع به 845 ليتر گاز هيدروژن ، و يك ليتر هليوم مايع به 749 ليتر گاز هليوم افزايش مي يابد .
اگر اين ميزان تبخير درون مخزن انجام شود و راهي به بيرون نداشته باشد باعث توليد فشار بالا و در نتيجه شكسته شدن مخزن ميگردد. از اين جهت لازم است كه تجهيزات كاهشدهنده فشار چند مرحلهاي براي جلوگيري از حادثه در مخازن استفاده شود.
نشت مايعات تبخير شده از مخازن در محيطهاي سربسته همانطور كه قبلاً اشاره شد باعث ايجاد خفگي ميشود .
نشت اكسيژن مايع تبخير شده اگر چه ممكن است به غني شدن اكسيژن محيط كمك كند ولي بعنوان اكسيدكننده باعث افزايش امكان آتشسوزي ميشود.
نشت هيدروژن مايع تبخير شده در تركيب با هوا نيز باعث آتشسوزي ميشود.
مايعات تبخير شده فوق فاقد رنگ، بو و مزه ميباشند و از اين جهت لازم است كه دقت كافي در شناسايي آنها در محيط بعمل آيد. سرماي حاصل از تبخير اين مايعات باعث ايجاد رطوبت در هوا و حالت مه گرفتگي ميشود كه به وضوح قابل مشاهده است.

در موقع تخليه مايعات كرايوجنيك از يك مخزن به مخزن ديگر ميزان تبخير افزايش پيدا كرده و ممكن است باعث پاشيده شدن مايع به بيرون شود. اين پاشيده شدن بخصوص وقتي كه مخزن دوم گرم باشد بيشتر اتفاق ميافتد. لازم است كه در اين گونه مواقع از دستكش مخصوص و ماسك شيشهاي به روي صورت استفاده شود. دقت كنيد كه شلوارتان داخل كفش كارتان نباشد.گازهاي آتشگير (قابل اشتعال)
خطر اصلي: آتش سوزي و انفجار
بر اساس تعريف، هر گاز فشردهاي كه در غلظت كمتر از 13% در هوا، مخلوطي را تشكيل دهد كه با حضور شعله، آتش بگيرد، به آن گاز آتشگير (قابل اشتعال) ميگويند. گازهاي آتشگير در موقع تركيب با هوا يا اكسيژن يا اكسيدكنندههاي ديگر به نسبت ميزان قابليت اشتعالشان در مجاورت شعله ميسوزند و يا منفجر مي شوند. گازهاي آتشزا مثل گاز سيلان حتي بدون مجاورت شعله وفقط در تركيب با هوا شعلهور ميشوند و آتشسوزي ايجاد ميكنند.
هر گاز آتشگير يك ميزان خاص خود براي تركيب با هوا دارد كه اگر به اين ميزان برسد گاز شروع به شعلهور شدن و سوختن ميكند و به اين ميزان " بازه شعلهوري " ميگويند. بازه شعلهوري در فشار يك اتمسفر و در دماي محيط تعريف ميشود و با تغيير فشار، دما و يا تغييرميزان اكسيد كننده ها در محيط، بازه شعلهوري تغيير خواهد كرد. تركيباتي كه داراي ميزان كمتر يا بيشتر از بازه شعلهوري هستند شعلهور نميشوند.

در موقع كار با گازهاي آتشگير حتماً دقت شود كه منابعي كه باعث ايجاد شعله ميشوند دور نگه داشته شوند. اين كار از طريق طراحي درست تجهيزات، نصب صحيح تابلوهاي برق، ممنوع كردن سيگار كشيدن و روشن كردن شعله در محيط ميتواند انجام ميشود. از حسگرهاي تشخيص دهنده و هشداردهنده گازهاي آتشگير در محلهايي كه احتمال نشت اينگونه گازها وجود دارد بايستي استفاده شود. هيدروژن، متان و استيلن از جمله گازهاي آتشگير هستند.گازهاي اكسيدكننده
خطر اصلي: آتشسوزي
تعدادي از گازها اگر چه آتشگير نيستند، ولي ممكن است كه باعث شروع آتش و يا كمك به توسعه آن شوند. موادي كه در تركيب با هوا ميسوزند، در تركيب با اكسيژن و ساير اكسيدكنندهها نيز موجب آتشسوزي شديدتر، و يا حتي انفجار ميشوند. در موقع كار با اكسيژن و ساير اكسيدكنندهها تمام منابع شعله و آتش بايستي از محل دور شوند. دقت در اين مسئله الزامي است كه تمام مواد آتشگير، گريس و روغن نبايد در تماس با سيلندر و ابزارآلات مورد استفاده در اكسيژن و ساير اكسيدكنندهها قرار بگيرند . بنابراين در موقع كار با اكسيژن تمام تجهيزاتي كه با اين گاز در تماس هستند، مثل سيلندر، شير، رگلاتور و ديگر وسايل بايد مناسب و كاملاً تميز باشند، در غير اينصورت خطر آتشسوزي و حتي انفجار وجود دارد. سيستمهاي مرتبط با اكسيژن بايد تحت نظر افراد متخصص طراحي و ساخته شوند و تمامي موارد ايمني در مراحل طراحي، ساخت، نصب و راهاندازي رعايت شوند.
در بسياري موارد، اكسيدكنندهها ممكن است خورنده و يا سمي هم باشند. از اين قبيل گازها ميتوان به اكسيژن، برومين و تري فلورايد اشاره كرد.
گازهاي خورنده
خطر اصلي: سوختگيهاي شيميايي
گازهاي خورنده آن دسته از گازهايي هستند كه با ساير مواد واكنش شيميايي انجام ميدهند و اگر موادي مانند فلز، پارچه و بافت بدن انسان در تماس با آنها قرار بگيرند مورد خوردگي واقع ميشوند. برخي از اين گازها به تنهايي خورنده نيستند، اما در مجاورت آب و يا رطوبت هوا خاصيت خورندگي پيدا مي كنند.
دقت ويژهاي بايستي در انتخاب جنس بكار گرفته شده در ساخت ابزارآلات در تماس با گازهاي خورنده بعمل آيد. برخي از گازها كه باعث خوردگي نميشوند اما باعث سوختن بافت بدن انسان ميشوند ، ممكن است در تماس اول با بدن انسان ، آنرا نسوزانند ولي چند بار تماس با اين گازها و يا تماس مداوم با آنها باعث سوختگي تدريجي پوست ميشود.

