PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی عود ، انواع عود ، کاربرد عودHAMEDZH2
Thursday 21 January 2010-1, 02:57 PM
معرفی عود ، انواع عود ، کاربرد عود موضوع مطلب : روش های نوین درمانگری
تاریخچه پیدایش عود


با مطالعه اين مطلب با تاريخچه و چگونگي اثر عود ، اين ماده خوشبوي اسرار آميز که سابقه اي به درازاي تاريخ دارد آشنا ميشويد.
قرنها ميگذرد که نوع بشر با عود آشنا است و قدمت عود به هزاران سال قبل باز ميگردد و به نظر ميرسد که قسمتي از معنويات هر فرهنگي را در بر ميگيرد.
ارتباط بين عود و پزشکي اثبات شده است يعني عود در طبابت کاربرد فراوان دارد.
از زمانهاي بسيار دور عود در آيين هاي مذهبي بکار ميرفته است و ساخت عودهاي گياهي هنري باستاني و چيزي جز هنري مقدس نبوده است.
انواع عود


عودها در شکلهاي مختلفي عرضه ميگردند: چوبهاي خام ، علفهاي خرد شده ، پودر يا به شکل مايع و روغن.
اما آنچه امروزه ما از عود در ذهن داريم عودهاي مخروطي و شاخه اي ميباشد ؛ عودهاي مخروطي توسط ژاپني ها در اواخر سال 1800 ميلادي عرضه شد و عودهاي ماسالا و شاخه های جاس بوسيله بودائيها حدود سال 200 بعد از ميلاد از هندوستان به چين وارد شد.
کتيبه اي مصري متعلق به 1530 قبل از ميلاد مسيح استفاده از عود را ذکر کرده است.
عطرهاي طبيعي در معابد هندوها ، بودايي ها و آيين هاي رسمي چيني ها و آيين هاي شيتو در ژاپن بکار ميروند و استفاده از عود در يونان باستان در اوايل قرن 8 قبل از ميلاد مسيح رايج بوده است.
رایج ترین شکل مورد استفاده عود شاخه ای میباشد ، شاخه ها پس از تولید به مواد معطر اغشته میشوند و این روش استفاده از رایحه های بسیار متنوعی را امکان میسازد ، موارد استفاده این شکل عود بسیار گسترده است .


معرفی انواع عود


عودها نه فقط براي از بين بردن بوهاي بد و پراکندن بوي خوش بکار ميرفت بلکه براي دور کردن روحهاي پليد نيز بکار ميرفته است.
عودها بطور سنتي از صمغ و کندر و چوبهاي معطر ، پوست درختان ، دانه ها ، ريشه ها ، علفها و گلها ساخته ميشوند.
چوبهای خوشبويي مانند چوب صندل و روغنهاي گياهان و علفها به عنوان بوهاي طبيعي مورد استفاده قرار ميگرفتند و شايد مشهورترين عطرهاي طبيعي کندر و صمغ بودند که بطور خاص در سوماليا يافت ميشده است.
رایحه درمانی یکی از موراد مصرف عود میباشد و شاخه های ماسالا نوع دیگری از شکل عود شاخه ای میباشد که با قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع به فروش میرسد.
در این شکل ماده معطر با خمیر عود و سایر افزودنی ها طبیعی قبل از ساخت هر شاخه مخلوط میشود و عطر استثنایی ان در عودهای معمولی یافت نمیشود.
سوزاندن عود خود یکی از اشکال رایحه درمانی میباشد که باعث کاهش استرس و افزایش سلامتی فرد میشود.


دلایل لزوم استفاده از عودها

آيا ميدانيد عود چه نقشي در سطح انرژی بدن و محل كار و زندگی شما دارد؟

بوي خوش عود به روح شما آرامش ميبخشد، هاله شما را از انرژي هاي منفي پاك ميكند و شما را آماده انجام مراقبه و دريافت يا انتقال انرژي مينمايد.

عود سطح انرژي مثبت محيط را بالا ميبرد و پيامهاي بويايي در مغز رابطه بدن و ذهن را سريعتر برقرار ميكند و علاوه بر همه اينها هر چاكرا عود مخصوص خود را دارد.

براي عزيزاني كه ريكی ، تمرینات مدیتیشن و ریلکسیشن و ... كار ميكنند عود نقش مهمي در کسب انرژی دارد.


