PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بتن آب بندHAMEDZH2
Sunday 12 August 2012-1, 12:34 PM
بتن آب بند
بتن آب بند به بتنی گفته میشود که در برابر نفوز هرگونه عامل بیرونی که به سطح بتن حمله کند مقاومت کند. بتن آب بند بدون هرگونه ترک خوردگی میباشد. برای ساخت بتن آب بند باید به چند نکته توجه کرد بطور مثال در بتن آب بند باید در طرح اختلاط دقت کرد میزان آب به سیمان و یا استفاده مواد افزودنی نا مناسب و دیر مواردی همچون عمل آورنده بتن میزان سیمان و دانه های نا مناسب در ساخت بتن آب بند موثر میباشد. مطالبی كه در مورد بتن آب بند بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در ساخت بتن آب به آ پرداخته شده بند طرح اختلاط بتن آب بند است ، اما نکته دیگری که در ساخت بتن آب بند بسیار مهم می باشد نسبت اختلاط بتن است كه می توان مقدار خلل و فرج های ایجاد شده در بتن آب بند را نسبت به موارد مورد نیاز افزایش یا کاهش داد که باعث كمتر مصرف شدن سیمان شود. خلل و فرج موجود در در بتن آب بند مهم ترین عامل تضعیف آب بند بودن بتن می باشد و باید با کافی این مشکل را حل کرد. در ساخت بتن یا بتن آب بند در ایران چون مقدار سنگدانه های نرم در خاكهای معمولی موجود كم است ، این كمبود را با سیمان جبران می كنند برای ساخت بتن آب بند باید توجه داشت ضعیف ترین و پر خلل و فرج ترین نقطه در بتن، نقطی میباشد ویبره کردن آن نقاط سخت میباشد مثل زیر آرماتور و سنگدانه های درشت . که در این نقاط خلل و فرج از بین نرفته و محبوس می شوند. می توان خود خمیر سیمان را در ساخت بتن آب بند متراكم كرد تا خلل و فرج در بتن از بین برود. این روش خلل و فرجی كه در ژل بتن را از بین میبرد. استفاده از ژل میکروسیلیس ، موجب ایجاد سیلیكات كلسیم محلول در آب می شود و نفوذ پذیری بتن آب بند را با كم كردن نقاط خالی بصورت بسیار مناسب كم میکند. چون دانه های موجود بسیار کوچک هستند و نقاط خالی را به خوبی پر میكنند و هرچه این خلل و فرج کم تر باشد بتن آب بند بهتری داریم. ژل میكروسیلیس مخصوص بتن آب بند به مقدار زیادی سیلیس دارد . نام دیکر آن ژل سیلیكا فیوم است.