PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خواص دارویی و درمانی گیاهانHAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:39 AM
خواص دارویی و درمانی گیاهان اثر ضد باکتریایی گیاه اویشن

تحقيقات نشان مي‌دهد روغن گرفته شده از گياه آويشن مي‌تواند در برابر باكتري‌هاي خطرناك و گاه مقاوم به دارو اثر حفاظت بخش داشته باشد.
به گزارش بيولوژي آنلاين دو مطالعه نشان داده‌اند روغن اورگانو به ويژه كار واكرول، يكي از اجزاي شيميايي آويشن به نظر مي‌رسد مانند آنتي بيوتيك‌هاي رايج بر عفونت اثر دارد.
محققان اثر روغن اورگانو را بر باكتري‌هاي استافيلوكوكوس كه مسوول عفونت‌هاي متفاوتي هستند و پيوسته به داروها مقاوم‌تر مي‌شوند، بررسي كردند.
آنها اين روغن را در لوله آزمايش با باكتري‌ها مخلوط كرده اثر آن را با تاثير آنتي بيوتيك‌هاي استرپتومايسين، پني‌سيلين و ونكومايسين مقايسه كردند و دريافتند روغن ارگانو در دزهاي نسبتا كم از رشد استافيلوكوس جلوگيري مي‌كند.
بخش ديگر اين تحقيق بررسي اثر روغن اورگانو كه به نظر مي‌رسد جزء ضدباكتريايي اصلي آويشن باشد، در موش‌هاي آلوده به باكتري استاف بود نيمي از موش‌هاي دريافت كننده اين روغن، در مدت 30 روز درمان زنده ماندند.
با اين كه اثرات مربوط به روغن گرفته شده از آويشن در اين بررسي محدود به لوله آزمايش و موش‌هاي آزمايشگاهي بود نتايج اوليه اميدواركننده هستند و بر لزوم مطالعات بيشتر تاكيد دارند.
قابليت روغن‌هاي به دست آمده از ادويه‌جات در كشتن ارگانيسم‌هاي عفوني‌زا سابقه تاريخي د

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:39 AM
فايده روغن زيتون براى دفع سنگ كليه و صفرا


به گفته يك متخصص تغذيه، مصرف روغن زيتون همراه با غذا براى جلوگيرى از ابتلا به هموروئيد(بواسير)بسيار مفيد است و به دفع سنگ صفرا و سنگ كليه كمك مى كند.دكتر مينو آذرنوش به خبرگزارى ايسنا گفت: زيتون داراى گوگرد، كلسيم، پتاسيم، آهن، منگنز، كلر و مس است. اين ميوه گرم و خشك، ويتأمينa و D دارد و مصرف آن مى تواند در درمان برخى امراض از قبيل سل مفيد واقع شود. دكتر آذرنوش مصرف زيتون را در شادابى پوست بسيار مؤثر دانست و افزود: يك بررسى نشان داده است استفاده از اين ميوه به مدت ۱۰ روز و همراه با شستن سر با آب ولرم و صابون بى بو مى تواند موجب جلوگيرى از ريزش مو شود.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:40 AM
استفاده فراوان از ريحان پوست را لطيف و شاداب مي كند

ريحان به علت داشتن ويتامين هاي aو c براي افزايش مقاومت بدن و استحكام بدن در برابر بيماري ها موثر است.
دكتر منصوري متخصص تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: مصرف مداوم ريحان باعث بهبود چين و چروك هاي سر و صورت مي شود.
همچنين در بيماري هاي زنان، مشكلات پوستي، تب نيز به كار مي رود.
وي گفت: مصرف مداوم ريحان به مدت 3 ماه، باعث درمان بيماري هاي مانند: سرماخوردگي، سرفه، سردرد، خستگي چشم، ضعف و اسهال و فشار خون و مشكلات قلبي و عروقي مي شود

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:40 AM
چاي سبز خطر ابتلا به سرطان را کاهش مي دهد


چاي سبز به دليل داشتن آنتي اکسيدان سيتم دفاعي بدن را در برابر ابتلا به سرماخوردگي در زمستان محافظت مي کند و خطر ابتلا به سرطان را تا 50 درصد کاهش مي دهد.
دکتر حسين مومن زاده متخصص داخلي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: يکي از مواد تشکيل دهنده اصلي چاي سبز کتچين نام دارد که باعث افزايش طول عمر مي شود. همچنين مطالعات نشان داده مصرف ميزان کافي از اين ماده خطر ابتلا به سرطان را تا 50 درصد کاهش مي دهد.
وي گفت: از مهمترين مزاياي مصرف چاي سبز کنترل افزايش فشار خون، کاهش ميزان فشار خون، جلوگيري از پيري، سرحال شدن و شادابي بدن، جلوگيري از مسموميت مواد غذايي، جلوگيري از درمان بيماري هاي پوستي، جلوگيري از ايجاد حفره و سوراخ ها در پوست و مبارزه با ويروس هاست.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:40 AM
درباره «اسفناج» چه مي‌دانيد؟

نتايج تحقيقات علمي جديد نشان مي‌دهد كه گياه اسفناج خاصيت ضد سرطاني بسيار بالايي دارد به همين علت به سلطان گياهان معروف است.
معمولا از اسفناج هم به صورت خام در سالاد و پخته در تهيه برخي غذاها مانند آش و بوراني استفاده مي‌شود.
اسفناج داراي مقادير زيادي ويتامين‌هاي a ، b، b2 و c بوده و در درمان برخي بيماريها مفيدست.
همچنين، اين گياه داراي عناصر معدني مانند آهن و يدست، كه به خاطر داشتن آهن، مصرف آن به اشخاص كم خون توصيه مي‌شود.
اين گياه به دليل داشتن ويتامين‌ها و املاح گوناگون، براي زنان باردار بسيار مفيد و نشاط آور و در درمان افسردگي نيز مؤثر و بوي بد دهان را از بين مي‌برد.
پس از پختن اسفناج نبايد آب آن را دور ريخت، چرا كه سرشار از املاح و ويتامين‌هاست و يك نوشيدني بسيار مناسب محسوب مي‌شود.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:41 AM
بابونه Matricaria chamomilla

گياهی يكساله و بسيار معطر، خودرو، ارتفاع ساقه 20-40 سانتيمتر، برگهای بريده، باريك و دراز، در هر كاپيتول دو نوع گل به شكل زبانه اي و لوله اي بنحوي كه از نظر كلي ظاهر چتر باز به خود مي گيرد.

مواد مؤثره : اسانس (آزولن و كامازولن)، الكلهاي سزكويي ترپن (كاموميلول)، فلاونوئيد

خواص درماني : بيشترين مصرف در محصولات آرايشي و بهداشتي، ضد عفوني كننده، ضد التهاب، باعث افزايش گلبولهاي سفيد خون مي شود.

درمان دل پيچه هاي ناشي از نفخ نوزادان، حالت موضعي براي محفوظ نگه داشتن زخم از آلودگي و بهبود آن، زخم نوك انگشتان، رفع التهاب و درمان ترك و شقاق مقعد.

شفاف كننده و طلائي رنگ كردن موها، اشتها آور، ضد كرم، كمك به هضم غذا، مسكن درد و ضد تشنج

روش استفاده : گل ها به شكل دم كرده ، موضعي (حمام ـ روغن ـ لوسيون ـ كرم)

1 – بابونه + بومادران + نوروزك : تنظيم كننده اختلالات قاعدگي (خونريزي هاي بيش از حد)

2 – بابونه + بهار نارنج + افسنطين : اشتها آور، آرام بخش

عوارض جانبي : در افراد حساس احتمال بروز واكنش هاي آلرژيك وجود دارد. منع مصرف در خانم هاي باردار

دارو : پماد كاميل (ضد التهاب)

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:41 AM
خواص توت فرنگیتوت فرنگی گياهي است با نام علمي fragaria vesca از خانواده گل سرخ كه دو نوع ساقه راست و خوابيده دارد‌. گل‌هاي آن منظم و به رنگ سفيد مي‌باشد‌. قسمت مورد استفاده خوراكي توت فرنگی در حقيقت نهنج گل آن است كه به تدريج بزرگ شده و به اصطلاح به عنوان ميوه توت فرنگي معروف است‌. توت فرنگی به حالت خودرو در بعضي نواحي شمالي ايران وجود دارد و بعضي اوقات به دليل خوش طعمي‌، ميوه آن را به طور مصنوعي پرورش مي‌دهند‌. از ديرباز همه قسمت‌هاي اين گياه مصرف دارويي داشته است و از برگ و ريشه آن كه حاوي مقدار قابل ملاحظه‌اي تانن است به عنوان ضد اسهال و ادرارآور استفاده مي‌شده است‌.
توت فرنگی، ميوه اي شبيه توت است ولي كمي درشت تر، رنگش قرمز و طعم آن ترش و مطبوع است. بوته اش كوتاه و داراي برگهايي درشت و ساقه هايي باريك و خزنده است كه روي زمين مي خوابد و ريشه مي دواند.

قسمت هايي كه از بوته توت فرنگی مورد استفاده قرار مي گيرند، عبارتند از: ميوه ، برگ و ريشه .
از دير باز همه قسمت هاي اين گياه مصرف دارويي داشته است و از برگ و ريشه آن كه حاوي مقدار قابل ملاحظه اي تانن است به عنوان ضد اسهال وادرارآور استفاده مي شده است.
توت فرنگي به صورت هاي گوناگون مورد استفاده قرار مي گيرد: خام، جوشانده، مربا، شربت و بستني.

خواص تغذيه اي توت فرنگی و اثر آن در سلامتي انسان :

توت فرنگی منبع خوبي از فيبر، ويتامين c، فولات، پتاسيم و آنتي اكسيدان ها مي باشد كه اين مواد مغذي باعث مي شوند توت فرنگي بعنوان يك جايگزين شيرين، باعث افزايش سلامت قلب، كاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در كل ارتقاء سلامتي بدن شود. همچنين داراي املاح كلسيم، آهن و فسفر مي باشد. از مواد موثر مهم آن مي توان تانن، موسيلاژ، قندهاي مختلف، ساليسيلات ها و به خصوص اسيدهاي ميوه را نام برد.
توت فرنگي سرشار از ويتامين و فاقد چربي اشباع است و كالري كمي دارد.يك واحد توت فرنگي معادل 8 عدد است كه 50 كالري انرژي دارد. توت فرنگي مانند ساير توت ها مثل شاه توت، توت سفيد، تمشك و... پاك كننده روده و مثانه است.

تحقيقات اخير نشان داده است، دريافت روزانه يك واحد توت فرنگي باعث افزايش قابل توجهي در مقدار فولات خون شده و نيز فشار خون بالا را كاهش مي دهد . فولات، مقدار هموسيستئين خون را كاهش مي دهد. هموسيستئين اسيد آمينه اي است كه در مقادير زياد باعث مسدود شدن رگهاي خوني مي شود.
همچنين توت فرنگي داراي مقادير بالايي از آنتي اكسيدان ها مثل الاژيك اسيد و آنتوسيانين(رنگدانه قرمز) است كه در پيشگيري از بيماري هاي قلبي موثرند.
اين مطالعات اهميت مصرف توت فرنگي را در برنامه غذايي بعنوان عامل بهبود عملكرد سيستم قلبي-عروقي نشان مي دهد.
همچنين مطالعات قبلي نشان داده بود كه باعث بهبود عملكرد حافظه و كنترل آرتريت روماتوئيد( التهاب مفاصل) مي شود.
از ديگر خواص توت فرنگي مي توان به موارد زير اشاره كرد :
- مصرف اين ميوه علاوه بر وجود انواع ويتامين، املاح و آب كه هر كدام اثرات خود را بر بدن اعمال مي كنند داراي خاصيت تقويت كننده، ملين و خنك كننده نيز مي باشد.
- توت فرنگي از تصلب شرائين جلوگيري مي نمايد.
- توت فرنگي اشتها آور است و ادرار را زياد مي كند.
- دم كرده برگ توت فرنگي در زياد كردن ادرار و شير بانوان مفيد است.
- دم كرده برگ توت فرنگي يا ميوه توت فرنگي مي تواند نقرس و سنگ هاي مثانه را معالجه كند.
- املاح معدني موجود در توت فرنگي خاصيت مسهلي به آن بخشيده است، زيرا اين املاح عضلات روده را به انبساط و انقباض وادار مي كند و به همين جهت توت فرنگي براي درمان يبوست مؤثر است.
- اگر توت فرنگي را له كنيد و در آب بريزيد، نوشابه اي به دست مي آيد كه براي درمان تب هايي كه با بيماريهاي التهابي همراه مي باشد، بسيار مفيد است.
- توت فرنگي به علت داشتن آهن و ويتامين c در خونسازي بدن مؤثر است.
- توت فرنگي به علت دارابودن مقادير كافي كلسيم و فسفر، در رشد و نمو كودكان و نوجوانان ، استحكام دندان ها و ترميم شكستگي استخوان ها بسيار مؤثر است.
- توت ‌فرنگي حاوي موادي چون فسفر، كلسيم، منيزم، پتاسيم و مقداري آهن و هيدرات 2كربن بوده و در بدن توليد انرژي كرده و خستگي را برطرف مي‌كند.
- توت فرنگي به دليل داشتن ويتامين c، دردرمان بيماري لثه مؤثر بوده و به هضم غذا كمك زيادي مي‌كند.
- دانشجويان و افراديكه تمرينات فكري مي‌كنند، بهتر است حتما توت فرنگي ميل كنند چرا كه خوردن اين ميوهباعث تامين فسفر مورد نياز مغزشان ميشود.
- همچنين، توت فرنگي به علت داشتنويتامين b در كاهش و رفع ترس، عصبانيت، خمودي، اضطراب، هيجان و سستي مؤثرست.
- توتفرنگي نقش مهمي در خونسازي بدن دارد و از خاصيت ضدعفوني كننده‌اي برخوردارست. علاوهبر اينها خوردن توت فرنگي باعث پاك شدن خون از مواد مضر و زايد مثل اوره، اسيداوريكو چربي مي‌شود و نيز درمان كننده نقرس است.
- ويتامين a موجود در توت باعث رشدناخن‌ها و تقويت چشم مي‌شود
مصرف روزانه 5 واحد ميوه و سبزي، احتمال ابتلاء به سرطان را كاهش مي دهد.
مطالعات جديد نشان مي دهد مصرف روزانه 9 يا 10 واحد ميوه و سبزي به همراه 3 واحد لبنيات كم چرب، در كاهش فشار خون بالا بسيار مؤثر است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:42 AM
گياه دارچين رمز جوانی است

گياه دارچين رمز جواني است و مصرف روزانه آن انسان را سلامت و جوان نگه مي دارد.
دارچين گياهي است با نام علمي (Cinnamomum zelanicum) كه از قديم الايام در دنيا به كار مي رفته است. در مصر حتي قبل از ساختمان اهرم ثلاثه مصر براي درمان امراض مختلف مصرف مي كردند.
دارچين درختي است كوچك، به ارتفاع 5 تا 7 متر و هميشه سبز كه از تمام قسمت هاي آن بويي معطر و مطبوع استشمام مي شود. گلهاي آن در فاصله ماههاي بهمن تا اوايل فروردين ظاهر مي شود. برگ اين درخت سبز سير و داراي گلهايي به رنگ سفيد است.
دارچين داراي خواص دارويي بسيار است از جمله براي زياد شدن و بازيافتن نيروي جنسي به كار مي رود كليه را گرم مي كند و ضعف كمر و پاها را از بين مي برد و كم خوني را درمان مي كند.
اين گياه بهترين دارو براي دردهاي عضلاني است و جديدا در آمريكاي شمالي و كانادا كرمهايي به بازار آمده كه داراي دارچين است و براي رفع درد به كار مي رود.
دارچين به علت دارا بودن تانن براي رفع اسهال، ضعف عمومي بدن و همچنين بندآورنده خون مصرف مي گردد. اسانس دارچين ضدعفوني كننده ملايمي محسوب مي شود و از آن براي جلوگيري از فساد مواد غذايي مي توان استفاده كرد.
اين گياه اثر پني سيلين و آنتي بيوتيك را به مقدار زيادي داراست امروزه دارچين را به صورت قرص و كپسول درآورده اند كه به عنوان تب بر به كار مي رود.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:42 AM
از خواص شلغم چه می‌داني


شلغم نه تنها از نظر داشتن ويتامين و خواص معدني‌ ارزنده است، بلكه از حيث ساير ويژگي‌هاي غير غذايي هم سرآمد بوده و در زمره سبزي‌هاي مهم شمرده مي‌شود.

شلغم يكي از سبزيهاي بسيار مقوي و مغذي است كه به سبب دارا بودن ‌١٠ درصد مواد قندي و سرشار بودن از املاح مفيدي مانند كلسيم و منيزيم جزو مواد غذايي بسيار با ارزش به حساب مي‌آيد.

شلغم يكي از پاك كننده‌ها و سازنده‌هاي خون بوده و چنان كه گفته شد،‌ املاح كلسيم و منيزيم موجود در آن موجب جلوگيري از ابتلا به بيماريهاي خطرناكي مانند سرطان مي‌شود.

همچنين بايد دانست كه لازم است از برگ شلغم خواه به صورت پخته يا خام در سوپ يا سالاد و يا خوراك‌هاي ديگر استفاده شود. نه تنها در برگ شلغم مقدار زيادي كلسيم وجود دارد بلكه علاوه بر آن،‌ اين گياه حاوي مقادير زيادي آهن و مس نيز هست كه سبب ازدياد خون و به ويژه هموگلوبين مي‌شود. به هر اندازه رنگ برگ شلغم تيره‌تر باشد،‌ يد بيشتري در آنست.

گفتني است: وجود ويتامين‌ آ، ب و ث در برگ و ريشه آن، به خوبي نشانگر نقش مؤثر و مهم آن در حفظ تعادل عصبي و به خصوص در تعادل تغذيه آن است.

پزشكان ثابت كرده‌اند كه عصاره شلغم، حل و دفع سنگ‌هاي كليوي را به علت خاصيت حل كنندگي كه بر روي اسيد اوريك دارد، تسهيل مي‌كند.

شلغم اثر مفيد مؤثري در درمان بيماريهاي دستگاه تنفسي دارد، براي اين منظور از آش و سوپ آن استفاده مي‌شود.

شلغم خوب سه علامت دارد:

‌١ - شلغم بايد پر باشد، بنابراين اگر وسط آن شل باشد و با فشار انگشت فرو برود پلاسيده و مانده است و چنانچه پخته و مصرف شود در روده‌ها توليد نفخ مي‌كند.

‌٢ - پوست خارجي شلغم بايد براق و شفاف باشد.

‌٣ - شلغم بايد سنگين باشد و وقتي وسط آن را بريدند درونش روشن و شفاف باشد.

بر اساس تحقيقات و بررسي‌هاي دانشمندان هر صد گرم شلغم داراي ‌٣٥ كيلو كالري انرژي، ‌١ گرم پروتئين، ‌٧ گرم گلوسيد، ‌٢ گرم چربي، ‌١/١ گرم فيبر، ‌٤٥ ميلي‌گرم گوگرد، ‌٢٨٠ ميلي‌گرم پتاسيم، ‌٦٠ ميلي‌گرم كلسيم، ‌٣٦ ميلي‌گرم ويتامين c و همچنين صد گرم برگ شلغم داراي ‌٣٦ كيلو كالري انرژي، ‌٣ گرم پروتئين، ‌٤ گرم چربي، ‌٥ گرم گلوسيد، ‌٢/١ گرم فيبر، ‌٥٥ ميلي‌گرم گوگرد، ‌٣٧٥ ميلي‌گرم پتاسيم، ‌٢٦٠ ميلي‌گرم كلسيم، ‌٦٠ ميلي‌گرم فسفر، ‌٩ ميلي‌گرم سديم، ‌٤/٢ ميلي‌گرم آهن و ‌٤٠ ميلي‌گرم ويتامين c است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:42 AM
خواص گلابی


گلابی، ميوه‌اي است كه گونه‌هايي مختلف با طعم متفاوت دارد. اين ميوه حاوي ويتامين اي و ث و همچنين داراي كلسيم، آهن، منيزيم و روي است. چون گلابی ميوه‌اي آبدار است، در زيبايي پوست بسيار مفيد است. يكي از خواص گلابی خاصيت ملين بودن آن است و دانه‌هاي ريزي كه در موقع خوردن گلابي احساس مي‌كنيد، براي دفع مواد زائد مفيد مي‌باشند.

البته افرادي كه يبوست دارند سعي كنند بلافاصله پس از خوردن 1 تا 2 عدد گلابی آن را با يك ليوان آب ولرم همراه كنند كه خاصيت ملين بودن آن قوي‌تر شود. گلابی ميوه‌اي است براي تقويت افراد ضعيف و همچنين بسيار مفيد براي آنهايي كه در دوران نقاهت هستند. آب گلابی و آب به را اگر با هم مخلوط كنيد و بنوشيد تقويت كننده بسيار خوبي خواهد شد. مصرف گلابی ترشح بزاق دهان را زياد مي‌كند، در نتيجه باعث تسهيل عمل در دستگاه هاضمه مي‌شود.

تانن و املاح پتاسيم كه در گلابي وجود دارد اسيداوريك را به هر اندازه و مقداري كه باشد حل مي‌كند، به همين جهت افراد مبتلا به رماتيسم، نقرس(لينك) و آرتروز مي‌توانند از گلابی بهره زياد ببرند.

فشار خون(لينك) يكي ديگر از ناراحتي‌هايي است كه خوردن گلابی به آن كمك بسيار مي‌كند و تصفيه كننده خون نيز است. فيبر موجود در گلابی لاينين (Linin) نام دارد كه غير قابل حل بوده و براي كاهش كلسترول(لينك) موثر است.

در يك عدد گلابی متوسط حدود 4 گرم فيبر وجود دارد. بنابراين اگر دو عدد گلابی در روز خورده شود در حدود 32 درصد فيبر مورد نياز روزانه بدن انسان تامين مي‌شود. توجه شود كه قسمت عمده فيبر گلابی در پوست و بلافاصله زير پوست آن قرار دارد و اگر با پوست خورده شود از تمام فيبر آن استفاده مي‌شود. ماده مهم ديگري كه در گلابی موجود است عنصر بور (بوران Boron) است كه به بالا بردن جذب كلسيم و در نتيجه جلوگيري از پوكي استخوان(لينك) بخصوص براي زنان در دوران يائسگي بسيار كمك مي‌كند. همچنين از آنجا كه طبق معمول موادي كه براي استخوان‌ها مفيدند، براي مغز نيز نافع‌اند، گلابي هم از اين امر مستثني نيست و از ميوه‌هايي است كه براي حافظه و تمركز نيز مفيد است. در هر گلابی متوسط حدود 3/0 ميلي‌گرم عنصر بور وجود دارد و اگر 5 وعده در روز از ميوه‌ها و سبزي‌هايي مانند گلابی خورده شود به طور تقريبي مقدار بور مورد نياز بدن انسان تامين مي‌شود.

هر صد گرم گلابی از لحاظ تغذيه‌اي داراي 60 كيلوكالري، نيم گرم پروتئين، نيم گرم چربي، 14 گرم گلوسيد، يك و نيم گرم فيبر و 130 ميلي‌گرم پتاسيم است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:43 AM
هميشه بهار


گياهي علفي، يكساله و زيبا، ساقه 50-20 سانتيمتر ارتفاع دارد. برگها ساده بيضوي و دراز و پوشيده از كرك، گل ها به رنگ نارنجي (لوله اي و زبانه اي)، زنبور عسل به سمت اين گلها جذب مي شود.

مواد مؤثره : كالاندولين (مواد تلخي كه در مجاورت آب موسيلاژ مي شود)، كاروتنوئيد (پيش ساز ويتامين a)، ويتامين e، ساپونين، اسانس، لعاب، در گونه هاي تازه اسيد سالي سيليك.

خواص درماني : ضد التهاب و ترميم كننده زخم ها و سوختگي ها، سرمازدگي، اگزما و جوش هاي صورت، التهاب و تورم غدد پستان، پينه بستن و ترك دست و پا، درمان ميخچه، زگيل، زخم هاي واريس و بواسير و جراحات پوست، تسكين التهاب و تحريك پوست بدن شيرخوار، پيشگيري و درمان آفتاب سوختگي، جاي نيش حشرات، نرم كننده و حفاظت از پوست هاي حساس، درمان ركود كار كبد و تنبلي دستگاه گوارش، قاعده آور و تسكين دهنده دردهاي قاعدگي، كاهش دهنده فشار خون (اتساع عروق سطحي)، رفع التهاب و زخم معده، آرام بخش و تقويت كننده، معرق، ضد حساسيت (از آزاد شدن هيستامين جلوگيري مي كند). ضد سرطان (از تقسيمات بيش از حد خون سرطاني جلوگيري مي كند)

روش استفاده : دم كرده، عطر درماني، اندام مورداستفاده : گل

عطر درماني : افزايش قدرت بينائي، شادابي و روشن شدن ذهن، ضد افسردگي و نشاط آور

از داروهاي مهم هوميوپاتيك
دارو : پماد كالاندولا (براي تمامي موارد با

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:43 AM
زيره سبز Cuminum cyminum

گياهي است كوچك و علفي به ارتفاع 15 تا 50 سانتيمتر ، ريشه دراز و باريك ، منشاء آن مصر و سواحل نيل است . برگها منقسم با بريدگيهاي بسيار نازك و نخي شكل ، گل ها مجتمع به صورت چتر مركب ، سفيد يا صورتي رنگ .

مواد مؤثره : اسانس (كارون ، فلاندرن ، كومينول ، سمين) ، تانن ، روغن

خواص درماني : صفاتي شبيه به زيره سياه و انيسون دارد . ضد نفخ ، ضد تشنج و صرع ، مقوي معده ، مدر و بادشكن ، قاعده آور و معرق ، درمان عفونت حاد و مزمن برونش ها ، نفخ ناشي از سوء هاضمه و بلع هوا ، رفع گازهاي روده، رفع ترشحات زنانه و قطع حالت قاعدگي در زنان جوان، در استعمال خارجي قرار دادن ضماد آن بر پستان، در موارد جمع شدن شير در پستان اثرات مفيد ظاهر مي‌كند. افزايش ميل جنسي در خانم ها

روش استفاده : ميوه به شكل دم كرده .
دقيقاً شبيه به زيره سياه با اثرات درماني پائين تر است

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:44 AM
صبر زرد

Aloe
Aloe Vera به عنوان يك گياه طبي سابقه طولاني دارد و قدمت استفاده از آن به سال 1750 قبل از ميلاد مسيح بر مي گردد. امروزه اين گياه در اغلب مناطق نيمه گرمسيري و گرمسيري از قبيل منطقه كاراييب، جنوب ايالات متحده، آمريكاي لاتين و خاور ميانه مي رويد. بسياري از مردم نيز اين گياه را در گلدانهاي كوچك در منازل خود به منظور درمان سوختگيها و بريدگيهاي جزئي پرورش مي دهند.
معرفي گياه
Aloe vera يك گياه بادوام با گلهاي زرد است. برگهاي سخت آبدار و نيزه اي اين گياه به طول 20 اينچ رشد مي كند و طول كل گياه تا 4 پا مي رسد. تنها برگهاي اين گياه ارزش دارويي دارند، اما بخشهاي مختلف برگها نيز براي اهداف گوناگوني مورد استفاده قرار مي گيرند. ژله شفاف و سفتي از قسمتهاي داخلي برگ تشرح ميشود. بين اين ژله و پوست بيروني برگ سلولهاي خاصي حاوي مايع زردرنگ تلخ قرار دارد. وقتي كه اين مايع خشك ميشود، سبب توليد شيرة Aloe ميشود.
تركيبات گياه
ژل Aloe حاوي گليكوپروتئين است كه از تورم و درد جلوگيري و روند بهبود را تسريع مي كند و همچنين حاوي پلي ساكاريد است كه رشد و ترميم پوست را تحريك مي كند. "آنتراكوئين" موجود در شيرة Aloe به عنوان مسهل مؤثر عمل مي كند. اين مواد شيميايي در مقادير كم، مي توانند از تشكيل سنگ كليه جلوگيري كنند.
از ژل Aloe براي درمان زخمهاي دروني و بيروني نيز مي تواند استفاده كرد. اين ماده روند درمان بسياري از جراحات پوستي از جمله زخمها، سوختگيها و يخ زدگي را تسريع مي كند. شيرة ‌اين گياه مسهل مفيدي است، اما چون مي تواند سبب گرفتگي دردناك عضلات شود، غالباً استفاده نميشود. با ميزان مصرف كمتر، شيرة Aloe مي تواند از سنگ كليه پيشگيري يا اندازة سنگ را كوچكتر كند. اين ماده به عنوان تسهيل كننده دفع مدفوع به ويژه در افرادي كه مبتلا به وبواسير هستند ماده مفيدي است.
عصارة Aloe شكل ژل اين گياه است كه مصارف داخلي دارد و چون داراي خواص ضد ميكروبي است، از آن براي درمان عفونتهاي ميكروبي مجاري معده اي-روده اي نيز مي توان استفاه كرد. چون اين ماده اسيدهاي معده را كه سبب تشديد زخمها ميشود كاهش مي دهد براي درمان زخمهاي معده نيز مؤثر است.
تحقيقات اخير نشان داده كه "مانوز استيله" به عنوان يك تركيب ضد ويروسي، داراي خواص درماني ضد ويروس ايدز است. مانور استيله خود ويروس را مورد حمله قرار مي دهد اما مهمتر اينكه، ميزان تأثير AZT را (يك داروي مؤثر در درمان عفونت ويروس HIV) تا حد زيادي بالا ميربرد. اگر اين تركيب دارويي با Aloe مصرف شود، ميزان AZT مورد استفاده براي HIV را مي توان تا 90% تقليل داد كه اين امر از هزينه ها و عوارض جانبي AZT تا حد زيادي خواهد كاست.
اشكال موجود
ژل Aloe به شكل تازه كه از گياه Aloe گرفته شده باشد بهترين ماده است، اما اين ماده به صورت تجاري در شكل ژله ثابت شده نيز موجود است. پودر شيرة Aloe نيز به شكل كپسولهاي 500 ميلي گرمي به عنوان داروي مسهل موجود است. عصاره Aloe در واقع شكل مايع ژل است.

نحوه مصرف
بهترين نوع ژل Aloe شكلي است كه تازه از گياه گرفته شده باشد. بسياري از افراد اين گياه را براي درمان سوختگيها و بريدگيهاي جزئي در آشپزخانه خود نگه مي دارند. اين گياه براي درمان كهير و پيچك سمي نيز مي تواند مؤثر واقع شود.
به منظور استفاده از ژل Aloe، برگ آنرا به صورت طولي برش دهيد و ژل داخل آنرا خارج سازيد. سپس آنرا به صورت آزاد روي قسمت آسيب ديده بماليد.
شيره Aloe از قديم به عنوان مسهل مورد استفاده بوده است، اما در ايالات متحده مصرف چنداني ندارد. چون اين ماده سبب بروز گرفتگيهاي دردناك عضلات مي گردد، لذا ابتدا مصرف ساير مسهل هاي گياهي نظير "كاسكارا و فلوس" توصيه ميشود.
براي درمان سنگهاي كليه و به عنوان مسهل شيرة Aloe خشك را كه در اندازه هاي 0/05 تا 0/2 گرم قابل دسترسي است، مصرف كنيد. براي درمان HIV، روزانه به ميزان 800 الي 1600 ميلي گرم مانوز استيله مصرف كنيد. اين ميزان از مادة مزبور، برابر با نيم تا يك ليتر آب Aloe است، هر چند ميزان مانوز استيله مي تواند در فرآورده هاي مختلف متفاوت باشد.
نكات احتياطي
ژل Aloe براي استعمال خارجي مادة بي خطري است، اما در موارد نادري سبب واكنش آلرژيك ميشود. اگر پوست شما تحريك مي شود مصرف آنرا ادامه ندهيد.
ژل Aloe براي درمان زخمهاي عميق مؤثر نيست. شيرة آن مي تواند سبب گرفتگي يا اسهال روده اي شديد گردد، زنان باردار يا شيرده نبايد اين ماده را مصرف كنند زيرا ممكن است سبب انقباضهاي رحمي گرديده و سقط جنين را تحريك كند. مصرف مسهل Aloe براي درمان بيماريهاي معده اي- روده اي، انسداد روده اي، آپانديسيت يا درد معده مبهم تجويز ميشود. اين ماده ممكن است سبب تشديد اولسرها، بواسير، ديورتيكولوز، التهاب ديورتيكول، كوليت يا سندرم روده تحريك پذير (IBS) گردد.
مصرف طولاني مدت اين ماده سبب وابستگي به آن ميشود يا تعادل الكتروليتي را مختل مي سازد. اين ماده ممكن است سبب تغيير رنگ ادرار به رنگ قرمز بي ضرر گردد. كودكان زير 12 سال نبايد گياه Aloe مصرف كنند.
تداخل هاي احتمالي
مصرف طولاني و مزمن شيرة Aloe مي تواند و مزمن شيرة Aloe مي تواند سبب كمبود پتاسيم گردد كه مي تواند با پاره اي معالجات قلبي تداخل كند. احتمال كمبود پتاسيم در بدن در صورتي كه شيرة Aloe را با ادرار آورهاي (مدرهاي) تيازيد، شيرين بيان يا كورتيكو استروئيد مصرف كنيد، بيشتر است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:44 AM
افسنطين


گياهي عفلي و پايا به ارتفاع 60-40 سانتيمتر، برگهاي متناوب با بريدگيهاي عميق و باريك و پوشيده از تارهاي فراوان و مجموعاً به رنگ خاكستري روشن با ظاهر كاملاً مشخص جلوه مي كند. گل ها تركيبي از لوله اي و زبانه اي، ميوه فندقه و از كليه قسمتهاي افسنطين بوي قوي استشمام مي شود. نوع وحشي افسنطين از لحاظ دارويي ارزش بيشتري دارد.

مواد مؤثره : اسانس (توژون، لاكتون، الكلهاي سزكويي ترپن)، گليكوزيد تلخ (آبسينطين)، آنتي بيوتيك

خواص درماني : ضد كرم قوي (بخصوص اسكاريس)، تقويت كننده معده و قلب، آرام بخش و تسكين دهنده دردهاي قاعدگي، ضد روماتيسم، تنظيم كننده قاعدگي، اشتها آور، درمان تنبلي دستگاه گوارش و كبد، رفع ريزش مو

روش استفاده : گلها به شكل دم كرده و يا تنتور

1– زنجبيل + افسنطين : تسكين دهنده دردهاي قاعدگي

2 – افسنطين + بابونه + بادرنجبوبه + سنبل الطيب : آرام بخش، درمان اضطراب و بي قراري، روان افزا، مقوي اعصاب، تنش هاي دوران يائسگي، افسردگي، ضد نفخ و ضد اسپاسم و ضد درد خفيف

عوارض جانبي :
به علت وجود توژون مصرف حتماً با انقطاع همراه باشد. (2 هفته درمان 1 هفته استراحت) در غير اينصورت يا ايجاد مسموميت مي كند و يا سيستم بدن با اين مواد سازگار شده و عادت مي كند. خانم هاي باردار، مبتلايان به هماتوري (كسانيكه خون در ادرار ديده شده)، مبتلايان به خونريزي هاي داخلي، خانم هاي شيرده، مبتلايان به بواسير و ناراحتي هاي مختلف دستگاه هاض

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:44 AM
بومادران Achillea millefolium


بومادران متجاوز از 100 گونه متفاوت دارد. گياهی است پايا به ارتفاع 20 تا 90 سانتيمتر كه بيشتر به صورت خودرو در دشت ها، كنار جاده ها و نواحي كوهستاني مي رويد. وضع مجتمع گلها به صورت گل آذين ديهيم در قسمتهاي انتهايي ساقه و به رنگ هاي سفيد، زرد و ارغواني از مشخصات مهم اين گياه مي باشد. برگ‌ها نيز حالت شويدي دارد. از كليه قسمتهاي اين گياه بوي قوي استشمام مي شود.

مواد مؤثره : گليكوزيد آلكالوئيدي (آكي لئين يا آچيلين يا آشيلين)، اسانس (توژون، كامازولن و پروكامازولن) اسيد سالي سيليك، اسيد ايزووالريانيك، تانن، فلاونوئيد (آپي ژنين)

خواص درماني : آرام بخش، قابض (بند آورنده خونريزي و التيام دهنده زخم ها)، ضد التهاب تب بر و مسكن، تحريك رشد مو، درمان ورم معده و روده، ضد اسپاسم، درمان زكام و آبريزش بيني، صفرآور

روش استفاده : سرشاخه گلدار به شكل دم كرده .

1 – روغن بومادران + روغن هوفاريقون : موضعي، تسكين دهنده دردهاي مفصلي و ملتهب

2 – بومادران + آويشن + سنبل الطيب : آرام بخش، درمان عرق كف دست، درمان اسهال

عوارض جانبي :

1 – مصرف بومادران باعث حساسيت پوست به نور مي شود.

2 – استفاده طولاني مدت باعث ايجاد يبوست مي شود.