رايحه درماني در كسب آرامش بسيار موثر است و افرادی كه ریلکسیشن را به دلایل مختلف مانند کمبود وقت و ... انجام نمیدهند با روشن كردن عود و انتشار رايحه گياهي در محيط و تنفس آن به خود و خانواده يا همكاران خود آرامش را هديه ميدهند.

در ايران گياه درماني پيشينه بسيار قديمي دارد و اكنون با عودهاي گياهی تائيد شده ميتوان در درمان و آرامش روح و جسم خود و ديگران استفاده نمود.


خواص درمانی و جادویی عودها


از ديدگاه گياه درمانی ، عودهاي گياهي به علت خواصشان استفاده ميشده اند ، عودها با ايجاد بوی خوش در فضا و با توجه به خواص غريب عود همچنان مورد استفاده ميباشند.
بسياري از گياهان و علفهاي دارويي به خودي خود بويي ندارند و بايد حتما سوزانده شوند.
عود و گياه درماني همواره با هم همراه بوده اند و قديمي ترين منابع مربوط به گياه درماني و عود به "وداهاي" هندي باز ميگردد و بوداييها نیز در طب "آيوراودا" از عود به عنوان وسيله اي معجزه گر استفاده ميکنند.
تحقيقات گسترده دانشمندان, پزشکان و بزرگان گياه شناسي بر روي عود ويژگيهاي زير را به اثبات رسانده است :
¤ روایح مطبوع موجود در عود ، فرد را فعالتر و سرزنده تر ساخته و باعث ارتباط شخص با درون خود میشود "مراقبه".
¤ استنشاق روایح مطبوع باعث ایجاد و ارسال پیامهای عصبی در مغز و کل سیستم عصبی و دریافت واکنشهای مثبت میشود.
¤ سوزاندن عود خود به تنهایی یکی از درمان های اثر بخش برای جلوگیری و رفع استرس ، ایجاد آرامش و تمدد اعصاب ، رفع خستگی و ... میباشد.
¤ سوزاندن عود باعث دور شدن امواج و انرژیهای منفی "شاچی" موجود در محیط میشود.
¤ همانطور که گفته شد رایحه درمانی قدمتی افزون بر 5 هزارسال دارد ؛ رومیان و مصریان از عودها بعنوان ماده ضد عفونی کننده ، ضد باکتری و دارویی برای درمان زخم کمک میگرفتند.
¤ ترکیبات معطر طبیعی گلها و گیاهان که درعود یافت میشود و از طریق بینی وارد سیستم لیمبیک مغز و قسمت مخاطی هیپوتالاموس شده و با تحریکات اعصاب بویایی این قسمت که مسئولیت احساسات ، تنفس ، ضربان قلب ، غدد درون ریز ، حافظه و یادگیری را بر عهده دارد ، تاثیر قابل توجهی بر روحیات و خلق و خو میگذارد.
¤ عصاره معطر گیاهان موجود در عود بدلیل ساختار تشکیل دهنده شان که معمولا شامل آلدئیدها ، کتونها ، استرها است ، نقش بسزایی در سلامت جسم و ذهن دارند.


البته هریک از رایحه ها خاصیت ویژه ای دارند ، برخی مثل اطوخودوس که حاوی آلدئیدها هستند اثرات ضد التهابی داشته و آرام بخش و ضد ویروس هستند .
برخی دیگر از عصاره ها مثل یاسمن ، مشک و رز و لیمو باعث هوشیاری و افزایش تمرکز و یادگیری میشوند.
رایحه درمانی توسط عود یکی از بی خطرترین ، کم هزینه ترین ، ارزان ترین و اثر بخش ترین متدهای درمانی میباشد یعنی برای انجام " آروماتراپی "رایحه درمانی در خانه به راحتی میتوان از سوزاندن عود استفاده کرد.
همانطور که گفته شد عودهای مختلف با روایح متفاوتی که دارند علاوه بر خوشبو کردن محیط کارهایی خاص خود را نیز انجام میدهند.