دانه های ژل میكروسیلیس بسیار ریز تر از دانه های سیمان است و با استفاده از ژل میکروسیلیس در بتن آب بند فاصله بین دانه های سیمان باهم و سیمان با سنگدانه ها را پر کرده و یک بتن یک دست تولید میشود. استفاده از پودر میكرو سیلیس در بتن آب بند به دلیل ریزی زرات و نرمی بیش از حد آن برایی استفاده کنندگان خطر ناک است.. برای حل این مشکل ژل میكروسیلیس به بازار عرضه شده است.
برای ساخت بتن آب بند با کیفیت نانو سیلیس مطرح شد. ژل میکروسیلیس ساخته شده با نانو سیلیس همان فرمول ژل میكرو سیلیس را دارد در حالی که بسیار نرم تر و ریز تر از ژل میکروسیلیس است و واكنش قوی تری با آب دارد پس بتن آب بند بهتری بدست میآوریم. راه دیگر برای ساخت بتن آب بند استفاده از مواد حباب ساز و فیلر است. با افزودن مواد افزودنی حباب ساز به بتن آب بند قطر لوله های موئینه بتن کم میشود، دیواره داخلی آنها لیز شوده و حالت دمپر ایجاد میشود. و ضربات استاتیكی را جذب به خود جذب می كنند. در ساخت بتن بخصوص بتن آب بند هرچه نفوذپذیزی افزایش یابد بتن آب بند مقاومت و استحکام بیشتری مییابد اما الزاما بتن با استحکام بالا یک بتن آب بند و یا نفوز ناپریز نیست. بتن ها از جنبه آب بندبودن طبقه بندی و رتبه بندی شده اند. بتن رتبه یک کمترین نوع آب بندیی بتن است كه در این نوع بتن در سطح بتن می توان لكه های آب را دید، مانند قطره های آب كه روی بتن به جای مانده باشد. برای تست این درجه آب بندی یك روزنامه خشك را به سطح بتن می چسباینم. اگر روزنامه خشكی و سفتی خود را از دست داد و خیس شد یعنی جسم بتن در آب غوطه ور است. برای از بین بردن این حالت دو گزینه وجود دارد. گزینه منفی این است كه آب را از سطح بتن خشك كنیم و گزینه مثبت این است كه از داخل بتن یك غشاء جای گذاری كنیم. در این حالت آب روی لایه آب بند فشار میاورد و جلوی ورود آب را می گیرد. عمل پلاستر كاری یعنی از مواد پلیمری یا اپوكسی برای بتن روكش می گذاریم و آن را آب بند می كنیم.
جهت آب بند ساختن سازه های بتنی در درزهای اجرایی بتن آب بند واتر استاپ میگذاریم. 2 نوع واتر استاپ در سازه های بتنی استفاده میشود. واتر استاپ های تخت, و واتر استاپ های انبساطی. قرار می دهیم