در موقع كار با گازهاي خورنده بايستي حتماً از پوشش مناسب، مثل دستكش، پيشبند، ماسك و همچنين از تجهيزات مناسب استفاده شود. از اين قبيل گازها ميتوان به سيليكون تترا كلرايد، هيدروژن فلورايد و هيدروژن سولفايد اشاره كرد.گازهاي سمّي
خطر اصلي: مسموميت شيميايي
گازهاي سمّي شامل آن دسته از موادي هستند كه در صورت تنفس و يا خوردن و يا جذب از طريق پوست بدن باعث آسيب ديدگي و يا مرگ ميشوند. ميزان مسموميت حاصل از اين گازها بستگي به نوع تركيبات آنها دارد. گازهايي مانند منواكسيدكربن از گازهاي سمي بسيار خطرناك هستند زيرا اين گاز بيرنگ و بيبو است و هيچ علامتي از حضور خود در محل براي هشدار به جا نميگذارد.
برخي از گازها به خودي خود سمي نيستند، اما در واكنش با مواد شيميايي خاص و يا در دماي بالا تجزيه شده و باعث بوجود آمدن مواد سمي ميشوند.
براي كاهش خطر آلودگي به وسيله اين گازهاي سمي، استفاده از تهويه مناسب، پوشش مناسب و لوازم تنفسي توصيه ميشود.
از اين قبيل گازها ميتوان به آرسين، فسفين و فلورين اشاره كرد.
گازهاي خنثي
خطر اصلي: احتقان
گازهاي خنثي، اگر در محيطهاي كاري بسته انتشار يابند، باعث كاهش مقدار اكسيژن لازم در هوا براي ادامه حيات ميشوند. از نظر ايمني و سلامت، حداقل ميزان اكسيژن موجود در هر محيط كاري 5/19% اعلام شده است. خفگي تنفسي شايع ترين خطروجود گازهاي خنثي در محيط است. تهويه مناسب و كنترل ميزان اكسيژن موجود در فضاهاي بسته، بهترين و مناسبترين روش براي كاهش اين خطر هستند.از اين قبيل گازها ميتوان به هليوم، نيتروژن و دياكسيدكربن اشاره كرد.

HAMEDZH2
Thursday 9 August 2012-1, 07:08 PM
بله نیتروزِن مایع یا همان ازت را معمولا" به دلیل دمای بسیار پایین و حالت جوششی آن, برای انتقال های سریع در داخل فلاسک های معمولی با لایه داخلی شیشه قرار میدهند. فقط باید احتیاط نمایید تا نیتروژن با متعلقات و قسمت های پلاستیکی فلاسک برخورد نکند زیرا در این صورت بر اثر سرمای شدید کلیه آنها را از بین میبرد! همچنین بهتر است از فلاسک های بدون پمپ استفاده شود.
--------------------------------

نیتروژن مایع باید تنها در محفظه های مخصوص که برای نگهداری مایعات بسیار سرد در نظر گرفته شده اند نگهداری شود. این محفظه های بطور خاص برای اینکار طراحی شده اند، آنها فلاسک های دوجداره مخصوص با گردنه ای پهن هستند.
دمای جوش نیتروژن مایع 197- درجه سانتی گراد است و اگر با بافت های زنده تماس حاصل کند سبب یخ زدگی سریع می گردد.
==========================
در فلاسک های دوجداره وکیوم (خلا) نگهداری میشه و ثانیا" اصلا" برای مصارف همگانی و عادی نیست.
نیتروژن مایع شدیدا" خطرناک است و به محض تماس با موجودات زنده منجر به یخ زدن آنی آنها و از بین رفتن بافت زنده می شود. از دستکش های مخصوص برای حمل و نقل استفاده می شود. فقط محض اطلاعتان بگویم که برای اینکه این نوع سوختگی (سوختگی در سرما) را درک کنید فقط کافی است دست خودتان را به مدت یک دقیقه در دمای -70 قرار دهید و بعد از چند دقیقه بیرون بیاورید، ابتدا چیزی احساس نمی کنید اما پس از چند دقیقه ، احساس سوختگی و از بین رفتن بافت های دستتان را حس می کنید. چیز خیلی عجیبی است که بطور جزئی برای بنده نیز رخ داد که خدا رحم کرد !
نیتروژن مایع می تواند بلافصله بخار شود و منجر به کاهس اکسیژن هوا شده و حتی موجب خفگی شود (خصوصا" در مکان های بسته). ضمنا" توانایی اکسید کردن (بطور مستقیم با کمک اکسیژن هوا) را نیز دارد.