3 – بعلت وجود توژون باعث ايجاد ابتلا به سردرد، تشنج و شروع حملات تشنجي و سردردهاي ميگرني مي‌شود.
دارو : شيرينوش، درمان زخم معده و اثني عش

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:45 AM
خواص درماني ختمي

ختمي گياهي است علفي و چند ساله كه ارتفاع آن به حدود 2 متر مي رسد و ساقه آن از كركهاي ريز خاكستري رنگ پوشيده شده است.
ختمي با نام علمي (Althaea of ficinalis) گياه بومي مناطق شرق مديترانه است و داراي برگهاي دندانه دار و پهن است. گلهاي آن درشت به رنگ سفيد مايل به قرمز يا ارغواني هستند كه به صورت دسته هاي سه تايي در اواخر تابستان ظاهر مي شود.
اين گياه به علت داشتن گلهاي زيبا به صورت گياه زينتي در باغچه ها كاشته مي شود.
پژوهشها نشان مي دهد ختمي از نظر طب قديم ايران سرد و تر است و به طور كلي روي تمام اعضاي بدون مخصوصا روده ها، ريه ها، معده، كليه ها و مثانه موثر است.
خواص درماني ختمي بيشتر در برگ و گل اين گياه است. گل اين گياه را به صورت درماني براي ناراحتي هاي تنفسي مثل آسم، برونشيت و سرفه به كار مي برند. در ناراحتيهاي نادر آسم پودر كرده اين گياه با عسل كاربرد موثري دارد. همچنين ختمي در عفونتهاي ريوي جوابگوي بسيار خوبي است.
اين گياه يكي از داروهايي است كه پوست اندازي را سريع و شادابي پوست را تضمين مي كند و ضدعفوني كننده بسيار خوب و ضدقارچ است.
همچنين از گياه ختمي در موارد ريزش مو، شوره و چربي سر استفاده مي شود و داروي خوبي براي لينت بخشيدن به دستگاه گوارشي است كه در موارد يبوست از آن استفاده مي شود. مي توان از اين گياه به صورت دم كرده استفاده كرد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:45 AM
سنبل الطیب valeriana Officinalis

سنبل الطیب یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی در ایران است که از دیر باز از آن برای مصارف گوناگون درمانی استفاده شده است.نام علمی این گیاه valeriana Officinalis است .
سنبل الطيب گياهي است علفي و چند ساله كه ساقه آن به طور عمودي تا ارتفاع دو متر بالا مي رود . اين گياه به صورت وحشي در جنگل هاي كم درخت ، در حاشيه جويبارها و گودال ها در بيشتر مناطق آسيا و ايران مي رويد .
سنبل الطيب داراي بويي مطبوع است و گربه بوي اين گياه را از فاصله دور تشخيص داده ، به طرف آن می رود و به همین خاطر از قدیم به آن علف گربه نیز می گویند.
گلهاي سنبل الطيب به رنگ سفيد يا صورتي و به صورت خوشه اي است .قسمت مورد استفاده اين گياه ريشه آن است و معمولا از ريشه گياهي كه بيش از سه سال عمر دارد استفاده مي شود .سنبل الطيب پس از خشك شدن به رنگ قهوه اي در مي آيد . طعم آن تلخ ولي خوشبو و معطر است و عطر آن پس از خشك شدن بيشتر مي شود .
ريشه سنبل الطيب حاوي یک درصد اسانس است . اين اسانس درريشه تازه بيشتر است و به تدريج كه ريشه خشك مي شود مقدار اسانس آن كاهش يافته ولي بوي آن قوي تر مي شود . اسانس تازه به رنگ سبز مايل به زرد است ولي در اثر ماندن غليظ ميشود . تاثیر دارويي ريشه تازه این گیاه سه برابر خشك شده آن است.
سنبل الطيب بايد در حرارت كم خشك شود زیرا در حرارت بالا تمام اثر دارويي آن از بين مي رود.
خواص دارویی ریشه سنبل الطیب بسیار زیاد است. یکی از مهمترین خواص دارویی آن خاصیت ضد اسپاسم و آرام بخش بودن آن است. این گیاه با داشتن خاصیت ضد تشنجی، در رفع ناراحتي هاي عصبي وکاهش صرع مفید است. سنبل الطیب سردردهای میگرنی را برطرف می کند . استفاده از این گیاه برای رفع درد معده وگاز معده توصیه می شود. خوشبو کننده دهان است و سكسكه مداوم را از بين مي برد .
برای تهیه گرد سنبل الطيب ريشه سنبل الطيب را خرد و بعد خشك می کنند . سپس آن را آسياب کرده و از الك ريز رد می كنند . این گرد در رفع تشنج به كار مي رود و مقدار مصرف آن 5-10 گرم در روز است

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:46 AM
كاسنی Cichorium intybus

گياهی علفی و پايا داراي ساقه اي به ارتفاع 5/2 متر كه ريشه هاي قطور و درون آن شيرابه اي شيري رنگ جريان دارد. برگ هاي متناوب و پوشيده از تارهاي فراوان و گلهاي آن به رنگ آبي و در تابستان از تير تا شهريور ظاهر مي گردد. گلها با طلوع آفتاب باز مي شوند و در غروب يا هواي مه آلود به صورت ناشكفته جلوه مي‌كنند. پرورش كاسنی احتياج به مراقبت زيادي ندارد و بيشتر بصورت وحشي مي رويد.

مواد مؤثره : گليكوزيد تلخ (شيكورين يا سيكورين) و املاح (سولفاتها، فسفاتهاي سديم، منيزيم، پتاسيم، نيترات پتاسيم)، انيولين، قندهاي مختلف، موسيلاژ، كمي تانن، ويتامين ث.

خواص درماني : مقوي معده، مفيد براي امراض كبدي (حرارت صفراوي، نوسازي ياخته هاي كبدي)، تقويت كننده عمومي بدن، تصفيه كننده خون، مفيد براي درد مفاصل، زيادكننده شير مادران، درمان يرقان، كاهش دهنده چربي خون.

روش استفاده : قسمت مورد استفاده : برگ، گل و ريشه به شكل دم كرد .

ريشه كاسنی + دانه و برگ شويد + شاهتره + ليمو عمانی : كاهش چربي خون

عوارض جانبي: در مورد مصرف كاسني عارضه جانبي علمي و مطالعه شده گزارش نشده اما استفاده طولاني مدت باعث كاهش فشار خون مي شود كه با قطع دارو برگشت پذير است و در منابع قديمي توصيه شده كه مصرف كاسنی از بين برنده پرز يا مخاط معده مي باشد.
داروها : پودرهاي تقويت كننده جنرال تونيك، قرص كاهش چربي خون (آنتوم)

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:46 AM
گلرنگ (كاجيره) Carthamus tinctorius و C.lanatus


گياهي است يكساله يا دو ساله به ارتفاع 30 تا 60 سانتيمتر كه منشاء اوليه آن عربستان بوده است . برگها دندانه دار كه منتهي به خارهاي ظريف و نوك تيز مي شود . برگ ها عاري از تار و داراي شبكه اي از رگبرگهاي درشت و برجسته مي باشد . گل ها عموماً لوله اي و به رنگ زرد متمايل به قرمز است كه تدريجاً زرد نارنجي مي شود (معروف به زعفران قلابی). ميوه اش به صورت فندقه ، سفيد رنگ و داراي دسته تار نازك در قسمت انتهايي است .

مواد مؤثره: گلها (داراي كارتامين يا اسيد كارتاميك به رنگ نارنجي زيبا)

ميوه : داراي 30 تا 37 درصد پروتئين ، 45 تا 65 درصد مواد چرب

خواص درماني: گل : مسهل ، خلط آور ، قاعده آور . ميوه : نيرودهنده و قاعده آور ، ضد روماتيسم و فلج ، درمان تصلب شرائين .

روغن : مناسب براي بيماراني كه كلسترول بالا دارند ، ضد عفوني كننده و التيام دهنده زخم ها

روش استفاده: از ميوه آن روغني استخراج مي شود كه پس از تصفيه كامل مي تواند به مصارف تغذيه برسد ، اسيدهاي چرب اشباع شده آن 6 تا 9 درصد و اسيدهاي چرب اشباع نشده آن عبارتست از اسيد اولئيك (16 تا 25 درصد) اسيد لينولئيك (63 تا 72 درصد) و اسيد لينولنيك (1/0 تا 6 درصد)
روغن اين دانه اگر هيدروژنه شود مارگارين مرغوب ، فاقد بو و طعم از آن بدست مي آيد . اثر خشك شونده قوي دارد. در نقاشي براي رنگ كاري هاي روشن و سفيد بسيار خوب است زيرا در اثر كهنه شدن رنگ زرد پيدا نمي كند.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:46 AM
اسفرزه Plantago psyllium

مواد مؤثره : موسيلاژ ، فلاونوئيد آپي ژنين

خواص درماني : ملين ملايم (درمان يبوست) ، كاهش كلسترول خون ، ضد التهاب ، كمك به سرباز كردن بهتر زخم هاي چركين ، موسيلاژ آن محيط مناسب براي كشت بافت است .

روش استفاده : اسفرزه (1 قاشق سوپخوري) + 1 ليوان آب :ملين

عوارض جانبي:

1 – مبتلايان به نارسائي هاي و احتقان قلبي

2 – افراديكه ديابت دارند

3 – كودكان و خانم هاي باردار
دارو : پودر پسيليوم

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:47 AM
زنجبيل

Ginger
زنجبيل اصالتاً يك گياه چيني و هندی است و در اين كشورها در طول بيشتر از 4000 سال در پخت و پز غذا مصرف شده است. از آنجا كه مردم علاقه وافري به طعم تند و بوي معطر آن داشته اند و نوعي خاصيت گرمايي داشته و براي درمان درد معده مؤثر بوده است، كاشفان و جهانگردان در سرتاسر نقاط گرمسيري آن را كشت داده اند. ريشه اين گياه در درمان سرگيجه، تعريق، تهوع و استفراغ ناشي از بيماريهاي حركتي يا دريازدگي مؤثر واقع ميشود. اين گياه همچنين گلودرد، سردردها، پاره اي از انواع دردهاي قاعدگي و آرتريت و تب و درد ناشي از انواع سرماخوردگيها و آنفلونزا را درمان مي كند.
معرفي گياه
ساقه هاي ريشه دار زنجبيل عبارت از دكمه اي به هم پيچيده، ضخيم و قهوه اي روشن است كه مي توانيد از بازار محلي نيز آنرا تهيه كنيد. از آنجا كه زنجبيل نوعي گياه زيرزميني است لذا ساقة ريشه دار اين گياه بخشي از ساقه اصلي است كه برحسب انفاق در زيرزمين رشد و نمو پيدا مي كند. ريشه اصلي اين گياه از گره هاي موجود روي ساقه هاي ريشه دار آن نمو مي كند. بالاي سطح زمين ساقه هاي 12 اينچي داراي برگهاي طولاني، باريك، كج و معوج و سبز با گلهاي سفيد و سبز مايل به زرد قرار دارد.
تركيبات گياه
فرآورده هاي حاصله از زنجبيل از ريشه تازه يا خشك آن يا از طريق تقطير روغن از ساقه آن تهيه ميشود.
اشكال موجود
پس از قطع ساقة ريشه دار اين گياه، مواد شيميايي فعال موجود در گياه از قبيل "زينجيبرن"، "بنزابولن"، "جينجرول"، "شوقول" خاصيت ذاتي خود را از دست مي دهند. شركتهاي دست اندركار و فعال در زمينه فرآورده هاي گياهي، زنجبيل را به صورت عصاره، تنتور، انواع كپسول يا روغن آن عرضه مي كنند تا از زايل شدن اين مواد شيميايي جلوگيري شود. بنابراين فرآورده هايي را مصرف كيند كه به وضوح در برچسب خودش ميزان زنجبيل مورد مصرف شما را ذكر كرده باشد.
مي توانيد ريشه زنجبيل تازه را نيز بخريد، و با دكم كردن تكه هاي آن به اندازه نصب كف دست يا با نصف قاشق چياخوري دكمه رنده شده، شسته شده و پوست دار در آب گرم يا با ريختن نيم ليتر آب جوش روي 30 گرم ساقه ريشه دار، چاي زنجبيل درست و مصرف كنيد. براي اينكار بگذاريد چاي مورد نظر به مدت 15 دقيقه دم بكشد و سپس روزانه دو ليوان از آنرا ميل كنيد. ديگر منبع مناسب تهيه زنجبيل همانا زنجبيل كريستال شده است. ليكن فريب لايه پوششي قندي آن را نخوريد. چون زنجبيل كريستال شده مزة تندي دارد.

نحوه مصرف
نحوه مصرف فرآورده هاي زنجبيل به سليقه شخصي شما و آنچه شما را آزار مي دهد، بستگي دارد. در كل، نبايد روزانه بيشتر از دو تا چهار گرم زنجبيل مصرف كنيد، چرا كه علاوه بر ميزان زنجبيلي كه مصرف مي كنيد ممكن است مقداري از اين ماده را نيز از طريق برنامه غذايي (يعني از موادي نظير آبجو زنجبيل، نان شيريني زنجبيل دار، نان زنجبيل دار يا مواد غذايي مخلوط و سرخ شده) جذب كنيد. اگر زنجبيل تازه مصرف مي كنيد، حتماً مقدار مصرفي را وزن كنيد تا تقريباً دريابيد كه چه حدي از آن معادل 2 تا 4 گرم است.
براي درمان، تهوع، گاز معده يا سوء هاضمه روزانه 2 تا 4 گرم ريشه تازه (معادل 0/25 تا 1 گرم پودر ريشه) يا 1/5 تا 3 ميلي ليتر تنتور آنرا مصرف كنيد.
براي پيشگيري از استفراغ، هر 4 ساعت يك گرم پودر زنجبيل (نصف قاشق چايخوري) يا معادل آن يا روزانه سه بار دو عدد كپسول زنجبيل(يك گرم) مصرف كنيد. البته مي توانيد يك تكه 8 گرمي زنجبيل تازه را نيز بجويد.
براي بيماريهاي ناشي از سرماخوردگي، تب ناشي از آنفلونزا، گلودرد، گرفتگيهاي ناشي از قاعدگي يا سردرد، دو قاشق غذاخوري از دم كرده زنجبيل يا چندين ورق از ساقه ريشه دار تازه آنرا بخور دهيد. براي درمان درد ورم مفاصل از آب، عصاره يا چاي زنجبيل تازه به ميزان روزانه 4 گرم مصرف كنيد يا روغن آنرا روي مفصل دردناك بماليد يا ريشه تازه آنرا در ضماد داغ يا گازهاي ضمادي قرار دهيد و روي نقاط داراي درد بگذاريد.
نكات احتياطي
انجمن فرآورده هاي گياهان دارويي آمريكا ريشه زنجبيل تازه را از نظر درجه بندي سلامتي و بي خطري در رديف اول قرار داده است لذا زنجبيل گياهي بي خطر و وسيع الطيف است. با اين وجود ميزان تجويزي آن بايد رعايت شود. انجمن آمريكايي مذكور ريشه زنجبيل خشك را در مرتبة دوم سلامتي و بي خطري قرار داده است و توصيه مي كند كه از مصرف آن در طول بارداري اجتناب گردد.
برخي از زنان براي رهايي از علايم بيماري صبح دم از زنجبيل استفاده مي كنند ليكن مصرف زنجبيل براي اين هدف بحث انگيز است. براي رعايت اصول ايمني و سلامتي هرگز نبايد بيش از ميزان معمولي آن مصرف گردد. زنجبيلي كه به عنوان بخشي معمولي از برنامه غذايي فرد مصرف مي شود بي خطر تلقي مي شود.
اگر از سنگ صفرا رنج مي بريد، از مصرف زنجبيل بپرهيزيد. هر چند كه مصرف زنجبيل معمولاً فاقد عوارض جانبي است، اما مصرف بيش از حد آن مي تواند سبب گرمازدگي جزيي گردد.
تداخل هاي احتمالي
اگر داروهاي تهيه شده از سير يا داروهاي ضد انعقادي نظير وارفارين يا داروهاي مربوط به درمان ديابت مصرف مي كنيد و مي خواهيد جهت پيشگيري از بيماري مسافرت، سرگيجه، ميگرن، گرفتگيهاي رحمي يا ورم مفاصل زنجبيل مصرف كنيد، ابتدا با پزشك خود مشورت كنيد. هر چند هيچ مطالعه اي تداخل اين گياه دارويي را با ساير داروها نشان نداده است، ليكن اين خطر وجود دارد كه زنجبيل اثرات برخي از اين داروها را خنثي و يا تشديد كند.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:47 AM
م كرده برگ ريحان معالج سردردهاي ميگرن و عصبی است و اثر ضدتشنج دارد.
ريحان با نام علمي (Ocimum basilicum) گياهي است علفي يكساله و معطر كه ارتفاع ساقه آن تا 60 سانتيمتر مي رسد.
برگهاي اين گياه به صورت متقابل بيضوی، نوك تيز با كناره های دندانه دار است و گلهای آن معطر و كوچك به رنگ سفيد، قرمز و گاهی بنفش مشاهده مي شود.
ريحان در ايران و افغانستان به صورت خودرو مي رويد و در اكثر نقاط دنيا كاشته مي شود.
از اين گياه اسانسي بنام بازيليك يا روغن ريحان كه بسيار معروف است تهيه مي شود. ريحان از لحاظ مردم قديم ايران كمي گرم و خشك است و چون بسيار معطر است براي معطر ساختن غذا از آن استفاده مي شود.
برگ ريحان درمان كننده ناراحتی هاي حاصل از نيش حشرات است، كافي است كه محل گزش حشرات را با برگ ريحان ماساژ دهيد خارش و درد را برطرف مي كند. تخم ريحان براي رفع دل درد مفيد است و اگر آن را بكوبيد و با صمغ عربي مخلوط كنيد داروي خوبي براي درمان اسهال است.
برگ ريحان اثر زيادكننده شير دارد و مادران شيرده حتما بايد از اين گياه استفاده كنند و خوردن آن به همراه غذا به هضم كمك مي كند.
مضرات خاصي براي اين گياه گفته نشده است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:48 AM
مصرف به موجب تقويت قلب و پاك شدن معده و تيز هوشي مي‌شود. «به» بواسطه خواصي كه دارد در درمان عفونتهاي ريوي و اختلالات روده‌اي بسيار مفيد و مؤثرست.

مركز بهداشت استان مركزي اعلام كرد: خوردن به براي رفع وسواس، افسردگي و تقويت اعمال معده، ورم حاد روده مفيد و معالج اسهال‌هاي ساده و خوني است. اين ميوه براي خونريزي‌هاي رحمي، بواسير و رفع سوزش ادرار نيز مفيدست.

دانه به از نظر طبيعت سرد و ترش است و پوست دانه به در آب گرم لعاب فراواني مي‌دهد. از قديم لعاب بهدانه را براي رفع التهاب دستگاه گوارشي، مخاطها، رفع سرفه و سينه درد، خشكي حلق، سوزش و خشكي دهان و زبان، رفع گرفتگي صدا، تب بر و نيز براي درمان سل و زخم روده‌ها و غيره به كار مي‌بردند.

ماليدن لعاب بهدانه به پوست براي تسكين و التيام سوختگي آتش و معالجه آفتاب‌زدگي و درمان سرمازدگي، ترك يا شقاق لب و پستان و ناراحتي بواسير مفيد است.

مغزدانه به داراي يك ماده سمي به نام آميگوالين است كه توليد اسيد سيانيدريك مي‌كند لذا آن را نبايد خورد بايد فقط از لعاب آن استفاده كرد.
ميوه به را به صورت پخته (كمپوت، ژله، شربت) مصرف مي‌كنند ولي به صورت خام خوردن مفيدترست

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:48 AM
سير،از سبزيهايي است که تاريخي بسيار کهن دارد. انسان خواص درماني اين گياه را پنج قرن قبل از ميلاد مسيح شناخته بود.

محل کشت سير شرق است که به ميزان وسيعي کشت داده ميشود . در ماه فروردين هر يک از پيازهاي کوچک سير را در خاک کاملا خشک به فاصله 15-20سانتي متري مي کارند وبين ماههاي تير و مرداد که برگها پژمرده شود جمع آوري مي گردد. اين گياه در نواحي مختلف ايران بخصوص در شمال کشور بطور گسترده پرورش مي يابد.

اهميت وخواص زياد سير در احاديث اسلامي مورد توجه است از اينرو:

رسول خدا (ص)فرمودند : سير بخوريد وخود را با آن معالجه کنيد زيرا در سير شفا وبهبودي هفتاد مرض است.

فوايد سير :خواصي که دانشمندان (طب قديم وجديد) براي سير بر شمرده اند عبارتند از :

1- سير اثر خوبي در ضد عفوني کردن معده دارد،ولي نبايد آن را زياد مصرف کرد.

2- سير رسوبات خون را حل ميکند از اينرو مصرف سير به کساني که درد مفاصل دارند نقرس گرفته اند ويا به روماتيسم مبتلا شده اند، توصيه مي شود.

3- سير ادرار را زياد مي گرداند وفشار خون را پايين مي آورد.

4- سير بهترين درمان براي فراموشي ونسيان است.

5- سير بهترين تقويت کنندهء پيا ز مغز است وروي غدد مغز تاثير نيکو دارد.

6- خوردن سير عظلات قلب را به نشاط می آوردو به اين وسيله گردش خون منظم ميگردد.

7- مصرف سير مجاري تنفس وخون را پاک مي کند و به اين وسيله از تنگ نفس مي کاهد.

8- سير برخي از انواع سل ريمي را معالجه مي کند.بخصوص وقتي که با شير ممزوج باشد.

9- سير براي معالجه اسهال و برونشيت وسردرد و زکام مزمن وضعف حافظه وسر گيجه سودمند است.

10- سير در برابر امراض بسياري مانندتب مقاوم است.

11- سير پوست بدن را خوشرنگ و گونه ها را سرخ و روده ها را از عفونتها پاک (بخصوص در اطفال) وبا اين خاصيت انسان را در مقابل بيماري تيفوئيد(حصبه) و ديفتري محافظت مي کند.

12- سير سنگ کليه را از بين مي برد وکرمهاي نازک شکم اطفال را نابود مي سازد.

13- سير فلج ورعشه را معالجه مي کند ودر مورد ملاريا و بي خوابي خيلي مفيد است.

14- براي درمان ميخچه و زگيل بايد سير را نرم کنيد وبه صورت مرهم روي ميخچه وزيگيل بگذاريد،تا همان طور بماند وهر چند وقت آن را تکرار کنيد تا به کلي ميخچه و زگيل از بين برود.

15- وقتي حشره اي شما را گزيد، فوري محل نيش را با سير بماليد تا سوزش ودرد آن تسکين پيدا کند.

16- اگر يک بسته سير را در انبار غلات آویزان کنيد و يا روي آن پخش کنيد ، باعث فرار موشها خواهد شد.

17- مصرف سير براي بيماران مبتلابه مرض قند (ديابت) اثر شفا بخش داشته وقند خون را ميکاهد.

18- سير اپر سمي نيکوتيني که از دود سيگار حاصل مي شود را برطرف مي نمايد ،زيرا چنانچه معتادين به سيگار به علت نيکوتين دچار نارحتي هاي هاضمه وقلب شده با شند، با مصرف سير احساس بهبودي مي کنند.

19- خوردن سير براي درمان رعشه اندامها وفلج مفيد است.

20- مداومت در مصرف سير به تدريج باعث ريختن موي سفيد وروئيدن موي سياه مي شود.

21- سير براي درمان شقاق(ترک خوردگي) اثر شفا بخش دارد.

22- اگر مخلوط سير با سرکه را بر پوست بمالند ورم اعضاء را بر طرف مي نمايد.

23- سير خرد شده حاوي اسانس گو گردي، بوي تندي دارد که براي دستگاه گوارشي خاصيت آنتي بيوتيکي (ضد ميکربي) دارد، اسانس فرار آن در تمام بدن پراکنده مي شود واز راه ريه وپوست دفع مي گردد.

24- سير يک محرک پوستي است و به عنوان خلط آور در التهاب مخاط برونشها مصرف مي شود.

25- از سير براي درمان تصليب شرايين استفاده مي شود.

26- بنا بر تحقيقات دانشمندي بنام «ري (Rey)» زياده روي در مصرف سير ، موجب سر درد وضعف بينائي مي شود. براي جلو گيري از اين مضرات چند راه پيشنهاد شده است:

الف- پختن سير در آب واضافه کردن کمي نمک يا کره يا روغن بادام به آن.

ب -استعمال گشنيز به همراه مصرف سير يا بعد از مصرف سير

27 چنانچه در مصرف سير ،مراعات سن ، مزاج وفصل نگردد مخصوصا به حالت خام در مصرف آن زياده روي شود، براي دستگاه تنفس و بيماري بواسير مضر است.
تذکر:بهترين کار براي بر طرف کردن بوي سير خوردن سبزي وکاهو است ، زيرا کلروفيل موجود در اين سبزيها بوي سير را دفع مي کند.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:49 AM
برای پیشگیری از بروز سرطان روده بزرگ، کلم مصرف کنید


http://www.aftab.ir/news/2007/apr/06/images/46916b3fb86f06322c54b7e0625d0f97.jpgنتایج بسیاری از تحقیقات نشان می دهند: سبزیجات از خانواده کلم خطر بروز سرطان کولون(روده بزرگ) را کاهش می دهد.
افراد می توانند جهت کاهش بروز سرطان کولون(روده بزرگ) به میزان فراوان از خانواده کلم شامل کلم، گل کلم، کلم دلمه ای، کلم صحرایی، کلم زمستانی، شلغم بیابانی و کلم پیچ استفاده نمایند.
متخصصان انجمن امداد به بیماران سرطانی، با اعلام این که مصرف این ماده غذایی خصوصا در افرادی که سابقه ابتلا به سرطان کولون در خانواده آنها وجود داشته ضروری است، اعلام می دارند: امروزه بسیاری از انواع این سبزیجات در دسترس هستند و بنابراین، این امکان وجود دارد که هر هفته از چند نوع از آنها استفاده کنیم.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:49 AM
كنجد باعث پايين آمدن فشارخون می شود و نرم كننده معده و روده است.
كنجد با نام علمي (Sesamusindicum) گياهی است يكساله با ارتفاع حدود يك متر كه قسمت انتهايي ساقه آن پوشيده از كرك است. برگهاي آن بيضي، باريك و نوك تيز است و گلهاي آن به رنگ سفيد و يا قرمز به طور تك تك در كناره برگهاي قسمت انتهايي ساقه ظاهر مي شود.
ميوه اين گياه به صورت كپسول و محتوي دانه هاي كوچك و مسطح و بيضوي است كه دانه كنجد ناميده مي شود و قسمت مورد استفاده اين گياه است.
كشور چين بزرگترين توليدكننده كنجد در دنيا است و بيشترين مقداركنجد توليد شده در ايران به مصرف تهيه روغن و حلوا ارده مي رسد.
روغن كنجد يكي از روغن هاي اشباع نشده و مفيد براي بدن است و در آمريكاي شمالي و كانادا به مقدار زياد مصرف مي شود.
كنجد بسيار مغذی است و در اكثر كشورهاي فقير به عنوان جانشين گوشت به كار مي رود و براي چاق شدن موثر است.
اين گياه گرفتگی صدا را از بين مي برد و ضدرماتيسم است همچنين دم كرده برگ كنجد اسهال خونی را برطرف مي كند.
روغن كنجد براي رفع تنگي نفس و سرفه خشك و زخم ريه مفيد است و سوزش ادرار را رفع
مي كند. از اين روغن مي توان به جاي روغن زيتون در سالاد استفاده كرد.
برگ كنجد را اگر به سر بماليد باعث رشد و سياهي موي سر مي شود.
براي رفع قولنج كنجد را آسياب كرده و با سركه مخلوط كنيد و به مقدار نصف وزن كنجد، مغز بادام پوست كنده را به آن اضافه كنيد آنها را پودر كرده و هر روز به مقدار يك قاشق سوپ خوري از آن بخوريد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:49 AM
شير نارگيل سنگ كليه را دفع مي‌كند و براي پايين آوردن تب بسيار مفيد است.
نارگيل با نام علمي (Coeos nucifera) گياهي است كه در حدود سه هزار سال پيش در جنوب آسيا كشت مي‌شد در حال حاضر به صورت درخت نارگيل در تمام مناطق استوايي وجود دارد. مردم اقيانوس آرام از تمام قسمت‌هاي اين درخت استفاده مي‌كنند و آن را به عنوان يك غذاي اصلي مصرف مي‌كنند.
ميوه نارگيل كروي شكل است كه قسمت خارجي آن ضخيم و سفت و متشكل از الياف نباتي و داخل آن صاف و سخت است. درخت آن در هر سال حدود پنجاه عدد نارگيل مي‌دهد. نارگيل هنگامي كه نارس است مقدار بيشتري شير دارد ولي به تدريج كه ميوه مي‌رسد مقدار شير آن كمتر مي شود.
گوشت اين ميوه داراي آنزيم‌هاي مختلف انورتين، اكسيداز و كاتالاز است و در شير آن اسيدهاي آمينه مختلف موجود است.
گوشت سفيد نارگيل از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است و شير آن كمي گرم و مرطوب است.
نارگيل به دليل داشتن چربي زياد و مواد مغذي چاق كننده است و حرارت داخلي بدن را افزايش مي‌دهد همچنين براي خوشبو كردن دهان نيز مفيد است.
اين ميوه ضعف كبد را درمان مي‌كند، ادرار را زياد كرده، درد مثانه را رفع مي‌كند و مداوا كننده زخم‌هاي بدن است.
ريشه درخت نارگيل براي ناراحتي‌هاي كبدي همانند يرقان مفيد است و دم كرده آن اسهال خوني را برطرف مي‌سازد.
شير اين ميوه ضد سم است و براي برطرف كردن آب آوردگي از آن استفاده مي‌شود همچنين براي معالجه پوستي مفيد است.
روغن نارگيل كه از تقطير گوشت سفيد آن به دست مي‌آيد حافظه و هوش را تقويت مي‌كند و در درمان كمر درد نيز موثر است.
نارگيل دير هضم است و در بدن توليد خلط مي‌كند بنابراين بهتر است با شكر خورده شود.
اين ميوه به دليل گرم بودن ممكن است در گرم مزاجان اشكالاتي توليد كند از اين نظر اين گونه افراد بايد آن را با ميوه‌هاي ترش، ليمو و يا هندوانه بخورند، خوردن آن براي سرد مزاجان و سالمندان بسيار مفيد است و اشكالي توليد نمي‌كند

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:50 AM
صبر زرد

Aloe

Aloe Vera به عنوان يك گياه طبي سابقه طولاني دارد و قدمت استفاده از آن به سال 1750 قبل از ميلاد مسيح بر مي گردد. امروزه اين گياه در اغلب مناطق نيمه گرمسيري و گرمسيري از قبيل منطقه كاراييب، جنوب ايالات متحده، آمريكاي لاتين و خاور ميانه مي رويد. بسياري از مردم نيز اين گياه را در گلدانهاي كوچك در منازل خود به منظور درمان سوختگيها و بريدگيهاي جزئي پرورش مي دهند.

معرفي گياه

Aloe vera يك گياه بادوام با گلهاي زرد است. برگهاي سخت آبدار و نيزه اي اين گياه به طول 20 اينچ رشد مي كند و طول كل گياه تا 4 پا مي رسد. تنها برگهاي اين گياه ارزش دارويي دارند، اما بخشهاي مختلف برگها نيز براي اهداف گوناگوني مورد استفاده قرار مي گيرند. ژله شفاف و سفتي از قسمتهاي داخلي برگ تشرح ميشود. بين اين ژله و پوست بيروني برگ سلولهاي خاصي حاوي مايع زردرنگ تلخ قرار دارد. وقتي كه اين مايع خشك ميشود، سبب توليد شيرة Aloe ميشود.

تركيبات گياه

ژل Aloe حاوي گليكوپروتئين است كه از تورم و درد جلوگيري و روند بهبود را تسريع مي كند و همچنين حاوي پلي ساكاريد است كه رشد و ترميم پوست را تحريك مي كند. "آنتراكوئين" موجود در شيرة Aloe به عنوان مسهل مؤثر عمل مي كند. اين مواد شيميايي در مقادير كم، مي توانند از تشكيل سنگ كليه جلوگيري كنند.

از ژل Aloe براي درمان زخمهاي دروني و بيروني نيز مي تواند استفاده كرد. اين ماده روند درمان بسياري از جراحات پوستي از جمله زخمها، سوختگيها و يخ زدگي را تسريع مي كند. شيرة ‌اين گياه مسهل مفيدي است، اما چون مي تواند سبب گرفتگي دردناك عضلات شود، غالباً استفاده نميشود. با ميزان مصرف كمتر، شيرة Aloe مي تواند از سنگ كليه پيشگيري يا اندازة سنگ را كوچكتر كند. اين ماده به عنوان تسهيل كننده دفع مدفوع به ويژه در افرادي كه مبتلا به وبواسير هستند ماده مفيدي است.

عصارة Aloe شكل ژل اين گياه است كه مصارف داخلي دارد و چون داراي خواص ضد ميكروبي است، از آن براي درمان عفونتهاي ميكروبي مجاري معده اي-روده اي نيز مي توان استفاه كرد. چون اين ماده اسيدهاي معده را كه سبب تشديد زخمها ميشود كاهش مي دهد براي درمان زخمهاي معده نيز مؤثر است.

تحقيقات اخير نشان داده كه "مانوز استيله" به عنوان يك تركيب ضد ويروسي، داراي خواص درماني ضد ويروس ايدز است. مانور استيله خود ويروس را مورد حمله قرار مي دهد اما مهمتر اينكه، ميزان تأثير AZT را (يك داروي مؤثر در درمان عفونت ويروس HIV) تا حد زيادي بالا ميربرد. اگر اين تركيب دارويي با Aloe مصرف شود، ميزان AZT مورد استفاده براي HIV را مي توان تا 90% تقليل داد كه اين امر از هزينه ها و عوارض جانبي AZT تا حد زيادي خواهد كاست.

اشكال موجود

ژل Aloe به شكل تازه كه از گياه Aloe گرفته شده باشد بهترين ماده است، اما اين ماده به صورت تجاري در شكل ژله ثابت شده نيز موجود است. پودر شيرة Aloe نيز به شكل كپسولهاي 500 ميلي گرمي به عنوان داروي مسهل موجود است. عصاره Aloe در واقع شكل مايع ژل است.نحوه مصرف

بهترين نوع ژل Aloe شكلي است كه تازه از گياه گرفته شده باشد. بسياري از افراد اين گياه را براي درمان سوختگيها و بريدگيهاي جزئي در آشپزخانه خود نگه مي دارند. اين گياه براي درمان كهير و پيچك سمي نيز مي تواند مؤثر واقع شود.

به منظور استفاده از ژل Aloe، برگ آنرا به صورت طولي برش دهيد و ژل داخل آنرا خارج سازيد. سپس آنرا به صورت آزاد روي قسمت آسيب ديده بماليد.

شيره Aloe از قديم به عنوان مسهل مورد استفاده بوده است، اما در ايالات متحده مصرف چنداني ندارد. چون اين ماده سبب بروز گرفتگيهاي دردناك عضلات مي گردد، لذا ابتدا مصرف ساير مسهل هاي گياهي نظير "كاسكارا و فلوس" توصيه ميشود.

براي درمان سنگهاي كليه و به عنوان مسهل شيرة Aloe خشك را كه در اندازه هاي 0/05 تا 0/2 گرم قابل دسترسي است، مصرف كنيد. براي درمان HIV، روزانه به ميزان 800 الي 1600 ميلي گرم مانوز استيله مصرف كنيد. اين ميزان از مادة مزبور، برابر با نيم تا يك ليتر آب Aloe است، هر چند ميزان مانوز استيله مي تواند در فرآورده هاي مختلف متفاوت باشد.

نكات احتياطي

ژل Aloe براي استعمال خارجي مادة بي خطري است، اما در موارد نادري سبب واكنش آلرژيك ميشود. اگر پوست شما تحريك مي شود مصرف آنرا ادامه ندهيد.

ژل Aloe براي درمان زخمهاي عميق مؤثر نيست. شيرة آن مي تواند سبب گرفتگي يا اسهال روده اي شديد گردد، زنان باردار يا شيرده نبايد اين ماده را مصرف كنند زيرا ممكن است سبب انقباضهاي رحمي گرديده و سقط جنين را تحريك كند. مصرف مسهل Aloe براي درمان بيماريهاي معده اي- روده اي، انسداد روده اي، آپانديسيت يا درد معده مبهم تجويز ميشود. اين ماده ممكن است سبب تشديد اولسرها، بواسير، ديورتيكولوز، التهاب ديورتيكول، كوليت يا سندرم روده تحريك پذير (IBS) گردد.

مصرف طولاني مدت اين ماده سبب وابستگي به آن ميشود يا تعادل الكتروليتي را مختل مي سازد. اين ماده ممكن است سبب تغيير رنگ ادرار به رنگ قرمز بي ضرر گردد. كودكان زير 12 سال نبايد گياه Aloe مصرف كنند.