این روزها تمایل به ساخت بتنن آب بند در سازه های بتنی غیر قابل نفوذ با ضخامت کم با رعایت نمودن ذکر شده زیاد می باشد که حداقل ضخامت بتن 15 سانتی متر بوده با شرط محدود نمودن عرض ترکها. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره برای ساخت و تو لید بتن آب بند و یا مواد افزودنی مورد نیاز برای بتن آب بند با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

HAMEDZH2
Sunday 12 August 2012-1, 12:36 PM
بتن ناتراوا | ساخت بتن ناتراوا
بتن ناتراوا
بتن ناتراوا چیست؟
بتن ناتراوا فقط یک بتن ساده و یا با کیفیت نیست! حتی با کیفیت ترین بتن شامل شبکه ای از خلل و فرج و مویرگ ها است. بتن ناتراوا به بتنی گفته میشود که موجب حاصل شدن مجموعه ای از درجه حفاظت و آب بند بودن بتن شود که مورد نیاز اطمینان صاحبان و یا پیمان کاران باشد. بتن ناتراوا یا بتن آب بند در مواردی که سازه در مجاورت دائم یا غیر دائم با آب و مواد شیمیایی است کارایی دارد. به بتن ناتروا یا بتن آب بند ,بتن غیر قابل نفوذ و یا آب کیپ نیز گفته میشود بتن ناتراوا بتنی است که تهویه مناسب و دمای کافی برای ادامه تبخیر آب نفوذ یافته در سطح بیرونی در سازه های مخزنی و سطح دور از آب در سازه های آبی وجود داشته باشد و قطرات تعریق بر روی سطح دور از آب در محل موجود نباشد.
.
ژل میکروسیلیس برای ساخت بتن ناتراوا: ژل میکروسیلیس فابیر جهت ساخت بتن های ناتراوا ,بتن های ضد آب و مخزن های بتنی با کیفیت ویژه طراحی شده است. این ژل میکروسیلیس که جهت ساخت بتن ناتراوا کارایی دارد, پایه ای و اصلی ترین نوع از انواع ژل میکروسیلیس می باشد که با روش خالص سازی پودر میکروسیلیکا و کلاسیفیکیشن سیلیکافیوم پودری تولید شده است .این ژل میکروسیلیس که مناسب برای ساخت بتن ناتراوا است عمر مفید و سرویس دهی سازه بتنی را با مکانیزم افزایش مقاومت بتن در برابر عوامل مخرب شیمیایی و فیزیکی محیطی و عوامل مخرب داخلی یک سازه بتی به حداکثر می رساند. موارد کاربرد از این افزودنی بتن (ژل میکروسیلیس) میتوان در ساخت بتن ناتراوای مسلح و غیرمسلح ( قطعات پیش ساخته) بتنی استفاده کرد. و یا در ساخت منابع و مخازن ناتروای بتنی و یا درسازه های دریایی، تونلها و کانالهای انتقال آب که نیاز به ساخت بتن آب بند یا ناتراوا دارند. مکانهایی که نیاز به بتن ناتراوا و یا کاهش نفوذپذیری بتن در برابر آب و مواد شیمیایی برای حصول دوام بالاتر دارند. مانند مخازن آب بتنی واستخر بتنی ,سپتیک تانک ,سیلوهای بتنی کارخانه های سیمان و غلات , شبکه فاضلاب شهری و منهول ها. بسته بندی ژل میکروسیلیس مخصوص بتن ناتراوا این افزودنی بتن مخصوص بتن ناتراوا در بسته بندی های 4،12و 25 كيلوگرم آماده تحويل می باشد.
تعریف خصوصیات رطوبتی درجه آب بندی در بتن ناتراوا
درجه اول -سطح پرداختی کاملاً آب کیپ و یا آب بند بوده و اثری از رطوبت برروی سطح خارجی دیده نمیشود و کاملاً سطح بتن ناتراوا خشک است.
درجه دوم سطح پرداختی به اندازه کافی بند است در حالی که فقط در اثر کمی رطوبت لکه های تغییر رنگ داده در نقاط مختلف سطح خارجی بتن ناتراوا دیده میشود ولی سطح عمدتاً خشک می باشد.
درجه سوم در این سطح از آب بند بودن بتن ناتراوا میتوان بوسیله کف دست رطوبت در نقاط مختلف روی سطح بتن احساس کرد ولی قطره آب روی سطح بتن ناتراوا مشاهده نمی شود. فقط خلل وفرج بتن ناتراوا مرطوب می باشند.
برای ساخت بتن ناتراوا می توان به دو صورت اقدام کرد:
روش اول آب بند ساختن بتن ناتراواکه در زمان ساخت بتن و بتن ریزی انجام میگیرد با استفاده از مواد افزودنی بتن استفاده از واتر استاپ در درزهای اجرایی یا انبساطی و رعایت نکات مهم اجرایی انجام می گردد مواد افزودنی مناسب.
روش دوم آب بند نمودن ساختار جسم بتن اصلاح ساختار بتن جهت آب بندی شامل تراکم ، توسعه دوام وایجاد مقداری حباب هوا می باشد:

HAMEDZH2
Sunday 12 August 2012-1, 12:36 PM
مخزن بتنی یکی از مهم ترین تاسیسات مورد استفاده در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب مخازن بتنی هستند. همچنین تقریبا تمامی سازه های موجود در تصفیه خانه های بزرگ آب و فاضلاب را مخازن بتن تشکیل می دهند. وجود ملاحظات غیرسازه ای مربوط به کاربرد این مخازن در سیستم های تصفیه مانند خوردگی، آب بندی، پایداری شیمیایی و دوام باعث شده است که ساخت مخازن بتنی برای کاربرد در صنعت آب و فاضلاب به تخصصی ویژه در طراحی و اجرا تبدیل شود. به عنوان اولین گام در اجرای مخازن بتن ، طراحی نقش بسیار مهمی را در کارایی، ایمنی، دوام و ملاحظات اقتصادی دارد. چنانکه طراحی مخزن بتن به درستی انجام نشده باشد، یا ایمنی و دوام آن به خطر می افتد و یا اینکه صرف هزینه های اضافی باعث اتلاف منابع مالی می شود. دانش فنی و استفاده از آیین نامه های معتبر طراحی، بهترین ابزار برای انجام یک طراحی دقیق و حرفه ای است. سپتیک تانک یک راه ساده،موثر و البته کم هزینه برای تصفیه اولیه فاضلاب خانگی و مجتمع های مسکونی است که دارای یک مخزن بتنی بزرگ و دو لوله ی ورودی و خروجی است شکل ساخت لوله های سپتیک تانک به گونه ای است که امکان خروج ذرات جامد و معلق را به حداقل می رساند سپتیک تانک دقیقاً در زیر سطح زمین قرار می گیرد . انواع مخزن بتن: به دو صورت مخزن بتنی پیش ساخته و مخزن بتنی غیر آماده موجود است. مهمترین مزایای این سپتیک تانک‌ها عبارتند از : • استحکام خیلی زیاد و امکان پوشاندن و عبور از روی آنها • قیمت بسیار کمتر و مقرون به صرفگی • امکان ساختن سپتیک تانک‌های غیر آماده در ابعاد و ظرفیت مورد نظر همچنین تانک‌های پیش ساخته بتنی به صورت مخازن چهار تا ده مترمکعب و به شکل استوانه عمودی ساخته می‌شوند. این درحالی است که سپتیک تانک‌ های بتنی غیر آماده را می‌توان در هرشکل و ظرفیت دلخواه طراحی و اجرا کرد. بتن مورد نیاز برای ساخت این مخزن بتنی باید بتن مقاوم و بتن ضد سایش باشد و از این رو شرکت فابیر (فن آوران بتن ایران) مفتخر است محصولات خود را که شامل : • بتن ضد سایش • بتن با مقاومت بالا • ژل میکروسیلیس • آب بند کننده بتن که در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی کاربرد دارند،معرفی نماید.

HAMEDZH2
Sunday 12 August 2012-1, 12:36 PM
چسب بتن چسب بتن
چسب بتن یکی از مواد افزودنی بتن است که امروزه در صنعت ساختمان برای آب بند نمودن بتن و افزایش چسبندگی بتن مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از چسب بتن برای ترمیم و تعمیر آسیب دیدگیهای سطحی و عمقی استفاده میشود چسب بتن فابیر کاربد های مختلفی دارد. چسب بتن فابیر بدون نیاز به افزودن آب میباشد و هموژن است چسب بتن فابیر مقاومت کششی و خمشی بالایی دارد و کارایی در بالابردن افزایش دوام بتن گچ و آهک نیز دارد ولی مهمترین خواصیتی که چسب بتن فابیر دارد بالا بردن چسبندگی در بتن است. چسب بتن فابیر، برای افزایش چسبندگی بتن تازه به منظور چسبیدن به بتن قدیمی در موارد مختلف از قبیل تعمیر سازه های بتنی کاربرد دارد. بیشترین استفاده از چسب بتن مربوط به كارهاى تعمیراتى مى باشد چون این افزودنى با ملات، مخلوط هماهنگ و همگنى تشكیل می دهد و در ضمن اینكه مانع تراوش آب و تفكیك دانه هاى ریز و درشت مى شود همچنین چسب بتن فابیر میزان چسبندگى بتن تازه را با ملات قدیمى تر را افزایش مى دهند.


مشخصات چسب بتن: حالت فیزیكى چسب بتن به صورت مایع و رنگ این چسب بتن شیرى رنگ است.
وزن چسب بتن تولیدی فابیر 1gr/cm³ می باشد و چسب بتن فابیر کلر ندارد.
بسته بندى چسب بتن درظرف های پلاستیكى 4 و 20 لیترى می باشد.

زمان نگهدارى چسب بتن: تا شش ماه است و این چسب بتن را باید به دور از گرماى شدید و یخ زدگى نگهداری کرد.