==========================
باید دستورالعمل ایمنی رو جدی بگیرید. کار با مواد شیمیایی نیاز به دانستن تمامی مشخصات، خواص و رعایت نکات ایمنی داره، ممکنه که شما از یک فلاسکی استفاده کنید که به دلیل جنس خوبش بتونه دمای پایین رو تحمل کنه، اما باید این رو در نظر داشته باشید که اگه نتونه چه اتفاقی ممکنه بیفته.
یکی از خطرات اینه که چون نیتروژن مایع تبخیر می شود میزان غلظت اکسیژن هوا رو کم می کنه که در مکانهای کوچک که محبوس هستند می تواند باعث ایجاد خفگی شود.
چون نیتروژن بی رنگ، بی بو و بدون طعم هست فرآیند خفگی بدون هیچ احساسی و زنگ خطری صورت می گیره.

===========================

HAMEDZH2
Thursday 9 August 2012-1, 07:17 PM
کک و مک هاhttp://i16.tinypic.com/7x18c5i.jpg

ممکن است در نظر گرفتن کک و مک به عنوان "بیماریها و شرایط خاص" پوست بنظرتان عجیب باشد.اما به هر حال کک و مک ها می توانند در پوست شما ایجاد آشفتگی و بهم ریختگی بکنند که ممکن است دارای اهمیت پزشکی باشند.


کک و مک چیست؟
کک و مک نقاط صاف و گردی هستند که عمدتا باندازه نوک یک ناخن می توانند باشند. نقاطی که بدون نظم خاصی بر روی پوست ایجاد و پخش می شوند مخصوصا پس ازتماس مکرر با تابش خورشید و بالاخص در افرادی با پوست سفید و روشن.رنگ کک و مک ها متفاوت است آنها ممکن است قرمز، زرد، برنزه، قهوه ای روشن و یا سیاه باشند. اما همیشه از رنگ پوست اطراف خود تیره ترند چرا که آنها در نتیجه باقیماندن رنگدانه های تیره به نام ملانین ایجاد می گردند.


انوع کک و مککک و مک ها دو گونه اساسی دارند با اسمهای تقریبا عجیب: Ephelides و Lentigine

1- Ephelides: لکه هایی صاف و بدون برجستگی به رنگ قرمز یا قهوه ای روشن و نوعا در طی ماههای آفتابی ظاهر و در زمستان ناپدید می شوند و بیشتر در افرادی با پوستهای روشن و در خانواده هایی با زمینه ارثی دیده می شود.
استفاده مرتب از کرمهای ضدآفتاب در زمانی که در معرض تابش آفتاب هستید به جلوگیری از ظهور این نوع کک و مک کمک فراوانی می کند.
2- Lentigines : در کودکان ممکن است لکه های برنزه کوچک، قهوه ای و یا سیاه که از نوع ephelides تیره هستند ایجاد شوند و در فصل زمستان هم ناپدید نمی شوند. اگر چه این نوع کک و مک معمولا یک نوع از سندروم ژنتیکی پوست می باشد اما غالبا این لکه ها بدون اهمیت هستند. “Liver spots” یا لکه های کبدی از این نوع هستند و هیچ ربطی به بالا رفتن سن و پیری ندارند و بیشتر در افرادی با آمادگی های ژنتیکی ظاهر می شوند. البته اصطلاح لکه های کبدی کاملا اشتباه است چرا که هیچگونه ارتباطی بین این لکه ها و کبد وجود ندارد و عموما در افراد پیرتری که بدون استفاده از کرمهای ضدآفتاب در معرض تابش خورشید قرار می گیرند بیشتر ظاهر میشوند.


کک و مک چگونه افزایش می یابند؟
نور خورشید و تابشهای برنزه کننده اشعه (UV) ماوراءبنفش را منتشر می کنند. پس از این که شما در معرض تابش نور خورشید قرار گرفتید پوست شما ضخیم شده و رنگدانه ملانین در سلولهای تولید کننده رنگ (ملانولیت ها) به حداکثر میزان خود شروع به تولید رنگ می کنند. افراد با پوست تیره نسبتا از افراد روشن و بور نسبت به تابش خورشید حساس هستند. البته افراد با پوست تیره کاملا هم در برابر اثرات خورشید مقاوم نیستند و حتی می توانند با تماس های طولانی آفتاب سوخته هم شوند. قطع نظر از رنگ پوست، کک و مک نتیجه توضیح ناموزون و نامتوازن رنگدانه ملانین در پوست می باشد. کک و مک چیزی نیست جز ته نشین شدن نامتعارف ملانین در یک نقطه از پوست.

چطور می توان از بروز کک و مک پیشگیری کرد؟
مطمئنا پیشگیری از کک و مک بهتر از ایجاد و سپس نیاز به درمان آن است.
بنابراین هر کس آمادگی ژنتیکی برای ایجاد کک و مک را دارد باید حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده نماید و حدالامکان زمان قرارگرفتن در معرض تابش اشعه های خورشید را بکاهد به 2 دلیل: یکی کم کردن تمایل پوست در ایجاد کک و مک و دیگری که خیلی با اهمیت تر می باشد کاستن خطر ابتلا به سرطان پوست.

