PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : لانتوس ( انسولین گلارژین) چیست؟HAMEDZH2
Wednesday 4 March 2009-1, 07:11 PM
لانتوس ( انسولین گلارژین) چیست؟


لانتوس یک محلول استریل تزریقی از انسولین گلارژین است. انسولین گلارژین یک آنالوگ انسولین نوترکیب و طولانی اثر (با طول اثر 24 ساعته) میباشد .
برای تولید انسولین نوترکیب از گونه آزمایشگاهی و غیر بیماریزای Escherchia coli (k12) به عنوان ارگانیسم تولید کننده استفاده میکنند. در انسولین گلارژین آمینواسید آسپارتات در موقعیت A21 با گلایسین جایگزین شده و دو اسید آمینه آرژینین به انتهای رشته B زنجیره انسولین اضافه شده است. فرمول شیمیایی آن C267H404N72O78S6 و وزن مولکولی آن 6063 است. در آب حل میشود . هر میلی لیتر از لانتوس حاوی 100 واحد (3.6378میلی گرم) انسولین گلارژین است.
ساختمان انسولین گلارژین:

http://www.enoskheh.com/News/1.bmp


اجزاء ویال لانتوس چیست؟در هر 10 میلی لیتر ویال لانتوس حاوی 30 میلی گرم روی, 2.7 میلی گرم ام-کرزول, 20 میلی گرم گلیسرول 85%, 20 میکروگرم پلی سوربات 20 و آب برای تزریق است.
pH حدود 4 دارد.
مکانیسم اثر:
با تحریک باز جدب گلوکز محیطی به خصوص عضلات اسکلتی و چربی و مهار تولید گلوکز در کبد عمل میکند. انسولین تجزیه چربیها , پروتئینها را مهار و سنتز پروتئین را تحریک میکند.
انسولین گلارژین در pH ختثی حلالیت کمی دارد اما در pH اسیدی حل می شود . بعد از نزریق زیر جلدی در بافت زیر جلدی محلول اسیدی خنثی می شود و تشکیل ذرات میکرونی از انسولین میدهد که به آهستگی دارو را آزاد می کند و در مدت 24 ساعت به صورت یکنواخت دارو را آزاد می کند. بنابر این مصرف یکبار در روز آن کافی است.
شروع اثر انسولین گلارژین آهسته تر از انسولین انسانی NPH است. طول اثر انسولین انسانی NPH بین 9 تا 19 ساعت است.اما انسولین گلارژین 10 تا بیش از 24 ساعت طول اثر دارد.

http://www.enoskheh.com/News/2.bmp

مورد مصرف لانتوس چیست؟
نزریق زیر جلدی انسولین گلارژین برای درمان دیابت نوع 1 در کودکان و بزرگسالان و یا برای درمان دیابت نوع 2 در بزرگسالان که نیاز به کنترل طولانی مدت هایپرگلایسمیا دارند تجویز میشود.

چه کسی نباید لانتوس استفاده کند؟
کسانی که به انسولین گلارژین و یا هر یک از اجزائ آن حساسیت داشته باشند
قبل از شروع لانتوس توجه به چه نکاتی اهمیت دارد؟
· در صورت ابتلا به نارسایی کبدی و کلیوی و یا حاملکی و شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
· هایپوگلایسمیا مهمترین عارضه جانبی انسولین و از جمله لانتوس است. بنابراین کنترل گلوکز خون برای همه بیماران دیابتی ضروری است.
· هرگونه تغییر در زمان تجویز , قدرت, تولید کننده, نوع انسولین( NPH, rgular, lants) گونه (انسانی, حیوانی), روش تولید (نوترکیب یا گونه حیوانی) ممکن است نیاز به تغییر دوز داشته باشد و یا برای تنظیم قند خون ممکن است داروی آنتی دیابتیک خوراکی مورد نیاز باشد.
· داروی لانتوس برای تجویز وریدی نیست اگر وریدی تجویز شود هایپوگلایسمیا اتفاق می افتد.
· لانتوس نباید با نوع دیگری ازمحلول یا انسولین مخلوط شود. در این صورت شروع اثر و سایر اثرات آن قابل پیش بینی نخواهد بود.
· مانند سایر انواع انسولین احتمال تحلیل بافت چربی درد , قرمزی و التهاب در محل تزریق وجود دارد . به منظور جلوگیری از این امر تغییر محل تزریق اهمیت دارد.
· نیاز به انسولین در شرایطی مانند بیماری, اختلالات روانی یا استرس ممکن است تغییر کند.
· لانتوس باید فقط در صورتی که محلول شفاف و بیرنگ و بدون ذرات خارجی است استفاده شود.
لانتوس با چه داروهایی تداخل دارد؟
تعدادی از داروها متابولیسم انسولین را تحت تاثیر قرار میدهند بنابراین تنظیم دوز و مونیتوزینگ الزامی است.
داروهای زیر اثر کاهش قند خون را تشدید می کنند:
داروهای آنتی دیابتیک خوراکی, کاپتوپریل, انالاپریل, دیزوپرامید, فیبراتها مانند جمفیبروزیل, فلوکستین, داروهای مهار کننده آنزیم مونو آمینو اکسیداز مانند ترانیل سیپرومین, پروپوکسیفن, سالیسیلاتها, اکتروتاید, کوتریموکسازول, سولفاستامید
داروهای زیر اثر کاهش قند خون را کاهش می دهند:
گلوکوکورتیکوئیدها مانند دگزامتازون و بتامتازون, دانازول , دیورتیکها مانند فوروزماید, اپی نفرین, آلبوترول, ایزونیازید, فنوتیازینها, سوماتروپین, هورمونهای تیروئید, استروژنها, پروژسترون, داروهای ضد بارداری, الانزاپین و کلوزاپین