HAMEDZH2
Thursday 21 January 2010-1, 02:58 PM
» ۶ راه برای تشخیص کیفیت مناسب عود «
۱. رایحه ای که هنگام سوختن عود ایجاد میشود باید معطر و دلپذیر باشد
۲. بوی ناشی از سوختن عود باید تا مدتی بعد از سوختن کامل عود در فضا باقی بماند
۳. یک عود اصیل و خالص باید تا انتها بسوزد و نباید در زمان سوختن خاموش شود
۴. هر شاخه عود باید صاف و عمود باشد و کج و ناموزون نباشد
۵. پوشش خارجی عودهای اصیل دست ساز باید صاف و یکدست باشد
۶. قسمت انتهای شاخه عود که از جنس بامبو است باید تمیز و عاری از فیبر باشد

HAMEDZH2
Thursday 21 January 2010-1, 03:00 PM
رایحه درمانی و لزوم استفاده از عودها روش های نوین درمانگری


رایحه درمانی و لزوم استفاده از عودها


رایحه درمانی مانند سایر معالجات برای خود سابقه ای باستانی دارد و تاریخچه آن به بیش از ۵۰۰۰ سال قبل باز میگردد .
یونانی های باستان ، مصری ها ، بابلی ها ، رومی ها ، هندی ها ، چینی ها ، یهودیان و ایرانیان برای ایجاد تعادل ، هماهنگ کردن انرژی ، سلامتی ، پیشگیری از بیماری ها ، پاکسازی و ایجاد آرامش از رایحه ها و اسانس ها استفاده میکرده اند .
در طول تاریخ سوزاندن عود در حضور پادشاهان ، کشیش ها و اشخاص مقدس معمول بوده است .
احتمالا" قدیمی ترین نوع رایحه درمانی و سوزاندن عود برای حفاظت از بیماری ها به کار میرفته است و از عطرهای ویژه ای برای راندن ارواح پلید و طلب لطف خدایان استفاده میشده است .
روایح بعضی از گیاهان حوزه انرژیکی انسان را به یاری برانگیختن ذرات الکترومغناطیس آن از طریق حس های جسمانی تحریک میکنند و میتوانند لایه حیاتی هاله را فعال نموده و نیروی تازه ای به آن ببخشند .
رایحه ها میتوانند حواس را با تشویق لایه های جسمانی ، حیاتی و اختری هاله و با تخلیه فشارهای روحی انباشته شده ، آرام ، متوازن و هماهنگ سازند .
تمام رایحه ها و عصاره های روغنی تاثیرات مهمی بر ذهن ، احساسات و قسمت های مختلف بدن هر فرد دارند .
بعضی از انها بر جسم موثر هستند " درمان مستقیم " و بعضی دیگر از طریق احساسات بر روان تاثیر میگذارند " از طریق حس بویایی " .


از دیدگاه طی سنتی هندی " آیورودا " ، بینی دری به سوی مغز و اگاهی است ، انرژی حیاتی " پرانا " از طریق تنفس از راه بینی وارد بدن میشود و عملکرد حسی حرکتی را حفظ میکند .
با بکارگیری رایحه ای خاص از طریق بینی ، اختلالات پرانا که بر عملکردهای بالاتر مغزی ، حسی و حرکتی تاثیر میگذارد اصلاح خواهد شد.
طب " آیورودا " از رایحه ها برای ارسال علامت های مشخصی استفاده میکند و موجب تعادل هر سه دوشا بدن میشود ( طبع بدن : dosha ) ، برای تعادل هریک از این دوشاها در ایورودا از رایحه گیاهی خاصی استفاده میشود :
واتا ( vata ) : با مخلوطی از رایحه های گرم ، شیرین و ترش نظیر اسانس گل شعمدانی ، میخک ، ریحان ، پرتقال و ... به حالت تعادل در می آید .
پیتا ( pita ) : با مخلوطی از بوهای شیرین و خنک مانند گل سرخ ، یاسمن ، چوب صندل ، نعنا و دارچین متعادل میشود .
کافا ( kapha ) : مانند واتا با مخلوطی از رایحه های گرم اما دارای بوی تندتر مانند اکالیپتوس ، سرو کوهی ، مرزنجوش و ... متعادل میشود .