تداخل هاي احتمالي

مصرف طولاني و مزمن شيرة Aloe مي تواند و مزمن شيرة Aloe مي تواند سبب كمبود پتاسيم گردد كه مي تواند با پاره اي معالجات قلبي تداخل كند. احتمال كمبود پتاسيم در بدن در صورتي كه شيرة Aloe را با ادرار آورهاي (مدرهاي) تيازيد، شيرين بيان يا كورتيكو استروئيد مصرف كنيد، بيشتر است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:50 AM
انار


انار سرشار از ويتامينهاي e,c,b,a، مواد قندي، پتاسيم، منيزيم و اسيدهاي آلي است.
پوست، ريشه و ساقه درخت انار تانن فراوان و الكالوئيدهاي مختلف دارد كه يكي از آنها پله تيرين است كه بهترين داروي بيماريهاي انگلي روده است.
انار ميوه‌اي سرد و خنك و خوردن انار از ابتلا به بيماري قند جلوگيري مي‌كند.
مركز بهداشت و درمان استان مركزي اعلام كرد: انار خون را تصفيه كرده و تقويت‌كننده قلب است.
مصرف انار بوي بد دهان را از بين برده و دهان را پاك مي‌كند.
انار شيرين را جهت تسكين درد سينه، سرفه و انار ترش را جهت كاهش غلظت خون، فشار خون و چربي خون مصرف كنيد.
انار شيرين ميوه‌اي ‌مقوي و صدا را صاف مي‌كند و براي درمان درد سينه و سرفه كاملا مؤثرست و باعث تسكين خارش‌هاي بدن مي‌شود.
خوردن انار شيرين شادي بخش بوده و درخشان كننده چهره است.
انار ترش طبيعت سرد و خشك دارد. زخم‌هاي دهان را شفا مي‌ده

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:51 AM
پرتقالاز نظر شيميايي پرتقال را منبع غني ويتامين ث مي‌دانند و جالب آنكه پوست آن در بسياري موارد حتي مغذي‌تر از پرتقال است‌. كارشناسان مؤسسه ملي سرطان آمريكا معتقدند موارد سرطان معده در آمريكا تقريبا كم است، زيرا در تمام ماه‌هاي سال پرتقال و مركبات در دسترس همه قرار دارد و بيشتر مردم آن‌ها را مصرف مي‌كنند‌. ويتامين ث يكي از عوامل مهم مهار كننده سرطان است به طوري كه اين ويتامين را دشمن نيرومندي بر عليه يكي از عوامل شناخته شده سرطان‌زا يعني نيتروزامين‌ها (Nitrosamines) مي‌شناسند. مصرف زياد پرتقال علاوه بر پيشگيري از سرطان معده در پيشگيري از انواع ديگر سرطان‌ها نيز مؤثر است. از جمله سرطان مري در اشخاصي كه زياد پرتقال مي‌خورند، 50 درصد كمتر از اشخاصي است كه آن را كمتر مصرف مي‌كنند و يا اصلا نمي‌خورند‌. همچنين ميزان ابتلا به سرطان لوزالمعده در مصرف كنندگان پرتقال در پايين‌ترين حد قرار دارد.
محققان دريافته‌اند كه پرتقال و ساير مركبات در پايين آوردن كلسترول خون نيز مؤثرند و اين خاصيت مديون وجود پكتين (Pectin) يا ماده اليافي پوست و ورقه‌هاي نازك ما بين پره‌هاي پرتقال است‌. در مواردي كه هدف كاهش كلسترول و تامين سلامت شريان‌ها باشد، براي استفاده از حداكثر نيروي درماني پرتقال توصيه مي‌شود كه پرتقال را با لايه سفيدرنگ زير پوست و لايه‌هاي نازك داخل پرتقال كه حاوي پكتين هستند مصرف كنيد‌.
پيشگيري از عفونت‌هاي ويروسي از خواص ديگر پرتقال است كه در عصاره آن وجود دارد. ‌دانشمندان اين خاصيت را فقط به دليل ويتامين ث موجود در آن نمي‌دانند، بلكه معتقدند كه ممكن است يك تركيب ناشناخته ضدويروسي نيز در عصاره پرتقال موجود باشد‌.
لازم است بدانيد كه يك ليوان آب پرتقال، داراي 120 ميلي گرم ويتامين ث يعني دو برابر مقدار توصيه شده در روز است و علاوه بر آن داراي مقاديري كلسيم، پتاسيم، نياسين و اسيد فوليك است‌. آب پرتقال سرشار از الياف فيبر است به ويژه اگر با گوشت ميوه مصرف شود. آب پرتقال هر اندازه كه سردتر باشد و در يخچال نگهداري شود ويتامين ث آن بيشتر حفظ خواهد شد.
آب پرتقال صحيح چگونه به دست مي‌آيد؟
پرتقال را پوست كنده البته مانند پوست كندن يك سيب، يعني پوست دوم سفيد رنگ روي آن بماند و بعد به قطعات كوچك ببريد و در آب ميوه‌گيري بيندازيد، درست مثل زماني كه مي‌خواهيد آب هويج بگيريد. آب پرتقال شما بايد شيري رنگ باشد و نه كاملا نارنجي (از ديدگاه طب نتروپت و درمان‌هاي طبيعي).
افرادي كه فشار خونشان بالاست و براي كنترل آن دارو مصرف مي‌كنند، به احتمال زياد به دليل استفاده از داروهاي ضد فشار خون و يا براي بالا بودن سديم در بدنشان، پتاسيم آنها از حد طبيعي پائين‌تر آمده و مشكلاتي در وضع سلامت آنها به وجود مي‌آورد. اين بيماران بايد به طور مرتب پتاسيم خونشان را مورد آزمايش قرار داده و كاملا زير نظر باشند.
البته درمان كمبود پتاسيم به طور مصنوعي امكان‌پذير است و با تجويز پزشك صورت مي‌گيرد. ولي اين بيماران بايد هميشه در تغذيه روزانه خود از مواد غذايي حاوي پتاسيم بالا استفاده كنند. آب پرتقال سرشار از پتاسيم است و در يك ليوان بزرگ آب پرتقال حدود 350 ميلي‌گرم پتاسيم وجود دارد‌.
ميوه‌هاي زرد مانند موز،‌ انواع مركبات، زردآلو، هلو، انگور، خرما و طالبي نيز داراي پتاسيم فراوان هستند، ولي چون آب پرتقال كالري كمتري دارد مناسب‌تر است. زيرا مواد خوراكي كه كالري زياد توليد مي‌كنند براي مبتلايان به فشارخون مناسب نيستند

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:52 AM
با با ادم

گیاهي است علفي ، بزرگ ساقه هاي منشعب به طول 80 تا 5/1 سانتيمتر كه به حالت وحشي رويش دارد . ريشه هاي دراز و قطور با ظاهر دوكي و رنگ قهوه اي ، از مشخصات بارز اين گياه برگ هاي بسيار پهن و نسبتاً افتاده به روي ساقه است كه در قسمت فوقاني سبز تيره و سطح تحتاني پوشيده از تارهاي فراوان و به رنگ سبز روشن ، گل ها كوچك و ارغواني رنگ ، ميوه فندقه به شكل يك توپ خاردار است .
مواد مؤثره :
ريشه : اينولين (نوعي هيدرات كربن) (70-50 درصد) كربنات و نيترات پتاسيم ، گليكوزيد (لاپوزيد)
دانه : گليكوزيد آركتيوپيكرين (Arctio Picrin) ، 18 درصد روغن (اسيد لينولئيك ، اسيد اولئيك)
خواص درماني : ريشه : تقويت كننده و آنتي بيوتيك ، تصفيه كننده خون ، زياد كننده ترشحات صفرا ، معرق ، درمان نقرس و روماتيسم ، مدر (دفع كننده اسيد اوريك) ، كمك به دفع سنگ كليه ، پائين آورنده قند خون ، التيام سوختگي ها و التهابات مخاط دهان و گلو ، رفع جوش صورت ، تقويت پوست سر و جلوگيري از ريزش مو ، تسكين درد و ورم حاد مفاصل و رفع ناراحتي هاي بواسير
ضماد برگ : موجب اكسيده شدن و زائل شدن سم مار مي شود ، رفع كننده خارش و تحريكات جلدي
دانه : داراي روغن كه زود خشك مي شود و در اثر ماندن كهنه نمي شود.
روش استفاده : برگ و ريشه (دم كرده)
1– بابا آدم +گزنه + افسنطين + آرنيكا + مريم گلي : تحريك رشد مو ، تقويت موي سر و ضد ريزش مو
2 – بابا آدم + بارهنگ + بنفشه (روغن – موضعي) : رفع درماتيت گهواره و بثورات جلدي ناشي از ادرار
عوارض جانبي و منع مصرف : گزارش نشده است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:54 AM
ریحان

دم كرده برگ ريحان معالج سردردهاي ميگرن و عصبی است و اثر ضدتشنج دارد.
ريحان با نام علمي (Ocimum basilicum) گياهي است علفي يكساله و معطر كه ارتفاع ساقه آن تا 60 سانتيمتر مي رسد.
برگهاي اين گياه به صورت متقابل بيضوی، نوك تيز با كناره های دندانه دار است و گلهای آن معطر و كوچك به رنگ سفيد، قرمز و گاهی بنفش مشاهده مي شود.
ريحان در ايران و افغانستان به صورت خودرو مي رويد و در اكثر نقاط دنيا كاشته مي شود.
از اين گياه اسانسي بنام بازيليك يا روغن ريحان كه بسيار معروف است تهيه مي شود. ريحان از لحاظ مردم قديم ايران كمي گرم و خشك است و چون بسيار معطر است براي معطر ساختن غذا از آن استفاده مي شود.
برگ ريحان درمان كننده ناراحتی هاي حاصل از نيش حشرات است، كافي است كه محل گزش حشرات را با برگ ريحان ماساژ دهيد خارش و درد را برطرف مي كند. تخم ريحان براي رفع دل درد مفيد است و اگر آن را بكوبيد و با صمغ عربي مخلوط كنيد داروي خوبي براي درمان اسهال است.
برگ ريحان اثر زيادكننده شير دارد و مادران شيرده حتما بايد از اين گياه استفاده كنند و خوردن آن به همراه غذا به هضم كمك مي كند.
مضرات خاصي براي اين گياه گفته نشده است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:55 AM
بهمصرف به موجب تقويت قلب و پاك شدن معده و تيز هوشي مي‌شود. «به» بواسطه خواصي كه دارد در درمان عفونتهاي ريوي و اختلالات روده‌اي بسيار مفيد و مؤثرست.
مركز بهداشت استان مركزي اعلام كرد: خوردن به براي رفع وسواس، افسردگي و تقويت اعمال معده، ورم حاد روده مفيد و معالج اسهال‌هاي ساده و خوني است. اين ميوه براي خونريزي‌هاي رحمي، بواسير و رفع سوزش ادرار نيز مفيدست.
دانه به از نظر طبيعت سرد و ترش است و پوست دانه به در آب گرم لعاب فراواني مي‌دهد. از قديم لعاب بهدانه را براي رفع التهاب دستگاه گوارشي، مخاطها، رفع سرفه و سينه درد، خشكي حلق، سوزش و خشكي دهان و زبان، رفع گرفتگي صدا، تب بر و نيز براي درمان سل و زخم روده‌ها و غيره به كار مي‌بردند.
ماليدن لعاب بهدانه به پوست براي تسكين و التيام سوختگي آتش و معالجه آفتاب‌زدگي و درمان سرمازدگي، ترك يا شقاق لب و پستان و ناراحتي بواسير مفيد است.
مغزدانه به داراي يك ماده سمي به نام آميگوالين است كه توليد اسيد سيانيدريك مي‌كند لذا آن را نبايد خورد بايد فقط از لعاب آن استفاده كرد.
ميوه به را به صورت پخته (كمپوت، ژله، شربت) مصرف مي‌كنند ولي به صورت خام خوردن مفيدترست.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:56 AM
گـزنه دوپايه

Stinging Nettle
ناراحتي پيشابراه و بيماريهي مفصل در قرون وسطي با استفاده از گزنه دوپايه درمان مي شدند. درانگران بومي آمريكا به دستها و پاهاي بيماران فلج با شاخه هاي اين گياه مي زدند تا عضلات آنها فعال شود. روش شلاقي كه شالق زني نيز ناميده ميشود، مي تواند اعضاي بدن را تحريك كند و سبب تسكين درد عضلات ملتهب و ساير اعضاي بدن گردد. گزنه دو پايه در طول قرنهاي متمادي بدين طريق مورد استفاده قرار گرفته است. كركهاي گزنده روي گزنه دو پايه شبيه غدد كوچكي است و در درون خود داراي عناصر شيميايي است كه سبب خارش پوست ميشود. تماس با كركهاي اين گياه دردناك است اما اگر سبب تحريك و بخشي از بدن كه قبلاً درد كرده است شود، عناصر شيميايي مزبور واقعاً درد اوليه را كمتر مي كند. اگر با گزش اين گياه مواجه شديد، مي توانيد گزشهاي دردناك اين گياه را با استفاده از مايع گزنه روي پوست بدنتان تسكين بخشيد.
معرفي گياه
گزنه دو پايه عنواني است كه به گزنه معمولي، گزنه باغي و تلقيح اين دو گونه اطلاق ميشود. اين گياه كه ابتدا در مناطق شمالي سردتر اروپا و آسيا مي روييد، امروزه به عنوان نوعي گياه طبي در تمامي نقاط دنيا رشد مي كند. گزنه دو پايه در خاكهاي غني از نيتروژن به خوبي رشد مي كند و بين ماههاي ژوئن و سپتامبر شكوفه باز مي كنند و طول آن به 3 پا مي رسد.
ساقه هاي شاخه دار اين گياه در زيرزمين تكثير مي يابد و داراي شاخ و برگ متعدد و چندگانه است. برگهاي اين گياه به شكل قلب، با دندانه هاي منظم است كه در قسمتهاي انتهايي باريكتر ميشوند. كل گياه پوشيده از كركهاي گزنده ريز است كه عمدتاً روي برگها و ساقه آن قرار دارد.
تركيبات گياه
فرآورده هاي گزنه دوپايه معمولاً از ريشه يا برگهاي آن تهيه ميشوند. در برخي موارد، تمامي بخشهاي گياه كه بالاتر از سطح زمين مي رويند در تهيه داروهاي گياهي مورد استفاده قرار
مي گيرند. داروهاي گياهي تهيه شده از برگ اين گياه در درمان ناراحتيهاي كليه و مجراي ادرار مفيد واقع ميشوند. فلاون و پتاسيم موجود در برگهاي گزنه دوپايه با احتمال زياد منشأ خاصيت پيشابزايي برگهاست.
فرآورده هاي دارويي تهيه شده در كاهش برخي از علايم هيپرپلازي خوش خيم پروستات (BPH) مؤثر واقع مي شوند اما روند رشد پروستات را كند نمي كنند.
اشكال موجود
گزنة دو پايه به صورت برگ خشكانده شده و همچنين تنتور ريشة اين گياه (تنتور عبارت از محلولي از گياه در الكل است) قابل دسترسي است.

نحوه مصرف
براي درمان التهاب جزئي مجراي ادرار و پيشگيري از درمان سنگهاي كليه مي توان از گزنه دوپا و فرآورده هي دارويي تهيه شده از برگ آن استفاده مي كرد. گزنه را اگر توأم با آب كافي مصرف كنيد نقش يك داروي پيشابزا را بازي مي كند. اگر در اثر پروستات بزرگ شده با مشكل ادراري مواجه هستيد، فرآورده دارويي تهيه شده از ريشه گزنه مي تواند در اين زمينه مفيد واقع شود.
براي درمان التهاب جزئي مجراي ادرار و انواع سنگهاي كليه به ميزان 8 تا 12 گرم چاي برگ اين گياه را توأم با آب زياد (روزانه حداقل دو ليتر) مي كنيد. براي درمان پروستات بزرگ شده از تنتور ريشه به مقدار روزانه 4 تا 6 گرم استفاده كنيد. قبل از مصرف ريشه گزنه دو پايه براي درمان BPH با پزشك معالج خود مشورت كنيد.
نكات احتياطي
گزنه دو پايه اگرطبق دستورالعمل مربوط مصرف شود،‌ گياه دارويي بي خطري است. اما در صورت ضرورت جابجايي اين گياه هميشه دقت كنيد. اگر اين گياه با پوست شما تماس گيرد، ممكن است كهير پيدا كنيد كه سبب سورش پوست بدن شما خواهد شد. اما اگر از ريشة گزنه دو پايه استفاده مي كنيد، ممكن است با پاره اي عوارض جانبي نظير ناراحتي معده اي - روده اي خفيف، مايعات اضافي يا دفع كم ادرار مواجه شويد.
اگر باردار هستيد، از مصرف هر نوع فرآورده حاصل از گزنه اجتناب ورزيد. اگر شير مي دهيد از مصرف اين گياه بپرهيزيد. گزنه دوپايه همچنين مي تواند سيكل دوره ‌قاعدگي را تغيير دهد. همواره سؤالات و نگرانيهاي خود را در اين باره با پزشك معالج خود در ميان بگذاريد.
تداخل هاي احتمالي
اگر داروي ضد افسردگي سيستم عصبي مركزي يا داروهاي ضد ديابت، ميزان قند خون بالا يا قند خون پايين مصرف مي كنيد، از مصرف ميزان بالاي گزنه دوپايه اجتناب ورزيد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:56 AM
كاسنی Cichorium intybus
گياهی علفی و پايا داراي ساقه اي به ارتفاع 5/2 متر كه ريشه هاي قطور و درون آن شيرابه اي شيري رنگ جريان دارد. برگ هاي متناوب و پوشيده از تارهاي فراوان و گلهاي آن به رنگ آبي و در تابستان از تير تا شهريور ظاهر مي گردد. گلها با طلوع آفتاب باز مي شوند و در غروب يا هواي مه آلود به صورت ناشكفته جلوه مي‌كنند. پرورش كاسنی احتياج به مراقبت زيادي ندارد و بيشتر بصورت وحشي مي رويد.
مواد مؤثره : گليكوزيد تلخ (شيكورين يا سيكورين) و املاح (سولفاتها، فسفاتهاي سديم، منيزيم، پتاسيم، نيترات پتاسيم)، انيولين، قندهاي مختلف، موسيلاژ، كمي تانن، ويتامين ث.
خواص درماني : مقوي معده، مفيد براي امراض كبدي (حرارت صفراوي، نوسازي ياخته هاي كبدي)، تقويت كننده عمومي بدن، تصفيه كننده خون، مفيد براي درد مفاصل، زيادكننده شير مادران، درمان يرقان، كاهش دهنده چربي خون.
روش استفاده : قسمت مورد استفاده : برگ، گل و ريشه به شكل دم كرد .
ريشه كاسنی + دانه و برگ شويد + شاهتره + ليمو عمانی : كاهش چربي خون
عوارض جانبي: در مورد مصرف كاسني عارضه جانبي علمي و مطالعه شده گزارش نشده اما استفاده طولاني مدت باعث كاهش فشار خون مي شود كه با قطع دارو برگشت پذير است و در منابع قديمي توصيه شده كه مصرف كاسنی از بين برنده پرز يا مخاط معده مي باشد.
داروها : پودرهاي تقويت كننده جنرال تونيك، قرص كاهش چربي خون (آنتوم)

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:57 AM
ماريتيغال (خار مريم) Silybum marianum

گياهی است دو ساله، داراي ريشه ضخيم و ساقه به ارتفاع 80-5/1 سانتيمتر كه به حالت خودرو در كنار جاده هاي متروك مي رويد. برگ ها منقسم و دندانه دار، خاردار و به رنگ سبز شفاف، خارهاي ظريف رأس دندانه هاي برگ به رنگ زرد، ضمناً چون كنارهاي برگ و رگبرگها لكه هاي سفيد وجود دارد، باعث سهولت تشخيص اين گونه مي شود.
گل ها لوله اي و درشت و به رنگ ارغواني، ميوه سياهرنگ و شفاف و داراي تار است. لازم به ذكر است گياهی كه در ايران مي رويد از لحاظ ارزش ماده مؤثره بي اهميت تر از گونه هاي اروپائی خود است .
مواد مؤثره: فلاونوئيد سيلي مارين شامل سيلي بين، سيلي ديانين، سيلي كريستين
خواص درماني: در گذشته براي درمان بيماريهاي گوارشي و صفراوي استفاده شده است و امروزه : جلوگيري و درمان مسموميت هاي كبدي، درمان سيروز كبدي، پيشگيري و درمان سرطان كبد
روش استفاده: ميوه كه در ايران موجود نمي باشد و يا كمياب است .
داروه : لگالون ، دوراسيليمارين ، هگريمارين

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:58 AM
كدوي تخمه كاغذی Cucurbita pepo
گياهي پيچيده يا بالا رونده ، برگ بزرگ و پوشيده از كرك ، ميوه نارنجي تيره ، به شكل كدوي تنبل اما گرد ، گل ها زرد رنگ ، تخم ميوه اين گياه بدون پوست مي باشد و غشاي نازكي اطراف مغز قرار گرفته است .
مواد مؤثره : گليكوزيد (پپونوزيد) ، پروستاليكوئيد ، گرونفينگ ، ويتامين E ، فيتوسترون
خواص درماني : مهمترين خاصيت درماني كه امروز بدان توجه مي شود درمان تورم پروستات ، سوزش مجاري ادراري ، درمان تصلب شرائين ، تقويت كننده عمومي بدن ، افزايش مقاومت بدن در مقابل عوامل بيماري زا ، ضد كرم (كرم كدو) ، آرام بخش و مسكن درد .
روش استفاده : قسمت مورد استفاده بذر اين گياه است كه متأسفانه بسيار كمياب است .
تخمه كدو + ريشه و اندام هوايي گزنه + ميوه خارخسك + بابونه : متوقف نمودن رشد غده پروستات ، درمان تورم پروستات ، ضد التهاب ، محرك سيستم ايمني بدن ، تسهيل جريان و خروج ادرار
مكانيسم اثر : اين دارو باعث مهار آنزيم تبديل ستوسترون به 5 - آلفا - دي هيدروتستوسترون در نتيجه باعث كاهش غلظت آن شده و رشد غده پروستات را متوقف مي كند .
عوارض جانبي :استفاده از اين دارو در اوايل ممكن است سبب مقداري حالت تهوع شود كه با ادامه درمان قطع مي شود . استفاده بيش از حد باعث تحريك معده مي شود .
دارو : قطره پروستاتان روزي سه بار 30 قطره در يك فنجان آب سرد بعد از غذا
__________________

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:58 AM
همیشه بهارگياهي علفي، يكساله و زيبا، ساقه 50-20 سانتيمتر ارتفاع دارد. برگها ساده بيضوي و دراز و پوشيده از كرك، گل ها به رنگ نارنجي (لوله اي و زبانه اي)، زنبور عسل به سمت اين گلها جذب مي شود.
مواد مؤثره : كالاندولين (مواد تلخي كه در مجاورت آب موسيلاژ مي شود)، كاروتنوئيد (پيش ساز ويتامين a)، ويتامين e، ساپونين، اسانس، لعاب، در گونه هاي تازه اسيد سالي سيليك.
خواص درماني : ضد التهاب و ترميم كننده زخم ها و سوختگي ها، سرمازدگي، اگزما و جوش هاي صورت، التهاب و تورم غدد پستان، پينه بستن و ترك دست و پا، درمان ميخچه، زگيل، زخم هاي واريس و بواسير و جراحات پوست، تسكين التهاب و تحريك پوست بدن شيرخوار، پيشگيري و درمان آفتاب سوختگي، جاي نيش حشرات، نرم كننده و حفاظت از پوست هاي حساس، درمان ركود كار كبد و تنبلي دستگاه گوارش، قاعده آور و تسكين دهنده دردهاي قاعدگي، كاهش دهنده فشار خون (اتساع عروق سطحي)، رفع التهاب و زخم معده، آرام بخش و تقويت كننده، معرق، ضد حساسيت (از آزاد شدن هيستامين جلوگيري مي كند). ضد سرطان (از تقسيمات بيش از حد خون سرطاني جلوگيري مي كند)
روش استفاده : دم كرده، عطر درماني، اندام مورداستفاده : گل
عطر درماني : افزايش قدرت بينائي، شادابي و روشن شدن ذهن، ضد افسردگي و نشاط آور
از داروهاي مهم هوميوپاتيك
دارو : پماد كالاندولا (براي تمامي موارد با

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:59 AM
اسفرزه Plantago psyllium
مواد مؤثره : موسيلاژ ، فلاونوئيد آپي ژنين
خواص درماني : ملين ملايم (درمان يبوست) ، كاهش كلسترول خون ، ضد التهاب ، كمك به سرباز كردن بهتر زخم هاي چركين ، موسيلاژ آن محيط مناسب براي كشت بافت است .
روش استفاده : اسفرزه (1 قاشق سوپخوري) + 1 ليوان آب :ملين
عوارض جانبي:
1 – مبتلايان به نارسائي هاي و احتقان قلبي
2 – افراديكه ديابت دارند
3 – كودكان و خانم هاي باردار
دارو : پودر پسيليوم

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 10:59 AM
نقل بادیان


گیاهیه که جزء گیاهان دارویی قرار داره و میتونه اوره رو پایین بیاره و ضد نفخ هم هست. این گیاه ساقه ای عمودی داره که ارتفاع شاخه های اون به 12 تا 14 اینچ هم میرسه این گیاه بومی مصر و سوریه است که البته در ناطق دیگه ای از جهان از جمله مناطقی شرقی مدیترانه نیز کشت میشه. گل هایی که داره سفید رنگن و از حدود قرن هفدهم استفاده از این گیاه به عنوان یک گیاه دارویی معمول بوده. بعضی از حشرات مثل پشه ها موجودات موذی هستن که میتونن آرامش را از ادم بگیرن و حسابی اذیت کنن اینجایه که این گیاه بازم یکی دگه از کاربردهای خودش رو نشون میده و اون اینه که از این گیاه پمادی ساخته میشه که برای محافظت از پوست در برابر نیش اثرات خیلی مفیده.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:01 AM
کاکتوس ها جزء گیاهان خار دار هستن و زادگاه اولیه اونا امریکا است که البته الان در خیلی از نقاط جهان میشه اونا رو دید این گیاهان به خاطر ظاهرل گوشتی و زیبایی خاصی که دارن به عنوان گیاهان زینتی هم استفده میشن معمولا ساقه های این گیاهان به صورت گوشتی در اومده و برگ های اونا به خار تبدیل شده و علتش هم اینه که این خار ها حداقل تلف شدن اب رو دارن برگهایی که سطح پهنی دارن معمولا اب زیادی با محیط مبادله میکنن که ممکنه این آب بصورت مایه و یا بخار آب باشه اما سیستم خار بصورتیه که این تبادلات رو به حداقل کاهش میشه و بیشتر تو گیاهای نواحیه بیابانی دیده میشه البته یه سری خار ها هم وجود داره در گیاهان مختلف دیگه که میشناسیم که کارهای دیگه ای انجام می دن اما در کل کاکتوس هایی که تو ایران هم وجود دارن و شما هم ممکنه که اونا رو دیده باشید عبارتند از گل مار- گل تافتونی- گل خنجری- کاکتوس کمپوزه ای و زبان مادر شوهر و خار بزی و چند تای دیگه. یه گیاهی از اینا وجود داره که بش میگن انجیر فرعونی که یه ماده ای توشه بنام کاکتین که خاصیت تقویت کننده ای برای قلب داره همچنین پادزهریه برای مسمومیت هایی که توتون میتونه ایجاد کنه. شاخ بزی هم که یکی از اوناع کاکتوس هایه هم خاصیتش اینه که میتونه قند خون رو پایین بیاره.

http://www.sharemation.com/persianblog100/26.gif?unq=-vco95w

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:03 AM
زردچوبه در معالجه بيماريهاى غيرقابل درمان نقش دارد


براساس يک تحقيق پزشکى گياه زردچوبه مى تواند بدون آنکه بر بيمار عوارض جانبى بگذارد ، در معالجه بسيارى از بيماريهاى غير قابل درمان و خطرناک نقش درمانى داشته باشد .
اين مطالعات نشان میدهد زردچوبه در درمان التهابات ويروسى کبد، تنظيم مقدار کلسترول خون ومعالجه بيماريهاى سرطان سينه وخون موثر است.
در اين گزارش پزشکى آمده است: مصرف روزانه يک قاشق مرباخورى زردچوبه در يک ليوان شير گرم میتواند مانع از ابتلا به سرطان شود.
مطالعات پزشکى نيز نشان میدهد، زردچوبه در درمان بيمارى قند باتوجه به نقش آن در افزايش ترشح انسولين میتواند موثر واقع شود.
زردچوبه مانع از غلظت خون مى شود و براى درمان دردهاى آنژين نيز مفيد است.
براساس اين گزارش، گياه مذکور در تنظيم هضم غذا ،درمان التهابات کولون ، بيماريهاى کليه، پوست، بويژه درمان عقرب گزيدگى ومارگزيدگى ودردهاى دندان ولثه موثر است.
همچنين زردچوبه در درمان بيمارىهاى انگلى ، سرفه ، سرماخوردگى وتنگى نفس نقش مهمى دارد.
محل اصلى پرورش اين گياه هند است وبه عنوان يک ماده رنگى غذايى از آن استفاده میشود در عين حال بخاطر مواد آنتى باکترى که دارد، نقش مهمى در نگهدارى مواد غذايى ايفا میکند.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:04 AM
گلرنگ (كاجيره) Carthamus tinctorius و C.lanatus


(http://www.sabziran.ir/index.php?action=recommend&rid=99&page=)
گياهي است يكساله يا دو ساله به ارتفاع 30 تا 60 سانتيمتر كه منشاء اوليه آن عربستان بوده است . برگها دندانه دار كه منتهي به خارهاي ظريف و نوك تيز مي شود . برگ ها عاري از تار و داراي شبكه اي از رگبرگهاي درشت و برجسته مي باشد . گل ها عموماً لوله اي و به رنگ زرد متمايل به قرمز است كه تدريجاً زرد نارنجي مي شود (معروف به زعفران قلابی). ميوه اش به صورت فندقه ، سفيد رنگ و داراي دسته تار نازك در قسمت انتهايي است .
مواد مؤثره: گلها (داراي كارتامين يا اسيد كارتاميك به رنگ نارنجي زيبا)
ميوه : داراي 30 تا 37 درصد پروتئين ، 45 تا 65 درصد مواد چرب
خواص درماني: گل : مسهل ، خلط آور ، قاعده آور . ميوه : نيرودهنده و قاعده آور ، ضد روماتيسم و فلج ، درمان تصلب شرائين .
روغن : مناسب براي بيماراني كه كلسترول بالا دارند ، ضد عفوني كننده و التيام دهنده زخم ها
روش استفاده: از ميوه آن روغني استخراج مي شود كه پس از تصفيه كامل مي تواند به مصارف تغذيه برسد ، اسيدهاي چرب اشباع شده آن 6 تا 9 درصد و اسيدهاي چرب اشباع نشده آن عبارتست از اسيد اولئيك (16 تا 25 درصد) اسيد لينولئيك (63 تا 72 درصد) و اسيد لينولنيك (1/0 تا 6 درصد)
روغن اين دانه اگر هيدروژنه شود مارگارين مرغوب ، فاقد بو و طعم از آن بدست مي آيد . اثر خشك شونده قوي دارد. در نقاشي براي رنگ كاري هاي روشن و سفيد بسيار خوب است زيرا در اثر كهنه شدن رنگ زرد پيدا نمي كند.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:04 AM
تمشک


این گیاه به شکل فراوانی وجود دارد و معمولاً جزء گیاهان محسوب می شود . گیاهی دو ساله است و شاخه های خار دار آن تنها در سال اول برگ می دهد شکوفه و میوه های شناخته شده آن در سال دوم روی شاخه های جانبی ایجاد می شود برگها شانه ای با3 یا5 برگچه است و خارهایی روی دمبرگ آن دیده می شود . برگچه های آن کرکدار و هردو سطح آن خشن است .سطح تحتانی آن درخشنده نیست و دارای حاشیه دندانه ای است ، مزه برگ آن قابض(گس)است.
قسمت مورد استفاده : برگهای خشک شده
مصرف: به شکل تیزان (یک لیتر آب سرد را روی یک مشت برگ ریخته ، به مدت 2-3 دقیقه می جوشانند) برای از بین بردن اسهال یا به عنوان غرغره یا دهان شویه برای رفع التهاب گلو یا دهان استفاده می شود (زیاد موثر نیست ) برروی زخمها نیز مالیده میشود. گاهی جایگزین چای می شود. برای این منظور برگها را پس از گرد آوری به مدت چند روز رویهم انبار می کنندو سپس خشک می کنند، بد ین رنگ آن قهوه ای مایل به سبز شده و مزه مطبوع تری پیدا می کند .

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:05 AM
انجیر :


درخت انجیر ساقه ای به ارتفاع 3-10 متر و شاخه های منشعب و کم مقاومت دارد . برگهای آن دارای پهنکی لوبدارومنقسم 3-5 تقسیم عمیق است . سطح برگهای آن نا صاف و خشن است . گلهای آن بر دو نوع نر و ماده واقع در جدار داخلی گل آذین گلابی شکل است . از آمیزش این گلها ، دانه های فراوان و ریزی در درون قسمت گوشتدارنهنج تشکیل می شود .
قسمت مورد استفاده : از نظر درمانی از شیرابه درخت ، برگ میوه انجیر استفاده می شود .
مصرف: میوه انجیر یک ملین و مسهل ملایم است .در استعمال خارج ، جوشانده انجیر خشک را به نسبت پنجاه در هزار به شکل غرغره جهت رفع تحریکات گلو و دهان ، ورم لثه و ورم مخاط دهان استعمال می شود . با کوبیده میوه آن پمادی برای باز کردن سر دملها تهیه می کنند، از این خمیر در موارد سوختگی و سودا برای ایجاد تسکین درد و رفع ناراحتی استفاده می شود . از شیره این ساقه انجیر برای از میان برداشتن زگیل استفاده می کنند . به این تربیت که شیره را بر روی زگیل می مالند که زگیل ملتهب شده و پس از مدتی می افتد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:05 AM
زرشک:
درختچه ای خاردار به ارتفاع 1-3 متر و دارای شاخه های شکننده است . شاخه های کوتاه یا جوان آن دارای برگها یی به وضع متناوب یا تقریباً فراهم است . کناره برگ آن دندانه هایی منتهی به خارهای ریز و نازک دارد. گل آن که در اردیبهشت و خرداد ظاهر میشود ، به رنگ زرد زیبا و مجتمع به شکل خوشه های آویخته است . میوه آن کوچک ، قرمز رنگ و بیضوی است و مزهای ترش (ملایم ) دارد.
قسمت مورد استفاده : از تمام قسمت های این گیاه (پوست ، ساقه و میوه ) برای درمان استفاده می شود . پوست ساقه را در سایه می خشکانند.
مصرف: میوه زرشک دارای مقادیر زیادی ویتامین c است که از لیمو ترش بیشتر است وبه همین جهت در درمان بیماری آسکوربوت از آن استفاده می شود . یکی از مهمترین خواص آن خاصیت انقباض عروق بخصوص عروق رحمی است . امروزه از زرشک برای درمان ناراحتیهای کبد و گرفتگیهای صفرا استفاده م می شود بنابراین کسانی که از درد کیسه صفـرابشدت رنج می برند یکی از با ارزش ترین داروهاست .معمولاً برای این مصارف از دم کرده زرشک استفاده می شود . میزان مصرف گرد ساقه آن 4/1 قاشق مرباخوری چندین بار در روز است .

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:06 AM
مریم نخودی :

بوته کوچکی است به ارتفاع 20-30 سانتی متر که به وسیله پاجوشهای زیر زمینی گسترده می شود . شاخه های آن گرد (در اکثر گیاهان تیره نعناع چهار گوش است ). کم وبیش کرکدارو اغلب به رنگ قرمز مایل بنفش است . برگهای آن به طول 2-4 سانتی متر ، متقابل ، بیضوی و کرکدار با حاشیه کنگره ای یا لب دار است. گلهای نسبتاً بزرگی تا 12 میلی متر دارد که به دسته های 1-6 تایی در محور برگهای بالایی قرار دارد . جام گل به رنگ بنفش مایل به صورتی و فاقد لب بالایی است که در گیاهان دیگر تیره نعناع وجود دارد . گلها در فاصله ماههای اردیبهشت تا مرداد ظاهر می شوند . تمام قسمتهای گیاه خوشبوست .
قسمت مورد استفاده : سر شاخه های گلدار گیاه .
ترکیبات و اثر: این گیاه حاوی اسانس فرار و تانن است . فعالیت معده را تحریک می کند و در روده خاصیت ضداسهالی دارد . به التیام زخم کمک می کند .
مصرف : معمولاً دم کرده آن را (نیم لیتر آب جوش را برروی دو قاشق غذا خوری پر از کیاه خرد شده بریزید و بگذارید سرد شود ) ربای ناراحتیهای معده ، بی اشتهایی وبندرت اسهال مصرف می شود . همچنین دم کرده این گیاه رابرروی زخم می مالند.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:12 AM
گل سرخ :

از گل سرخ های باغهای انگلستان به ویژه انواع صورتی و سرخ آن ، گلبرگهای سرخی بدست می آید که در پزشکی استفاده می شود . چون این گیاه بخوبی برای همه شناخته شده است شرحی درمورد آن داده نمی شود .

تنها اشاره می کنیم که پنج گلبرگ خارجی آن گلبرگهای حقیقی هستند و سایر گلبرگها پرچم تغییر شکل یافته هستند و از این طریق تشخیص داده می شوند . گاهی گلبرگها ممکن است به پرچم تبدیل شوند . گل سرخ زینتی دورگه ای است با منشاء نامشخص که از گونه های مختلف می باشد . اشتقاق پیدا کرده است .
قسمت مورد استفاده : گلبرگ خشک شده برای مصارف خانگی گلبرگهای تازه را می توان از گلهای کاملاً باز شده (ولی پژمرده نشده ) که اثر یکسانی دارد بدست آورد .
ایران: گل سرخ در نواحی گرگان و نواحی مختلف ایران می روید.
ترکیبات و اثر: این گیاه حاوی تانن و اسانس فرار است. گلبرگ آن قابض و ضد التهاب است .
مصرف : دم کرده گل سرخ (یک گلبرگ خشک شده را در نیم لیتر آب سرد بریزید، بجوشانید و به مدت پانزده دقیقه بگذارید سرد شود ) برای درمان اسهال (بخصوص در کودکان ) مصرف می کنند . برای شستشو و مالیدن برروی مخاط های دهان ازآن استفاده می شود.همچنین جوشانده آن را روی زخمها وسوختگیها می مالند.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:12 AM
گردو :

درخت گردوتا ارتفاع 30 مترارتفاع داشته و بندرت به صورت درختچه است . طول برگهای آن 40 سانتی متر است با 11-7 برگچه تک شانه ای به طول 15 سانتی متر با رگبرگهایی که در سطح زیرین برگ بسیار مشخص اند . گلهای آن یک جنسی و گلهای نر با آرایشی دم گربه ای معلق و گلهای ماده بطور نامشخص در دسته های 5-2 تایی در نوک شاخه قرار دارد . میوه آن دارای بوی خوش و مزه تلخ است .