کک و مک چطور درمان می شود؟
جهت درمان کک و مک هایی که از قبل روی پوست ایجاد شده اند چند راه مطمئن و موثر وجود دارد:

1- استفاده از کرمهای سفیدکننده و ضد لک سیر:ارزان ترین راه و راحتترین راه برای رفع این عارضه می باشد و با چند بار استفاده از این کرم میتواند مشکل خود را حل نماید
2- استفاده از Tretinoin : گاهی اوقات به همراه دیگر کرمهای سفید کننده Tretinoin (ویتامین A اسید، رتین-A ) در روشن تر کردن کک و مک ها کمک می کنند البته اگر در یک دوره کامل درمان مورد استفاده قرار گیرد.
Coyosurgery- 3: یک نوع انجماد ملایم و خفیف با نیتروژن مایع که می تواند برای درمان کک و مک استفاده شود.

4- درمان لیزری: چند نوع لیزر، مخصوصا لیزرهایی که نور سبز تولید می کنند می توانند کک و مک ها را بطور موثر و مطمئن روشن تر و یا از بین ببرند. این روش نیز مانند روش انجماد یک روش ساده و مطمئن با درصد موفقیت بالا و کمترین درصد ریسک در ایجاد زخم می باشد.

HAMEDZH2
Thursday 9 August 2012-1, 07:28 PM
Cryosurgery شامل فريز كردن لكه هاي پوستي با استفاده از نيتروژن مايع مي باشد كه زير نظر پزشك متخصص انجام می گيرد .نگهداری از نیتروژن مایع شرایطی خاص دارد که در حالت عادی بسیار خطرآفرین هست و ظرف های مخصوص دارد .دکتر سجاد معدنی گروه داروسازان مشاور ایران

HAMEDZH2
Thursday 9 August 2012-1, 07:31 PM
روش موثری برای درمان میخچهمیخچه ضایعه ای پوستی است كه اغلب در پا بوجود می آید و علت اصلی بوجود آمدن آن فشار طولانی و مداوم است كه بهترین درمان آن عدم استفاده از كفش نا مناسب (تنگ،نوك تیز،پاشنه بلندو...) است.با این توصیه و نیز استفاده از سنگ پا می توان موارد خفیف را درمان كرد اما در موارد شدید جراحی كوچكی لازم است.

در میخچه خطوط پوستی بر روی آن امتداد دارد ‏ومهمترین اصل در درمان میخچه برداشتن عامل فشار از روی آن است مثل كفش نا مناسب و ‏ناهنجاریهای استخوانی . در درمان گاهی از اسیدها نیز استفاده می شود ولی اسید به داخل ‏آن تزریق نمی گردد بلكه بصورت روزانه روی آن مالیده می شود كه بهتر است اطراف ان را با ‏پماد یا كرم چرب كرده تا اسید با پوست سالم اسیب نرساند
درمان میخچه با روشهای گوناگونی انجام می شود. استفاده از داروها ی كراتولیتیك معمولآ قدم اول است و پس از آن از روشهای دیگر استفاده می شود. كوتر تا حدی دردناك بوده و نیز می توان از روش كرایوتراپی یا فریز كه بوسیله نیتروژن مایع انجام می شود، استفاده كرد.
بر چسب ها در مواردی كه میخچه بسیار خفیف و سطحی باشد ممكن است تأثیر كند اما در انواع متوسط و شدید باید از روشهای دارویی و مداخلات عملی استفاده كرد.
انتخاب نوع درمان به عهده متخصص پوست و تحمل بیمار است .پیشنهاد میکنم به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.
مسلما اگر خودتان با سوزن اقدام نمایید امکان عفونت ومشکلات دیگر وجود دارد وبه دلیل عدم مهارت لازم دوباره ایجاد خواهد گردید.میخچه و درمان آن