ویژگی ها و تأثیرات چسب بتن: مهمترین خاصیت چسب بتن تولید چسبندگی قابل توجهی در بتن یا ملات است كه خود عامل افزایش چسبندگی بتن یا ملات جدید درحال اجرا است. همچنین می توان گفت ویژگی های دیگر این چسب بتن كاهش نفودناپذیری بتن و ملات است که موجب آب بند بودن آن نیر میشود و باعث جلوگیری از ترك خوردن و باد كردن بتن می شود ، به همین دلیل استفاده از چسب بتن فابیر باعث افزایش مقاومت فشاری و بالارفتن عمر مفید سازه میشود.

مزایای برجسته چسب بتن فابیر
چسب بتن فابیر مقرون به صرفه میباشد .
چسبندگی بالا به بتن حدودا 4 برابر ملات سیمان چسب بتن فابیر موجب بهبود مقاومت شیمیایی , مقاومت سایشی , مقاومت كششی و فشاری میشود.
با استفاده ازاین چسب بتن علاوه بر آن که انعطاف پذیری بتن افزایش میابد دوام آن نیز بهبود میابد.
چسب بتن فابیر قابلیت اجرای آسان به بتن میدهد و این امکان اجرای لایه های نازک بتن را ایجاد میکند.
چسب بتن فابیر سازگار با انواع سیمان میباشد .

توضیح فنی چسب بتن: چسب بتن در ترکیب با بتن و ملات های ساخته شده از جمله سیمان و آهک موجب افزایش مقاومت کششی وجلوگیری از ایجاد ترک در ملات میشود همچنین چسب بتن فابیر قابل استفاده با گچ نیز میباشد و کارائی و حالت خمیری و روانی بتن و ملات تازه را بالامی برد.
چسب بتن فابیرموجب افزایش مقاومت خمشی بتن را تا حداکثر 50% میشود همچنین با استفاده از این چسب بتن و افزایش چسبندگی بتن و مقاومت سایشی بتن نیر بالا می برد، همچنین با افزودن این چسب بتن و کاهش نفوذ آب و مواد شیمیایی و افزایش مقاومت تأثیر چشم گیری در مقابل یخبندان و یخ زدن بتن و ملات دارد هم چنین این افرودنی بتن(چسب بتن) تأثیر چشم گیری در افزایش مقاومت محصولات سیمانی در محیط های قلیائی و در مناطق شدید مرطوب دارد لازم به ذکر استاین چسب بتن هیچ گونه خورندگی بر روی میلگرد به جایی نمی گزارد.

موارد كاربرد چسب بتن: از چسب بتن برای آب بندی بتن استفاده میکنند.
از چسب بتن فابیر برای افزایش چسبندگی بتن استفاده میشود.
از چسب بتن فابیر برای ترمیم و تعمیر آسیب دیدگیهای سطحی و عمقی سازه های بتنی كه در خشكی بوده و یا اینکه با رطوبت در تماس هستند.
از چسب بتن فابیر برای آب بندی بتن استفاده می شود.همچنین ازچسب بتن را برای نماسازی بر روی بتن قدیمی نیر استفاده میشود.
از چسب بتن برای ساخت ملات های ترمیمی و قدیمی یا بتن خود تراز شونده و برای کف سازی و پرکردن درز های اجرائی و ساخت و ترمیم سطوح بتنی می توان استفاده کرد.

میزان مصرف چسب بتن: دز مصرفی چسب بتن به میزان 5% الی 20% وزن سیمان مصرفی ، به بتن اضافه باید کرد.