قسمت مورد استفاده : برگچه های خشک و پوسته میوه تازه .

ترکیبات و اثر: تانن، مقدار کمی اسانس فرار(که در بیماریهای قارچی موثراست)، HYdrojuglone و ترکیبات کمتر شناخته شده دیگری دارد . پوسته میوه سرشار از ویتامین C است . به عنوان ضدالتهاب برروی مخاط و نیز به عنوان تقویت کننده عمومی مصرف می شود .
مصرف : برگ گردواساساً به صورت تیزان (یک مشت برگ آن را در لیتر آب ریخته و میگذارند تا بماند ) برای از بین چرک و بثورات جلدی خورده می شود . بندرت تیزان آن بر روی این بثورات جلدی خورده میشود . اثر ضد کرم آن مورد تردید است ولی اثر ضعیفی درمرض قند دارد . تهیه فرآورده های فعال آن از پوسته میوه پیچیده است و باید توسط دارو ساز انجام گیرد

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:13 AM
گل انگشتانهigitalis lanata


ا

گل انگشتانه: Digitalis lanata
نام انگليسي: Grecian foxglove
خانواده : گل میمون Scrophulariaceae

http://i12.tinypic.com/3yg0byf.jpg http://i17.tinypic.com/2exlhcm.jpg

گياهشناسي :
گياهي است زيبا، دوساله يا چند ساله و داراي ساقه اي راست بهارتفاع يک متر و حتي بيشتر که در نواحي کوهستاني مي رويد. ساقه بدون كرك و فقط ناحيهمجاور راس آن پوشيده از کرکهاي پنبه اي است. برگهاي بيضوي كشيده، نوک تيز و به رنگ سبز تيرهدارد. پهنک برگهايآن، به پهناي3 وبه طول27 تا30 سانتي متر ميباشد و در سطح آنها2 نوع كرك ترشحي و غير ترشحي ديده مي شود. کاسه گل به رنگ قرمز ديده مي شود.

خواص دارويي وموارد مصرف :
از اين گياه به علت سميت زياد استفاده هاي درماني زيادي نمي شود وفقط براي رفع بعضي از عوارض قلبي مشابه دريچه ميترال استفاده مي گردد. گلیکوزیدهای قلبی دیژیتالین ودیژیوتوکسین که از مهمترین گلیکوزیدهای تقویت کننده ی قلبی می باشند از همین گیاه گرفته می شوند .

پراکنش :
توليد کننده هاي عمدة آن كشورهاي آلمان، لهستان، هلند، مجارستان،انگلستان، روسيه و هند
مي باشد.

نيازهاي اکولوژيکي :
اين گياه آب و هواي گرم وخشک را مي پسندد ولي زمستانهاي سخت رابدون اينکه خسارتي ببيند به خوبي تحمل مي کند. بذور در7 درجه سانتيگراد شروع به جواني زني ميکنند. ولي بهتريندرجه حرارت جوانه زني20-18 درجه سانتيگراد مي باشد. جهت ورود به مرحله گلدهي، نياز به نور و گرماي فراواندر طول دوره رويش خود دارد. اين گياه در صورتي که متوسط درجه حرارت روزانه کمتر از15 درجه سانتيگرادباشد رشد نخواهد کرد. به شرايط اسيدي مقاوم بوده ودر صورتي که ميزان بارندگي بيش از650 ميلي متر باشد بر روي رشد وميزان مواد موثره آن اثر سوء دارد. از لحاظ خاک نياز به خاکهايي با بافت متوسط و غني ازعناصرغذايي و نيز آهک دارد. خاکهاي کاملا" شني و نيزخاکهاي خيلي مرطوب براي کشت اين گياه مناسب نمي باشند

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:14 AM
ويليام ويدرينگ، در مدتي طولاني نتوانست هيچ درماني براي يك بيمار مبتلا به استسقاي شديد ناشي از نارسايي قلبي پيدا كند. ناگهان بيمار رو به بهبود رفت. بستگان او اقرار كردند كه به او يك جوشانده گياهي تهيه شده بر مبناي يك دستورالعمل قديمي خانوادگي داده‏اند و در سال 1775دكتر ويدرينگ شروع به تجربه كردن با گياهان دارويي گوناگون موجود در آن جوشانده كرد و گل انگشتانه را به عنوان مهمترين آنها شناسايي كرد. در سال 1785او مقاله خود را تحت عنوان «شرح گل انگشتانه و برخي از كاربردهاي پزشكي آن» منتشر كرد. اين مقاله شرح 200مورد استسقا و نارسايي قلبي بود كه او با استفاده از اين گياه موفق به درمان آنها شده بود و همراه آن يادداشت هايي در مورد اينكه كدام قسمت‏هاي گياه بيشترين اثر را دارند و چه موقع بايد آنها را جمع آوري كرد تا اين اثر را داشته باشند. ويدرينگ همچنين دريافت كه مقدار درماني گل انگشتانه بسيار نزديك به مقداري است كه مسموميت ايجاد مي‏كند، بنابراين در تجويز و مصرف آن احتياط فراواني لازم است. تجزيه و تحليل‏هاي بعدي منجر به استخراج دو گليكوزيد قلبي ديگوكسين و ديژيتوكسين شد. اين داروها امروزه هنوز هم براي درمان ناراحتي‏هاي قلبي به كار مي‏روند.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:14 AM
نكات فني در جمع آوري و محصول برداري گياهان دارويي

مواد متشكله اندامهاي يك گياه بسيار متفاوت است و تنها قسمتهاي بخصوصي از گياه براي تهيه دارو مورد استفاده قرار مي گيرد. بايد توجه داشت كه ميزان مواد مؤثر در اندامهاي گياه ثابت نيست و متناسب با كيفيت رشد گياه تغيير مي كند.. عوامل مهمي كه در ميزان مواد مؤثره و جمع آوري اندام دارويي مؤثر است عبارتند از:جمع آوري گياهان دارويي در زماني كه گياه داراي حداكثر ميزان مواد مؤثره است بايد انجام گيرد زيرا ميزان مواد مؤثره گياه در طول سال و حتي در ساعات يك روز متغير است.

به عنوان مثال كورم سورنجان در پاييز فاقد مواد تلخ و عاري از كلشي سين است و در عوض داراي مقادير زيادي نشاسته مي باشد، در صورتي كه در فصل بهار و اوايل تابستان كورم گياه داراي مزه تلخ و حداكثر مقدار ماده مؤثره كلشي سين بوده و جهت رفع نقرس جمع آوري مي شود و يا در گياه بذر البنج ميزان آلكالوئيد آن در فصل زمستان كمتر از تابستان مي باشد و ميوه شوكران كه داراي 3 درصد آلكالوئيد كوني اين مي باشد كه در هنگام رسيدن ميوه مقدارآن به 1 درصد مي رسد.

در مورد اهميت ساعات مختلف روز در امر جمع آوري گياه، مي توان برگهاي گل انگشتانه را در نظر گرفت كه مقدار گليكوزيد آن در بعدازظهر بيشتر از صبح مي باشد و يا برگهاي بيد كه ميزان گليكوزيدهاي آن در روز بيشتر از ساعات شب مي باشد. مثال قابل توجه ديگر در مورد خانواده سيب زميني است كه ميزان آلكالوئيدهاي آنها در هنگام صبح بيش از بعدازظهر است.

نكته مهم در مورد گياهان اسانس دار اين است كه برداشت آنها بايد در صبح زود انجام گيرد يعني درست در زماني كه خورشيد از روي برگها شبنم ها را خشك مي‌كند چون در اين زمان ميزان اسانس بالا مي باشد. در صورتيكه در طي روز بر اثر نور خورشيد واكنش هاي شيميايي در گياه انجام مي گيرد و مقدار اسانس كم خواهد شد.

علاوه بر اين بايد سعي شود كه محصول برداري در يك روز صاف انجام گيرد.
1-3 ) زمان جمع آوري

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:14 AM
جعفری
درمان کننده کم خونی

اين گياه دارويي به درمان رماتيسم , نفخ , اختلالات كبدي , سوء هاضمه , تنگي نفس و اسهال كمك مي كند.

سبزي جعفري مكمل غذايي مفيد و درمان كننده كم خوني است .
پايگاه اطلاع رساني گياهان دارويي: جعفري ويتامين هاي آ , ب , ث و مواد معدني مختلف از جمله آهن و مواد قندي دارد .

برگ , ريشه و دانه خشك جعفري خواص دارويي دارد.

جعفري ادرار آور , اشتها آور , تقويت كننده معده , هاضم قوي , صفرا بر , تصفيه كننده خون , مسكن , تب بر , دافع سنگ كليه و مثانه و ضد فشار خون است.

اين گياه دارويي به درمان رماتيسم , نفخ , اختلالات كبدي , سوء هاضمه , تنگي نفس و اسهال كمك مي كند.

استفاده ناشتا از خرد شده جعفري در شير براي كاهش و رفع دردهاي عصبي مفيد است .

آب برگ هاي جعفري براي درمان آماس هاي چشمي , ضرب ديدگي , خون مردگي و تورم ها مفيد است .

http://www.mprn.ir/attach/small/3210.jpg

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:15 AM
گياه شويد كاهنده چربي خون را كاهش مي دهد .

سبزي شويد داراي خواص دارويي فراواني است كه از آنها مي توان به تسكين سريع درد معده اشاره كرد.

تخم شويد ضد تشنج و درد , ضد نفخ , ادرار آور و تقويت كننده معده است.

تخم اين گياه بهترين دارو براي افزايش اشتها و درمان بي اشتهايي است.

از سبزي شويد در صنايع غذايي و آرايشي و بهداشتي استفاده مي شود

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:15 AM
توت فرنگي گياهي است پايا و چند ساله. اين ميوه را يا همان طور تازه مصرف مي كنند يا از آن در تهيه مربا، شربت و دسر استفاده مي شود. به جز ميوه، بخش هاي ديگر گياه شامل برگ و ريشه نيز داراي كاربردهاي پزشكي است. ميوه توت فرنگي خلط آور، مدر و بندآورنده خون است. اين ميوه حاوي اسيد ماليك، اسيد سيتريك، مواد فرار، قند، موسيلاژ، پكتين، فيبرهايي چوبي و آب است و به راحتي هضم مي شود. زيرا هيچ واكنش تخمير اسيدي را در معده ايجاد نمي كند. در درمان سنگ كليه، مثانه يا كيسه صفرا مفيد است. از آب توت فرنگي براي درمان آفتاب سوختگي و تهيه خمير دندان و روغن مخصوص مو و پوست استفاده مي شود.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:16 AM
محققان بر اين باورند، مصرف قهوه دردهاي عضله اي را كاهش مي دهد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبري آبزرور؛ مصرف قهوه مي تواند اثرات بيشتري از آسپرين و مسكنهاي ديگر داشته باشد.
با مصرف 2 فنجان قهوه در روز مي توان از بروز دردهاي عضلاني ناشي از فعاليت زياد كاست.
اين گزارش مي افزايد، مصرف قهوه به ميزان زياد، مي تواند منجر به اختلالات خواب، نارسايي قلبي و اضطراب در افراد شود

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:16 AM
پوست ميوه مرکبات گرچه چندان خوش طعم نيست اما تحقيقات نشان مي دهد مي تواند براي انسان بسيار مفيد باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی ، دانشمندان آمريکایی تاثير پوست پرتقال و نارنگي را بر کلسترول هامسترهائي که با رژيم غذائي پر چرب (حاوي کلسترول بالا) تغذيه شده بودند ، بررسي کردند. آنها در پوست مرکبات تر کيباتي را يافتند که سطح کلسترول بد را که با بيماريهاي قلبي مرتبط است در خون اين حيوانات (LDL) به ميزان قابل ملاحظه اي کاهش مي دهد.

اين ترکيبات تحت عنوان فلاون هاي پلي متوکسيلات (PMFs) ، آنتي اکسيدان هائي هستند که به گروهي از مواد شيميائي گياهي بنام فلاونوئيد ها تعلق دارند. فلاونوئيد ها در انواع ميوه ها ، سبزيجات ، و در چاي نيز موجودند.

يک مطالعه آزمايشگاهي نشان می دهد اين ترکيبات موجود در پوست مرکبات در انسان نيز اثر مشابهي دارند ، و محقققان در حال بررسي اين امر هستند که آيا يک مکمل شامل مجموعه اي از اين مواد با ترکيبي از ويتامين E مي تواند سطح کلسترول را در انسان کاهش دهد.

عصاره مرکبات حاوي مقدار جزئي از فلاونوئيد هاست ، چرا که اين ترکيبات در آب غير قابل حل هستند. در حاليکه پوست آنها 20 برابر اين مقدار تر کيبات فلاون دارد. بعلاوه ، ترکيبات بدست آمده از پوست ، غليظ تر بوده و بوسيله بدن جذب و متابوليز مي شوند.

در اين آزمايش دو نوع ترکيب فلاون که بيشتر در مرکبات موجود است بنام هاي تانگرتين و نوبي لتين به هامستر ها داده شد.

يک رژيم غذائي تنها حاوي يك درصد PMFs براي کاهش کلسترول حيوان تا بيش از بيست درصد کافي بود.

در ادامه آزمايشات انواع ديگري از فلاون ها شامل هسپرتين و نارينگرين البته در مقادير بيشتر (سه برابر) ، به هامستر ها داده شد و همان نتيجه بدست آمد.

به نظر مي رسد تاثير اين ترکيبات از طريق کاهش ترشح کلسترول از کبد باشد. ******** فلاونوئيد ها نسبت به هر نوع ديگر فلاونوئيد موجود در مرکبات ، قويترين اثر کاهنده کلسترول را ، اعمال مي کنند.

آنها معتقدند ******** فلاونوئيد ها توانائي رقابت يا حتي شکست برخي داروهاي کاهنده کلسترول را دارند ، بي آنکه اثرات جانبي داشته باشند.

داروهاي استاتين کاهش دهنده کلسترول که پيش از اين از طريق نسخه قابل دسترس بودند ، از اين پس در داروخانه ها در اختيار افراد قرار مي گيرند. يک متخصص تغذيه اظهار داشته است يافتن ماده اي با اين اثر در گياهان موضوع تعجب آوري نيست ، چراکه برخي داروهاي کاهنده کلسترول مانند Benecol حاوي عصاره پوست درخت هستند اما مفيد بودن اين داروها بستگي به قدرت اثرشان دارد استاتين ها داروهاي بسيار قوي هستند.

به هر حال مسئله مهم اين است که هر اندازه هم که پوست مرکبات در کاهش کلسترول موثر باشند ، همچنان توصيه مي شود که فعاليت بدني منظم و استفاده از رژيم غذائي سرشار از ميوه و سبزي ، و با محتواي هر چه کمتر چربي هاي اشباع شده ، بهترين راه اجتناب از کلسترول بالاس

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:17 AM
سيب ميوه‌اي است بهشتي،‌ سرشار از ويتامين‌هاي آ، ب، ث و پتاسيم كه در درمان‌هاي طبيعي يا طب نتروپتي، دارويي براي پيشگيري از بيشتر امراض شناخته شده است‌. Eat An AppIe A Day Keep The Doctor Away يعني روزي يك سيب ميل كنيد و دكتر را از خود دور كنيد‌.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی سيب در از بين بردن عفونت‌ها بسيار مهم است‌. در واقع يك نوع پني‌سيلين طبيعي است.
سيب نه تنها براي يبوست مفيد است، بلكه براي اسهال نيز بسيار موثر مي‌باشد‌. اما تفاوت در طريقه مصرف آن است، افرادي كه دچار يبوست هستند مي‌توانند يك سيب را تنوري كرده و يا در فر بگذارند و شب ميل كنند و يك سيب هم به همين طريق صبح‌ها ميل شود‌.
براي درمان اسهال، سيب را رنده كرده‌ چند ساعت بگذاريد تا رنگش تغيير كند و تيره شود يعني پكتين موجود در آن اكسيده شود و بعد آن را ميل كنيد.
آب سيب تازه سموم بدن را دفع كرده و براي اطفال خيلي مفيد است‌. سيب ميوه‌اي است كه ويتامين ب زيادي دارد و به همين دليل براي اعصاب و روان بسيار مهم مي‌باشد و افراد عصبي بهتر است هر روز يك ليوان آب سيب تازه با كمي‌گلاب ميل كنند.
سيب درجه تب را پايين مي‌آورد و براي بهبود گلو درد و سينه درد بسيار مؤثر مي‌باشد‌. يكي ديگر از خواص سيب رنده شده اين است كه براي افراد مبتلا به زخم معده بسيار مفيد مي‌باشد‌. اين ميوه به علت خاصيت دفع اسيد اوريك، در درمان بيماري‌هاي نقرس، آرتروز و رماتيسم بسيار مفيد و مؤثر شناخته شده است‌.
سيب با دفع اسيد اوريك داروي روماتيسم و نقرس است و درد مفاصل است وبراي تقويت قلب و هضم غذا موثر است . خوردن سيب با پوست يبوست را از بين مي برد و براي كبد مفيد است . ماليدن مقداري سيب روي مكحل گزيدگي نيش عقرب يا زنبور به درمان كمك موثري مي كند .
ميوه نارس سيب جهت مداواي اسهال مفيد است . خوردن سيب قبل از خواب كمك موثري در راحت تر خوابيدن است .
اگر حداقل 3 عدد سيب در روز بخوريم ، خطر مرگ ناشي از بيماري هاي قلبي را کاهش مي دهيم. سيب به دليل بافت گياهي اي که دارد، مي تواند 14 درصد خطر مرگ ناشي از گرفتگي رگهاي بدن را کاهش دهد.
يک سيب متوسط داراي 3 گرم الياف است الياف مي تواند فشار خون و چربي خون را کاهش دهد . همچنين سيب براي سلامتي دندان بسيار مفيد است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:17 AM
نام گیاه : بابونه

1) يكي از مهمترين خواص بابونه درمان زخم معده و ورم معده است
براي درمان زخم معده يك ليوان چاي غليظ بابونه درست كنيد (4 قاشق چايخوري بابونه در يك ليوان آبجوش و يا چهار تا چاي كيسه اي بابونه در يك قاشق ليوان آب جوش ) و صبح ناشتا هستيد اين ليوان چاي را بنوشيد و سپس در رختخواب به پشت دراز بكشيد و بعد از چهار دقيقه بخوابيد و البته بعد از يكربع ساعت مي توانيد صبحانه خود را ميل كنيد . اين عمل را بمدت دو هفته ادامه دهيد تا زخم و ورم معده بكلي شفا يابد.

دهيد تا زخم و ورم معده بكلي شفا يابد.

2) بابونه اعصاب و قواي جنسي را تقويت ميكند .

3) بابونه مقوي مغز است .

4)بابونه ادرار آور و قاعده آور است .

5)اين گياه ترشح شير را در مادران شير ده افزايش مي دهد .

6)درمان كننده سردرد و ميگرن است .

7)استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع مي كند .

http://forum.k-b.ir/Smileys/default/cool.gifاگر كسي قطره قطره ادرار مي كند به او چاي بابونه دهيد تا درمان شود .

9) .

10)براي درمان چشم درد ، بابونه را در سركه ريخته و بخور دهيد .

11)براي تسكين دردهاي عضلاني چاي بابونه بنوشيد .

12)جويدن بابونه براي التيام زخم هاي درمان مفيد است .

13)خوردن 5 گرم ريشه بابونه با سركه رقيق محرك نيروي جنسي است. (ريشه بابونه گرم تر و خشك تر از گل بابونه است )

14)بابونه تب بر و تسكين دهنده درد است .

15)بابونه تقويت كننده معده است .

16)براي تسكين درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها ، بآنها چاي بابونه بدهيد .

17)براي رفع بيخوابي و داشتن يك خواب آرام و راحت ، كافي است ده دقيقه قبل از اينكه به رختخواب برويد يك فنجان چاي بابونه بنوشيد .

18)بابونه درمان كننده بي اشتهايي است .

19)بابونه براي رفع ورم روده موثر است .

20)چاي بابونه درمان كننده كم خوني است .

21)از بابونه براي رفع كرم معده و روده استفاده كنيد .23)بابونه براي رفع زردي مفيد است .

24)حمام بابونه اثر نيرو دهنده درد . براي اين منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان حمام ريخته مدت يكربع ساعت در آن دراز بكشيد .

25)براي تسكين درد ، چند قطره اسانس بابونه را با يك قاشق روغن بادام مخلوطكرده و روي محل هاي دردناك بماليد درد را تخفيف مي دهد .

26)اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام براي رفع ناراحتي هاي پوستي نظير اگزما ، كهير و خارش مفيد است .

27)براي رفع گوش درد و سنگيني گوش ، يك قطره روغن بابونه را در گوش بچكانيد .

28)اسانس بابونه چون اثر قي آور درد در مورد مسموميت هاي غذايي مصرف مي شود .

29)روغن بابونه را براي از بين بردن كمردرد ، درد مفاصل و نقرس روي محل درد بماليد .

30)با چاي بابونه اگر موهاي بلوند را بشوئيد آنها را روشن تر و شفاف تر مي كند .

31)آنهائيكه يائسه شده اند بهتر است همه روزه چاي بابونه بنوشند زيرا اختلالات يائسگي را برطرف مي كند .

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:18 AM
گنبو یک گیاه داروی است که به اسم فارسی

که در کوههای زاگرس به خصوص دنای خودمان به وفور یافت میشود.این گیاه به صورت درختی نسبتا بلند وباریک است و((تو مایه های سپیدار اما کوتاهتر))

وبیشتر از ان برای درمان سوهاضمه استفاده میشود .((نفخ معده))

به این صورت که دارای صمغی است که به ان در اصطلاح لری ((بر یز نخشو )) میگویند و به کسی که دارای ناراحتی معده است توصیه میشود که از این صمغ به اندازهی یک دانه ماش بدون جویدن قورت دهد. و این صمغ دارای بوی بسیار بدی است .


ونیز از برگهای این گیاه هم غذای تیلیت مانند درست میشود ((برگهای ان را همراه با یک پیاز داغ تفت داده وکمی اب به ان اضافه کرده وبا نان میخورند))که برای نفخ معده و زخم معده بسیار مفید است.و جالب اینکه مزه ی خیلی خوبی هم دارد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:19 AM
سرما خوردگی ودرمان آن:

آيا می دانيد که يکی از روش های خوب برای مهار سرما خوردگی مصرف جوشانده بابونه به همراه ويتامين سی است.!!خيلی از بيمارهای کوچک مثل سرما خوردگی نياز خاصی به درمان ندارد -کافی است بدن را کمک کنيم که برای مقابله با بيماری مقاوم شود .با مصرف ويتامين سی می توانيم درمان سرماخوردگی را تسهيل نموده و از ايجاد مجدد ان پيشگيری نمايم. ويتامين سی ويتامين جاودانگی است و از نظر خواص اصلی می توان به انتی اکسيدانت بودن ان اشاره کرد که خواص ضد سرطانی ان را ۱۰۰٪تائيد می نماييد.
خوردن روزانه ۱ ليوان اب پرتقال تازه هم می تواند تقريبا معادل ۱ قرص ويتامين سی جوشان عمل کند.
امتحان کنيد معجزه می کند

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:19 AM
زعفران زینتی

Crocushttp://www.hort.purdue.edu/ext/senior/flowers/images/small/crocus2.jpg

اندازه: ارتفاع 10 سانتیمتر – فاصله کاشت 10 سانتیمتر

محل : سایه و آفتاب

خاک : مرطوب

حساسیت :مقاوم به سرما

عمر گل : دو هفته برنگهای سفید - بنفش روشن و تیره دورنگ

قطر گلها 5 سانتیمتر


برگها : نازک و کشیده و باریک با راه راه سفید

کابرد : در حاشیه ها- باغچه های سنگی- میان چمن – بطور پراکنده و توده ای

ازدیاد : پیازها میتوانند بدون آنکه هر ساله نیاز به جابجائی داشته باشند در جای خود باقی بمانند. در ماه اردیبهشت پس از قهوه ای شدن برگها پیازهارا خارج نموده و تمیزکرده در مکان هواداری خشک کرده و در فصل کاشت مورد استفاده قرار گیرد

توصیه ها : از انجائیکه این گیاه دارای واریته های متعددی است بایستی در تنظیم و ترکیب رنگها دقت و توجه داشته و هنگام کاشت پیازها را در عمق 5 سانتیمتر بکارند

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:20 AM
http://www.nekbat.com/khabar/an1.jpg
ایسکانیوز : دانشمندان آمریکایی بر این عقیده اند که می توان از آب انار در درمان سرطان ریه استفاده کرد.
به گزارش روز ‌شنبه گروه علمی فرهنگی ایسکانیوز، به نقل از سایت دانشگاه wesconsin ، این تحقیقات بر روی مدل های آزمایشگاهی با موفقیت صورت گرفته است و مشخص شد که اب انار و ترکیبات موجود در آن به صورت بالقوه از گسترش سلول های سرطانی در ریه جلوگیری به عمل می آورند. تحقیقات قبلی بر روی آب انار نیز نشانگر مفید بودن این ماده طبیعی در درمان سرطان های پوست و پروستات بود و امروز می توان از این میوه در درمان و بهبوی سرطان ریه استفاده کرد. آزمایشات صورت گرفته، مشخص کرد که در 84 روز، 9/53 درصد و در 140 روز، 6/61 درصد از میزان سلول های سرطانی بامصرف آب انار کاسته شده است. همچنین محققان امیدوارند که بتوان با استفاده از ترکیبات چای سبز و انگور قرمز به همراه آب انار در پیشگیری و کاهش انواع سرطان ها سود جست.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:21 AM
يكى از شناخته شده ترين گياهان دارويى در طب سنتى ايران و اروپا، آويشن است. اين گياه علفى و معطر كه طول آن حدود ۴۰ سانتى متر است، داراى خواص دارويى بسيارى است، اين گياه به صورت كاشته شده در ايران موجود است. اما برخى از گونه هاى جنس آن، در شمال و غرب كشور پراكنده اند. از آويشن در صنايع غذايى، دارويى، بهداشتى و آرايشى استفاده متنوعى مى شود. اروپا به همراه آمريكا يكى از بازارهاى عمده مصرف كننده آويشن است. آمريكا، ساليانه، حدود ۱۰۰۰ تن آويشن وارد مى كند. روغن سفيد آويشن، تنتور و عصاره مايع آن به عنوان تركيبات معطر در اكثر فرآورده هاى غذايى مهم شامل دسرهاى لبنياتى منجمد، ژلاتين ها و دسرهاى محتوى آردبرنج استفاده مى شود. قسمت هاى درمانى اين گياه، سرشاخه هاى آن و برگ خشك شده آن است. در طب سنتى از اين گياه به عنوان ضد اسپاسم، درمان سياه سرفه، برونشيت، عفونت ريه، سرماخوردگى، آنفلوآنزا و براى درمان نفخ و گرفتگى هاى عضلانى استفاده مى شود. استفاده امروزى و ثابت شده گياه آويشن براى درمان آسم، سرفه هاى خشك مكرر، آمفيزم و برونشيت است. چاى دم كرده آن را نيز براى درمان عفونت گوش ميانى، نفخ و تهوع استفاده مى كنند، عصاره آويشن به نام «تيمول» براى بيمارى آسم مفيد است. حمام آويشن براى مبتلايان به دردهاى عضلانى، مفصلى و روماتيسمى مفيد است. ۵۰۰ گرم آويشن را به مدت يك ربع ساعت در كيسه كوچكى ريخته و مقدارى آب جوش در آن داخل كرده، سپس آن را داخل وان آب گرم بگذاريد و به مدت ۲۰ دقيقه در وان باشيد. البته قبل از انجام حمام آويشن حتماً با پزشك خود مشورت كنيد. ضماد آويشن براى نيش و گزيدگى حشرات موثر است، البته روغن اين گياه سمى است و مصرف خوراكى روغن آن ممنوع است. در حاملگى مصرف اين گياه ممنوع است اما در دوران شيردهى منعى ندارد. براى مصرف اين گياه، ۱ تا ۴ گرم پودر خشك گياه را در يك ليوان آب جوش دم كرده (به مدت ۲۰ دقيقه) پس از صاف كردن، شيرين كرده و ۳ بار در روز مصرف كنيد. در التهاب حنجره و لوزه ها و براى درمان آفت به صورت غرغره كردن مى تواند استفاده شود. براى اين منظور، يك استكان از پودر گياه را در چهار استكان آب جوش آهسته به مدت ۲۰ دقيقه جوشانيده و پس از صاف كردن، براى شست وشوى دهان استفاده كنيد. البته، فرآورده هاى دارويى مختلفى از اين گياه ساخته شده و به طور گسترده مورد مصرف بيماران قرار مى گيرد. از فرآورده هايى كه به تأييد «نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكى» رسيده است مى توان «شربت توسيان»، «قطره توسيگل»، «قطره توسيوين»، «قطره تيم آرتا» و «شربت تيمكس» را نام برد. اين فرآورده ها، همگى ضد سرفه و خلط آور هستند و ايمنى مصرف آنها در دوران شيردهى و باردارى به اثبات نرسيده است. از اين ميان «قطره توسيوين» و «قطره توسيگل» در كودكان كمتر از ۶ سال نيز ممنوع است. همچنين «شربت توسيان» در افراد ديابتى نبايد مصرف شود. اما «قطره تيم آرتا» در تمام سنين قابل مصرف است. قبل از مصرف گياهان دارويى حتماً با پزشك مشورت كنيد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:21 AM
با نام خدا

گلسنگها(lichen)

گلسنگها محصول وابستگی و همزیستی برخی قارچها با برخی جلبکها یا سیانوباکترها
هستنند.حدود 13500گونه گلسنگ وجود دارد.از انجا یی که گلسنگها ارتباط دو موجود زنده اندو
نه یک موجود واحدبنابراین به عنوان یک گونه واقعی مورد توجه قرار نگرفته اند. قارچهای
شرکت کننده در گلسنگها بیشتر از اسکومیست ها و جلبکهای موجود در انها بیشتر از نوع
جلبکهای سبز هستند,با این وجود سیانو باکتر ها نیز فراوان هستندودر واقع می توان گفت
گلسنگها حاصل ارتباط همزیستی بین قارچ و جلبک هستند که در این ارتباط هر دو موجود سود
می برند:قارچها قندها,تیامین و بیوتین را از جلبک یا سیانوباکتر ها دریافت می کندو در مقابل
جلبک به وسیله قارچ از خشک شدن محافظت می شود.
پیکر گلسنگها
پیکر گلسنگها از چند لایه تشکیل شده است :یک لایه نازک سخت فوقانی از ریسه های قارچ,لایه
جلبکی که بیشتر از سلولهای جلبک و یا سیانو باکتر ساخته می شودو پایین ترین و ضخیم ترین
لایه ,از ریسه های قارچی که به طور سستی مجتمع شده اند ساخته شده است.این لایه ممکن
است0.5mmضخامت داشته باشدو در انباشتن اب و حفظ رطوبت نقشی اساسی ایفا کند.
گلسنگها,واقعا اشکال تخصیص یافته ای از زندگی انگلی هستند زیرا در این رابطه ممکن است
جلبک اصلا سودی نبرد زیرا قارچ بسیار سریعتر رشد می کند.شواهد مفصلی وجود دارد که
قارچها با متابولیسم دیواره جلبک و یا سیانو باکتر ها مقابله می کنند به طوریکه قندها ترشح شده
اما پلیمریزه شدن قندها متوقف می شود.
گلسنگها بسیار بادوام هستند احتمالا به این دلیل که می توانند به سرعت خشک شوند و به یک
حالت مقاوم و یا دوره کمون وارد شوند.اما با کمی رطوبت مانند شبنم صبحگاهی ,گلسنگها سریعا
ابدار شده و فتوسنتز و رشد از سر گرفته می شود.بسیاری از نظر متابولیکی فقط یک ساعت و
یا کمتر در روز فعال هستند اما همین زمان کوتاه هم کافیست .اما بیشتر این گروه بر روی
سنگهای برهنه در بیابانها و در قطب جنوب رشد می کنند بنابر این انها باید در جذب مواد غذایی
بسیار فعال باشند به طوری که گاهی مواد الوده کننده سمی را فورا جذب کرده و می میرند.
اگر چه یک گلسنگ حاصل ارتباط دو موجود زنده است اما کاملا شبیه یک فرد عمل
میکنند .تولید مثل انها از طریق قطعه قطعه شدن و یا بوسیله تولید سوریدی است.سوریدی رشته
های نازکی هستند که توده سبکی را ایجاد می کنند تابه راحتی توسط اب ,باد و یا جانوران
کوچک پراکنده شوند.این روش در حیطه تولید مثلی غیر جنسی صورت می گیرد در صورتی که
در تولید مثل جنسی گلسنگها شبیه قارچهای اسکومیست عمل کرده و تولید اسکوکارپ می کنند.
شکل ظاهری گلسنگ ها
1)گلسنگهای پوسته ای:بیشتر روی درختان در مناطق گرمسیری به صورت فرو رفته قرار
دارند.
2)گلسنگهای برگی:شکلی شبیه برگ دارند که حاشیه انها دندانه دار است.
3)گلسنگهای بوته ای:به صورت یک بوته از محل اتصال اویخته شده است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:22 AM
بابونه رومى بابونه گياهى است دائمى و كوچك با ارتفاع تقريباً ۳۰ سانتى متر داراى بويى معطر كه در چمنزارها و اراضى شنى مى رويد. ساقه آن به رنگ سبز مايل به سفيد، برگ هاى آن كوچك متناوب و داراى بريدگى هاى باريك و نامنظم و پوشيده از كرك است. در هر طبق گل هاى سفيد در اطراف و گل هاى زرد در قسمت وسط قرار دارند. يكى از مهمترين خواص بابونه درمان زخم معده و ورم معده است و اين گياه به آسانى اين مرض را درمان مى كند و آنهايى كه سال ها است با اين مرض دست به گريبان هستند و از قرص هاى مختلف گرانقيمت نظير Lozac، Zantac و غيره استفاده مى كنند مى توانند با استفاده از بابونه خرج داروى خود را پس انداز كنند و همچنين سلامتى خود را بازيابند. براى درمان زخم معده يك ليوان چاى غليظ بابونه درست كنيد (۴ قاشق چايخورى بابونه در يك ليوان آب جوش و يا چهارتا چاى كيسه اى بابونه در يك قاشق ليوان آب جوش) و صبح كه ناشتا هستيد اين ليوان چاى را بنوشيد و سپس در رختخواب به پشت دراز بكشيد و بعد از چهار دقيقه بخوابيد و البته بعد از يك ربع ساعت مى توانيد صبحانه خود را ميل كنيد. اين عمل را به مدت دو هفته ادامه دهيد تا زخم و ورم معده به كلى شفا يابد. بابونه ادرارآور و قاعده آور است و ترشح شير در مادران را افزايش مى دهد. درمان كننده سردرد و ميگرن است و سنگ مثانه را خرد و دفع مى كند. خوردن چاى بابونه براى درمان دردهاى عضلانى، چشم درد و جويدن آن براى التيام زخم ها مفيد است. تب بر و تسكين دهنده درد است و در رفع ورم معده، بى اشتهايى، بى خوابى و تنش هاى عصبى و دردهاى عادت ماهيانه، كم خونى و اختلالات يائسگى و زردى موثر است. روغن بابونه بهترين مرهم براى از بين بردن كمردرد، دردمفاصل و نقرس بوده و اسانس آن براى رفع ناراحتى هاى پوستى نظير اگزما، كهير و خارش بسيار مفيد است، اما مصرف آن در دوران باردارى به دليل اثرات قاعده آور و سقط آور جايز نيست.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:22 AM
با نام خدا

http://www.sharghnewspaper.com/840530/html/133323.jpg


در حدود ۸۰ گونه گياه درختچه اى و گاهى بالارونده در جنس هيدرانژآ دسته بندى مى شوند كه در شمال و جنوب آمريكا، شرق آسيا تا جاوه پراكنده اند. در اين بين گونه زيباى شبه درختچه اى گل ادريسى، فرم هاى رويشى و پرورشى بسيارى دارد كه در باغات و حياط منازل شمال ايران به فراوانى كاشته مى شود. در ضمن اين گياه را به خاطر امكان كشت مصنوعى در زمستان به صورت ميليونى در گلدان ها مى كارند. انواع پيش رس آن در اسفند و انواع ديررس آن در اواخر خرداد گل مى دهند. داراى برگ هاى تخم مرغى، دندانه دار و براق به رنگ سبز روشن است. گل هاى آن به شكل گوى هاى درشت متشكل از گل هاى ريز به رنگ سفيد، صورتى و قرمز و حتى آبى پديدار مى شوند. رنگ گل ها بستگى به PH خاك دارد. در خاك هاى اسيدى تاPH ۵.5 گل ها به رنگ آبى يا ارغوانى درمى آيند. اما در خاك هاى قليايى با PH بالاتر از اين حد گل ها به رنگ قرمز و صورتى درمى آيند. هر كپه گل تشكيل شده است از تعدادى گل كوچك، ناواضح و بارور كه توسط تعداد بيشترى گل هاى واضح، بزرگتر و نابارور احاطه مى شوند.
ادريسى نسبت به سرما مقاوم است و مكان آفتابى يا نيم سايه و خاك مرطوب و به خوبى زهكشى شده را مى پسندد. نياز به آبيارى فراوان و مرتب دارد. پس از تمام شدن گل مى توان بوته گياه را در هواى آزاد كاشت. اين كار بايد در زير انبوه شاخ و برگ درختان و خاك غيرآهكى صورت گيرد. تكثير آن از طريق قلمه چوب نرم در تابستان امكان پذير است. ارتفاع گل ادريسى به ۲-۵/۱ متر و گستردگى اش به ۵/۲-۲ متر مى رسد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:22 AM
پیرتر-pyrethrum