¤ تحقیقی جالب :چندی پیش در ژاپن یک کمپانی بزرگ تحقیقاتی را بر روی اثرات رایحه درمانی بر روی افراد مختلف به انجام رساند ، به اینصورت که بوهای مختلفی را در بخشی از شرکت که حدود ۱۰۰ اپراتور کامپیوتر در ان مشغول بکار بودند پخش کرده و میزان غلط های تایپی آنها را تحت تاثیر این بوها مورد بررسی قرار داد :
¤ رایحه سنبل : به عنوان ریلکس کننده سبب افت ۲۰ درصدی غلط های تایپی شد .
¤ رایحه یاس : بعنوان بوی محرک اشتباهات را به میزان ۳۲ درصد کاهش داد .
¤ رایحه لیمو : بعنوان یک محرک تند و نشاط آور سبب کاهش غلط های تایپی به میزان ۵۰ درصد شد .
کاربرد رایحه درمانی آرام آرام در حال گسترش در تمامی امور زندگی است و به نظر میرسد اولین گام در سیر بالا بردن کیفیت و بازدهی کارها ، فرهنگ سازی و افزایش معلومات کلیه افراد جامعه اعم مدیران ، مشتریان و افراد عادی میباشد .

HAMEDZH2
Thursday 21 January 2010-1, 03:03 PM
معرفی خواص چند نوع عود رایج موضوع مطلب : روش های نوین درمانگریمعرفی خواص چند نوع عود رایجعود سیب سبز : Green Apple Incense


عطر این میوه دارای خواص جوان کننده متعددی میباشد که به تن و روان شما طراوت میبخشد .
با مجوز وزارت بهداشت ایران - ساخت هند است و در ۱ نوع مدادی موجود میباشد ؛ قیمت تا سال ۸۸ : 1500 تومانعود شاهدانه Cannabisدارای خواص شاداب کننده و رفع استرس میباشد .

با مجوز وزارت بهداشت ایران - ساخت هند و در 2 نوع مخروطی و مدادی موجود میباشد ؛ قیمت تا سال ۸۸ : 1500 تومان

عود دارچین :Cinnamon Incense
عطر دارچین از باشکوه ترین روایح است ؛ محرک ؛ گرمابخش و ضد نفخ است .
ضد سرماخوردگي ، مناسب براي رفع سوء هاضمه و اختلالات گوارشي ، رفع بی اشتهايی ، دارای خاصیت ضد باکتری و ضدعفونی نمودن محیط
با مجوز وزارت بهداشت ایران - ساخت هند است و در ۱ نوع مخروطی موجود میباشد ؛ قیمت تا سال ۸۸ : 1500 تومانعود ماه Moon Incense


عود ماه دارای رایحه ای خنک و آرام بخش است و به شما راحتی و آرامش اعصاب میبخشد .
با مجوز وزارت بهداشت ایران - ساخت هند است و در ۲ نوع مخروطی و مدادی موجود میباشد ؛ قیمت تا سال ۸۸ : 1500 تومان

عود خورشید Sun Incense


عود خورشید ، شاه همه رایحه ها میباشد ؛ این رایحه سرشار از انرژی و سرزندگی است .
با مجوز وزارت بهداشت ایران - ساخت هند و در 2 نوع مخروطی و مدادی موجود میباشد ؛ قیمت تا سال ۸۸ : 1500 تومان


عود آلوورا (صبر زرد) ALOE VERA


عطر یک نو کاکتوس است که نقش که نقش مهمی در سر زندگی با خواص مرطوب کنندگی معجره آسای خود دارد به همراه کاربرد گسترده ای در ایجاد آرامش جسم و روان .

با مجوز وزارت بهداشت ایران - ساخت هند و در 2 نوع مخروطی و مدادی موجود میباشد ؛ قیمت تا سال ۸۸ : 1500 تومانعود چوب صندل : Sandal Woodیکی از بهترین رایحه های طبیعی می باشد . چوب صندل از جنگلهای هند استخراج می شود . بوی این چوب ذهن را آرام کرده و باعث ایجاد افکار مقدس در ذهن شده و محیطی کاملا آرام را خلق می کند .
با مجوز وزارت بهداشت ایران - ساخت هند و در 2 نوع مخروطی و مدادی موجود میباشد ؛ قیمت تا سال ۸۸ : 1500 تومان
http://falgoo.persiangig.com/image/falgoo/darmangari/ud-sonbol.jpgعود سنبل هندی (دافع پشه) : Citronella Incense Mosquito Repellant
سنبل هندی حاوی روغن معطری است که از گیاهی از خانواده سنبل کوهی ترشح میشود .