پوست یكی از حساس ‌ترین مناطق بدن به شمار می‌ رود و با كوچك‌ ترین فشاری، عكس‌العمل نشان می ‌دهد و این واكنش‌ها به صورت ‌های مختلفی همچون تورم، قرمزی، تاول و ... بروز می کنند.
میخچه هم به عنوان یك ضایعه پوستی، نوعی واكنش طبیعی بدن برای حفاظت از خود است.
گاهی توجه نكردن به پوشش و حفظ بهداشت پاها كه قلب دوم ما هستند، می ‌تواند باعث ایجاد ناراحتی و درد در آن ناحیه شود. بنابراین اگر شما هم از آن دسته آدم‌هایی هستید كه به دنبال كفش‌های تنگ و نوك ‌باریك هستید، حتما با واژه میخچه آشنایی دیرینه‌ ای دارید.
میخچه ضایعه‌ ای پینه ‌‌ای ‌شكل از پوست مرده است كه معمولا در سطوح نازك و بدون موی پوست به خصوص در قسمت پشتی پنجه پا یا انگشتان یا در قسمت ضخیم‌ تر پوست كف دست و پا ایجاد می ‌شود. میخچه زمانی به وجود می ‌آید كه فشار وارده بر پوست حالتی بیضوی یا شبیه بیضی در پوست ایجاد كند كه مركز آن کانون فشار است و به مرور زمان گسترده می ‌شود. اگر تحریك به طور مستمر روی بافت ‌های تولید كننده میخچه ادامه یابد، حتی پس از حذف آن، پوست مجددا تولید میخچه می ‌كند. مكانی كه میخچه ایجاد می ‌شود، باعث ایجاد میخچه های نرم و سخت می‌ شود. انواع سخت معمولا در سطوح خشك و مسطح پوست و انواع نرم آن بین انگشت‌ های نزدیك ایجاد می ‌شوند.
آیا میخچه همان پینه است؟ خیر. میخچه و پینه دو ضایعه پوستی مشابه هستند، ولی تفاوت‌هایی میان آن ها وجود دارد. پینه زمانی ایجاد می‌ شود كه لایه‌ های پوست به دلیل فشارها و سایش ‌های پی ‌در پی ضخیم و سخت می‌ شود. این حالت بیشتر در زیر مفاصل انگشتان پا یا در پاشنه پا و دست‌ها و هر نقطه‌ ای از بدن كه تحت فشار باشد ظاهر می ‌شود. پینه ‌ها در واقع راه طبیعی بدن برای محافظت از خود بوده و معمولا دردناك نیستند. زمانی كه پینه گسترده شده و در مركز آن سلول‌ های مرده پوست تجمع می ‌كنند، تبدیل به میخچه می ‌شود. بهترین مثالی كه برای پینه می ‌توان زد در انگشت دانش‌آموزان است كه به مدت طولانی مداد را در دست می‌ گیرند یا افرادی كه كارهای دستی خشن را زیاد انجام می ‌دهند. پینه در این گونه افراد بسیار شایع است.
اما میخچه معمولا در قسمت بالایی انگشتان پا و یا در كناره و جاهای برجسته پاها ایجاد می ‌شود و عموما به دلیل این كه اعصاب پوست را درگیر می ‌كند دردناك می‌ شود. به علاوه میخچه كوچك تر از پینه است.
به طور كلی میخچه و پینه، راه‌های طبیعی هستند كه بدن برای حفاظت از خود استفاده می‌ كند.
چه افرادی بیشتر به میخچه مبتلا می‌ شوند؟ http://img.tebyan.net/big/1388/04/14119515175925149179361042112296713.jpg
میخچه در میان زنان شایع ‌تر از مردان است. زن ‌ها به دلیل پوشیدن كفش ‌های نوك ‌تیز و پاشنه‌ بلند و تحت فشار قرار گرفتن پاها و انگشتان بیشتر به این ضایعه مبتلا می ‌شوند. این ضایعه معمولا با درد و تورم همراه است. پوشیدن كفش‌ های تنگ یا شل هم به دلیل سایش پا با كفش ممكن است باعث بروز میخچه شود.
افرادی كه دچار ناهنجاری‌ های استخوانی هستند هم در معرض خطر ابتلا به میخچه قرار دارند.
افراد دیابتی در مقابل مشكلات پوستی بسیار آسیب ‌پذیرند و به سرعت از این ناحیه دچار دردسر می‌ شوند. پس توصیه می ‌شود این بیماران از كفش‌ های مناسب و اندازه پای خود استفاده كنند و همیشه مراقب بهداشت پای خود باشند.
علاوه بر این،ورزشكاران از جمله فوتبالیست‌ها، كوهنوردان و نیز كسانی كه دچار انحراف كف پا هستند، استعداد بیشتری برای ابتلا به میخچه دارند.
چه كنیم تا به میخچه مبتلا نشویم؟ همیشه می ‌گویند علاج واقعه قبل از وقوع باید كرد، اما كو گوش شنوا؟! همه ما آنقدر دست روی دست می ‌گذاریم و آن قدر سهل ‌انگاری می ‌كنیم تا بیماری به سراغ مان می ‌آید و آن وقت به دنبال راه چاره می ‌گردیم. بیایید یك بار هم شده، قبل از درمان، پیشگیری كنیم.
میخچه از آن دست بیماری ‌هایی است كه اگر مراقب باشید هیچ وقت به سراغ تان نمی‌ آید.
میخچه در اثر قرار گرفتن در معرض فشار و سایش ایجاد می ‌شود پس در اولین قدم سعی كنید از پوشیدن كفش‌ های تنگ و نوك تیز و پاشنه بلند خودداری كنید.
همیشه جوراب مناسب به پا كنید و پاهای خود را با نرم‌ كننده‌ها ومرطوب‌ كننده‌ها نرم نگه دارید. شستن مرتب پاها و خشك كردن آن ها را فراموش نكنید. این راهكارها شاید در ظاهر بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر برسند، ولی نقش بسیار موثری هم در پیشگیری و هم در درمان میخچه دارد. مطمئن باشید به امتحانش می‌ ارزد.
بریدن میخچه با چاقو، ناخن‌ گیر یا سوزاندن آن می‌ تواند موثر باشد؟ گهگاه شاهد آن هستیم كه افراد با وسایل ذكر شده به جان میخچه پای خود می ‌افتند و به تصور خود می‌ خواهند از شر آن خلاص شوند. غافل از این كه با این كار نه تنها از این بیماری رها نمی ‌شوند، بلكه ممكن است خطر ابتلا به عفونت را در خود افزایش دهند. بریدن میخچه، كاری حرفه ‌ای است كه فقط توسط پزشك و در مطب می‌ تواند صورت گیرد و درنتیجه اقدام خودسرانه نه‌ تنها سودی نخواهد داشت، بلكه مطمئنا برای بیمار مضر هم خواهد بود.
آیا استفاده از سنگ ‌پا می‌ تواند در رفع قسمت ‌های خشن میخچه موثر باشد؟ كشیدن سنگ‌ پا یا كیسه حمام در حالی كه پوست با آب نرم شده، اگرچه می ‌تواند باعث برداشته شدن پوست ضخیم ناحیه میخچه شود، ولی می ‌تواند خطر عفونت را بالا ببرد، مخصوصا در افراد مبتلا به دیابت این كار بسیار خطرناك است. به همین دلیل پزشكان هرگز چنین كاری را توصیه نمی‌ كنند.