نام رایج گیاه : yrethrum’
اسم لاتین : yrethrum cinerariaefolium
خانواده گیاه : asteraceae


پیرتر گیاهی است با خاصیت حشره کشی، به طور طبیعی که موارد استعمال آن هم درمنزل وهم در کشاورزی معمول میباشد .
ماده حشره کشی این گیاه از سر شاخه های گل خشک شده دریافت میشود .
ازسال 1950 فرآوری این گیاه تنها متمرکز به کنیا بود ولی اکنون پرورش آن به استرالیا نیز گسترش یافته است.
این گیاه به طور معمول به دلیل خاصیت حشره کشی خوسش پرورش می یابد وماده موثره آن pyrethrin در سر شاخه های گیاه یافت میشود .این گیاه در اکثر کشورها یافت میشود بویژه در کنیا و تانزانیا و اکوادر و رواندا که به طوریکه برآورد شده هرساله تولیدات این گیاه 34/2میلیون پوند محصولات این کشور ما به خود نسبت داده است.خرمن سر شاخه ها به دو طریق است : هم به صورت کار دستی و هم به صورت مکانیزه که نوع دوم یعنی در مقیاس مکانیزه کارآیی کاملتری داشته و از کاردستی می کاهد
آرایش گیاه:inflorescence
پیرتر گیاهی است علفی و باریک و پایا به قد 12 – 30 اینچ و هم چنین قسمت مرکزی گل که به رنگ زرد میباشد از پهنا 2/11 اینچ میباشد.
این گیاه در مناطق معتدل با درجه بارندگی 45 تا 50 اینچ پرورش می یابد. برای کاشت این گیاه ابتدا بذرها را در خزانه میکارند و ان وقت بعد از گذشت 4 ماه یعنی زمانی که دارای گیاه به 4 تا 5 اینچ رسید انرا در زمین اصلی میکارند. در 4 ماه بعد خرمن سر شاخه های باز شروع میشود. بعد از 3 سال محصول دهی به تدریج بهره گیاه کاهش می یابد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:23 AM
حنا بهترين جايگزين خالكوبي


معمولا‌ چيزهايي كه در زمان‌هاي قديم مد بوده‌اند، با گذشت زمان دوباره مد مي‌شوند< !حنا> يكي ازهمين چيزهاست. چندين سال پيش، بيشتر مادربزرگ‌ها موهايشان را با حنا رنگ مي‌كردند و روي ناخن‌هاي دست و پايشان هم رنگ حنا، جلب توجه مي‌كرد. از سنت‌هاي قديمي هم مي‌توان به شب حنابندان اشاره كرد كه نه تنها در ايران و خاورميانه از زمان‌هاي بسيار قديم وجود داشته، بلكه در كرانه شرقي درياي مديترانه مثل سوريه، فلسطين و لبنان هم مرسوم بوده است. براساس مطالعات مركز دانشگاهي كنت در ايالت اوهايوي امريكا، سابقه تاريخي استفاده از حنا به دوره دوم عصر حجر يا هزاره هفتم قبل از ميلاد مسيح مي‌رسد. به گفته برخي محققان، حنا، قديمي‌ترين ماده‌اي است كه در نقاشي بر روي ديوار غارها به كار رفته و در آن زمان هم يكي از اجزاي مهم آرايش بوده است. براساس يكي از گزارش‌هاي مجله اكونوميست، امروزه حنا در مراكز زيبايي اروپا و امريكا بيشتر استفاده مي‌شود و تبديل به يكي از مواد آرايشي مدرن شده است. نقش‌هاي ظريف حنا بر روي بدن عروس‌هاي ايراني و عرب هم يك گزينه آرايشي جديد است. نام هندي اين گياه <مهندي> است و رنگ‌آميزي پوست با طرح‌ها و شكل‌هاي زيبا به راحتي مي‌تواند جاي انواع و اقسام خالكوبي‌ها را بگيرد.
حنا از خاك
حنا، درختچه‌اي به طول 2 تا 7 متر است كه نام علمي آن <اينرميس لوسونيا>ا‌ست. اين گياه بومي كشورهاي مديترانه، آسياي صغير، شمال و شرق آفريقا و شمال هند است و در كشور ما در نواحي جنوب و جنوب شرقي كشور، بلوچستان، بم و شهداد كرمان كشت مي‌شود. برداشت برگ حنا از سال دوم و سوم آن صورت مي‌گيرد و كشت آن سالي دو بار است يكي در اوايل تيرماه به نام <حناي گرما> كه برگ‌هاي ضخيم و به رنگ روشن ثابت دارد و بار دوم اواخر آبان كه به آن حناي <قوس> مي‌گويند و به رنگ سبز تيره است. براي ساخت پودر حنا كه سبز تيره تا روشن و با بوي خاص است، برگ‌هاي آن را خشك كرده و به شكل پودر درمي‌آورند. مزه حنا، تلخ و گس بوده و در آب نامحلول است. پودر حنا را بايد در جاي خشك و خنك نگهداري كرد.
خالكوبي بي خطر
امروزه ديگر نمي‌توان كسي را پيدا كرد كه با خطرات ناشي از خالكوبي آشنا نباشد. از آلودگي احتمالي سوزن‌هايي كه در اين كار مورد استفاده قرار مي‌گيرند و مي‌توانند باعث انتقال بيماري‌هاي خطرناكي مثل ايدز و هپاتيت شوند تا خطر ناشي از رنگ‌هايي كه در تاتو بكار مي‌روند. هم رنگ‌هاي شيميايي و هم رنگ‌هاي طبيعي كه در خالكوبي استفاده مي‌شوند، خطرناكند و مي‌توانند سرطان‌زا باشند. به همين دليل اگر فكر كنيد كه خالكوبي با رنگ‌هاي طبيعي و حتي حنا خطر كمتري دارد سخت در اشتباهيد، گاهي حتي رنگ‌هاي طبيعي از رنگ‌هاي شيميايي خطرناك‌تر هستند زيرا نسبت به آنها ساختمان شيميايي ثابتي ندارند و سريع‌تر تجزيه مي‌شوند و مواد مضر را وارد جريان خون مي‌كنند. از طرفي سازمان غذا و داروي آمريكا هم استفاده از رنگ‌هاي طبيعي مثل حنا را در خالكوبي مجاز ندانسته است. با رنگ‌آميزي پوست (بدون خالكوبي) به وسيله حنا مي‌توان طرح‌هاي مختلف كلاسيك و محلي عربي را روي پوست ايجاد كرد كه بسيار شبيه خالكوبي هستند. به علت گياهي بودن و نداشتن خطراتي كه مواد شيميايي دارند و از همه مهم‌تر عدم نياز به خالكوبي براي ايجاد اين نقش‌ها، روز به روز گرايش به حنا افزايش پيدا مي‌كند.
تنها ايرادي كه مي‌توان به نقش و نگارهاي حنا بر روي بدن گرفت اين است كه دائمي نيستند و بسته به مدت زماني كه حنا بر روي پوست باقي مي‌ماند، در حدود 2 تا 4 هفته نقش و نگارها هم روي پوست مي‌مانند.
با ريزش لايه شاخي پوست اين رنگ‌ها كم‌رنگ‌تر شده و از بين مي‌روند. البته مي‌توان به اين موضوع طور ديگري نگاه كرد. كساني كه خالكوبي مي‌كنند بعد از گذشت مدتي، به فكر پاك كردن آن با ليزر و روش‌هاي ديگر مي‌افتند، پاك كردن خالكوبي‌هايي كه زماني كلي براي آن دردسر كشيده و هزينه كرده بودند؟ چون بعد از مدتي طرح آنها برايشان تكراري مي‌شود و از آن خسته مي‌شوند. نقش و نگارهاي حنا اين ايراد را ندارند و خودشان بعد از چند هفته پاك مي‌شوند و فرد مي‌تواند طرح‌هاي جديدي روي پوستش ترسيم كند.
از طرفي با افزايش آگاهي مردم از خواص گياهان دارويي، از جمله حنا، استقبال مردم از اين ماده بيشتر شده است. حنا از زمان‌هاي قديم به عنوان رنگ‌كننده و تقويت‌كننده طبيعي مو بكار مي‌رفته و در حال حاضر خواص اين ماده كاملا شناخته شده و عصاره آن به عنوان تقويت‌كننده در شامپوها و لوسيون‌هاي پوستي براي پوست‌هاي خشك و حساس و نيز موهاي خشك و نازك بكار مي‌رود. علاوه بر اين، حنا به صورت موضعي در درمان بيماري‌هاي قارچي پوست هم بكار رفته است.
نقش و نگار‌هاي زيبا
براي ساخت شكلي از حنا كه در رنگ‌آميزي نقش و نگارهاي پوست بكار مي‌رود، با اضافه كردن عصاره ليمو و برخي روغن‌هاي خاص به پودر آن حالت خميري براي حنا ايجاد مي‌كنند و باعث مي‌شوند كه عصاره آن خارج شود. گاهي براي افزايش غلظت و چسبنده شدن حنا، به مواد فوق شكر هم اضافه مي‌كنند. ماده حاصله را كه به صورت آماده هم در بازار وجود دارد، با طرح‌هاي ويژه به مدت 24 تا 30 ساعت در دماي اتاق بر روي پوست مي‌گذارند تا رنگ آن كاملا آزاد شده و به لايه‌هاي پوست نفوذ كند. وقتي اين ماده بر روي پوست گذاشته مي‌شود، فقط به لايه‌هاي شاخي و مرده پوست نفوذ مي‌كند. اين لايه در دست و پا به‌ويژه در آقايان ضخيم‌تر است. هرچه مايع اوليه بيشتر بر روي پوست باقي بماند، رنگ بيشتر در پوست نفوذ مي‌كند و در نتيجه زمان بيشتري طول مي‌كشد تا از روي پوست پاك شود. واكنش‌هاي حساسيتي به حناي طبيعي به‌خصوص زماني كه فقط بر روي پوست گذاشته شود، بسيار نادر هستند و در صورت وجود، ظرف چند ساعت بروز خواهند كرد و شامل خارش، قرمزي و... خواهند بود. به همين جهت براي بار اول بهتر است، ابتدا مقداري از آن را بر روي ناحيه داخلي ساعد امتحان كرد و در صورت عدم ايجاد واكنش از آن استفاده كرد.

عصمت شباني

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:24 AM
فلفل

فلفل يك گياه علفي يكساله تا دو ساله است كه از خرداد تا شهريور گل مي دهد. انواعي كه داراي ميوه كوچكي هستند بنظر مي رسد اجداد فلفل قرمز امروزي باشند كه در مناطق نيمه حاره و حاره اي جنوب ايالات متحده تا بخش هاي شمالي آمريكاي جنوبي رشد مي كند. Capsicum در مناطق گرم دنيا كشت مي شود. اولين فلفل ها بوسيله كريستف كلمب به اسپانيا وارد شد. كشت و كار فلفل در اروپاي مركزي و از كشورهاي مديترانه اي تا شبه جزيره بالكان صورت مي گيرد.بخشي از گياه كه براي استخراج تركيبات موثره استفاده مي شود ميوه آن است و حاوي مقدار زيادي كاپسايسين مي باشد. ميوه هاي رسيده در سايه خشك مي شوند. دارو طعم ادويه دارد و باعث سوزش زبان مي شود. حاوي حدود 2 درصد كاپسايسين است كه اغلب محققين بعنوان آلكالوئيد آن را طبقه بندي مي كنند, گليكوزيدهاي فلاونوئيد و حدود 2/0 درصد ويتامين دارد. C مقداري از اسانس فرار كاپسايسين پوست را مي سوزاند و قرمز مي كند. به مقادير كم ترشح شيره معده را تحريك مي كند. Capsicum بندرت بعنوان يك دارو استفاده مي شود و فقط بصورت پودر شده يا تنتور براي تحريك هضم معده مورد استفاده قرار مي گيرد. اغلب بصورت خارجي به شكل پماد, مرهم و گچ براي درمان روماتيسم و ورم مفاصل استفاده مي شود. البته بصورت سبزي هم بمصرف مي رسد. البته در اين حالت كاپسايسين كمي دارد ولي ميزان ويتامين آن بالا مي باشد. فلفل واريته هايي زراعي زيادي دارد.


گشنيز

گشنيز يك گياه علفي يكساله است كه در خرداد و تير گل مي دهد و احتمالا بومي كشورهاي شرق درياي مديترانه مي باشد و در حال حاضر يك علف هرز مزارع اين مناطق است. گشنيز عملاَ بصورت گسترده اي كشت مي شود و اغلب در مزارع, تاكستانها, نزديك ايستگاه راه آهن و در زمينهاي باير مناطق پست و نسبتاَ مرتفع مناطق گرم يعني مديترانه اي, اروپاي مركزي, شرق آسيا و مناطقي از آمريكاي شمالي و جنوبي يافت مي شود.ميوه ها از گياهان زراعي كه جنبه دارويي دارند جمع آوري ميشوند. ميوه ها را با كوبيدن همانند ميوه هاي انيسون, رازيانه و كراويه جدا مي كنند. وقتي ميوه ها له شوند بوي تندي از آنها خارج مي شود. حاوي 4/0 تا 1 درصد اسانس فرار است. ترشح شيره معدهذ را تحريك مي كند, بادشكن است و در درمان اختلالات روده كوچك كاربرد دارد و ضد تشنج و خاصيت خلط آور (اكسپكتورانت) دارد. دم كرده آن عمدتا براي نفخ و درد معده و تحريك اشتها مصرف مي شود. بصورت خارجي بعنوان پماد براي درمان روماتيسم و ورم مفاصل كاربرد دارد. البته گشنيز در غذاها و بعنوان چاشني درغذاهاي گوشتي, سس و كنسروماهي كاربرد دارد. روغن استخراج شده از بذر علاوه بر اينكه درصنايع غذايي, دارويي وعطر سازي كاربرد دارد بعنوان يك ماده خام براي توليد تركيبات معطر مانند لينالول, سيترال و آيونون نيز مصرف مي شود. اسانسهاي فرار استخراج شده از بخش هاي هوايي بوي تقريبا نامطبوعي همانند كل گياه دارد. گشنيز در بسياري از كشورهاي اروپا و آسيا كشت مي شود ولي عمدتا در شوروي سابق مي باشد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:24 AM
خشخاش

خشخاش يك گياه علفي يكساله است كه از تير تا مرداد گل مي دهد و قرنهاست كه كشت وكار مي شود. خشخاش به احتمال زياد بومي خاورميانه است ولي امروزه در مناطق معتدل نيمكره شمالي براي دانه هاي روغني آن و بعنوان داروي گياهي و براي توليد ترياك در كشورهاي مناطق مديترانه اي تا كشورهاي نيمه حاره آسيا,. چين و ژاپن كشت مي شود. كشت و كار خشخاش در اروپا و آسيا بنظر مي رسد از شرق به غرب بوده است. ماده خامي كه جنبه دارويي دارد ماده شيرمانندي است كه در اثر ايجاد بريدگي روي كپسولهاي نارس خارج مي شود. منابع اصلي ترياك كشورهاي تركيه (آسياي صغير), هند, شوروي سابق و چين مي باشد. كپسولهاي خشك شده ماده خام دارويي در بسياري از كشورهاي اروپايي هستند. ترياك خام و كپسولهاي خشك حاوي الكالوئيدهاي بي نهايت سمي هستند كه بيش از 20 تاي آنها تاكنون شناسايي شده اند. ترياك حاوي حدود 12 درصد مورفين و كپسولهاي خشك خيلي كمتر يعني 3/0 تا 2/1 درصد مورفين دارند. مهمترين الكالوئيدهاي ترياك شامل مورفين, ناركوتين,. پاپاورين, كدئين, تبائين و نارسئين مي باشند. مورفين درد را كاهش مي دهد حتي زماني كه داروهاي استاندارد تاثيري ندارند و بر مركز عصبي مسكن است. كدئين اثرات كشنده درد داروهاي متعدد را كاهش مي دهد و تمايل به سرفه كردن را متوقف مي كند. پاپا ورين انقباضات عضله شل را تخفيف مي دهد. در داروسازي اين الكالوئيدها جزئي از داروها هستند. مورفين و ترياك خام تابع قوانين بين المللي مواد مخدر هستند و بنابراين توليد آنها و داروهاي ساخته شده از آنها تحت نظر دولتها مي باشند.


ريواس

ريواس يك گياه علفي چند ساله است كه از خرداد تا تير گل مي دهد و بومي شمال غربي چين و شمال شرقي تبت است. اين گياه عمدتا در شوروي سابق و در آلمان مي رويد. در باغهاي اروپا بعنوان يك گياه زينتي از سال 1763 زراعي شده است.ريزومهاي سال دوم يا سوم در پاييز اندامهايي هستند كه جمع آوري مي شوند. بعد از اينكه آنها را تميز كردند, پوست كردندو به قطعات كوچكتري قطعه قطعه كردند آنها را به نخ كشيده و آويزان مي كنند تا بصورت طبيعي يا با گرماي مصنوعي 50 درجه سانتي گراد خشك شوند. اين اندام بويي مشخص و طعمي تلخ دارد. علاوه بر تانن حاوي 10 درصد آنتراكينون است كه از تركيبات موثره اصلي آن مي باشند. البته گليكوزيد را پونتيسين نبايد داشته باشد. اين ماده اثرات هورموني دارد و در ريزومهاي گونه R.rhabarbarum و R.rhaponticum L. يافت مي شود. به مقادير كم يعني تا 5/0 گرم اين تانن است كه عمل مي كند و يبوست ايجاد مي كند در حاليكه مقدار1 تا 3 گرم آنتراكيون عمل مي كند و مسهل است. پودر ريزومها بصورت داخلي براي يبوست مزمن, بيماريهاي معده و روده استفاده مي شود و محرك اشتها است. افرادي كه از سنگ كليه يا مثانه رنج مي برند از آن نبايد استفاده كنند. ريزومها فقط از گياهان وحشي جمع آوري مي شوند و ريواس اروپا از چين تامين مي شود. در حال حاضر كوشش هايي براي زراعي كردن آن در اروپا صورت گرفته است. گونه R.rhaponticum L. مدتهاست كه در باغها بعنوان يك گياه خوراكي روئيده است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:29 AM
نعناع

نعناع يك گياه علفي چند ساله است كه از خرداد تا مرداد گل مي دهد. اين گياه حاصل هيبريد است كه در اواخر قرن هفدهم بوسيله گياه شناس انگليسي به نام جي. ري تشريح شده است. اين هيبريد بنظر مي رسد منشأ تمام واريته هاي نعناع باشد كه در حال حاضر كشت و كار مي شوند. نعناع بطور گسترده اي در اروپا, جنوب و شرق آسيا, آمريكاي شمالي و جنوبي و استراليا كشت مي شود. اين گياه بصورت وحشي هم يافت مي شود. بخش هاي جمع آوري شده برگها يا بخش هاي هوايي بدون گل هستند. آنها را قبل از گلدهي جمع آوري كرده وبسرعت در سايه يا در حرارت 40 درجه سانتي گراد خشك مي كنند. بهترين روش ذخيره كردن در كارتن ياسبد است و ظروف پلاستيكي مناسب نيستند زيرا اسانس فرار را جذب مي كنند. طعم تندي دارد. حاوي حدود 2 درصد اسانس فرار است كه بيش از 50 درصد منتول دارد. حاوي تانن و تركيبات تلخ است. عمل هضم و ترشح صفرا را افزايش مي دهد. نفخ و انقباض عضلات را نيز تخفيف مي دهد. دم كرده آن يا بصورت مخلوط با چاي علفي براي بيماريهاي روده و معده, نفخ, اختلالات كيسه صفرا و تشنج مصرف مي شود. كاربرد خارجي آن براي خارش پوست مي باشد. اسانس فرار استخراج شده باعث تحريك ترشح صفرا شده و ضد تشنح و ضد التهاب مي باشد. همچنين بعنوان چاشني و معطر كننده خميردندان و آبشوي دهان استفاده مي شود. اندامهاي دارويي از گياهان زراعي جمع آوري مي شوند. واريته هاي ميچام در انگشتان و مولتي منتا در آلمان وجود دارند. البته ديگر گونه هاي نعناع كه نام خود را از محل جغرافيايي گرفته اند نيز وجود دارند.


زعفران

زعفران يك گياه علفي چند ساله است كه داراي كورم مي باشد و از شهريور تا آبان گل مي دهد. اين گياه زراعي است و بومي مناطق شرق مديترانه تا خاورميانه مي باشد. كلاله ها كه از گلها جدا مي شوند به منظور اهداف دارويي جمع آوري مي شوند. ابتدا آنها را در سايه خشك كرده و سپس روي غربالي روي آتش ملايم قرار مي دهند. جمع آوري پرزحمت است. تا 000/200 كلاله عملكردي برابر با يك كيلوگرم دارو رامي دهد. دارو به رنگ نارنجي مايل به قرمز براقي مي باشد و بو و طعم تندي دارد. آن را بايد در ظروف سربسته نگهداري كرد زيرا به راحتي رنگ, عطر و طعم خود را از دست مي دهد. بدليل اينكه زعفران گران است اغلب آن را با مواد خام كه رنگ مشابهي دارند مانند گل هميشه بهار و گلرنگ مخلوط مي كنند. حاوي رنگدانه و مقادير كمي اسانس مي باشد. درد را تسكين مي دهد و بعنوان ضد تشنج عمل مي كند. زماني بعنوان دواي خانگي مصرف داشت ولي امروزه براي درمان بيماريها استفاده نمي شود. البته بيشتر بعنوان ادويه و رنگ غذاها بخصوص غذاهاي مشرق زمين كاربرد دارد. مصرف خيلي زياد زعفران ممكن است باعث مسموميت جدي در اثر التهاب موضعي غشاء مخاطي و خونريزي شود. امروزه زعفران بعنوان دارو اهميت زيادي ديگر ندارد زيرا هزينه زيادي داشته و مقدار زيادي گل لازم است تا فقط مقداركمي دارو تهيه شود. زعفران بطور گسترده اي در اسپانيا كشت مي شود كه توليد سالانه آن حدود 000/100 كيلوگرم مي باشد. در قرون وسطي زراعت زعفران در مناطق مديترانه و اروپاي مركزي گسترده شده و در اين مناطق بعنوان رنگ استفاده مي شده است. در انگلستان زماني كشت و كار مي شد ولي امروزه بصورت وحشي يافت مي شود. زعفران در جنوب فرانسه, ايتاليا, سيسيل, مجارستان, يونان, تركيه, ايران, هند و چين نيز كاشته مي شود.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:29 AM
گاوزبان

گاوزبان يك گياه علفي يك ساله است كه از ارديبهشت تا شهريور گل مي دهد. اين گياه به احتمال زياد بومي منطقه مديترانه است ولي بعضي محققين عقيده دارند بومي خاورميانه است. كشت و كار گاوزبان بوسيله عربها در جنوب اسپانيا در قرون وسطي معرفي شد. اين گياه در بسياري از مناطق اروپا, غرب آسيا و آمريكاي شمالي مي رويد و اغلب بصورت وحشي در محل هاي لم يزرع و كناره رودخانه ها ديده مي شود.بخش هاي هوايي به منظور اهداف دارويي درابتداي گلدهي از خرداد تا شهريور جمع آوري شده و در سايه خشك مي شوند. دارو بويي شبيه به خيار دارد و طعم آن تند مي باشد. حاوي موسيلاژ, ساپونين ها, تانن ها و ديگر تركيبات است و مدر, ضد التهاب و سرد است. البته اثر آن اختصاصي نيست.دم كرده آن براي التهاب مجاري ادرار, روماتيسم و بيماريهاي قلبي مفيد است. بخش هاي هوايي گاوزبان باشويد بعنوان سالاد يا بعنوان چاشني در سالاد استفاده مي شود. اين گياه ازحالت وحشي جمع آوري مي شود و نيز براي مصارف خانگي كشت مي گردد.


جعفري

جعفري يك گياه علفي دو ساله است كه از خرداد تا تير گل مي دهد و احتمالا بومي منطقه مديترانه است. اين گياه در سرتاسر دنيابعنوان يك گياه آشپزخانه اي و سبزي ريشه اي كشت مي شود. جعفري اغلب در كنار جاده ها و زمينهاي باير رشد مي كند. بخش هايي از گياه كه مورد استفاده قرار مي گيرند شامل ريشه ها و ميوه ها و بعضي اوقات بخش هاي هوايي مي باشند. ريشه ها را در اواخر پاييز يا در بهار سال دوم رشد جمع آوري كرده قطعه قطعه مي كنند و در حرارت 40 درجه سانتي گراد خشك مي كنند. ميوه ها را جدا كرده و بر روي پارچه قرار داده تا برسند و بعد از آن بذرها را با كوبيدن جداكرده و سپس تميز مي كنند. ماده دارويي بوي ادويه اي دارد وشيرين است كه بخاطر اسانس فرار آن مي باشد. بذرها حاوي 7 درصد اسانس فرار, ريشه ها حدود 1/0 درصد و برگها تا 3/0 درصد اسانس دارند. به مقدار كم كمك به عمل هضم كمك مي كند شديدا مدر است و نفخ را كاهش مي دهد. البته به مقادير زياد باعث جمع شدن خود در غشاء دور رحم مي شود و بنابراين در زمان حاملگي از آن نبايد استفاده كرد. مقدار زياد روغن اثرات گيج كنندگي دارد. دم كرده آن يا بصورت مخلوط با چاي علفي براي بيماريهاي مجاري ادرار و التهاب غده پروستات استفاده مي شود. اسانس فرار حاصل از بذرها, ريشه ها, و اندامهاي سبز علاوه بر مصرف دارويي در صنايع غذايي بعنوان چاشني نيز كاربرد دارند. جعفري تازه بعنوان چاشني در سوپ, سالاد و ديگر غذاها كاربرد دارد. جعفري قرنهاست كه كشت شده است. تنها منبع داروي حاصله از گياه زراعي جعفري است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:29 AM
شويد

شويد يك گياه علفي يكساله است كه در تير و مرداد گل مي دهد. احتمالا اين گياه بومي ايران و هندوستان مي باشد ولي مصر و قفقاز هم ذكر شده اند. اين گياه در تمام نقاط دنيا كشت مي شود و بصورت وحشي در زمينهاي لم يزرع, كنارجاده ها, در مزارع و زمينهاي آيش و در خاكهاي شني كناره رودخانه ها يافت مي شود. در منطقه مديترانه شويد بعنوان يك گياه دارويي و چاشني تحريك كننده از زمانهاي بسيار قديم شناخته شده است. اين گياه بوسيله مستعمره نشين هاي رومي به اروپاي مركزي وارد شده است.اندامهايي كه خاصيت دارويي دارند و در صنايع غذايي استفاده مي شوند شامل برگهاي تازه يا گلها مي باشد. شويد خشك بعنوان دارويي مصرف نمي شود. عطر آن تا حدودي شبيه كراويه است, طعم تندي دارد و ابتدا نسبتا شيرين و سپس مزه اي مانند ادويه جات پيدا مي كند. تا 5/1 درصد اسانسهاي فرار دربرگها و ساقه هاي گلدار وجود دارد و تا 4 درصد ميوه و يا بذور يافت مي شود. روغن موجود در ميوه عمدتا حاوي كارون, ليمونن و ديگر تركيبات مي باشد. اين اسانس هاي فرار خصوصيات ضد عفوني كننده و ضدتشنجي دارند, بادشكن بوده و شيردهي را افزايش ميدهد.امروزه از شيويد بندرت براي اهداف دارويي استفاده مي شود. استفاده اصلي آن بعنوان چاشني درسس و سالاد و ترشيجات مي باشد. از بذر شويد براي ساخت كره علفي, سوپ و ديگر غذاها استفاده مي شود. اسانسهاي فرار حاصل از ميوه ها و برگها موارد استفاده مشابهي دارند. شويد خصوصاَ در ايالات ارگون و اوهايو براي استخراج اسانسهاي فرار آن كشت مي شود.


پياز

پياز يك گياه علفي دو ساله يا چند ساله است كه از خرداد تا مرداد گل مي دهد. گونه اي است كه در ابتدا در آسياي مركزي تا جنوب غربي هند كشت مي شده است. در شرق و در مديترانه اي پياز از زمانهاي بسيار دور كشت مي شده است. امروزه گونه هاي متعددي از آن در بيشتر نقاط دنيا كشت مي شود. در شرق آسيا فقط در Alliume fistulosum L. محل خود كشت مي شود. پياز از متداولترين سبزيجات و ادويه جات است كه خاصيت دارويي هم دارد. بخش جمع آوري شده براي اهداف دارويي پياز گياه مي باشد. فقط پيازهاي سالم و كاملا رسيده جمع آوري مي شوند و بعد از حذف برگها در كيسه گوني يا روي تخته هاي چوبي در حرارت 3 تا 5 درجه سانتي گراد و در رطوبت نسبي 60 درصد نگهداري مي شوند. از پياز خشك بندرت استفاده مي شود. پياز بوي تندي دارد و باعث مي شود از چشم ها آب بيايد و مزه تند ولي كمي شيرين دارد. پياز حاوي تركيباتي است كه از نظر شيميايي خيلي شبيه به سير است. تركيبات آن حاوي گليكوزيدهاي فلاونوئيد, پكتين و گلوكوكينين ها مي باشد. اين تركيبات اثر ميكرب كشي دارند و عمل هضم و ترشح زرداب را تحريك كرده و فشار خون را كاهش مي دهند.مصرف داخلي آن به شكلهاي مختلف و همانند سير است. بعنوان هضم كننده عمل مي كند, اشتها را تحريك مي كند, قند خون را كاهش مي دهد و همچنين خلط آور است. پياز براي دفع بعضي از انگلهاي روده نيز استفاده مي شود. مصرف خارجي آن براي درمان جوش صورت مي باشد.كشت وكار پياز احتمالا از ايتاليا وارد اروپاي مركزي شده است.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:30 AM
شمعدانی

نام رایج: شمعدانی

نام علمی : .Pelargonium L

نام خانواده : Geraniacae


http://www.golnama.com/archive/clinic/shamdani%201.jpg

شمعدانی گیاهی است که معمولا چند ساله بوده و برگهای آن کرکدارو اندازه آنها تقریبا بزرگ است.

گلهای نسبتا بزرگ آن به رنگهای بنفش،سفید،قرمز،صورتی ، نارنجی و رنگهای متنوع دیگر قابل رویت میباشد.

http://www.golnama.com/archive/clinic/shamdani%202.jpg

این گیاه برای تزئین حاشیه ها و تپه ها بکاربرده میشود.

ازدیاد و تکثیر شمعدانی از طریق بذر و قلمه صورت میگیرد که روش معمول آن تهیه قلمه از اول تابستان تا اواسط پاییز است. قلمه ها را از شاخه هایی که سبز هستند و تقریبا خشبی شده اند تهیه میکنندوقلمه های ریشه دار شده را در اواسط زمستان در گلخانه هابه گلدانهای کوچک منتقل کرده و در اواسط بهار به زمین اصلی منتقل میکنند.

شمعدانی احتیاج به نور کافی داشته و در فصلهای گرم سال نیاز به آب و رطوبت فراوان دارد.

خاک مورد نیاز این گیاه خاک باغچه همراه با کود حیوانی پوسیده و غنی می باشد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:30 AM
گل ناز


نام رایج: گل ناز

نام علمی : portulaca grandiflora

نام خانواده : portulacaceae

http://www.golnama.com/archive/clinic/gole%20naz%204.jpg

گل ناز گیاهی یکساله بوده که این گیاه دارای شاخه و برگگوشتی میباشدو گلهای آن به رنگهای مختلف و متنوع سفید، صورتی، قرمز، نارنجی، زرد، بنفش و حنایی قابل رویت است . از این گل در حاشیه چمن کاریها در فضای سبز استفاده میشود.

http://www.golnama.com/archive/clinic/gole%20naz%203.jpg
ساده ترین روش ازدیاد و تکثیر این گیاه از طریق بذر می باشدکه بذر آن در فصل پاییز در کپسولهای کوچکی تشکیل میشود و کاشت بذر از ماه فروردین تا خرداد در خاک سبک صورت میگیرد.

روش دیگر ازدیاد گل ناز تهیه قلمه از ساقه های گوشتی و کاشت آن در خاکهای نرم و سبک است که بعد از چند روز قلمه های ریشه دار شده در محل اصلی کاشته میشوند و در مدت کوتاهی شروع به گلدهی خواهند کرد.

گل ناز مکانهای آفتاب گیر و گرم را میپسندد و خاک آن باید تا حدودی سبک و همیشه مرطوب باشد و آبیاری آن به صورت روزانه انجام میگیرد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:31 AM
آرالیا
نام فارسی:آرالیا
نام علمي : Aralia japonica
نام خانواده:Araliaceae

http://www.golnama.com/archive/clinic/aralia%202.jpg

خصوصيات ظاهري گياه :
برگهای این گیاه پنجه ای شکل با هفت بریدگی عمیق و به رنگ سبز روشن و براق میباشد که البته نوع ابلق این گیاه نیز وجود دارد.این گیاه سریع الرشد بوده و نگهداری آن آسان می باشد و در صورتی که مکان آن پر نور باشد گلهای سفید خوشه ای رنگی میدهد.

http://www.golnama.com/archive/clinic/aralia%201.jpg

شرايط نگهداري :
این گیاه مکان روشن را ترجیح میدهدو نیم سایه را بخوبی تحمل مینماید و در تابستان هفته ای 2-3 بارو در زمستان هفته ای 1-2 بار نیاز به آبیاری دارد. عمل غبار پاشی در تابستان روزانه و در زمستان هفته ای 2 بار میباشد.
خاک مناسب آن سبک بوده و تکثیر آن از طریق قلمه زدن در فصل بهار می باشد.

http://www.golnama.com/archive/clinic/aralia%203.jpg

عمده ترين بيماريهاي گياه :

1-اگر گیاه خود را انداخته است به دلیل آبیاری بیش از اندازه می باشد، بهتر است صبر کنید تاسطح خاک گیاه خشک شده سپس آبیاری نمایید.
2- چنانچه گیاه دچار ریزش برگها گردد ممکن است بعلت آبیاری کم و تشنگی گیاه باشد که بهتر است گیاه را آبیاری نمایید.
3- اگر برگهای گیاه کوچک و ریز است گیاه را در مکان روشن قرار داده و آن رابا کود مایع تقویت نمایید و یا گلدان آن رادر صورتی که نسبت به گیاه خیلی بزرگ است تعویض کرده و گلدان کوچکتری را انتخاب نمایید.
4- رنگ پریدگی برگها نیز میتواند به علت فقر خاک باشد که بهتر است گیاه را تقویت نمایید.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:31 AM
کروتون
نام رايج:كروتون
نام علمي :variegatumCodiaeum
نام خانواده:Euphorbiaceae
http://www.golnama.com/archive/clinic/koroton.jpg


خصوصيات ظاهري گياه :

برگهاي جوان اين گياه بيضي شكل بوده و زمينه سبز دارد كه بتدريج لكه هاي صورتي ، نارنجي و قهوه اي بر روي آنها ظاهر مي شود و زيبايي خاصي به گياه مي بخشد . محيط نگهداري اين گياه بايد گرم و دور از جريان باد و داراي رطوبت مناسب براي گياه باشد و گلدان آن بايد داراي زهكش مناسب بوده تا خاك حالت باتلاقي پيدا نكند (بسته به نوع واريته ممكن است شكل برگهاي آن فرق داشته باشد) .

http://www.golnama.com/archive/clinic/koroton%202.jpg

شرايط نگهداري :

اين گياه بخاطر رنگي بودن نياز به مكان روشن و با نور خوب دارد و در تابستان هفته اي سه بارو در زمستان هفته اي يكبار نيازبه آبياري دارد . عمل غبار پاشي نيز به همين شيوه بايد روي برگهاي گياه انجام گيرد . خاك مناسب آن سبك بوده و از طريق قلمه زدن و خوابانيدن هوايي ساقه در بهار و پائيزقابل تكثير مي باشد.

http://www.golnama.com/archive/clinic/koroton%203.jpg

عمده ترين بيماريهاي گياه :

- خشگيدگي برگها بخاطر كمبود رطوبت مي باشد. از آنجا كه اين گياه شديداً به رطوبت احتياج دارد بايد حتماً از طريق آبياري و يا غبار پاشي رطوبت لازمه آن تأمين شود.
- پوسيدگي ساقه گياه بدليل آبياري بيش از اندازه است كه بايد در اين صورت اجازه داد سطح خاك گلدان در فاصله دو آبياري خشك گردد.
- خزان برگهاي گياه به علت تنش حرارتي مي باشد كه بايد از تغييرات درجه حرارت محيط كاسته شود .
- كمرنگ شدن رنگ برگها و گرايش آنها به رنگ سبز كه دليل آن كمبود نور مي باشد .
- ريزش برگهاي پايين گياه مي تواند به جهت سرد بودن محيط اطراف گياه باشد .