نگهداری چسب بتن: چسب بتن در درجه حرارت C˚5 + الی C˚30 نگهداری شود. چسب بتن فابیر حداکثر 12 ماه پس از تاریخ تولید قابل مصرف می باشد.

fabirco
Wednesday 12 December 2012-1, 01:58 PM
بتن آب بند


بتن آب بند به بتنی گفته میشود که در برابر نفوز هرگونه عامل بیرونی که به سطح بتن حمله کند مقاومت کند. بتن آب بند (http://www.fabirco.org/%d8%a8%d8%aa%d9%86-%d8%a2%d8%a8-%d8%a8%d9%86%d8%af) بدون هرگونه ترک خوردگی میباشد. برای ساخت بتن آب بند باید به چند نکته توجه کرد بطور مثال در بتن آب بند باید در طرح اختلاط دقت کرد میزان آب به سیمان و یا استفاده مواد افزودنی نا مناسب و دیر مواردی همچون عمل آورنده بتن میزان سیمان و دانه های نا مناسب در ساخت بتن آب بند موثر میباشد. مطالبی كه در مورد بتن آب بند بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در ساخت بتن آب به آ پرداخته شده بند طرح اختلاط بتن آب بند است ، اما نکته دیگری که در ساخت بتن آب بند بسیار مهم می باشد نسبت اختلاط بتن است كه می توان مقدار خلل و فرج های ایجاد شده در بتن آب بند را نسبت به موارد مورد نیاز افزایش یا کاهش داد که باعث كمتر مصرف شدن سیمان شود. خلل و فرج موجود در در بتن آب بند مهم ترین عامل تضعیف آب بند بودن بتن می باشد و باید با کافی این مشکل را حل کرد. در ساخت بتن یا بتن آب بند در ایران چون مقدار سنگدانه های نرم در خاكهای معمولی موجود كم است ، این كمبود را با سیمان جبران می كنند برای ساخت بتن آب بند باید توجه داشت ضعیف ترین و پر خلل و فرج ترین نقطه در بتن، نقطی میباشد ویبره کردن آن نقاط سخت میباشد مثل زیر آرماتور و سنگدانه های درشت . که در این نقاط خلل و فرج از بین نرفته و محبوس می شوند. می توان خود خمیر سیمان را در ساخت بتن آب بند متراكم كرد تا خلل و فرج در بتن از بین برود. این روش خلل و فرجی كه در ژل بتن را از بین میبرد. استفاده از ژل میکروسیلیس ، موجب ایجاد سیلیكات كلسیم محلول در آب می شود و نفوذ پذیری بتن آب بند را با كم كردن نقاط خالی بصورت بسیار مناسب كم میکند. چون دانه های موجود بسیار کوچک هستند و نقاط خالی را به خوبی پر میكنند و هرچه این خلل و فرج کم تر باشد بتن آب بند بهتری داریم. ژل میكروسیلیس مخصوص بتن آب بند به مقدار زیادی سیلیس دارد . نام دیکر آن ژل سیلیكا فیوم است.دانه های ژل میكروسیلیس بسیار ریز تر از دانه های سیمان است و با استفاده از ژل میکروسیلیس در بتن آب بند فاصله بین دانه های سیمان باهم و سیمان با سنگدانه ها را پر کرده و یک بتن یک دست تولید میشود. استفاده از پودر میكرو سیلیس در بتن آب بند به دلیل ریزی زرات و نرمی بیش از حد آن برایی استفاده کنندگان خطر ناک است.. برای حل این مشکل ژل میكروسیلیس به بازار عرضه شده است.بتن آب بند رتبه یک کمترین نوع آب بندیی بتن است که در این نوع بتن آب بند در سطح بتن می توان لکه های آب را دید، مانند قطره های آب که روی بتن به جای مانده باشد. برای تست این درجه آب بندی یک روزنامه خشک را به سطح بتن می چسباینم. اگر روزنامه خشکی و سفتی خود را از دست داد و خیس شد یعنی جسم بتن در آب غوطه ور است. برای از بین بردن این حالت دو گزینه وجود دارد. گزینه منفی این است که آب را از سطح بتن خشک کنیم و گزینه مثبت این است که از داخل بتن یک غشاء جای گذاری کنیم. در این حالت آب روی لایه آب بند فشار می آورد و جلوی ورود آب را می گیرد. عمل پلاستر کاری یعنی از مواد پلیمری یا اپوکسی برای بتن روکش می گذاریم و آن را آب بند می کنیم.