از ریشه و ساقه پرزدا سنبل عطری خارج میشود که ما انسانها از بوی خوش آن لذت میبریم اما پشه ها با این بو از فرط خوشحالی به خواب ابدی میروند ، این رایحه بویی تازه و طبیعی دارد .

http://falgoo.persiangig.com/image/falgoo/darmangari/ud-stokhodos.jpgعود اسطوخودوس Lavender Incense

در زمان رم باستان نیز از این گیاه خوشبو برای شستشو و درمان ناراحتی های پوستی و تسکین درد مورد استفاده قرار میشده است .

دارای خاصیت ضد اضطراب ، ضد افونی کننده ، آنتی بیوتیک ، باز کننده ذهن ، ضد تشنج ، ضد ویروس ، ضد افسردگی و تقویت اعصاب و روان است .


عودهای درمانی (AROMATRAPY) - قیمت ۸۸ : ۱۵۰۰-۲۰۰۰ تومان

http://falgoo.persiangig.com/image/falgoo/darmangari/ud-meditaion.jpg مراقبه (Meditation)

عودهای ماسالا با روغن های وانیل : از بین بردن ناراحتی و اندوه
چوب صندل سفید : آرام کننده و بوجود آورنده اطمینان و صمیمیت
بابونج : آرام کننده و کاهش دهنده استرس
http://falgoo.persiangig.com/image/falgoo/darmangari/ud-enerjik.jpg انرژی زا (Energizing)
عودهای ماسالا با روغن های عصاره لیمو ترش: بالا بردن جرات و آگاهی و هوشیاری
لیمو ترش : اشتها آور و کاهش استرس
گریپفروت : ایجاد اطمینان و ضد خستگی


http://falgoo.persiangig.com/image/falgoo/darmangari/ud-shadi.jpg شاداب کننده (Refreshing)
عودهای ماسالا با روغن های نعناع : تسکین دادن فکر ، آرامش بخش
مریم گلی : کاهش درد و شفادهنده احساسات و عواطف
میخک : بالا بردن تمرکز و خلاقیت


http://falgoo.persiangig.com/image/falgoo/darmangari/ud-ehsas.jpg احساس برانگیز (Sensuality)
عودهای ماسالا با روغن های ایلانگ ایلانگ : تقویت کننده جنسی، ضد تشویش و بالا بردن تمرکز
درخت جوز : شفا دهنده عواطف و کمک به ترک اعتیاد
نعناع هندی : به عنوان مسکن بالابردن جرات و ضد افسردگی و بدخلقی


http://falgoo.persiangig.com/image/falgoo/darmangari/ud-rooh.jpg درمان استرس (Stress Relief)
عودهای ماسالا با روغن های اسطوخودوس: به عنوان یک ضد افسردگی و پاک کننده خستگی ذهن
شکوفه پرتقال : فرونشاندن استرس و مانع خستگی مفرط
آویشن : تحریک کننده و آرامش بخش


http://falgoo.persiangig.com/image/falgoo/darmangari/ud-arameshi.jpg آرامش بخش (Relaxing)
عودهای ماسالا با روغن های هل : ایجاد صمیمیت و اعتماد و مبارزه با حالت نوسان
چوب سدر : کاهش اضطراب و مبارزه با افسردگی
نعنای هندی : بالابردن جرات و به عنوان یک مسکن ضد درد
انواع
عودها و اثرات درمانی آنها


ضد سرماخوردگي و آنفولانزا ، ضد عفوني کننده
عود اكاليپتوس


شاداب كننده ، ضد سرماخوردگی ، ضد خستگی جسمی
عودهای نعنا ، اكاليپتوس ، اكليل كوهی ، دارچين ، مريم گلی


تقويت قلب
عودهای اكليل كوهی ، نعنا


درمان استرس و اضطراب
عودآويشن


رفع خستگی روحی و فكری
عودهای هل ، اكليل كوهی ، اسطوخودوس


رفع حواس پرتی و فراموشی
عودهای اكليل كوهی ، چوب سرو


رفع ميگرن و سردرد
عود ياس ، اسطوخودوس ، اكاليپتوس ، ياس ، نعنا ، مريم گلي ، بابونه ، اكليل كوهی


مسكن و ضد درد
اكليل كوهی ، بابونه ، نعنا ، اسطوخودوس


ضد عفونی كردن محيط
دارچين ، چوب صندل ، آويشن ، گل سرخ


رفع سوء هاضمه ، اختلالات گوارشي و بی اشتهايی
عودهای هل ، نعنا ، بابونه ، دارچين ، اكليل كوهي ، اكاليپتوس ، ا سطوخودوس