چسب ‌های میخچه چقدر در درمان آن موثرند؟http://img.tebyan.net/big/1388/04/17667148217731224782321235255100171109243.jpg
یكی از روش‌های درمانی كه امروزه بسیار رایج شده، استفاده از چسب ‌های میخچه است كه می ‌توان آن ها را از داروخانه تهیه كرد. این روش درمانی، به ظاهر ساده بوده و چون چسب‌ها حاوی اسید سالیسیلیك است ممكن است پوست را تحریك كرده و باعث ایجاد عفونت شود، به خصوص در افرادی كه جریان خون ضعیفی دارند. از سویی، این چسب‌ها تنها در مواردی كه میخچه بسیار خفیف و سطحی باشد موثر است. بنابراین پزشكان استفاده از چسب‌ های میخچه را خیلی توصیه نمی‌ كنند، مگر در موارد سطحی.
درمان‌ های مناسب میخچه كدام است؟ در صورت باقی ماندن میخچه و دردناك شدن آن، باید به پزشك مراجعه كنید تا از خطر عفونت آن جلوگیری كنید. پزشك در مطب، میخچه را با یك چاقوی جراحی برمی ‌دارد. این كار باید توسط افراد متخصص انجام شود، چون انجام آن توسط افراد ناوارد، باعث عفونت و عود مجدد میخچه می ‌شود.


به عنوان یكی از درمان‌های موثر میخچه به فریز كردن می ‌توان اشاره كرد كه در این روش پزشك میخچه را با نیتروژن مایع فریز می ‌كند كه ممكن است به خاطر انجماد پا، كمی دردناك باشد.یكی دیگر از درمان‌ هایی كه موثر بودن آن به اثبات رسیده است، استفاده از درمان سنتی سیر است. در این روش توصیه می ‌شود یك حبه سیر را له كرده و به صورت مرهم روی ضایعه میخچه قرار دهید و این كار را چندین بار انجام دهید. در صورت تداوم این عمل، میخچه به كلی از بین می ‌رود.
البته در كنار همه این درمان ‌ها، اصلاح راه رفتن، استفاده ازكفش مناسب و رعایت بهداشت پاها هم به درمان میخچه كمك می ‌كند.
با تمام این حرف‌ ها، گاهی برخی از افراد ترجیح می ‌دهند با این ضایعه كنار بیایند. البته درست است كه میخچه برای سلامتی انسان خطری ندارد، ولی به مرور زمان می ‌تواند دردناك شده و باعث ناراحتی فرد شود.
علاوه بر این، در صورتی كه پس از مدتی، درمان صورت نگیرد، با ضخیم شدن پوست، به تدریج بدن، محل میخچه را بیگانه تلقی می‌ كند و باعث ایجاد زخم‌ هایی در آن ناحیه می‌ شود و در نهایت منجر به عفونت آن می ‌گردد. پس بهتر است تا كار به جاهای وخیم ‌تر نرسیده است، دست به كار شوید.
دكتر نصرت پورسينا گفت: پوشيدن كفش مناسب در درمان ميخچه موثر است، ميخچه(corn) را يك برجستگي ضخيم و سفت پوستي تعريف كرد و گفت: معمولاً ميخچه بر روي برآمدگي‌هاي استخواني و قسمت‌هايي از بدن كه در معرض ضربه قرار دارند ايجاد مي‌شود.
وي با بيان اين كه واژه ميخچه به طور معمول در فرهنگ عامه با زگيل مترادف به كار برده مي‌شود، خاطرنشان كرد: اين دو ضايعه پوستي از لحاظ علت بوجود آمدن با يكديگر متفاوت هستند و به منظور درمان اين دو ضايعه مي‌بايست با پزشك متخصص مشورت كرد.
اين متخصص بيماري‌هاي پوست و مو تصريح كرد: تعداد ‌ميخچه كه معمولا يك عدد مي‌باشد، همواره با احساس درد همراه است و نه تنها فرد مبتلا را دچار مشكل مي‌كند، بلكه امكان سرايت آن به اطرافيان نيز وجود دارد.
دكتر پورسينا با اشاره به اين كه در درمان ميخچه مي‌بايست علل زمينه‌اي بروز آن از قبيل ضايعات استخواني ناشي از تصادف و شكستگي، مشخص و از بين برود، اذعان داشت: استفاده از داروهاي نرم كننده، اصلاح در راه رفتن و اصلاح در پوشيدن كفش مناسب از ديگر روش‌هاي موثر در درمان ميخچه است.
وي ضايعه پوستي با عنوان "پينه" را ضايعه‌ي مشابه با ميخچه در فرهنگ عامه دانست و افزود: پينه در اثر اصحكاك بوجود مي‌آيد و قاعدتاً در قسمت‌هايي از بدن كه اصحكاك زياد باشد، همچون انگشت دانش‌آموزان كه به مدت طولاني مداد را در دست مي گيرند و يا باغبانان و كشاورزان كه قيچي و بيل را در دست دارند، ايجاد مي‌شود و برجستگي‌هاي ناشي از پينه برخلاف ميخچه بدون درد است.
عضو هيات علمي دانشگاه در پايان با بيان اين كه در درمان پينه ابتدا بايد علل ايجاد اصحكاك رفع شود، يادآور شد: ‌در صورت عدم امكان رفع اصحكاك، مي‌توان از داروهاي كمراتوليتيك و نرم كننده پوست به منظور درمان پينه بهره برد.