داروهای زیر اثر کاهش قند خون را ممکن است کاهش یا افزایش دهند:
بتابلاکرها مانند آتنولل و پروپرانولل, کلونیدین, لیتیم و الکل
مصرف در بارداری و شیردهی چگونه است؟
(گروه C ) فقط در صورت صلاحدید و ارزیابی منافع بر مضار آن تجویز شود.
مصرف در کودکان چگونه است؟
موثر بودن لانتوس در کودکان 6 تا 15 ساله ثابت شده است.

عوارض دارویی لانتوس چیست؟
واکنشهای آلرژیک , هایپوگلایسمیا, درد در محل تزریق
دوراژ و نحوه تجویز لانتوس چگونه است؟

یک بار در روز زیر جلدی در هر ساعتی از روز
برای تغییر نوع و یا مقدار انسولین حتما با پزشک خود مشورت کنید.
سطح گلوکز خون باید مرتب کنترل شود.
طولانی بودن اثر لانتوس وابسته به تزریق زیرجلدی است.
محل تزریق عضله دلتوئید, شکم و ران تفاوتی ندارد.لانتوس برای درمان کتواسیدوزیس دیابتیک مناسب نیست. در این موارد انسولین وریدی کوتاه اثر مفید است. میتوان با دوز 10 واحد یکبار در روز شروع کرد و بعد آنرا تنظیم کرد.(2-100 واحد در روز)
اگر می خواهید رژیم درمانی کنونی خود را از انسولین کوتاه اثر به رژیم لانتوس تغییر دهید, مقدار و زمان تجویز انسولین کوتاه اثر و یا دوز داروی ضد دیابت خوراکی ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد.

اگر از رژیم NPH یک بار در روز به لانتوس یکبار در روز میخواهید تغییر دهید, دوز اولیه لانتوس تغییر نمی کند.

اگر از رژیم NPH دو بار در روز به لانتوس یکبار در روز میخواهید تغییر دهید , برای کاهش خطر هایپوگلایسمیا دوز اولیه معمولا در مقایسه با کل دوز روزانه NPH به میزان 20% کاهش داده میشود و سپس بر اساس پاسخ بیمار تنظیم میشود.
لانتوس نباید با هیچ محلول و یا انواع دیگر انسولین مخلوط شود .


http://www.enoskheh.com/News/3.bmp
اگر هوا داخل سرنگ است با ضربه آنر خارج کنید قبل از استفاده ویال را تکان ندهید
http://www.enoskheh.com/News/4.bmp
پس از تزریق محل را ماساژ ندهیدمحل را با الکل تمیز کنید
لانتوس باید فقط در صورتی که محلول شفاف و بیرنگ و بدون ذرات خارجی است استفاده شود.


شرایط نگهداری لانتوس چگونه است؟
لانتوس باز نشده باید در دمای یخچال نگهداری شود. از یخ زدگی جلوگیری کنید. ویالهای باز شده تا 28 روز پس از باز کردن در دمای اتاق کمتر از 30 درجه سانتیگراد و دور از نور و حرارت قابل استفاده اند