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:32 AM
جينسينگ جينسينگ، در زمره‌ي گياهان بومي مناطق شرقي آسيا و شمال آمريكا به شمار مي‌آيد. ريشه اين گياه به عنوان دارويي اساطيري، بيش از هزاران سال است كه در ميان مردم كشورهاي چين، كره، تايلند، ويتنام، منچوري و نيز در بين سرخپوستان امريكايي مورد مصرف قرار مي‌گيرد.جين سينگ گياهي نيرو بخش بوده و در حفظ سلامتي و هماهنگي فعاليت‌هاي اساسي و حياتي بدن نقش به سزايي دارد. اين گياه براي قرن‌هاست كه به منظور بهبود عملكرد حافظه، كاهش استرس، درمان ناتواني، سستي و ساير علائم ناشي از فرسودگي و افزايش سن و همچنين براي افزايش طول عمر افراد، مورد استفاده قرار مي‌گيرد.اين گياه در دوران گذشته از چنان ارزش والايي در شرق برخوردار بود كه به عنوان مثال در چين تنها امپراطوران حق جمع آوري و نگهداري ريشه‌هاي آن را داشتند و در دوران‌هاي بعد نيز همچنان به عنوان جزيي جدايي‌ناپذير از وعده غذايي پادشاهان و امپراطوران به منظور افزايش قواي جسماني، ذهني، و به عنوان اكسير جواني و شادابي جايگاه خود را حفظ نمود.سازمان جهاني بهداشت، جينسينگ را به عنوان يك عامل پيشگيري كننده و نيز "بازگرداننده و كارا" به منظور افزايش ظرفيت جسماني و ذهني و رواني مورد تأييد قرار داده و نقش به سزاي آن را به منظور كمك در بهبود عوارضي چون ضعف، ناتواني، از دست دادن تمركز در طول دوره نقاهت مورد توجه قرار داده است.از ساير خواص جينسينگ مي‌توان به۱۹ مورد زير اشاره كرد:

1- گشايش ذهن

2- افزايش قدرت جسماني ( نيرومند‌تر ساختن بدن)

3- بهبود فعاليت حافظه

4- افزايش شادابي و نشاط (به عنوان محرك)

5- افزايش قدرت تحمل و پايداري

6- از بين بردن استرس‌ها

7- مقابله با پيري و فرسودگي (عوارض ناشي از افزايش سن)

8- بالا بردن قدرت دفاعي بدن در برابر بيماري‌ها (امراض)

9- تقويت سيستم ايمني بدن

10- تنظيم سوخت و ساز و متابوليسم بدن

11- جلوگيري از سردرد

12- درمان بي‌خوابي و بد خوابي

13- كاهش اثرات منفي ناشي از يائسگي ( تأثيرات تعديل كننده بر عوارض ناشي از يائسگي در خانم‌ها)

14- بر طرف ساختن يا بهبود مشكلات جنسي در هر دو جنس

15- رفع خستگي، ضعف و بي حالي

16- افزايش قدرت و توان سيستم قلبي و عروقي

17- تنظيم فشار خون (كاهش دهنده فشار خون در صورت بالا بودن آن و افزايش دهنده فشار خون در صورت پايين بودن آن)

18- تنظيم سطح قند خون بدن (مشابه بالا)

19-تب بر بودن، ضد تشنج بودن و تنظيم قند و كنترل خونتهيه چاي جينسينگ

براي تهيه چاي جينسينگ، ميزان مناسبي آب را بجوشانيد و ترجيحاً اين كار را در ظروف غير فلزي هم‌چون قوري‌هاي لعابي يا چيني انجام دهيد. مقداري از ريشه خشك شده را به آن اضافه كنيد (در حدود 3-1 گرم). سپس شعله را كم كرده و اجازه دهيد تا به مدت 20 تا 30 دقيقه بجوشد. در صورت تمايل مي‌توانيد بيشتر از اين مدت نيز آن را بجوشانيد تا جايي كه آب به نصف مقدار اوليه اش برسد.

حال صبر كنيد تا چاي كمي ‌سرد شده و دماي آن به اندازه دماي اتاق پايين بيايد. (اين توصيه‌اي است كه در طب سنتي چين به آن اشاره شده و پيشنهاد شده است كه چاي با حرارت ولرم و ملايم نوشيده شود). بهتر است كه در روز، 1 يا 2 فنجان از اين چاي بنوشيد. چاي را مي‌توان براي هفته‌ها در يخچال نگهداري كرد و براي استفاده مجدد، بر روي گاز يا ماكروويو به حرارت مطلوب رساند.

ريشه‌ها را مي‌توان به صورت قطعه قطعه استفاده كرد. توجه شود كه ريشه‌ها در هنگام تهيه چاي و نيز تا پايان مرحله خنك شدن بايد در داخل قوري باقي بمانند.

روش دم كردن ريشه كمك مي‌كند تا ريشه نرم و قابل استفاده شود. علاوه بر اين مي‌توان با قرار دادن تعدادي از آن‌ها در ماكروويو نرم و قابل برش‌شان كرد. دقت كنيد كه ريشه‌ها هنگام گرم كردن، نسوزند. مي‌توانيد آن‌ها را به تنهايي يا همراه عسل ميل كنيد.

جينسينگ، در زمره‌ي گياهان بومي مناطق شرقي آسيا و شمال آمريكا به شمار مي‌آيد. ريشه اين گياه به عنوان دارويي اساطيري، بيش از هزاران سال است كه در ميان مردم كشورهاي چين، كره، تايلند، ويتنام، منچوري و نيز در بين سرخپوستان امريكايي مورد مصرف قرار مي‌گيرد.جين سينگ گياهي نيرو بخش بوده و در حفظ سلامتي و هماهنگي فعاليت‌هاي اساسي و حياتي بدن نقش به سزايي دارد. اين گياه براي قرن‌هاست كه به منظور بهبود عملكرد حافظه، كاهش استرس، درمان ناتواني، سستي و ساير علائم ناشي از فرسودگي و افزايش سن و همچنين براي افزايش طول عمر افراد، مورد استفاده قرار مي‌گيرد.اين گياه در دوران گذشته از چنان ارزش والايي در شرق برخوردار بود كه به عنوان مثال در چين تنها امپراطوران حق جمع آوري و نگهداري ريشه‌هاي آن را داشتند و در دوران‌هاي بعد نيز همچنان به عنوان جزيي جدايي‌ناپذير از وعده غذايي پادشاهان و امپراطوران به منظور افزايش قواي جسماني، ذهني، و به عنوان اكسير جواني و شادابي جايگاه خود را حفظ نمود.سازمان جهاني بهداشت، جينسينگ را به عنوان يك عامل پيشگيري كننده و نيز "بازگرداننده و كارا" به منظور افزايش ظرفيت جسماني و ذهني و رواني مورد تأييد قرار داده و نقش به سزاي آن را به منظور كمك در بهبود عوارضي چون ضعف، ناتواني، از دست دادن تمركز در طول دوره نقاهت مورد توجه قرار داده است.از ساير خواص جينسينگ مي‌توان به۱۹ مورد زير اشاره كرد:

1- گشايش ذهن

2- افزايش قدرت جسماني ( نيرومند‌تر ساختن بدن)

3- بهبود فعاليت حافظه

4- افزايش شادابي و نشاط (به عنوان محرك)

5- افزايش قدرت تحمل و پايداري

6- از بين بردن استرس‌ها

7- مقابله با پيري و فرسودگي (عوارض ناشي از افزايش سن)

8- بالا بردن قدرت دفاعي بدن در برابر بيماري‌ها (امراض)

9- تقويت سيستم ايمني بدن

10- تنظيم سوخت و ساز و متابوليسم بدن

11- جلوگيري از سردرد

12- درمان بي‌خوابي و بد خوابي

13- كاهش اثرات منفي ناشي از يائسگي ( تأثيرات تعديل كننده بر عوارض ناشي از يائسگي در خانم‌ها)

14- بر طرف ساختن يا بهبود مشكلات جنسي در هر دو جنس

15- رفع خستگي، ضعف و بي حالي

16- افزايش قدرت و توان سيستم قلبي و عروقي

17- تنظيم فشار خون (كاهش دهنده فشار خون در صورت بالا بودن آن و افزايش دهنده فشار خون در صورت پايين بودن آن)

18- تنظيم سطح قند خون بدن (مشابه بالا)

19-تب بر بودن، ضد تشنج بودن و تنظيم قند و كنترل خونتهيه چاي جينسينگ

براي تهيه چاي جينسينگ، ميزان مناسبي آب را بجوشانيد و ترجيحاً اين كار را در ظروف غير فلزي هم‌چون قوري‌هاي لعابي يا چيني انجام دهيد. مقداري از ريشه خشك شده را به آن اضافه كنيد (در حدود 3-1 گرم). سپس شعله را كم كرده و اجازه دهيد تا به مدت 20 تا 30 دقيقه بجوشد. در صورت تمايل مي‌توانيد بيشتر از اين مدت نيز آن را بجوشانيد تا جايي كه آب به نصف مقدار اوليه اش برسد.

حال صبر كنيد تا چاي كمي ‌سرد شده و دماي آن به اندازه دماي اتاق پايين بيايد. (اين توصيه‌اي است كه در طب سنتي چين به آن اشاره شده و پيشنهاد شده است كه چاي با حرارت ولرم و ملايم نوشيده شود). بهتر است كه در روز، 1 يا 2 فنجان از اين چاي بنوشيد. چاي را مي‌توان براي هفته‌ها در يخچال نگهداري كرد و براي استفاده مجدد، بر روي گاز يا ماكروويو به حرارت مطلوب رساند.

ريشه‌ها را مي‌توان به صورت قطعه قطعه استفاده كرد. توجه شود كه ريشه‌ها در هنگام تهيه چاي و نيز تا پايان مرحله خنك شدن بايد در داخل قوري باقي بمانند.

روش دم كردن ريشه كمك مي‌كند تا ريشه نرم و قابل استفاده شود. علاوه بر اين مي‌توان با قرار دادن تعدادي از آن‌ها در ماكروويو نرم و قابل برش‌شان كرد. دقت كنيد كه ريشه‌ها هنگام گرم كردن، نسوزند. مي‌توانيد آن‌ها را به تنهايي يا همراه عسل ميل كنيد.ميزان 1 تا 2 گرم پودر جينسينگ خالص و مرغوب (با كيفيت عالي) در روز توصيه شده است. سرخپوستان در هنگام طي كردن مسافت‌هاي طولاني، اين ريشه‌ها را براي رفع گرسنگي مي‌جوند و به اين ترتيب از خواص سرشار آن نيز بهره‌مند مي‌شوند.

معمولاً توصيه مي‌شود كه از خود ريشه جينسينگ يا شيره آن به جاي خريداري كپسول يا چاي‌هاي بسته بندي شده آن استفاده شود، چرا كه خريداري ريشه تضميني بر كيفيت چيزي است كه در اختيار داريد، در صورتي كه بسياري از كپسول‌هاي جينسينگي كه اكنون در بازار يافت مي‌شوند حاوي جينسينگ خالص نبوده و حتي ممكن است مقادير بسيار ناچيزي جينسينگ داشته باشند. همچنين آن دسته از كپسول‌هايي هم كه با اطمينان حاوي جينسينگ هستند معمولاًدر دسته‌اي جاي مي‌گيرند كه در تهيه آن‌ها از ريشك‌ها و ريشه‌هاي جوان استفاده شده است و بنابراين خواص چنداني نخواهند داشت.

ميزان 1 تا 2 گرم پودر جينسينگ خالص و مرغوب (با كيفيت عالي) در روز توصيه شده است. سرخپوستان در هنگام طي كردن مسافت‌هاي طولاني، اين ريشه‌ها را براي رفع گرسنگي مي‌جوند و به اين ترتيب از خواص سرشار آن نيز بهره‌مند مي‌شوند.

معمولاً توصيه مي‌شود كه از خود ريشه جينسينگ يا شيره آن به جاي خريداري كپسول يا چاي‌هاي بسته بندي شده آن استفاده شود، چرا كه خريداري ريشه تضميني بر كيفيت چيزي است كه در اختيار داريد، در صورتي كه بسياري از كپسول‌هاي جينسينگي كه اكنون در بازار يافت مي‌شوند حاوي جينسينگ خالص نبوده و حتي ممكن است مقادير بسيار ناچيزي جينسينگ داشته باشند. همچنين آن دسته از كپسول‌هايي هم كه با اطمينان حاوي جينسينگ هستند معمولاًدر دسته‌اي جاي مي‌گيرند كه در تهيه آن‌ها از ريشك‌ها و ريشه‌هاي جوان استفاده شده است و بنابراين خواص چنداني نخواهند داشت.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:33 AM
http://i14.tinypic.com/2mq429g.jpg كا كوتي (Ziziphora L.) از تيره نعناع علفي و شبيه به آويشن وگياه شديدا" معطر پرچم هاي بارور دوعدد.از برگ معطر آن درخوش طعم كردن غذا به ويژه دوغ استفاده مي شود.كاكوتي خلط آور ،بادشكن ومقوي معده است. با مقايسه تصوير دوگياه كاكوتي وآويشن مي توان تاحدي به اختلاف شان پي برد مخصوصا" برگ كاكوتي كشيده تروكم كرك تر است

كاكوتي

نام فارسي: كاكوتي
نام علمي: Ziziphora tenuior
نام محلي:کاکوتی
نام فرانسه: Ziziphore

مشخصات گياهشناسي:
گياهي است علفي, يكساله, داراي ساقه كوتاه به ارتفاع cm 15-5 با برگ‌هاي باريك, نوك تيز و داراي يانگره‌هاي كوتاه, گل‌هاي آن كوچك بنفش رنگ و يا مايل به ارغواني است.

رويشگاه: اين گياه در اكثر مناطق استپي و بيشتر در نواحي دشتي استان بخصوص در شهرستانهاي ساوه, دليجان محلات و خمين به طور پراكنده وجود دارد.

خواص درماني: خلط آورد, بادشكن, مقوي معده است. گرد دانه در عسل در درمان ديسانتري به كار مي‌رود همچنين تخم آن تب‌بر, گرد تخم با ماست يا دوغ به صورت مخلوط براي قطع اسهال, برگ گياه به عنوان نرم كننده سفيد و باد شكن و براي ازدياد نيروي جنسي به كار مي‌رود

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:35 AM
يونجه از نظر اينكه داراي بسياري از مواد معدني مي باشد شيره آن براي بچه هايي كه در حال رشد هستند و اسخوان بندي محكمي ندارند بسيار مفيد است . حتي امروزه پودر اين گياه را در داروخانه ها مي فروشند كه آنرا مي توان براي بچه هاي شير خوار مصرف كرد .
براي تهيه شيره يونجه بايد مقدر 300 گرم يونجه را در يك ليتر آب ريخت و آنرا جوشانيد تا مقدر آب آن به نصف تقليل يابد سپس آنرا صاف كرده و مقدر كمي عسل به آن اضافه كنيد كه بصورت شربت دارايد . مقدر مصرف براي طافال 200 گرم در روز است و براي اطفال شيرخوار حدود 50 گرم يم باشد كه مي توان به شير آنها اضافه نمود .
2) يونجه ملين است .
3) يونجه دو برابر اسفناج آهنم دارد بنابراين خونساز است و براي كسانيكه به كم خوني مبتلا هستند مفيد است
4)يونجه بعلت درا بودن آهن براي درمان بيماير راشيتيسم بكار مي رود
5)عوارض كمبود ويتامين ث با خوردن يونجه از بين ميرود
6) تخم يونجه قاعده آور است و براي اين منظور تخم يونجه را بصورت دم كرده مصرف كنيد
7)دم كرده يونجه درمان اسهال است.
8)براي درمان لقوه و رعشه تخم يونجه را در روغن زيتون بريزيد و مدت يك هفته جلوي آفتاب بگذاريد سپس آنرا صاف كنيد و روزي چند قاشق از آنرا بخوريد و همچنين روي اعضايي كه رعشه دارند بماليد.
9) يونجه حاوي مقدرزيادي ويتامين است . كوبيده آن زخم را بسرعت اليتام داده و از خونريزي جلوگيري مي كند
10)براي نرم كردن سينه و تسكين سرفه روزي 2-3 فنجان دم كرده تخم يونجه را مصرف كنيد


نكته بسيارمهم:
با همه مزايايي كه يونجه درد در خوردن تازه آن نبايد زياده روي كرد زيرا بسيار نفاخ است و حتي حيواناتي كه به مقدر زيا د از آن مي خورند بعلت گاز زياد ممكن است تلف شوند
یونجه !
يونجه از نظر طب قديم ايران گرم است . البته تاره آن گرم و تر و خشك شده آن گرم و خشك است
اشخاص بزرگسال هم براي بالا بردن انرژي مي توانند از اين شيره استفاده كنند
يونجه رابصورت تازه و يا جوانه آنها رابا سالاد ميل كنيد . جوانه يونجه را بصورت بسته بندي شده مي توانيد از ******** ماركتها خريدري كنيد .
يونجه تازه در بسياري از كشورها مانند چين و روسيه و آمريكا به مقدر زياد بجاي اسفناج مصرف مي شود
يونجه را در داروخانه ها و فروشگاههاي گياهان دارويي و يا برخي از داروخانه ها بصورت پودر ، كپسول و قرص بفروش مي رسانند . مقدرمصرف آن سه قرص در روز است
ضماد پخته يونجه را اگر روزي چند بار روي اعضايي كه رعضه دارند بگذاريد آنها را شفا مي دهد .

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:35 AM
سؤ هاضمه به صورت دل درد ، نفخ ، اسپاسم ، ترشح كردن معده ، اسهال ، یبوست و یا بد هضم شدن غذا در افراد ظاهر می شود . متأسفانه شمار افراد مبتلا به سؤ هاضمه بسیار زیاد بوده و روز به روز به تعداد آن ها اضافه می شود و در صورتی كه این افراد بخواهند جهت درمان خود از دارو استفاده كنند عوارض مصرف داروهای شیمیایی باعث نگرانی آن ها خواهد بود .

شرایط زندگی ماشینی در سال های اخیر باعث گسترش تعدادی از بیماری ها از جمله سؤ هاضمه شده است . نوع تغذیه ، نوع كار و فعالیت ، كمی استراحت ، كمی تحرك و مشكلات روحی و روانی از عوامل بسیار مؤثر در ایجاد سؤهاضمه هستند .
سؤ هاضمه به صورت دل درد ، نفخ ، اسپاسم ، ترشح كردن معده ، اسهال ، یبوست و یا بد هضم شدن غذا در افراد ظاهر می شود . متأسفانه شمار افراد مبتلا به سؤ هاضمه بسیار زیاد بوده و روز به روز به تعداد آن ها اضافه می شود و در صورتی كه این افراد بخواهند جهت درمان خود از دارو استفاده كنند عوارض مصرف داروهای شیمیایی باعث نگرانی آن ها خواهد بود .
خوشبختانه برای اكثر مشكلات سؤ هاضمه داروهای گیاهی بسیار خوبی وجود دارند كه ضمن اثرات مفید به علت عدم عوارض جانبی می توان آن ها را سالیان دراز مصرف كرد .
●● قبل از توضیح چند نمونه از گیاهان مورد مصرف در سؤ هاضمه
● عواملی كه می توانند در جلوگیری از سؤ هاضمه بسیار مؤثر باشند..
▪ تغذیه :رعایت رژیم غذایی مناسب حاوی مواد متنوع پروتئینی ، چربی ، كربوهیدرات ، میوه و سبزیجات تازه بسیار ضروری است .
وجود الیاف گیاهی كه بیش تر از طریق خوردن میوه و سبزیجات به بدن می رسد در هضم ، جذب و دفع مواد غذایی بسیار مهم است . سبوس گندم در نان های سبوس نگرفته از مهم ترین منابع الیاف گیاهی است . عدم تنوع مواد غذایی به خصوص در طولانی مدت باعث به هم خوردن وضعیت هضم ، جذب و دفع می شود و انواع عوارض سؤ هاضمه را ایجاد می كند . نكته ی مهم در تغذیه خوب ‹‹ تنوع ›› و ‹‹ میزان مصرف ›› غذایی است كه باید به طور مرتب مصرف شود . مصرف فیبرهای گیاهی كه از طریق میوه و سبزیجات به بدن می رسند نه تنها در جلوگیری از سؤ هاضمه نقش دارند بلكه پس از ورود به بدن با جذب آب حجیم شده و باعث سهولت دفع مدفوع می شوند و از توقف طولانی مواد در روده ی بزرگ و در نتیجه از جذب بیش از اندازه ی چربی ، كلسترول و … جلوگیری می كنند ، همین طور در جذب و دفع مواد تعادل برقرار می سازند و در نتیجه بسیاری از مشكلات و از جمله چاقی كاهش می یابد . هم چنین فیبرهای گیاهی می توانند با این عمل ا زیبوست كه خود عامل مشكلات متعددی است جلوگیری كنند .
▪ تحرك :تحرك و ورزش از عوامل بسیار مهم برای سلامتی انسان به خصوص در جلوگیری از سؤ هاضمه است . تحرك و ورزش باید به طور منظم انجام شود و پیوسته تداوم داشته باشد . نداشتن تحرك در ایجاد پیوست دخالت دارد . جالب است كه بدانید ، امسال شعار سازمان جهانی بهداشت : ‹‹ تحرك رمز سلامتی ›› است . تحرك و ورزش در كاهش قند خون ، فشار خون ، چربی و كلسترول افرادی كه از این عوامل رنج می برند تأثیر خوبی دارد .
▪ عوامل روحی ، روانی: با توجه به این كه وظیفه ی همه ی اعضای بدن ، تحت تأثیر فرمان های اعصاب است ، استرس ، دلهره ، تشویش ، نوع كار و خلاصه عوامل اطراف زندگی شخص می توانند از طریق مختل كردن كار معده و روده ، عمل هضم جذب و دفع را مختل كرده و مشكلات مربوط به سؤ هاضمه را ایجاد كند ، لذا باید از عوامل استرس زا دوری كرد و كوشید تا آرامش حفظ شود . هم چنین استراحت و خواب از عواملی هستند كه به آرامش كمك كرده و در سلامت انسان دخالت مستقیم دارند .
عوامل ذكر شده جهت سلامتی و به خصوص جلوگیری از سؤ هاضمه در درجه ی اول اهمیت قرار دارند ولی در صورتی كه با توجه به رعایت آن ها ، باز هم عوارض سؤهاضمه وجود داشته باشند می توان از داروهای گیاهی در بسیاری از موارد كمك گرفت .
▪ دارو درمانی :از گذشته های دور گیاهان اسانس دار جهت تهیه ی ادویه جات به عنوان افزودنی به غذاها ، از اهمیت خاصی برخوردار بوده است . مطالعات جدید نشان می دهد كه ادویه جات ( مخلوط گیاهان اسانس دار ) مانند داروها ، در سلامتی و تنظیم بسیاری از اعمال بدن مانند تحریك برای هضم ، جذب و یا دفع ، یا تقویت معده و اشتهاآوری تأثیر بسزایی دارند . امروزه بیش از بیست اثر فیزیولوژیك و فارماكولوژیك از اسانس ها به اثبات رسیده است . مهم ترین این آثار عبارت اند از اثرات ضد نفخ ، ضد درد ، ضد اسپاسم ، ضد میكروب ، ضد قارچ ، محرك ، ضد انگل و موارد دیگر .
هم چنین آروماتراپی ( aromatherapy ) یا رایحه درمانی كه برای تسكین و یا درمان بیماری ها از قدیم مورد استفاده بوده در سال های اخیر دوباره مورد توجه و كاربرد قرار گرفته است . یكی از كاربردهای رایحه درمانی ، در دفع مشكلات سوء هاضمه است .
گیاهانی از جمله نعنا، گشنیز، بادرنجبویه ، زیره ،رازیانه ، شوید ، جعفری و…. از سبزی های خوراكی مشهوری هستند كه سالیان دراز به عنوان گیاهان دارویی ضد درد ، ضد نفخ ، ضد اسپاسم ، اشتها آور، مقوی معده ومحرك مورد استفاده قرارگرفته اند درسال های اخیر واز زمان انقلاب صنعتی دراروپا به بعد ، این گیاهان به صورت فرآورده های دارویی به بازار عرضه شده اند . درادامه ی مقاله به سه نمونه از این گیاهان كه بیش تر در فرآورده های دارویی مصرف می شوند اشاره می شوند .
● داروهای گیاهی برای درمان سوء هاضمه
▪ نعنا : گیاهی است علفی كه به نام mentha درجهان مشهور است . از این گیاه بیش از ۳۰ گونه درجهان وجود دارد كه اكثر آن ها به عنوان سبزی خوراكی مصرف دارند . باوجودی كه همه نعنا را می شناسند ولی اطلاعات علمی افراد درباره ی آن بسیار كم است . باید دانست كه از بین همه ی گونه های نعنا فقط چند گونه از نظردارویی نعنا كه بیش تر از همه درصنعت دارسازی مورد مصرف است menthapiperita وmentha spicata هستند اولی به نام peppemint و دومی به نام spermint مشهور است .
گیاه نعنا از خانواده ی labiatae (نعنا ) است . اسانس گونه های دارویی نعنا به علت داشتن تركیباتی از جمله carvone وmenthol یكی ازپرمصرف ترین اسانس ها است .هم چنین در بین اسانس های مورد مصرف درمحصولات بهداشتی به خصوص درخمیردندان ها دارای مقام اول است .به طور كام كلی نعنا واسانس آن دارای خواص ضددرد ، ضد نفخ ، ضد اسپاسم ، محرك معده ، اشتها آور ، خوش بو كننده وضد میكروب است . درسال های اخیر گذشته از داروهای خواركی نعنا داروهاهی موضعی از آن تهیه شده است كه جهت دردهای سطحی دست ، پا ، كمر دردهای ماهیچه ای مصرف می شود . محصولات دیگر اسانس نعنا به عنوان ضد احتقان بینی درسرما خوردگی ها ست كه باعث بازشدن بینی و راحت نفس كشیدن می شود .
▪ گشنیز : گیاهی است كه بانام علمی coriander sativum از خانواده ی جعفری . قسمت مورد استفاده ی آن برگ ومیوه های آن است . برگ گشنیز ، بیش تر به حالت تازه ، یكی ازپرمصرف ترین سبزیجات است . میوه ی گشنیز یكی از مهم ترین منابع اسانس درصنایع داروسازی وآرایشی بهداشتی است . این میوه دارای اثر ضددرد ، ضد نفخ ، ضد اسپاسم ، مقوی معده ، اشتها آوروضد میكروب است . باتوجه به این كه دراسانس میوه ی گشنیز تركیبات خوشبویی از جمله linalool (لینالول ) وجود دارند ، از آن درصنایع آرایشی ، درتهیه ی مواد معطر به وفور استفاده می شود .
▪ بادرنجبویه : گیاهی است بوته ای به نام علمی mellisa officnalis كه به نام ملیس ( mellis) درجهان مشهور است . این گیاه كه به طورتقریبی شباهتی به نعنا دارد از همان خانواده ی نعنا (labiatae)است . قسمت مورد استفاده ی آن ، برگ ها وشاخه های گلدار آن است . این گیاه دارای اثرات خوب ضددرد ، ضد نفخ واسپاسم ،آرام بخش وتاحدی خواب آور است . بادرنجبویه به علت دارا بودن اسانس دارای بوی مطبوعی است ویكی از پرمصرف ترین گیاهان دارویی است .
باوجودی كه می توان از هركدام از گیاهان فوق به طور جداگانه استفاده كرد ولی اكثر كارخانجات ترجیح می دهند كه برای اثرات سریع تر وقوی تر از فرمولاسیون دویاسه گیاه با هم استفاده كنند . یكی از داروهایی كه از فرمولاسیون مخلوط سه گیاه فوق تهیه شده است قطره ی كارمنیت ( carmint ) است كه از عصاره ی برگ نعنا و بادرنجبویه و میوه های گشنیز فرموله شده است . این قطره به علت دارا بودن سه عصاره و اسانس گیاهان مربوط به خود ، دارای اثر ایده آل ضد درد ، ضد نفخ و ضد اسپاسم است .
با توجه به خوراكی بودن گیاهان به كار برده شده ، این قطره می تواند برای تمام افراد از نوزادان گرفته تا افراد مسن مورد استفاده قرارگیرد . فقط میزان مصرف در هر مورد متفاوت بوده و طبق راهنمای داروست . قطره كارمینت با هیچ دارو و غذایی دارای تداخل نبوده و می توان آن را در هر شرایط سنی و جنسی ای مصرف كرد . با توجه به بی ضرری آن ، در صورت احتیاج می توان در روز چند مرتبه از آن در موارد نفخ ، درد و اسپاسم استفاده كرد . هم چنین می توان در صورت سؤ هاضمه ی دائمی آن را سالیان دراز مصرف كرد .
برای راهنمایی بیش تر مصرف كنندگان ، باید گفت ، هستند افرادی كه به طور مداوم با خوردن هر وعده غذا ، معده ی آن ها ناراحت شده و احساس سنگینی ، درد ، نفخ ، و یا اسپاسم می كنند كه در این صورت باید قطره ی كارمینت را با هر وعده ی غذا و با شروع غذا خوردن استفاده كنند . افراد دیگری هستند كه نمی دانند چه موقع احساس ناراحتی خواهند كرد و گاهی دچار نفخ ، درد و اسپاسم می شوند ، در این مورد هر گاه احساس ناراحتی پیش آید می توان از قطره استفاده كرد كه در این صورت پس از ۱۵ تا ۲۰دقیقه اثر دارو كامل شده و فرد احساس راحتی می كند . در حقیقت كارمینت دارای دو نوع اثر سریع و مدت دار است .
اثر سریع آن پس از حداكثر بیست دقیقه ظاهر می شود و نفخ و دل درد را از بین می برد و اثر دوم آن كه غیر سریع است تا چند ساعت و یا یك روز دوام داشته و اثر ضد دردی را در كل بدن اعمال می كند . كارمینت هم چنین دارای اثر ایده آلی در مشكلات قبل و حین قاعدگی ( دل درد و نفخ ) بوده و به علت داشتن بادرنجبویه در این گونه موارد دارای اثر آرام بخش است . یك تحقیق كلینیكی دانشگاهی نشان داده است كه قطره ی كارمینت نفخ زنان تازه سزارین شده را در عرض بیست دقیقه مهار كرده و باعث آرامش آن ها شده است .
نكته ی بسیار با اهمیتی كه مورد سؤال بسیاری از افراد است این كه آیا می توان به جای نعنا و یا داروهای موجود ، از عرق نعنا یا عرقیات طبی دیگر برای رفع سؤ هاضمه از جمله نفخ و درد استفاده كرد . باید اضافه كرد در صورتی كه عرق نعنا در شرایط استریل تهیه شده باشد و دارای آلودگی میكروبی و قارچی نبوده و غلظت اسانس موجود در آن كافی باشد مصرف آن بلامانع است ، در مواردی عرقیات موجود در بازار پس از مدتی نگه داری آثار كفك و كدر شدن و رسوب در آن ها دیده می شود كه نشانه ی آلودگی آن هاست .
به طور اساسی محصولات دارویی مایع مانند قطره و شربت ها از نظر آلودگی بسیار حساس هستند به همین دلیل فرآورده هایی كه توسط كارخانجات داروسازی تهیه می شوند استریل بوده و دارای آلودگی یا قارچی نیستند . بنابراین برای اطمینان باید از داروهای ساخته شده توسط كارخانجات داروسازی استفاده كرد و این مسئله به خصوص برای كودكان بسیار اهمیت دارد مگر آن كه از استریل بودن عرقیات طبی مطمئن باشیم .

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:35 AM
نتايج تحقيقي با عنوان اثرات ضد افسردگي زعفران و مواد موثره آن بر روي موش نشان مي دهد كه اين گياه داراي اثرات ضد افسردگي است. دكتر حسين زاده پيرامون تحقيق خود مي گويد: اثرات ضدافسردگي زعفران از قبيل فرح بخشي و خنده آوري آن از زمان قديم مطرح بوده و هدف از انجام اين تحقيق اثبات علمي اين ايده بوده است.
محققان ابتدا با انجام برخي آزمون هاي رفتاري در موش، عارضه افسردگي ايجاد كردند و سپس با تزريق زعفران به موشهاي افسرده دريافتند كه زعفرن در حد داروهاي ضدافسردگي مانند فلوكستين و ايميپرامين كارآيي دارد.
وي طول مدت انجام اين تحقيق را حدود شش ماه ذكر كرد و در مورد نحوه انجام اين تحقيق گفت: در مرحله اول موش ها در يك محفظه شيشه اي حاوي آب نگهداري شدند. حيوان در اين شرايط براي روي آب نگه داشتن خود شروع به شناكردن كرد و پس از مدتي نااميد شده و براي جلوگيري از غرق شدن خود هيچگونه حركتي نكرد.
محققان به هنگام افسردگي و نااميدي موش، داروي زعفران را به حيوان تزريق كردند و در نتيجه ميزان حركت موش بيشتر شد. پژوهشگران با انجام اندازه گيري هاي دقيق اثرات ضدافسردگي زعفران را مشخص كردند.
وي با اشاره به استقبال محققان خارجي از نتايج اين تحقيق، بر لزوم انجام آزمايش مشابه در مورد اثرات زعفران و مواد موثر آن كه شامل كروسين(رنگ زعفران) و سافرانال( عطر و طعم زعفران) است، بر روي انسان تاكيد كرد.
اين محقق با اشاره به اينكه افسردگي يكي از بيماري هاي شايع در ايران بويژه در بين زنان مي باشد، افزود: طبق نتايج اين تحقيق استفاده از زعفران در غذا و نوشيدن حداقل يك فنجان چاي زعفران براي تمدد اعصاب به مردم توصيه مي شود.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:36 AM
ميوه فندقه تتراگن – ساقه مقطع چهارگوش

- تانن – مواد اصلي تلخ – اسانس روغني -Alk۱- Betonecin بتونسين

بتائين پس از تجزیه میشود:

۲- Toricin تورسينمسكن و محرك جريان خون و داروي مؤثري براي بيماريهاي عصبي است. از اثرات ضد عفوني كننده و قابض آن در مداواي اسهال و ورم مثانه استفاده مي كنند.

اسطخدوس-1

Larandula ohficinalis-2

Labiatae-3

گل و اسانس -4lavandaلاوند)

گياهي است بوته اي با ساقه منشعب و پوشيده برگهاي باريك ، اسانس روغني 3% - ژرانيول – بورنئول و 12% اثرات ضد اسپاسمي و مسكن – خنك و داروي مؤثري براي انواع ميگرنهاي گرم است. اسانس در روغن حامل و استفاده موضعي ( ماليدن به شقيقه) و دمكرده گلها و عصاره افشره لاوند.

ریزوم و ريشه داراي آلكالوئيدي ها مانند ژسه مين ، ژلسه مينين ، ژلسه موئيدين و...
(ياسمن وحشي) ياسمن زرد -2Gelsemiun Sempervirens

-3Lagominaceae

(قسمت مورد استفاده) ريشه -4گياهي است پايا كه در نقاط خشك مرغزار و مراتع آفتابگير مي رويد.

محتواي تانن 15% - فلاونوئيدها مثل ( هيپريسين)گلوكوزيدها از قبيل( روتين – هيپرين – كاتشل – Hypiran (drop

درمان ميگرن که دربازار دارویی ایران موجود است بعد از مصرف داخلي ( مصرف بيش از حد) باعث ايجاد نوعي حساسيت میشودكه در اثر نور خورشيد شدت یافته منجر به درماتيت خواهد شد.

(گل راعي) هوفاريقون -1

-2Hypericum perforatum

-3Hypricaceae

گل و اندام هوايي -4(قسمت مورد استفاده)- گياهي علفي – پايا با ساقه اي گوشه دار و منشعب در قسمت فوقاني و برگهاي متقابل دانه دار حاوي گلوكوزيد (وربنالین و وربنين) تانن ها – اسانس روغني - ساپونين و نمكهاي معدني براي مصارف داخلي دمكرده يا خيسانده محرك مناسبي براي متابوليسم هاي داخلي بدن و عليه خستگي هاي عصبي ، بي خوابي و ميگرن است. مُدر (ادرار آور) بسيار مناسب و مؤثر در ناراحتي هاي كليوي و كبدي .

شاه پسند طبي-۱


-2Verbena officinalis

-3verbenaceae

اندام هوايي-4(قسمت مورد استفاده)

اضطراب و استرس حملات استرسي مي تواند ناشي ازناسازگاريهاي غذايي و مشكلات عصبي باشد گاهي نياز به مشاوره روانپزشكي دارد.

- تند شدن ضربان قلب

- احساساتي از قبيل اينكه به زودي خواهد مرد.گیاهان موثر در اظطراب:پرتقال -1

-2Citrus aurantium

- 3Rutaceue

اسانس -4خاصيت آرام بخش و ضدافسردگي دارد به طور سنتي براي Hystry (تمارض) حملات حاد اضطرابي و ترس كاربرد دارد و سبب کاهش ضربان قلب کاهش اسپاسم عضلات قلبي مي شود. همچنين گياه زوفا هيستري و Hyhttp://www.naaji.ir/forum/images/smilies/00000005.gifopus officinalisبراي انواع بعضي اشكال صرع.درختچه با ساقه اي قهوه اي پوشيده از تيغ حدود 10 هزار نوع مختلف از گل سرخ وجود دارد. عطر شيريني متصاعد مي كنند و اسانس روغني آن محتوي مقادير زياديGeraniol علاوه بر آن نرول – ميترال – اوژنول و لینالول .

بزرگترين كشور توليد كننده اسانس گل سرخ بلغارستان .

ml2 اسانس در ml20 روغن حامل براي ماساژ – آرام بخش مناسبي براي اعصاب – ضد افسردگي و جلوگيري از تهوع و مسكن ضعيفي است. در حمام هاي طبي و براي شستن زخمها بكار برده مي شود.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:37 AM
پس ازانجام یک سلسله تبدیلات تکنولوژیک که کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- دارویی رابه داروی کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- تبدیل می کند ، این دارو محتوی مواد مختلفی است که اکثر آنها روی کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- انسان تاثیر می گذارند.

رشته ای که به بررسی این مواد ( ساختمان و وضعیت آنها در گیاه، تغییرات و سیستم تبدیل آنها که در طول زندگی کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- ، تهیه ی داروهای کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- و سپس در طول مدت انبار شدن آن ایجاد می شود ) می پردازد، فیتو شیمی (شیمی گیاهی) نامیده می شود.

شیمی کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- در ادتباط تنگا تنگ با فارماکولوژی (مطالعه تاثیرات مواد دارویی بر کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- انسان، مکانیسم و سرعت تاثیر آن ، جذب و دفع و موارد مصرف آنها یعنی کاربردشان علیه بیماری)است.