HAMEDZH2
Thursday 9 August 2012-1, 07:37 PM
چه گزینه های درمانی برای زگیل های تناسلی در دسترس هستند؟
شمار مختلفی از درمانها وجود دارند که می توانند برای درمان زگیل های تناسلی استفاده شوند و آنها در زیر شرح داده شده اند:

معمولا درمان زگیل های آشکار چندین هفته به طول می انجامد و گاهی اوقات در مان می تواند تا کمتر از 6 ماه طول کشد. درمان ممکن است کمی ناراحت کننده باشد و باعث آزار و اذیت در اطراف پوست ناحیه ای که تحت درمان قرار می گیرد، شود. افرادی که سیگار ميکشند پاسخ کمتری به درمان خواهند داد. بنابراین ممکن است ترک سیگار در درمان شما سودمند باشد.
گاهی اوقات درمان ممکن است موفقت آمیز نباشد. در این مورد، درمان های دیگری ممکن است توصیه شود. اما بهخرحال اين احتمال هست که زگیل های تناسلی بعد از درمان، عود كنند. عود به این دلیل است که پاپیلوما ویروس انسانی درمان کاملی ندارد و با درمان از بدن حذف نمي شود، و درمان فقط زگيل ها را از روي پوست پاك ميكند. داروهاي بدون نسخه اي كه براي درمان زگیل در داروخانه ها فروخته می شوند، نباید برای درمان زگیل های تناسلی استفاده شوند.
هيچ درمان
یک انتخاب عدم درمان است. زگیل های تناسلی جدی نیستند اما می توانند ظاهر زشت داشته باشند. بعضی از مردم ترجیح می دهند که آنها را به حال خودشان باقی بگذارند. اين گزينه هم شانس خوبی است زيرا بسياري از آنها بدون هیچ درمانی از بین خواهند رفت. در واقع، زگیل های مرئی خود به خود پس از شش ماه از بین می روند.

درمان های شیمیایی
شماری از مواد شيميايي، هنگامی که به زگیل ها اضافه می شوند، بافت زگیل را تخریب یا خواهند سوزاند. پودوفيلوتوكسين یک ماده شیمیایی است که به صورت کرم یا لوسیون است. این ماده ممکن است به شما برای ماليدن روي زگیل در خانه توصیه شود. شما باید به مدت 3 روز و روزانه دوبار آن را بمالید و 4 روز پی در پی استراحت کنید. بسته به نوع پودوفيلوتوكسين که برای شما تجويز شده 4 تا 5 دوره مصرف آن لازم است. (لذا دوره کامل درمان در حدود 4 تا 5 هفته است.)
نکاتی درباره پودوفيلوتوكسين وجود دارد:


اگر شما باردار هستید نباید آن را استفاده کنید.

شما نباید پودوفيلوتوكسين را روی پوست بریده یا زخم های باز بگذارید.

باید با دقت از قرارگرفتن آن روی پوست سالم اطراف زگیل ها خودداری کنید.

بلافاصله پس از ماليدن کرم یا لوسیون روی پوست ارتباط جنسی توصیه نمی شود چون ممکن است باعث آزار و اذیت برای همسر شما شود.

شما باید با احتیاط و دقت دستورالعمل هاي دارو را دنبال کنید. وقتی که شما کرم یا لوسیون را می مالید، نباید زیاد بمالید. زيرا ممكن است دچار عوارض دارويي شويد.

كرم Imiquimod چاره ای دیگر است. شما کرم را روی زگیل های خود در وقت خواب می مالید و در فاصله زمانی 6 تا 10 ساعت بعد آن را مي شویید. این کرم در هفته 3 بار، تا 16 هفته تکرار می شود. درمان آن ممکن است قریب به هفته ها طول بکشد.
برخی نکات و یادداشت ها درباره کرم Imiquimod:
ممکن است کاندوم یا دیافراگم را شل کند بنابراین در صورتی که تحت درمان هستید، پس اگر تمايل به جلوگيري از حاملگي داريد؛ از روش ديگري استفاده نماييد.
اگر حامله هستید نباید از این کرم استفاده کنید.
بلافاصله پس از ماليدن کرم یا لوسیون روی پوست ارتباط جنسی توصیه نمی شود چون ممکن است باعث آزار و اذیت برای همسر شما شود.
شما نباید کرم Imiquimod را روی پوست سوخته یا زخم های باز بگذارید و باید از قرار گرفتن کرم روی پوست سالم اطراف زگیل ها خودداری کنید.
در بعضی از افراد، جایی که کرم Imiquimod را می مالند می تواند باعث از دست رفتن همیشگی رنگدانه هاي پوست (ايجاد ناحیه روشن) پوست یا باعث افزایش رنگدانه ها (ايجاد ناحیه تیره) پوست شود.

تری کلرواسید استیک
تری کلرواسید استیک انتخابی دیگر است، که گاهی اوقات به وسیله یا توسط دکتر و پرستار استفاده می شود. یک بار در هفته به مدت چندین هفته مالیده می شود.
مواد شیمیایی دیگری نيز وجود دارند كه ممکن است توسط متخصص توصیه شوند.

درمان های فیزیکی

تکنیکهای گوناگونی برای تخریب بافت زگیل وجود دارد. آنها شامل:

منجمد کردن زگیل ها با نیتروژن مایع درماني رایج است که كرايوتراپي نامیده می شود. نیتروژن مایع به صورت اسپری یا مالیدنی است. در اثر آن بافت زگیل تخریب شده، دارو آن را منجمد و آب می کند. براي زگیل های کاملا آشکار شما ممکن است به چندین درمان به صورت هفته در ميان نیاز داشته باشيد. اگر شما تعدادی زگیل های کوچک داشته باشید این درمان مي تواند استفاده شود.