مواد موثره کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- دارویی دو نوع هستند :

نوع اول مواد حاصل از سوخت و ساز اولیه { اساسأ ساکارید} یا مواد مورد نیاز و حیاتی، که درهمه ی کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- سبز با عمل فتوسنتز به وجود می آیند.

نوع دوم مواد حاصل ازسوخت و ساز ثانویه که در اثر جذب ازت توسط کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- تولید می شوند. این تولیدات ظاهرأ اغلب برای کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- بدون فایده هستند، ولی بر عکس اثرات درمانی آنها قابل توجه است. منظور از این ترکیبات اسانس های روغنی ( یا اسانس طبیعی )، رزین ها و آلکالوئیدهای مختلف نظیر تریاک است.

عمومأ این مواد در حالت طبیعی به طور خالص یافت نمی شوند و به حالت ترکیب با عناصر دیگری همراهند که به صورت مکمل اثرات آنها را تقویت می کنند. با این حال حتی اگرگیاه دارویی فقط یک ماده فعال داشته باشد باز اثر آن روی کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- انسان مفید تر از همان ماده در حالت به دست آمده از سنتز شیمیایی است.

مواد موجود در گروههای اصلی :

1- آلکالوئیدها : ترکیبات پیچیده ی ازت دار بوده و نوع بازی آن ها معمولأ اثرات قوی فیزیولوژیک دارد. ضمنأ آنها اکثرأ سموم کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- بسیار موثر و دارای اثرات خاصی نیز هستند.

الکالوئیدها را بر حسب ترکیبات شیمیایی و خصوصأ ساختمان ملکولی آنها در چندین دسته و گروه تقسیم بندی می کنند.

الف) فنیل آلانین : کاپسائیسین در فلفل- کلشیسین در ارکیده

ب ) آلکالوئید ایزوکینولئیک : مرفین، اتیل مرفین، کدئین، پاپاورین ، آلکالوئیدهای ایندولیک :ارگومترین، ارگوتامین از زنگ غلات

ج ) آلکالوئیدهای کینولئیک : شاخه برگدار سداب معمولی

د ) آلکالوئیدهای پیریدیک و پیپریدیک : ریسینین در کرچک - تری گونلین در شنبلیله - کونین(سم خطرناک ) در شوکران کبیر.

ه ) آلکالوئیدهای استروئید : ریشه بنفشه معطر - تاج الملوک (آکونیتین به عنوان مثال )گلوکوزید ها :

از سوخت و ساز ثانویه ی کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- حاصل و از دو قسمت تشکیل شده اند.

یک قسمت آن مانند گلوکز محتوی قند و در اکثراوقات غیر فعال است و اثر مناسبی روی حلال بودن گلوکوزید و جذب آن حتی انتقال ان از یک عضو به عضو دیگر دارد. اثر درمانی مربوط به قسمت دوم است که به ان اگلیکن { یا اگلوکن } گفته می شود .بر حسب ترکیبات به انواع زیر تقسیم می شود :

1- تیو گلوکوزیدها : حاوی گوگرد که به طور آلی به آن متصل ( خانواده کلم )

2- گلوکوزیرهای مشتق از اسید سیانیدریک : که از ترکیبات سیانیدریک متصل به یک قند تشکیل می شود.( با تاثیر آنزیم آنها تجزیه (( اغلب در دهان انسان )) و به اسید سیانیدریک آزاد که یک نوع سم است تبدیل می شود. ) بادام تلخ – گل آقاطی سیاه – آلو و برگ گیلاس

3- گلوکوزیدهای آنتراکینونیک : دراکثر موارد پیگمانهای شفافی هستند که به آسانی مورد اشتباه قرار می گیرند – آنها 6 – 8 ساعت بعد از جذب اثر ملین دارند ( ساقه زیر زمینی ریوند )

4- کاردیوگلوکوزیدها ( گلوکوزیدهای دیژیتال ) : مواد بسیار مهمی هستند و به مقدار کمی فعالیت کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- را تنظیم می کند بر حسب ساختمان شیمیایی آنها را به :

کاردنولیدها : گل انگشتانه – موگه و آدونیس و بوفادینول ها ( ریشه هلبور) تقسیم می کنند .

5- گلوکوزیدهای فنلیک : متعلق به گروه عناصری هستند که اثرات و در بیش تر موارد عطر خاصی نیز دارد. به همین دلیل برخی مواقع آنها را در میان عناصر معطر طبقه بندی می کنند (مشتقات سالیسیلیک موجود در کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- درخت بید، ریش بز، جوانه های صنوبر آربوتین و متیل آربوتین موجود در بوسرول، مورد و خزه ).

ساپونین ها :

در بسیاری از کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- دارویی وجود دارند. از نظر علم شیمی به وسیله ی ریشه گلوکوزیدیک (گلوکز،گلکتوز) که متصل به ریشه اگلیکون است مشخص می شوند. خاصیت اصلی فیزیکی آنها کاهش شدید فشار سطحی آب است.

تمام ساپونین ها کف زیادی دارند و از پاک کننده های عالی هستند. انها یک خاصیت دیگر نیزدارند و آن عبارتست از توانایی همولیز کردن گلبولهای قرمز بدین ترتیب است که هموگلوبین موجود در آنها را آزاد می کند و این چیزی است که غیر قابل مصرف بودن برخی از آنها را به علت سمی بودنشان را توجیه می کند.

ساپونین ها مخاط را تحریک می کنند و سبب شل شدن مخاط روده می شوند و همراه با مصرف کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- نطیر بنگ سفید – ریشه شیرین بیان و چوبک باعث افزایش ترشحات شش ها و یا به عبارتی خلط آور ( اکسپکتورانت ) می شوند. از آنها به عنوان مسهل و ضد عفونی کننده مجاری ادرار ( برگ درخت زبان گنجشک ، ریشه آنونین خاردار ) نیز استفاده می شود. ریشه معروف جینسینگ که در چین ، کره ، خاوردور و روسیه یافت می شودهم سرشارست از ساپونین .

مواد تلخ :

این مواد تلخ مزه اند و ضمن تحریک اشتها ترشح شیره کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- را نبز زیتد می کند. فارماکولوژی این مواد را مواد تلخ موجود در کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- ترپنیک می نامند که باعث آزاد سازی آزولن و همچنین گلوکوزیدهایی با ساختمان های مختلف بیوشیمیایی می شوند.

به عنوان مثال اولین گروه شامل عصاره های تلخ افسنتین و باد آورد می شوند.

و گروه دوم که بسیار معمول ترند شامل عصاره کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- خانواده جینتیاناسا ، گل گندمیان و غیره می شود .

تانن ها :

این مواد دارای ترکیبات شیمیایی مختلفی هستند، خاصیتی مشترک دارند و آن این است که توانایی انعقاد آلبومین ها، فلزات سنگین و آلکالوئیدها را دارند. آنها در آب محلول هستند و استفاده طبی از آنها اساسأ به خاطر خاصیت قابض بودنشان است. خاصیت انعقاد آلبومین های مخاطی و بافتی ، اثراتی از قبیل کاهش تحریکات و درد و متوقف نمودن خونریزی های کوچک را دارد.

جوشانده و سایر حالات داروهایی که سرشار از تانن هستند، در اکثر مواردبه صورت مصارف خارجی علیه تورم حفره دهانی ، زکام برونشیت ، خونریزی موضعی ، روی سوختگی و ورم حاصل از سرمازدگی ، زخم ، بواسیر و تعرق بیش از حد به کاربرده می شوند.

در مصارف داخلی نیز در موارد زکام کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- ای ، اسهال ، عفونت های مثانه و همچنین به عنوان ( آنتی دوت ) پادزهر در هنگام مسمومیت با آلکالوئیدهای کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- به کار می روند.

اسید تانیک که از پینه های درخت بلوط ( مازو ) به دست می آید اغلب در داروسازی مورد استفاده بوده و برای تهیه آن از کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- درخت بلوط، برگ گردو، برگ و کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده اند میتوانند لینک ها را مشاهده کنند -- برای ثبت نام اینجا کلیک کنید -- مورد، برگ تمشک وغیره استفاده می شود .

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:37 AM
فارسی زبانان از ديرباز از عرقيات گياهي براي درمان درد‌هاي خود استفاده مي‌كردند. از جمله اين عرقيات، گلاب و عرق بيدمشك است كه داراي خواص درماني فراوان است.گل سرخ گلابگيري داراي تانن، كوئرستيرن، اسيد گاليك، اسانس معطر و يك ماده رنگي است.
گل سرخي كه از آن گلاب مي‌گيرند، مقوي قلب، معده، كبد و اعصاب بوده و براي قوه حافظه مفيد است و در بيماري‌‌هاي سل، اسهال‌‌هاي مزمن، گلودرد، سردرد و بيماري‌‌هاي اعصاب مورد استفاده قرار مي‌گيرد. طبيعت گلاب گرم است و بعضي از اقسام سرفه‌ها را درمان مي‌كند.
گلاب ضداستفراغ بوده و در رفع خلط خوني موثر است. نوشيدن و بوييدن گلاب براي درمان سردرد ناشي از استنشاق هواي كثيف و شنيدن جار و جنجال مفيد است. همچنين بوييدن گل محمدي، موجب آرامش و تمدد اعصاب مي‌شود و از استرس و فشار‌هاي رواني مي‌كاهد. مصرف گلاب تهيه شده از گل محمدي به بيماران قلبي توصيه مي‌شود. بيدمشك نيز گياهي است از نژاد بيد سنبله‌هاي آن داراي اسانس معطر است. اسانس يا عرق بيدمشك علاوه بر خواص درماني براي معطر كردن شربت‌ها نيز به كار مي‌رود.
بيدمشك گياهي ملين و تقويت‌كننده قلب، اعصاب و محرك قواي جنسي است. اين گياه دارويي دستگاه گوارش را تقويت كرده و اشتها را افزايش مي‌دهد. جوشانده برگ يا پوست درخت بيدمشك سبب دفع انگل‌ها و كرم‌هاي معده و روده مي‌شود.
بيدمشك تقويت‌كننده دستگاه عصبي بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام مي‌كند. همچنين عرق بيدمشك، آرامبخش و خواب‌آور است. جوشانده گل بيدمشك همراه با شكر، ناراحتي‌هاي عصبي، افسردگي، درد‌هاي عصبي و روماتيسمي را بهبود مي‌بخشد.
عرق بيدمشك مقوي قلب بوده و براي حفظ سلامتي آن بسيار مناسب و موثر است و همچنين باعث كاهش تب مي‌شود و خاصيت تب‌بر دارد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:38 AM
چای سبز(GREEN TEA) در صورتی که برگ تازه‌ی چای را به سرعت خشک کنند، چای سبز به ‌دست می ‌آید. در این شرایط اجازه‌ی تخمیر به چای داده نمی ‌شود.
مهم ‌ترین خواص چای سبز شامل موارد زیر است:
ضد پوسیدگی دندان به ‌علت فلوراید بالا،
ضد سرطان معده و پوست است ، به گفته محققان چای سبز به دلیل داشتن تركیبی موسوم به پلی فنول هاPolyphenols دارای خاصیت طبی برای پوست است.
ضد خارش و التهاب حاصل از گزش حشرات،
تحریک سیستم ایمنی بدن.
چای سبز اثری بر چاقی ندارد.باید با رژیم غذایی مناسب وزن اضافی را کاهش داد.
چای سبز در کشور چین، ژاپن، ترکمن صحرای ایران و بعضی نقاط دیگر مصرف دارد. چای سبز را می ‌توان مانند چای سیاه، دم کرده و مصرف نمود. در مصرف هر ماده غذایی باید تعادل را رعایت کرد .در غیر این صورت مضر خواهد بود.نوشیدن چای (از نوع چای سیاه ) پررنگ و غلیظ ممکن است برای عده ای باعث
تحریک اعصاب و تپش قلب شود . همچنین نوشیدن چای پررنگ برای خانمها احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد .
یکی از شیمیدان های معروف چینی می گوید: " چینی ها هر روز حدود بیست فنجان چای می نوشند ، بدون آنکه ضرری متوجه آن ها باشد، زیرا روشی را که در جوشاندن و دم کردن چای به کار می برند سبب می شود که قسمت عمده ای از ( تانن ) مضر آن خارج شود. "
زیاد خوردن چای خطر ناراحتی های گوارشی از جمله مبتلا شدن به زخم معده و اثنی عشر را در افراد مستعد بیشتر می کند .
مضرات خوردن بیش از حد چای سبز :
خوردن چای سبز به طور متعادل مفید است ولی خوردن بیش از حد آن می تواند ضررداشته باشد.
فنول های موجود در چای سبز مانع ایجاد بیماریهای قلبی و سرطان می شود. ولی خوردن بیش از حد آن باعث آسیب به کبد وکلیه می شود. واین مساله به دلیل سمی بودن فنول های چای سبز ایجاد می شود.
به گفته محققان دانشگاه نیوجرسی، خوردن 10 فنجان کوچک چای سبز در روز مناسب است. در یک آزمایش به موش ها و سگ ها مقادیر زیادی از چای سبز داده شد و در نهایت بر اثر مسمومیت کبد جان باختند. چنین مسمومیت هایی در انسان ها هم گزارش شده است

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:39 AM
مقدمه
گیاهان از ابتدای تمدن بشرتاکنون کاربردهای متنوعی داشته اند گروهی به عنوان ماده غذایی تامین کننده نیازهای تغذیه ای هستند، گروهی خاصیت دارویی داشته و تسکین دهنده آلام جسمی می باشند. گیاهان دارویی اگر چه از دیر باز برای آدمیان آشنا و در بسیاری از مواقع مرهم دردهای بشر بوده است. اما پیشرفتهای علمی و فناوری طی دو دهه اخیر اهمیت و نقش سازنده گیاهان دارویی در تامین نیازهای بشر به ویژه در حیطه دارو و درمان دو چندان ساخته است. همچنین با توجه به عوارض جانبی ناشی از استفاده داروهای شیمیایی بیشتر کشور های دنیا به داروهای گیاهی و گیاه درمانی روآورده اند. تا بدانجا که 80 درصد داروهایی عرضه شده در برخی کشورها منشا گیاهی و طبیعی دارد. کشور ایران داراي شرایط آب و هوایی متنوعی می باشد 11 اقلیم از 13 اقلیم جهانی، که این امر خود موجب تنوع رشد گیاهان مختلف منجمله گیاهان دارویی شده است. بهره برداری از این گياهان هنوز آنطور که در کشورهای مترقی دنیا معمول است در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته است. علت آن عدم شناخت مردم از خواص این گیاهان می تواند باشد امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا منجمله شرق آسیا، اروپا گرایش شدیدی به جمع آوری و همچنین تولید گیاهان دارویی بوجود آمده است. استان سیستان و بلوچستان بدلیل برخورداری از تنوع اقلیمی، محل و رویشگاه طبیعی تعداد زیادی از گیاهان دارویی می باشد. از بین 295 گونه گیاه دارویی که در سطح استان جمع آوری شده 190 گونه از لحاظ نیاز اکولوژیک در کشور هند مشترک هستند که این نشان از دامنه سازگاری بالای این گونه های با ارزش با شرایط محیطی مختلف دارد که با کشت گونه های مستعد گیاهان دارویی در دو فصل زارعی (پائيز و بهار) اولا گامی در جهت تغییر در الگوی کاشت ثانیا افزایش در آمد کشاورزان منطقه و اشتغالزایی ثالثا گامی در حفظ و نگهداری ذخایر ژنتیکی گیاهی منطقه برداشه شود. براساس گزارش FAO ارزش صادرات گیاهان دارویی در سال 1995 در چین بالغ به 880 میلیون دلار بوده است. چاي مكي گياهي دو منظوره است كه اجزاي مختلف آن ميوه، فيبر، چوب مورد استفاده قرار مي گيرد به طور كلي در بسياري از كشورها، كاسبرگ اين گياه به خاطر خواص دارويي و همچنين در صنايع غذايي استفاده مي شود و الياف و چوب آن در توليد خمیر كاغذ مورد استفاده قرار مي گيرد. اين گياه در ايران مي تواند بعنوان يك محصول جديد مطرح باشد. در زراعت هر گياه دارويي، استفاده از حداكثر ظرفيت محيط و تعيين مناسب ترين شرايط رشد، در راستاي افزايش عملكرد و حداكثر رسانيدن بهره وري، امري مهم و مد نظر مديريت زراعي مي باشد
تاريخچه چاي مكي
بيش از 300 گونه از اين گياه در سراسر جهان در مناطق گرمسير و نيمه گرمسير يافت مي شود. موطن اصلي اين گياه غرب آفريقا است و امروزه در سطح وسيعي در غرب آفريقا، آسيا، استراليا از هند تا مالزي، اتريش، آمريكاي مركزي و بسياري از كشور‍ هاي گرمسير كشت مي شود. دانه ها توسط برده هاي آفريقايي به دنياي جديد آورده شده است. اين گياه در نواحي توليد كننده به نام روسل در ساوانا نيجريه از بيشترين محبوبيت و پذيرش برخوردار است و در اين منطقه به صورت گياه زراعي كشت مي شود ( Ibrahim,1998) ((Morton,1987. خوراكي بودن كاسبرگها در جاوا در سال 1687 ثبت شده است. روسل در برزيل در قرن 17 و در جامائيكا در سال 1707 و در گواتمالا در سال 1840 كشت مي شده است( (Morton,1987. در سال 1909 حدود 6/1 هكتار در كوئيزلند كشت مي شده است. در ايسلند شخصي به نام مایو و گياه شناسان ديگر تخمين زدند كه در ايسلند و هاوايي سطح زیر كشت روسل 81 هكتارمي باشد. چاي مكي بومي ايران نمي باشد و كشت اين گياه در ايران تنها در سيستان و بلوچستان گزارش شده است (خورسندي ، سيد هادي 1380). سطح كشت چاي مكي در استان سيستان و بلوچستان 80 هكتار مي باشد كه در زابل در سال 1379 در پژوهشكده كشاورزي زابل كشت شده است. پراكنش اين گياه در استان سيستان و بلوچستان مطابق نقشه زير ذكر شده است (صندوقداران، 1379).
خصوصيات گياه شناسي
چاي مكي با نام علمي ( Hibiscus Sabdariffa) از خانواده مالواسه (Malvaceae)، گياهي يكساله، شاخه دار، ارتفاعي حدود 429- 64 سانتي متر، رنگ آن سبز تيره متمايل به قرمز (Duke,1983). داراي پايه كروموزومي) 18=(x مي باشد و بصورت تتراپلوئيد )72=n4 (وجود دارد (James&Duke,1983). برگها متناوب، رگبرگها پنجه اي و برگها داراي 7- 3 لوب و حاشيه برگها دندانه اي، بدون كرك، دمبرگ بلند يا كوتاه دارند (James&Duke,1983). گلها بزرگ و دمگل كوتاه، رنگ آن قرمز متمايل به زرد با مركز تيره، هرمافروديت مي باشد. ميوه ها 5/2 سانتي متر طول دارند و بوسيله كاسبرگهاي گوشتي مانند كه محتوي 34- 22 دانه در هر كپسول مي باشد احاطه شده اند، دانه ها به رنگ قهوه اي تيره و جوانه زني بذر بصورت اپي ژيل ( برون زميني ) مي باشد. گياهي خودگشن و اين مقدار از 68 %– 2% متغير و توسط حشرات هم گرده افشاني مي شود. داراي يك ريشه راست و عميق و قابل نفوذ مي باشد (Duke,1983). نام محلي اين گياه علاوه بر روسل در نواحي انگليسي زبان سورل، روزل، سورل قرمز، سورل جامائيكايي، سورل هندي، سورل گينه اي و در فرانسه اوسلد و در آفريقاي شمالي و خاور نزديك روسل کاکاد ناميده مي شود. در ايران اين گياه و محصول كاسبرگ آن بنامهاي چاي مكي يا چاي مكه، چاي قرمز و چاي ترش شناخته مي شود .
واريته ها
واريته هاي متعددي شناخته شده اند كه معروفترين آنها عبارتند :
1- واريته سابداريفا
گياهي يكساله، راست، درختچه اي، انبوه، ارتفاع ( 4/2 ) متر، ساقه اي قوي، صاف يا نسبتاً صاف، استوانه اي شكل و قرمز مي باشد. برگها بزرگ، منفرد و متناوب با رگبرگهاي پنجه اي قرمز رنگ ( 12 – 5/7 ) سانتي متر طول، سبز رنگ و با دمبرگ كوتاه يا بلند هستند . برگها در گياهچه ها ي جوان و برگهاي بالايي گياهان پير ساده و شبيه هم هستند. برگهاي پايين تر 5 – 3 و يا حتي 7 لوب عميق دارند. حاشيه برگها دندانه اي است. گلها به صورت منفرد در زاويه برگ ايجاد مي شوند، ( 5/12 ) سانتي متر عرض داشته و به رنگ زرد يا نخودي مي باشد. گلبرگها سفيد با مركز قرمز رنگ در پايه ميله پرچم واقع شده اند و زمانيكه در انتهاي روز، پژمرده مي شوند رنگ آنها بنفش مي گردد. داراي كاسبرگ خوراكي قرمز تا زرد كمرنگ، كه اين واريته الياف كمتري دارد (Duke,1983). كاسبرگ به رنگ قرمز مي باشد و از 5 کاسبرگ بزرگ با يك اپي كاليكس 12- 8 قسمتی، تشكيل يافته و پيرامون پايه مي باشد كه شروع به بزرگ شدن، گوشتي شدن، انحنا يافتن همراه با آبدار شدن و (7/5 – 2/3 ) سانتي متر طول داشته و كپسول هاي مخملي را كاملاً احاطه، كه اين كپسول ها 2- 5/1 سانتي متر طول دارند، كپسولها قبل از رسيدن سبز، 5 برچه اي بوده و در هر برچه 2 رديف دانه وجود دارد كه در هر رديف 4- 3 دانه قهوه اي روشن كليوي شكل، 5- 3 ميلي متر طول و كاملاً كرك دار هستند. كپسولها در موقع خشك شدن قهوه اي و در اين زمان دانه ها رسيده مي باشند و با شكاف هاي اوليه كپسول باز مي شود و دانه ها ريزش مي كند(Morton,1987 ). ( 56 و59). در آفریقا در خط استوا گیاهان وحشی این گونه در نقاطی که درجه حرارت بین 15 تا 30 درجه سانتی گراد باشد رشد می کند. چای ترش گیاهی خود گشن می باشد و به دلیل گرده افشانی توسط حشرات میزان کمی هم دگرکشنی در آن صورت می گیرد،که بین 68/0 -2/ درصد متغیر است. پایه کروموزومی چای ترش 18=X بوده و عمدتاً به صورت آلوپلی پلوئیدی (72=n 4) وجود دارد. در گیاه چای ترش صفت ساقه قرمز غالب بوده و رنگ سبز ساقه یک صفت مغلوب است (بوته های همو زیگوت دارای ساقه به رنگ سبز می باشد) و همچنین شکل لوبی در برگها نسبت به شکل غیر لوبی غالب می باشد یا بریدگیهای کم عمق برگ بیشتر انواع خوراکی نسبت به بریدگیهای عمیق حالت مغلوب را نشان می دهد (70و71).
2- واريته آلتيزيما
گياه يكساله، كم شاخه ، راست ، با ارتفاع ( 8/4 ) متر مي باشد. بيشتر بخاطر الياف كشت مي شود و از كاسبرگ آن كمتر استفاده مي شود ( Duck,1983). در هندوستان، هند شرقي، نيجريه و تا اندازه اي در بعضي از نقاط گرمسير در آمريكا كشت مي شود. ساقه هاي اين واريته سبز و برگهاي آن سبز، گاهي برگها رگبرگهاي قرمز دارند. گلها به رنگ زرد و كاسبرگهايش قرمز يا سبز، غير گوشتي، خاردار و مصرف غذايي ندارد ( Morton,1987 ) .
3- ريكو
در سال 1912 نامگذاري شد. گياهي با رشد نسبتاً كم، بوته اي، معمولاً برگها ساده كه در مدت زمان طولاني بوجود مي آيند و اغلب مواقع داراي 3 لوب مي باشند. گلها داراي چشم ها ( نقاط ) قرمز تيره و دانه هاي گرده آن زرد طلايي است. كاسبرگ در زمان بلوغ داراي 5 سانتي متر طول و 2/3 سانتي متر عرض دارد. براكته ها ( برگك ها ) به صورت افقي هستند. بيشترين محصول هر گياه كاسبرگ آن است براي آب ميوه و شربت استفاده مي شود و رنگ آن قرمز تيره است ( Morton,1987 ).
4- ويكتور
گياهي با ارتفاع 13/2 متر ، راست و تنومند است . گلها داراي چشم ها ( نقاط ) قرمز تيره و دانه هاي گرده قهوه اي طلايي مي باشد. ويكتور در بعضي جاها زودتر نسبت به ريكو شكوفه مي دهد. كاسبرگها نسبت به كاسبرگهاي ريكو بلندتر هستند. براكته ها ( برگك ها ) بلند تر ، طولاني تر و داراي فرورفتگي به سمت بالا هستند . و عصاره آن در آب ميوه، مربا و شربت مصرف مي شود و كاملاً قرمز است ( Morton,1987 ).
5- آرچر
اين گياه بعضي اوقات روسل سفيد ناميده مي شود . گياهي بلند و قوي شبيه ويكتور ولي ساقه هاي آن سبز رنگ است . گلها زرد و دانه هاي گرده قهوه اي است. كاسبرگها سبز رنگ يا سبز متمايل به سفيد و كوچكتر نسبت به دو واريته ديگر، اما محصول این گياه خيلي بيشتر است. عصاره و آب ميوه و ديگر محصولات تقريباً بدون رنگ است . ميوه هاي سبز روسل رشد داده مي شود در سرتاسر سنگال ، مخصوصاً در ناحيه كاپ ورت مثل يك سبزي بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرد (Morton,1987 ) .
6- ساير واريته ها:
واريته هاي خوراكي چاي مكي، مصري ( V.Masri )، سوداني(V.Sudani ) ، (Sabhi 17 dark color ) ، (Sabahia 17 light color ). تعدادي از واريته هاي فيبري چاي مكي عبارتند از Hs24 , Hs7910 , Hs4288 , Amv1 , Amv2 , Asop3
اكولوژي چاي مكي
بهترین نواحی کشت این گیاه نقاطی است که دارای 125 میلی متر بارندگی و حداقل دمایی 15 درجه سانتی گراد در اول فصل رشد باشد. آب وهوای مطلوب باعث رشد سریع و منظم می شود در این نواحی درجه حرارت نباید کمتراز 21 درجه سانتی گراد برای 4 تا 8 ماه باشد (59). زمان کشت گیاه بسته به نوع استفاده آن فرق می کند در فلوریدای جنوبی اگر منظور تولید کاسبرگ باشد کشت از اردیبهشت تا اواخر خرداد ماه انجام می شود و اگر منظور استفاده از شاخ و برگ آن باشد کشت در اسفند ماه صورت می گیرد (48).
1- درجه حرارت
اين گياه در طول رشد به 8- 4 ماه درجه حرارت شبانه بيشتر از 21 درجه سانتي گراد نياز دارد. درجه حرارت مناسب براي جوانه زني بذر 35 – 25 درجه سانتي گراد و 12 ساعت روشنايي و 12 ساعت تاريكي مي باشد (Duke,1983 ). چاي مكي به يخبندان بسيار حساس ، و در نواحي گرمسيري و نيمه گرمسيري تا ارتفاع 900 متري از سطح دريا بيشترين رشد را دارد. درجه حرارت مناسب براي رشد 5/27 –5/12 درجه سانتي گراد است (Duke,1983 ). اين گياه به متوسط دما 15 درجه سانتي گراد در زمستان و 28 درجه سانتي گراد در تابستان نياز دارد . محدوده دمايي مناسب براي رشد بين36- 10 درجه سانتي گراد و اپتيمم دما بين 32- 16 درجه سانتي گراد است. در محدوده طول جغرافیایی 100 درجه و 300 درجه عرض جغرافیایی رشد می کند گیاهی سه کربنه بوده بسته به نوع استفاده 8-4 ماه زمان نیاز دارد. چای ترش به یخبندان حساس می باشد و بیشترین رشد را در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری دارد. (41).
2 - نور
چاي مكي گياهي سه كربنه(3 C)و به 13 ساعت نور خورشيد در طول 5- 4 ماه اول رشدش نياز دارد تا از گلدهي زودرس آن جلوگيري شود. اين گياه را بايد در مناطق با نور كافي كشت كرد و از كشت و كار آن در مكان هاي سايه خودداري كرد. همچنين روشنايي بلند مدت به صورت 4- 3 ماهه از عوامل بحراني رشد است (Duke,1983 ). چاي مكي گياهي روز كوتاه كه به تغييرات طول روز بسيار حساس است . گلدهي وقتي روزها كوتاهتر مي شونداتفاق مي افتد ، تعيين تاريخ كاشت بيشتر تحت تاثير طول روز ، و كمتر تحت تاثير نياز رطوبتي قرار مي گيرد. اين گياه از نظر واكنش نسبت به طول روز يك گياه آمبي فتوپريوديك است ( يعني گلدهي آن هم در روزهاي كوتاه و هم در روزهاي فوق العاده بلند انجام مي گيرد). گلدهي اين گياه در شرايط روز كوتاه و نور مداوم القاء مي شود. اين گياه فتوپريوديسم مشخص دارد و در محيط هاي مناسب كشت در روزهاي كوتاه با 11 ساعت گلدهي مي كند. در كشور امريكا اين گياه به علت روز كوتاه و يا زمستان زودرس گل نمي دهد (Duke,1983 ). گل دادن با كوتاه شدن روزها و كاهش شدت نور تحريك مي شود.
3- رطوبت
اين گياه با اقليم هاي استوايي كه ريزش باران ساليانه به مقدار 2000- 1500 ميلي متر و با ارتفاع 600 متر از سطح دريا تطابق بيشتري دارد (Duke,1983 ) و همچنين گزارش شده است كه در برابر باران ساليانه به مقدار 4290- 640 ميلي متر مقاوم است ( James & Duke,1983 ). اين گياه به بارندگي ماهيانه از 250- 125 ميلي متر در 4- 3 ماه اول رشد و حدود 1820 ميلي متر در طي فصل رشدش نياز دارد (Morton,1987). اين گياه دوره هاي خشكي را تحمل مي كند و دوره هاي خشكي در ماههاي آخر رشد مطلوب مي باشد جايي كه بارندگي كم و ناكافي باشد آبياري به طور منظم مي تواند نتيجه موثري داشته باشد. ميزان بارندگي ساليانه مناسب براي رشد3500 - 500 ميلي متر است و مناسب ترين بين 3000 - 1000 ميلي متر است. بعضي واريته ها محصول رضايت بخشي را در نواحي گرم و مرطوب مي دهند، اگر چه اغلب آنها اندكي به خشكي مقاومند. ميزان رطوبت نسبي هوا تقريباً 85 - 75 درصد در طول دوره رشد مناسب مي باشد (Morton,1987). آبیاری به طور منظم در نقاطی که این میزان بارندگی وجود ندارد ضروری می باشد. معمولا در این نقاط زمان آبیاری هر 15 تا 20 روز در طی کشت می باشد. در دو مرحله نیاز آبی گیاه افزایش می یابد.
4- خاك
اين گياه در تمام خاكها، سبك(شني)، متوسط (لومي)، سنگين(رسي) البته با داشتن زهكشي مناسب خوب استفاده مي كند و همچنين از نظرpH مي تواند خاكهاي اسيدي، خنثي، قليايي را تحمل كند. نياز به خاكهاي مرطوب دارد. خاك به طورمتوسط بايد داراي34 درصد رطوبت باشد. تغييرات رطوبت خاك بين 14 درصد براي فصل خشك و 60 درصد براي فصل پر آب فرق مي كند. اين گياه خاك فقير را بخوبي تحمل مي كند و در خاكهاي لومي شني با هوموس مناسب به خوبي رشد مي كند. بيشتر ترجيح داده مي شود در خاك كود داده شده با زهكشي مناسب كشت داده شود (Huxley,1995). اين گياه به يك خاك نفوذپذير نياز دارد. خاك لومي شني كه داراي هوموس باشد مناسب است. بنابراين با خاكهاي متنوعي سازگار است و به شرايط غرقابي يا آب ايستادگي متحمل نخواهد بود (Morton,1987). pH مناسب براي اين گياه 5/8 – 5/4 و اپتيمم بين 5/7 – 5/5 مي باشد (Duke,1983 ).
تركيب شيميايي چاي مكي
كاسبرگ
1- موسيلاژ : كربوهيدراتي هستند با ساختمان شيميايي بسيار پيچيده و با وزرن مولكولي زياد، که بسته به نوع گونه میزان آن تغییر می کند، ماكزيمم محتوي موسيلاژ براي گونه هاي آمريكاي مركزي و مصري 28-24 درصد و براي گونه هندي 15 درصد مي باشد كه اين ميزان 35-22 روز بعد از گل دهي حاصل مي گردد (Khafega,1980). بالاترين مقدار پكتين در كاسبرگهاي اين گياه 45/2 درصد مي باشد (Khafega,1980). مواد پكتيني شامل 5/64-63 درصد اسيد گالاكتورونيك مي باشد كه عمدتاً به صورت نمك هاي منيزيم و كلسيم مي باشد. پلي ساكاريدهاي همراه با پكتين عمدتاً آرابينوز، گالاكتوز مي باشد .(Franz,1992) كاسبرگ خشك شده شامل گوسي پتين فلانوئيد، هيبيستين، سابدارتين مي باشد. ماده اصلي رنگي هبيسین است كه به عنوان يك دافني فيلين ( نوعي دارو ) گزارش شده است. مقدار كمي دلفي نيدين 3- مونوگلوكوزيد، سيانيدين 3- مونوگلوكوزيد و دلفی نیدین نيز وجود دارد و درجه سمي بودن آن پايين است. ماکزیمم مقدار قندها در این گیاه در حدود 5-3 درصد بوده که در 30 روز پس از گل دهی حاصل شده است و با کامل شدن رشد کاسبرگ میزان نشاسته کاهش یافته و به 2 درصد وزن خشک می رسد (35 و 52).اسید گالاکتورونیک 5/64-63 درصد مواد پکتینی را شامل می گردد که به صورت نمکهای منگنز، کلسیم موجود می باشد. از پلی ساکاریدهای همراه با پکتین می توان به آرابینوز، رامینوز و گالاکتوز نام برد. ماکزیمم میزان پکتین در کاسبرگهای این گیاه 4-2 درصد می باشد (69 و 73).
2- آنتوسيانين
مقدار آنتوسيانين كاسبرگها بين 5/2-7/1 درصد وزن خشك مي باشد، اين ميزان در چاي مكي واريته سابداريفا 66-37 صدم وزن خشك گزارش شده است. سيانيدين 3- گلوكوزيد و سيانيدين 3- سامبوبيوسايد از آنتوسيانين هاي اصلي اين گياه مي باشند. زمان رسيدن به ماگزيمم محتواي آنتوسيانين در گونه هاي مختلف متفاوت است، براي نژاد مصري 45-30 روز بعد از گل دهي، در نژاد هندي 45-35 روز بعد از گلدهي، در نژاد سنگالي 50-40 روز بعد از گلدهي و در نژاد آمريكايي و تايلندي 50-45 روز بعد از گلدهي مي باشد.
دانه
1- چربي دانه
دانه هاي چاي مكي به عنوان يك منبع جديد از پروتئين و لیپيد مطرح مي باشد. دانه چاي مكي از 20 درصد روغن تشكيل شده است .(Komarov,1968) استرول هاي موجود در روغن دانه، 3/61 درصد بتا- سيتوسترول، كامپاسترول 5/16 درصد، كلسترول 1/5 درصد و ارگوسترول 2/3 درصد می باشد. اين روغن سرشار از اسيدهاي چرب غير اشباع حدود 70 درصد مي باشد كه اسيد لينولئيك فراوان ترين آنها (30-49 درصد) مي باشد. اسيد اولئيك (34 درصد، اسيد پالمتيك (35 درصد)، اسيد استاريك (4/3 درصد)، اسيد مرسيتيك (2 درصد)، اسيد پالمتيولئيك (2 درصد) از اسيدهاي چرب مهم دانه روغن اين گياه مي باشند James&Duke,1983)). دانه چای ترش حاوی 1/19 تا 22 درصد روغن است که غنی از اسید لینولئیک می باشد. روغن دانه این گیاه سطح بالایی از تری گلسیریدها و مقادیر نرمالی از استرولها و استرهای استرول را داراست. این روغن سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع (حدود 70 درصد) می باشد که اسید لینولئیک فراوان ترین آنها می باشد(65).
2- پروتئين دانه
دانه هاي چاي مكي 25-18 درصد پروتئين دارا مي باشند (Rao,1996). فراوانترين اسيد آمينه هاي ضروري لوسين، ليزين و فنيل آلانين مي باشد. و اسيد آمينه اسيداسپارتيك رايج ترين و اسيد هاي آمينه،ايزولوسين، تريپتوفان،والين و اسيد آمينه هاي سولفوري ازكمياب ترين اسيدهاي آمينه در دانه اين گياه مي باشد. پروتئين هاي دانه اين گياه درpH اسيدي و قليايي فوق العاده محلول و در4= pH كمترين حل شوندگي را دارد. مهمترین بخش پروتئینی چای ترش لگوبرلین ها بوده به طوریکه دانه های چای ترش به عنوان یک منبع پروتئین جدید بخصوص در جیره غذایی طیور مطرح می باشد، میزان پروتئین دانه های این گیاه 3/29 درصد می باشد (36 و 67).
3- ساير تركيبات شيميايي
مقدار كربوهيدرات دانه هاي چاي مكي تقريباً 6/26 درصد مي باشد . مواد معدني مهم در دانه ها پتاسيم ، منيزيم ، فسفر ، گوگرد ، كلسيم
مي باشد. میزان کربوهیدرات دانه های چای ترش 6/27 درصد می باشد. پتاسیم، سدیم، فسفر، گوگرد، منیزیم، کلسیم از مواد معدنی مهم در دانه می باشد (36 و 67). احتمالا گوسیپول، اسید و تانن به میزان کمی در دانه وجود دارد (61).
موارد استفاده چاي مكي
الف- استفاده هاي خوراكي
ا- كاسبرگ
كاسبرگ تازه براي سالاد، آشپزي با انواع آردها در پخت كيك، سوپ، سس، پودرهاي خوراكي، استفاده مي شود ( Facciola,1990 ). كاسبرگ داراي مقدار زيادي اسيد سيتريك و پكتين مي باشد كه براي درست كردن مربا، ژله، مفيد مي باشد ( Duke,1983 ). به عنوان مكمل رنگ قرمز در چاي گياهي ( Down,1995 ) و به عنوان منبع جايگزين قهوه مي باشد( Facciola,1990 ). كاسبرگ تازه پس از جوشاندن با شكر براي درست كردن شيريني استفاده مي شود (Facciola,1990 ) . يكي از مشهورترين نوشيدني هاي تابستاني مكزيك است. در مصر روسل در تابستان به صورت سرد و در زمستان گرم مصرف مي شود. در جامائيكا يك نوشيدني قديمي كه در هنگام كريسمس مصرف مي شود ( Morton, 1987 ). امروزه، گياه روسل مورد توجه فراوان به عنوان غذا مي باشد و داروسازان بيشتر نگران اين هستند كه احتمال دارد بعنوان محصول غذايي طبيعي و يك جانشين براي بعضي رنگ هاي تركيبي مورد بهره برداري قرار مي گيرد (Morton,1987 ). میوه های چای ترش در افریقا پس از چیدن از گیاه شسته شده سپس یک برش در زیر کاسبرگها ایجاد می کنند تا کاسبرگها از کپسول بذر جدا شده به صورت تازه خوری و به سالاد های میوه افزوده می شوند (56 و62). کاسبرگ این گیاه که به نام کاراک یا کاراکاد موسوم است طعمی ترش مزه داشته که به علت مقدار زیاد اسید سیتریک می باشد که همراه با اسید مالیک و مقدار کمی اسید تارتاریک در قطعات کاسبرگ وجود دارد. اسیدیته آن بر حسب اسید سیتریک در حدود 16 درصد بوده که به علت وجود موسیلاژ حالت ملایم تری در هنگام مصرف به این قطعات می دهد. اغلب مانند یک غذای فرعی پخته و با بادام زمینی سائیده شده و مصرف می شود (54). در پاکستان از ترکیبات شیمیایی چای ترش به خصوص پکتین آن در صنعت آب میوه استفاده می شود. در هند غربی و آمریکای مرکزی اسانس چای ترش را برای تولید نوشابه هایی مانند لیمونا که از کاسبرگ آن تهیه می شود و به عنوان یک نوشیدنی مورد استفاده قرار می دهند. مصریها چای ترش را در یک پارچ سفالین با کمی زنجبیل رنده شده و به میزان دلخواهی شکر و یخ مخلوط کرده و به عنوان یک نوشیدنی سنتی مصرف می کنند(56). بومیهای منطقه استوایی غرب افریقا جهت درست کردن یک نوشیدنی آب جوش را بر روی کاسبرگ چای ترش ریخته و در طول یک شبانه روز به حالت خود باقی گذاشته سپس مصرف می کنند (33). در ایالات متحده آمریکا اداره کنترل تغذیه و دارو اجازه استفاده از عصاره های این گیاه در مشروبات الکلی را داده است چون میزان جذب الکل را در بدن کاهش می دهد. برگهای جوان و ریشه های نرم چای ترش در سالادهای خام مصرف می شوند، یا مانند سبزیجات به تنهایی و یا ترکیب با سایر سبزیجات یا با گوشت و ماهی پخته می شوند ( 41 و49)، برگها و دانه های پودر شده در آفریقای غربی خورده می شوند. برگهای پخته گیاه در نواحی محل رویش به مصارف تغذیه می رسند. رنگدانه های قرمز موجود در کاسبرگ گوشتی آن در صنایع غذایی و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد (66). میزان آهن و منگنز کاسبرگ گیاه وقتی از 15 به 30 روز می رسد بالا رفته و در عوض محتوای روی و کلسیم آن پائین می آید. البته بر اساس واریته های مختلف این الگو تا اندازه ای متفاوت است ولی میزان مواد معدنی در این دوره بیشتر است. می توان با مخلوط کردن پودر کاسبرگ چای ترش با آرد گندم نان غنی از آهن تهیه نمود(35).
2- برگ
برگهاي جوان و ساقه هاي نازك بيشتر در سالاد استفاده مي شود(Kunkel,1984 ). برگهاي سبز پخته شده يا تركيب با ساير سبزيجات، گوشت و ماهي مصرف مي شود (Morton, 1980 ). برگ سبز به عنوان سبزی خوراکی کاربرد دارد.
3- دانه
دانه ، بيشتر براي پودر در سوپ هاي روغني و سوسيس مورد استفاده قرار مي گيرد (Kunkel,1984). همچنين دانه ها به عنوان جايگزين قهوه به علت وجود خواص محرك جنسي استفاده مي شود (Duke,1983 ). دانه هاي اين گياه ادرار آور است . روغن قهوه اي حاصل از دانه هاي اين گياه در التيام زخم ها و بيماري ها موثر است ( Morton, 1987). در هند از دانه هاي اين گياه به عنوان يك دارو براي سستي، گيجي و سوء هاضمه استفاده مي شود و دانه آن غنی از چربی و پروتئین می باشد (61).
4- ريشه
ريشه، خوراكي مي باشد اما زياد مورد استفاده قرار نمي گيرد، زيرا حالت پودري كمتري دارد ( Cribb&andy,1967 ).
استفاده هاي پزشكي
روسل خنك كننده و آرام بخش، كه بيشتر در موارد موضعي استفاده مي شود. همچنين تاثيراتي براي پايين آوردن تب دارد. برگهايش
خاصيت ضد اسكوربيك ( كمبود ويتامين C ) و مصارف تغذيه اي دارد (Duke,1983 ). برگها در درمان سرماخوردگي، سرفه و در بعضي موارد به عنوان ضماء روي آبسه استفاده مي شود. ميوه ها نيز ضد اسكوربيك مي باشد(Duke,1983 ). گل ها حاوي گوسي پتين،آنتوسيانين، گليكوسايد، هيبسين مي باشد (Duke,1983 ). همچنين انرژي زا، باعث كاهش فشار خون، در درمان سوء هاضمه و ناراحتي هاي كبدي استفاده مي شود. كاسبرگ در آب جوشيده مي شود و به عنوان يك نوشيدني براي افرادی که داراي حملات قلبي هستند استفاده مي شود. از كاسبرگ خشك در نيجريه يك نوشيدني غير الكلي به نام زبو بدست مي آيد. اين نوشيدني در مقايسه با ساير نوشيدني هاي بدون الكل بسيار ارزان مي باشد ولي بواسطه عمر بسيار كوتاه آن (24 ساعت در دماي اتاق ) اگر منجمد نشود از قابليت پذيرش محدودي برخوردار است. كاسبرگ باعث كاهش فشار خون و داراي خواص آنتي اسكوربيك مي باشد. دانه ها نيز تقويتي و تب بر هستند. ريشه تلخ آن حالت تقويتي دارد و در گزارشات بيشتر به عنوان ضد عفوني كننده، تقويتي، هضم غذا، تقويت جنسي، سرطان، سرماخوردگي، سرفه، تب، حملات قلبي، بيماري هاي عصبي استفاده مي شود (Duke,1983 ). همچنين باعث كاهش ميزان جذب الكل و كاهش شدت اثرات الكل مي شود (Duke,1983 ). همچنين از گلبرگ آن يك نوع رنگ زرد بدست مي آيد كه مصرف پزشكي دارد (Komarov,1968 ). فشار خون سیستولیک بیماران گروه تجربی در مقایسه با زمان قبل ازمصرف در روز دوازدهم 2/11 درصد و سه روز پس از قطع مصرف چای فشار خون سیستولیک گروه تجربی و شاهد به میزان 9/7 درصد و فشار دیاستولیک آنها به میزان 6/5 درصد افزایش یافت. التهابات روده ای را فعال می نماید و غلظت خون را بالا می برد. برگهای آن خاصیت آرام بخش دارند و در درمان سرفه مورد استفاده قرار می گیرند(11).
ساير استفاده ها
الياف بدست آمده از ساقه در صنعت نساجي، نخ و ريسمان استفاده مي شود. دانه و كنجاله بذر نيز در تغذيه طيور استفاده مي گردد(Komarov,1968 ). برای پاسخ دادن به تقاضای روز افزون صنعت کاغذ سازی به تولید منابع فیبری اهیمت زیادی داده شده است، بسیاری از گونه های گیاه فیبر دار مورد شناسایی کشت و مورد ارزیابی قرار گرفته است. از چای ترش به دلیل دارا بودن فیبر و میزان سلولز بالا کاغذ با کیفیتی تولید می شود لذا درصنعت کاغذ سازی اهمیت زیادی یافته است (52). این گیاه در صنعت نساجی و تهیه زغال چوب هم استفاده می شود (31). دانه و کنجاله بذر چای ترش در تغذیه طیور استفاده می گردد، کنجاله حاصله پس از روغن کشی حاوی مقادیر کمی از مواد ضد تغذیه ای از قبیل تانن، باز دارنده آلفا آمیلاز، بازدارنده پروتئازها، گوسیپول و اسید فایتیک است. قیمت کنجاله دانه چای ترش در کشور نیجریه قیمت کنجاله سویا است، بنابراین استفاده از آن در جیره طیور باعث کاهش قیمت جیره نسبت به کنجاله سویا می شود (65). در گذشته از این گیاه و گونه دیگری از آن برای انعقاد شیره کائوچوک حاصل از لندولفیا استفاده شده است(9 و45).
ارزش غذايي
كارشناسان تغذيه معتقدند دم کرده برگ این گیاه منبعی غنی از آهن و مس می باشد(39 و41). از پودر خوب آسیاب شده کاسبرگ می توان به عنوان طعم دهنده در کیک، شکلات، بستنی نیز استفاده نمود. با آسیاب کردن کاسبرگها و خیساندن آنها در آب و سپس صاف کردن می توان نوشیدنی خوش طعمی درست کرد (54). کاسبرگهای تازه حاوی کلسیم، نیاسین، آهن، ریبوفلاوین و رنگیزه هیبستین می باشد که یک آنتوسیانین است. کاسبرگهای خشک شده محتوای هیبستین، سابدارتین و فلونوئید گوسی پتلینت است(Morton,1987 ).
تكنولوژي توليد
كاشت
چاي مكي معمولاً بوسيله بذر تكثير مي شود، اما گاهي به آساني از طريق قلمه رشد مي كند. اين روش گياهان كوتاه تري ايجاد مي كند كه به صورت كشت مخلوط در بين درختان و گياهان ديگر كاشته مي شود ( مثلاً همراه با سه محصول ديگر ) و در هند اين روش متداول تر است. اما عملكرد كاسبرگها نسبتاً پايين است (Morton,1987 ). چون گياهي با ريشه هاي عميق است در تهيه بستر بذر شخم عميق تا عمق 20 سانتي متر توصيه مي شود. اگر اين گياه فقط براي توليد كاسبرگ كشت شود، زمان مناسب كشت در فلوريداي جنوبي ارديبهشت مي باشد. بطور كلي كشت آن در فلوريدا معمولاً از فروردين تا اواخر مرداد مي باشد. اگر كشت براي شاخ و برگ باشد ( رشد سبزينه اي ) بذر را مي توان در اسفند و بدون تنك كردن كاشت (Morton,1987 ). در هندوستان كشت در فروردين ماه انجام مي شود. براي باغچه هاي خانگي، بذر روسل بطور مستقيم در 15 ارديبهشت در رديف هايي كشت و بعد از جوانه زني بفواصل يك متري تنك مي شوند (James&Duke,1983 ). بذرها بيشتر در ابتداي بهار در گلخانه هاي گرم كشت مي شود و به سرعت رشد مي كند. اگر رشد آنها را سالانه در نظر بگيريم در ابتداي تابستان قسمت هاي اصلي آن شكل مي گيرد و بايد توسط چارچوب از آنها بايد محافظت شود تا رشد آنها به طور كامل شكل گيرد. اگر بخواهيم به عنوان يك گياه چند ساله مورد كشت قرار بگيرد بايد سال اول رشد را در گلخانه و در اوايل تابستان از گلخانه خارج تا مورد پرورش قرار گيرد. قلمه چوبي نشده بايد در ماههاي تير و مرداد در چارچوب بايد باشد. در طول مدت زمستان اين گياه بايد در گلخانه هاي گرم مورد پرورش قرار گيرد و پس از آخرين سرما از گلخانه خارج شود. براي توليد كاسبرگ ، بذرها بايد در يك بستر مناسب كشت شوند زماني كه گياهچه ها به ارتفاع 10- 5/7 سانتي متر رسيدند، به فواصل روي رديف 6/1- 3/1 متر و فواصل بين رديف 2/3 – 2 متر نشاء مي شوند. اما بذرها معمولاً به طور مستقيم در مزرعه، به مقدار 6-4 بذر در هر كپه كشت مي شوند، كپه ها به فاصله 8/1- 9/0 متر روي رديف و 3- 5/1 متر بين دو رديف مي باشد، در مرحله 3- 2 برگي گياهچه ها به ميزان 50 درصد تنك مي شوند (Morton,1987 ). در كوازولو- ناتال كشت بذرها در پلاتهاي به فاصله 1- 8/0 متر روي رديف و 5/1 – 2/1 متر بين دو رديف مي باشد، كه تراكم10500- 6800 بوته در هكتار مي باشد و عمق كشت 5/1-1 سانتي مترمي باشد. در هندوستان در اوايل فصل باران فروردين كشت در كپه هاي به فاصله 15 × 15سانتي متر در عمق 5/0 سانتي متر كشت مي شود. در مناطق معتدل به عنوان محصول تابستانه كشت مي شود، ميوه آن نمي رسد و گياه آن قابل استفاده است. كشت مي تواند با يك بذركار مدرن انجام شود و سپس نياز دارد با دست تنك شود يا بذر مي تواند دستي كشت شود. يك ذرت كار كوچك مي تواند براي كشت دانه هاي اين گياه مناسب باشد. با توجه به نفوذ ریشه های آن در خاک و نظر به اهمیت کنترل علفهای هرز، اجرای شخم عمیق قبل از کاشت و افزودن 10 تا 14 تن کود دامی به خاک توصیه شده است. در مناطقی که منبع آبیاری بارندگی می باشد، بهترین زمان کشت بذر آغاز فصل بارندگی است. میزان بذر بر حسب روش کشت و نوع بهره برداری فرق می کند و بین 11 تا 22 کیلوگرم در هکتار متفاوت است. وجود رطوبت کافی خاک در موقع کاشت ضروری بوده و لازم است بین 32-20 درصد باشد. ازدیاد چای ترش معمولاً از طریق دانه انجام می شود. در هند معمولاً به دو روش بذور کشت می شوند: 1- دست پاش 2- خطی، کشاورزان در هند بیشتر از روش دستپاش استفاده می کنند که پس از آماده سازی زمین، بذور به صورت ضربدری پخش شده و سپس با ماله روی دانه ها پوشانده می شود (43). میزان بذر مصرفی در هکتار در روش دست پاش 15 تا 17 کیلوگرم و خطی 12-10 کیلوگرم توصیه شده است (41). در روش خطی فاصله ردیف ها 25 تا 30 سانتی متر و روی ردیف 7 تا 10 سانتی متر توصیه شده است در روش دستپاش بعد از سپری شدن چهار هفته از رشد گیاه باید به فاصله 15-12 سانتی متر گیاه را تنک کرد. برای جلوگیری از حمله بیماریها قبل از کشت بذور با قارچ کش تیمار می شوند در روش نشاء کاری هنگامی که بوته ها در خزانه به ارتفاع 10-5/7 سانتی متر رسیدند آماده انتقال به مزرعه می باشند (47 و 52).
داشت
1- كود دهي
در جاوا براي كود سبز قبل از اينكه دانه ها شروع به رسيدن و حداكثر تعداد 5 دانه رسيده بيشتر مشاهده نشود به خاك برگردانده مي شود (Games&Duke,1983 ). در جاوا همچنين ميزان كود شيميايي توصيه شده براي روسل، 80 كيلوگرم نيتروژن در هكتار ، 54- 36 كيلوگرم فسفرP2O5 در هكتار و 100- 75 كيلوگرم پتاس K2O در هكتار می باشد (James&Duke,1983 ). روسل به مصرف نيتروژن پاسخ مطلوب مي دهد، كه در هند بميزان 45 كيلوگرم در هكتار بشكل كمپوست يا كود مصرفي بهمراه مقدار كمي از فسفات بكار مي رود (James&Duke,1983). كودهاي شيميايي تجاري بر اساس فرمولاسيون NPK، 7-6-4 نتايج رضايت بخشي داشته است. افزودن آمونياك رشد رويش را افزايش مي دهد و توليد ميوه را كاهش مي دهد. به هر ميزان كه به طور طبيعي به سبزيجات ديگر كود داده مي شود به اين گياه هم بايد داده شود. اما تنها نصف تا یک چهارم مقداري كه به طور معمول براي سبزيجات ديگر مصرف مي شود، براي چاي مكي بايد مورد استفاده قرار گيرد (James&Duke,1983 ). بذرهاي چاي مكي در ماههاي فروردين، ارديبهشت و خرداد كشت شوند و با 300 و 350 و 400 كيلوگرم سولفات آمونيوم، 60 ، 120، 180 كيلوگرم پتاسيم و 350 كيلوگرم كود فسفر در هكتاركوددهي شدند. و گياهان شاهد با 400 و 350 و 350 كيلوگرم كود نيتروژن، فسفر، پتاسيم در هکتار كوددهي شدند و ملاحظه گرديد كه بالاترين عملكرد كاسبرگ خشك و كاسبرگ تازه از تاريخ هاي كاشت در ماه ارديبهشت و خرداد و استفاده از 350 كيلوگرم سولفات آمونيم و 120 كيلوگرم سولفات پتاسيم در هکتار بدست آمد. مطالعات در اروپا نشان مي دهد كه ميزان كود نيتروژن مورد نياز 130- 100 كيلوگرم در هكتار و فسفر 50 – 35 كيلوگرم در هكتار و پتاس 140- 110 كيلوگرم در هكتار پيشنهاد شده است. توليد بيوماس بالا نياز به مواد غذايي بالايي دارد كه براي توليد 20 تن در هكتار بيوماس، نیتروژن100 كيلوگرم در هكتار ، فسفر 17 كيلوگرم در هكتار و پتاس 220 كيلوگرم در هكتار توصيه مي شود. با توجه به نیاز چای ترش به نیتروژن، فسفر و پتاسیم میزان 100 کیلوگرم نیتروژن و 31 کیلو گرم فسفر و 148 کیلو گرم پتاسیم و 152 کیلو گرم کلسیم توصیه شده است. فسفر به توسعه مناسب ریشه کمک می کند و پتاسیم که سبب توانایی تحمل به خشکی، مقاومت به آفات و بیماریها در گیاهان می گردد و همچنین در بهبود کیفیت فیبرهای تولیدی نقش دارد قبل از کاشت مصرف می شود ( 43 و 66).