جراحي
جراحی و برداشتن زگیل ها تحت بیهوشی موضعی ممکن است توصيه شود. اگر شما فقط تعداد کمی زگیل دارید، می توانید به آسانی به این طریق آنها را بردارید.
الكتروكوتر
از دیگر تکنیک هایی است (از طریق سوزاندن) که زگیل ها را از بین می برد.
ليزر
لیزر گاهی اوقات برای از بین بردن زگیل ها به وسیله سوزاندن استفاده می شود.

بهترین درمان کدام است؟
هر درمانی موافقان و مخالفانی دارد. تصمیم در مور روش درمان بستگی به فاکتورهایی دارد. همانند اینکه: چه تعداد زگیل هستند، کجا هستند، آیا بيمار خانه یا کلینیک را براي درمان ترجیح می دهد و غیره. برای مثال: بعضی ماده های شیمیایی برای درمان های داخلی نباید استفاده شوند (گردن رحم، واژن یا داخل مقعد). يا بعضی درمان های شیمیایی نباید برای زنان حامله استفاده شوند. كرايوتراپي معمولا فقط برای تعداد زگیل های کوچک تا متوسط استفاده می شود.

درباره همسرم چه اقدامي بايد انجام شود؟
همسر کنونی شما ممکن است خواستار درمان شوند و بدانند كه آيا مبتلا به زگیل های تناسلي ويا ساير بيماري هاي منتقله از راه تناسلی هستند يا خير.

آیا رابطه ای بین زگیل های تناسلی و سرطان گردن رحم وجود دارد؟
گونه های HPV که عموما بیشتر آنها باعث زگیل های تناسلی می شوند (گونه 6 و 11) خطر ابتلا به سرطان گردن رحم را افزایش نمی دهند. گونه های 6 و 11 HPV مسوول 9 مورد از هر 10 مورد بيماري زگیل های تناسلی هستند. به هر حال بعضی دیگر از گونه های HPV خطر ابتلا و رشد کردن سرطان گردن رحم را افزایش می دهند. و شما ممکن است آلودگی با HPV بیشتر از یک نوع را در یک بار تماس داشته باشید ( نوعی که باعث زگیل های تناسلی و نوع ديگري که ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان گردن رحم شود). بنابراین، مهم است که زنان (همانند همه خانم ها) مبتلا به زگیل های تناسلی آزمایش هاي دوره اي معاينه گردن رحم را پيگيري كنند.اما اگر شما زگیل های تناسلی دارید نیازی نیست که تست های معاينه گردن رحم (پاپ اسمير) را به تعداد دفعات بيشتري انجام دهید.

جلوگیری از زگیل های تناسلی
کاندوم ممکن است از منتقل شدن HPV به شریک جنسی که آلودگی ندارد، جلوگیری کند. اگرچه وقتی که ساير نواحي پوست شما با کاندوم پوشیده نیست نمی توانید از گرفتن زگیل های تناسلی کاملا جلوگیری کنید. اما کاندوم ها ازابتلا به ديگر آلودگی های جنسی همانند کلامیدیا و ايدز کمک می کنند.
شما باید در مدتی که مقاربت جنسی دارید از کاندوم ها استفاده کند و معمولا توصیه می شود وسیله های مقاربت جنسی نباید مشترک باشند. در مدتی که زگیل ها درمان می شوند اگر مقاربت جنسی دارید شما باید از کاندوم استفاده کنید و تا 3 ماه بعد از آنكه آنها از بین می روند نيز به اين كار ادامه دهيد.
واكسن
هيچ واكسني براي اين بيماري وجود ندارد. و واكسن هاي موجود فقط در برابر گونه های 16 و 18 HPVپیشرفت می کنند و باعث سرطان گردن رحم می شوند؛ ايجاد ايمني مي كنند.
جمع بندي
زگیل های تناسلی معمولا با درمان می توانند رفع شوند. اگرچه، در يك چهارم موارد، زگیل های جديدي بعد از موفقیت در درمان قبلي مجددا رشد می کنند. اين معمولا به خاطر این است که آلودگی های قبلي دوباره فعال مي شوند. ، اگر زگیل ها دوباره عود كردند، می توانند از همان راههاي گفته شده مجدد درمان شوند.

HAMEDZH2
Thursday 9 August 2012-1, 07:39 PM
پژوهشگران مي گويند: نيتروژن مايع بهترين روش درمان براي زگيل هاي معمولي است.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، يك تحقيق جديد نشان داده است كه سرما درماني با نيتروژن مايع موثرترين راه كار براي برطرف كردن زگيل هاي معمولي است.

اين پژوهش روي 240 شركت كننده در گروه هاي سني چهار سال تا 79 سال در كشور هلند انجام گرفته است. اين افراد به سه گروه تقسيم شدند و هر گروه با يك روش متفاوت تحت درمان قرار گرفت.
به گزارش روزنامه گلوب اندميل، نتايج بررسي ها نشان داد كه استفاده از سرمادرماني براي برطرف كردن زگيل هاي معمولي موثرتر از مصرف اسيد سالسيليك است.
بر اساس اين گزارش، زگيل يكي از شايعترين مشكلات دوران كودكي است كه در يك سوم از كودكان مدارس ابتدايي مشاهده مي شود و سبب ناراحتي و آزار كودكان مي شود.
اين پژوهش در مجله انجمن پزشكي كانادا منتشر شده است.