2- علفهاي هرز
وجين كردن و از بين بردن علفهاي هرز در ابتداي فصل رشد لازم مي باشد، اما بعد از اينكه گياه به 60- 45 سانتي متر ارتفاع رسيد روي علف هاي هرز سايه اندازي نموده و باعث حذف علف هاي هرز مي شود (Morton,1987 ). وجین کاری در اوایل رشد گیاه لازم بوده و اولین وجین یک ماه بعد از کشت انجام می شود. معمولا وجین کاری تا هفته پنجم از سن گیاه صورت می گیرد(66). علف كش توصيه شده در مزارع چاي مكي جهت عملكرد فيبري بيشتر استفاده از مخلوط پرلميترين و آمترين بميزان 5/1 ليتر در هكتار مي باشد. تري فلورالين و آلاكلر بميزان 2 ليتر در هكتار از جمله آفت كشهاي توصيه شده در زراعت چاي مكي به منظور توليد فيبر مي باشد (Messiaen,1975 ). استفاده از علف كش فلوكلرالين كه به مقدار 1 كيلو گرم در هكتار، 7- 3 روز قبل از كشت و يك بار وجين دستي در 35 روز پس از كشت باعث كنترل علف هرز شد و عملكرد فيبر بالاتر از 94/1 تن در هكتار را موجب شد. استفاده از فلوآزي فوب – متيل، 20 روز پس از سبز شدن ضعيف ترين كنترل علف هرز و پايين ترين عملكرد فيبري را موجب گرديد. چاي مكي به سايه اندازي مقاوم نيست و بايد هميشه عاري از علف هرز باشد و وجين كردن در ماه اول كشت ضروري مي باشد. طي يك آزمايش مزرعه ايي در هندوستان كه بر روي واريته آلتيزيما انجام شد جهت مقايسه روشهاي مختلف مديريت و كنترل علف هرز ، ملاحظه گرديد كه وجين دستي در 35- 20 روز پس از كاشت بالاترين ميزان كارايي كنترل علف هرز 6/97 درصد و عملكرد فيبر 20 تن در هكتار داشت. یکی از ترکیبات توصیه شده علف کشها در مزارع چای ترش (جهت حصول عملکرد فیبری) استفاده از مخلوط پریمیترین و آمیترین به میزان 5/1 لیتر در هکتار می باشد (39).
3- گل دهی
گل دهی از اواخر شهریور یا اوایل مهر شروع می شود و کاسبرگها در آبان و آذر آماده برداشت می باشد. برداشت میوه به روش چینی باعث می شود جوانه های خفته فعال شده و دوره گلدهی گیاه تا اواخر بهمن ماه طول بکشد در صورتی که به روش سودانی برداشت شود گیاه در دی ماه از بین می رود. هرس اولیه شاخه زایی و نمو بیشتر شاخه های گل دهنده را افزایش می دهد (56 و 65).
4- آفات و بيماريها
الف- حشرات
شپشك ها بسيار حائز اهميت مي باشند. شپشك ها بهترين زمان سمپاشي براي كنترل آنها در بهار زمانيكه جوان هستند و حركت مي كنند مي باشد . سمپاشي بايد در زمانيكه شپشك ها سفيد و كوچك هستند شروع شود و از اسفات و فن پیروکسی میت و يك محلول شوينده ضعيف استفاده شود .استفاده از دی متوات ها نيز براي كنترل آنها موثر مي باشد. در استراليا سه گونه سوسك با نام هاي علميbreweri Nisotra ، Lagris cyanea، Rhyparida disco Punctulata به برگهاي جوان حمله مي كنند (Morton,1987 ). روسل سفيد به شدت توسط سوسك كاكائو با نام علمي Steirastoma breve مورد حمله قرار مي گيرد. اما در ترينيداد كشت مخلوط با روسل قرمز ميزان آلودگي را كاهش داده است. آفات كم اهميت مانند پولك داران يا فلس داران با نام علمي Hemichionaspis aspidistrae ، Coccus hesperidum شاخه ها و ساقه ها را مورد حمله قرار مي دهند ( Morton,1987 ). شته زرد، با نام علمي Aphis gossypii ، كه به برگها،گلها و جوانه ها خسارت مي زند (Morton,1987) . شته ها حشراتي مكنده با بدني نرم هستند كه مي توان توسط صابون مايع 1 قاشق غذا خوري در گالن يا با فشار شديد آب آنها را از بين برد. آفت غوزه پنبه با نام علمي ( Dysdercus suturellus ) به كاسبرگهاي رسيده خسارت وارد مي كند. . چاي مكي به آفت كشها بسيار حساس است. بهترين زمان اسپري آفت كش ها اوايل صبح يا غروب آفتاب در دماي كمتر از 27 درجه سانتیگراد مي باشد . و بايد هر دو سطح برگ سمپاشي شوند . گياهان بايستي 2-1 روز قبل از سمپاشي آبياري شوند . مالاتيون و متومیل براي چاي مكي مضر هستند . بيشتر آفات چاي مكي را مي توان بوسيله 1 قاشق از اسفات 75 درصد يا 2/1 قاشق از فلووانیلیت حل شده در يك گالن آب كنترل نمود.
آفت برگ خوار
حشره ای به نام maconellic ccus hirsutus می باشد و از مریستم انتهای و برگ چای ترش تغذیه می کند. جهت کنترل آن از سموم پاراتیون 4 درصد و یا از فنیتروتیون 4درصد استفاده می شود (55).
سوسک برگ خوار
این حشره به نام isotra orbiculatate N می باشد و از برگ چای ترش تغذیه می کند و از آفات مهم در کشور هندوستان می باشد.
آفت Pseudococcus virgatus
يكي از مهم ترين آفات چاي مكي در بنگلادش مي باشد. آلودگي مزرعه در تير آغاز و جمعيت آفت در نيمه آخر مرداد به اوج خود مي رسد . و شدت خسارت اين آفت بيشتر از 85- 65 درصد مي باشد. در طي فصل زراعي دو نسل دارد . زمستان را روي Hibiscus cestrum nocturnum ، Esculentus و يكسري گياهان زينتي بسر مي برد.
كنترل: دشمنان طبيعي آن لارو شكارچيان Spalgis epius و Scymnus castaneus هستند . مصرف ديازينون نتايج قابل توجهي داشته است .
زنجرك Amrasca biguttula
اين زنجرك چاي مكي را مورد حمله قرار مي دهد . نمف ها و بالغين زير برگ ها مستقر شده و شيره گياهي را مي مكند. علائم : برگهاي آلوده چروكيده شده و در آخر زرد مي شوند . لبه برگها قرمز يا قهوه اي شده و گياهان آلوده كوتوله مي شوند. مبارزه : جلوگيري از كاشت گياهان خانواده مالواسه (Malvace) ، سولاناسه (Solanace ) در جوار هم خودداری شود. استفاده از متيل ديمتيونE c 20 در 500 میلی لیتر در ایکر، دي متوات امولسیون شونده 30 درصد به میزان 300 میلی لیتر در ایکر ، مونوكروتوفوس wsc36(کنستانتره قابل حل در آب) در 400 میلیتر در ایکر مخلوط با mc5/0 صابون مايع در هر ليتر از محلولهای اسپری.
كرم خاردار پنبه Earias insalana
از آفات مهم H.Sabdariffa مي باشد . ميزبان هاي ديگر آن كتان و ذرت مي باشد . اين آفت عمدتاً به ميوه حمله مي كند و بيشتر از 20 درصد خسارت به كپسولهاي چاي مكي مي زند. در فلوريدا سفيدك هاي سطحي مي بايست كنترل شوند همچنين Phoma sabdariffae خساراتي را ايجاد مي كند . همچنين توسط عوامل ذيل از جمله Aecidium hibiscisurattense، Alternaria macrospora، Cercospora abelmoschi، Phytophthora parasitica ، Sclerotium rolfsll مورد حمله قرار مي گيرد. گياهاني كه توسط بيماريهاي لكه برگي مورد حمله قرار مي گيرند با بكارگيري قارچ كش ها، كنترل مي شوند.
ب- باكتريها
باكتري Bacillus solanacearum از روسل جداسازي شده است. در بين ساير آفات كه به روسل حمله مي كنند مي توانيم از Anomis erosa،Cosmophila erosa، Nistora gemella،Phenacoccus hirsutus،Tectocoris diophthalmus ، نام ببريم
3- ويروس ها
گياهان روسل توسط تعدادي از ويروس ها مورد حمله قرار مي گيرد از جمله ويروس ها پيچيدگي برگ پنبه، ويروس موزائيك زردي رگبرگ.
4- قارچها
پوسیدگی ریشه
رطوبت نسبی زیاد در طی ماه های خرداد و تیر می تواند به شیوع این بیماری کمک کند، حضور رطوبت بالا در خاک برای مدت زیادی این بیماری را باعث می شود، گیاه پژمرده شده و بتدریج خشک می شود(55). این بیماری در اثر قارچ Rizoctonia bataticola به تنهایی یا با ترکیب با قارچ Fusarium oxysporua به وجود می آید. توسط سموم جیوه ای یا کاپتان که بذور را قبل از کشت با آن آغشته می کنند کنترل آن انجام می شود.(55)
پوسیدگی چشمی
بیماری روی ساقه به شکل نقطه های قهوه ای رنگ ایجاد شده سپس توسعه یافته و به هم متصل
می شوند که در نهایت باعث آلوده شدن ساقه و شکستن آن می شود این بیماری در اثر قارچ Myrothecium roridum بوجود می آید. با سموم قارچ کش مبارزه انجام می شود (59).
پوسیدگی ساقه
این بیماری در اثر قارچ Phytophthora paraititica به وجود آمده میدان عمل این قارچ هم در خشکی و هم در آب می باشد ساقه آلوده شده سیاه رنگ شده و گیاه از بین می رود یک بیماری مهم در مزارع چای ترش هند می باشد و فعلاً بوته هایی که مقاوم به این بیماری باشد وجود ندارد. اين قارچ دامنه ميزباني وسيعي از جمله گوجه فرنگي، لوبيا ، پياز ، توت فرنگي، چاي مكي دارد. علائم بيماري در چاي مكي بصورت پوسيدگي ساقه ظاهر شده و از سطح خاك به سمت بالا گسترش مي يابد و ايجاد پژمردگي مي كند. كنترل: در يك آزمايش تاثير چند قارچكش سيستميك و غير سيستميك بر روي بيماري پوسيدگي ساقه و طوقه بررسي شد . Calixin ( تري دمورف ) و Kitazin ( IBP ) بهترين تيمار كننده هاي بذر بودند . براي تيمار خاك دي فولاتان ( كاپتافول) بيشترين كارايي را داشت و متعاقب آن Blitox ( آكسي كلريدمس) بيشترين تاثير را داشت و دي تان z-18 ( زنيب) و دي تان m-45 ( مانكوزب) اثر كمتري داشتند. در يك آزمايش ديگر بكار بردن قارچ كش هاي دي فولاتان ( كاپتافول) و ترزان هنگاميكه قبل از تلقيح در خاك بكار برده شوند باعث كاهش خسارت مي شوند. در مطالعات آزمايشگاهي عليه Ph.Parasitica با بكار بردن5w agrosan (استات توليل مركوري) در P.P.M 79 بطور كامل از جوانه زدن زئوسپورها جلوگيري كرد. اثر تاريخ كاشت روي شيوع بيماري در روسل بررسي شد. این بیماری توسط اکسی کلرید مس 50 درصد به میزان 3 کیلوگرم در هکتار قابل کنترل می باشد(55). در خصوص پوسیدگی ساقه یک آزمایش مزرعه ای در طی سال های 86-1984 در هند، بنگال غربی و چند کشور دیگر انجام شد. بیشترین محصول زمانی به دست آمد که گیاهان در اول فروردین کاشته شده و در هفته سوم آبان برداشت شدند. زیرا در این فاصله شیوع بیماری دارند. در یک بررسی دیگر تأخیر در تاریخ کاشت چای ترش فیبری از اول اردیبهشت به اول تیر باعث کاهش محصول فیبر از 5/3 تن در هکتار به 6/0 تن در هکتار گردید و درصد گیاهان آلوده به Phytophthora از 2/9 به 8/41 درصد افزایش یافت. به ازای هر واحد افزایش محتوای رطوبت خاک ( در یک گلدان آزمایشی) میزان آلودگی فایتوفترایی به نسبت چشمگیری( 1/1 درصد) افزایش یافت. محتوای رطوبت 65 درصد بالاترین حدی بود که در بالاتر از آن هیچ افزایش بیشتری در شدت بیماری رخ نداد (9). سطوح مختلف کودهای ازت، فسفر، پتاس روی توسعه بیماری بررسی شد. پتاسیم و نیتروژن به میزان قابل توجهی روی توسعه بیماری نقش دارند در حالی که هیچکدام از ترکیبات NK , NP , PK, NPK تأثیر چشمگیری در توسعه بیماری ندارند. این داده ها نشان می دهد که گسترش بیماری با استفاده از کودهای کامل تحت تأثیر قرار نمی گیرد(9). در مطالعات آزمایشگاهی علیه ph.parasitica روی چای مکی w 5 agrosan (استات تولیل مرکوری) در p.p.m 79بطور کامل از جوانه زدن قارچ جلوگیری کرد. همچنین بذرهای خشک با مانکوزب به میزان 3 گرم در 1 کیلوگرم تیمار شده از رشد این قارچ جلوگیری نمود(9). در طي سالهاي 1968-1984 در هند، بنگال و چند كشور ديگر انجام شد. بيشترين محصول زماني بدست آمد كه گياهان در اوايل فروردين كاشته شده و در هفته سوم مهر برداشت شدند، زيرا در اين فاصله شيوع بيماري كمتر بود. درجه حرارت خاك و ميزان بارندگي رابطه معني داري با شيوع بيماري دارند. در يك آزمايش ديگر تاخير در تاريخ كاشت چاي مكي فيبري از اول ارديبهشت به اول تير باعث كاهش محصول از 5/3 تن در هكتار به 6/0 در هكتار گرديد و درصد گياهان آلوده به فيتوفترا از 2/9 به 8/41 درصد افزايش يافت. نكاتي كه براي كاهش خسارت فيتوفترا بايد رعايت كرد: 1- كاشت محصول در زمين هاي زهكشي شده 2- كاشت زود هنگام محصول 3- كاشت بيشتر از دو سال محصول در يك زمين
پوسیدگی برگ
این بیماری عمدتاً در کشور هندوستان وجود دارد. عامل آن قارچ Phoma-sabduriffae می باشد. ابتدا قارچ به نوک برگها حمله کرده و سبب سیاه رنگ شدن آن می گردد. با پیشرفت بیماری تمام برگ سیاه می شود که حاکی از آلودگی کامل برگ است، برگهای آلوده از بوته جدا شده و نهایتاً بر روی رشد گیاه اثر نامطلوبی می گذارد(55) .
عامل پوسيدگي ريشه Fusarium Soloni
عامل پوسيدگي ريشه Fusarium Solaniكه باعث پوسيدگي ريشه چاي مكي در هند شده است. Fusarium Oxysporium از چاي مكي جدا شده است كه باعث پژمردگي آوندي مي شود.
نماتد
يكي از دشمنان طبيعي و اصلي روسل نماتد گره ريشه، با نام علمي Heterodera rudicicola مي باشد .
بیماری ایجاد کننده گال، این بیماری توسط Meloidogyne incognita در چای ترش بوجود می آید و به سرعت توسعه پیدا می کند در خاکهای مزروعی شنی این بیماری بیشتر شایع بوده و بهترین راه کنترل آن کشت های تناوبی می باشد(55)
برداشت
1- كاسبرگ
اولین میوه ها 3 هفته بعد از گل دهی آماده برداشت می باشد. میوه ها باید قبل از ظهور هر گونه بافت چوبی در کاسبرگ جمع آوری شوند، در این مرحله کاسبرگها نازک، پیچیده و گوشتی هستند و کپسولها به آسانی جدا می شوند کاسبرگها حدوداً 40 تا 50 روز بعد از ریزش گلبرگها به حداکثر اندازه خود می رسند. جدا کردن کاسبرگها از کپسول و خشک کردن آنها باید در حداقل زمان ممکن انجام شود در غیر این صورت کپک ها سریعاً رشد کرده باعث فساد کاسبرگها خواهد شد (59). میوه ها به طور مداوم از پایین به بالا می رسند به بیان دیگر گل آذین از پایین به بالا می رسد. برداشت میوه ها در صبح آسانتر از انتهای روز است در صورتی که برداشت دیر شود دمگل ها سفت شده و بایستی از قیچی باغبانی استفاده کرد (60). شروع گلدهي از شهريور تا مهر مي باشد و برداشت كاسبرگها در ماههای آبان و آذر است. زمان برداشت كاسبرگها با رسيدن دانه همزمان است. كاسبرگهاي قرمز تازه مرطوب بعد از افتادن گل و قبل از خشك شدن و باز شدن غلاف دانه ها برداشت مي شود. هر چه كپسول مدت بيشتري بعد از اينكه دانه ها شروع به رسيدن مي كند روي گياه باقي بماند. نور خورشيد باعث ترك خوردگي كاسبرگ و فساد آن با توجه به نوع رقم و در كيفيت آن موثر مي باشد. برداشت كاسبرگها با دست انجام مي شود و در طي مرحله برداشت بايد براي جلوگيري از آلودگي با مواد خارجي و زائد به هيچ وجه كاسبرگ با زمين يا سطوح آلوده تماس پيدا نكند. كيسه ها يا مخزن هاي تميز بايد براي حمل از مزرعه به محل خشك كردن مورد استفاده قرار گيرد. براي جلوگيري از آلودگي زمان بين برداشت و خشك كردن بايد حداقل باشد. برداشت امروزه به صورت روشهاي متفاوتي انجام مي شود. در مكزيك كل گياه بريده و به محل نزديكي براي جدا كردن كاسبرگ ها برده مي شود. در چين تنها كاسبرگهاي رسيده بوسيله قيچي باغباني برداشت مي شوند و كاسبرگهاي نارس براي رسيدن در زمين تا رسيدن باقي مي مانند. زمين تقريباً هر 10 روز يكبار تا آخر فصل رشد برداشت مي شود. كاسبرگ از غلاف دانه ها بوسيله دست يا فشار دادن يك ابزار نوك تيز به بافت تازه كاسبرگ صورت مي گيرد و باعث جداسازي آن از غلاف دانه ها مي شود. در حدود 3 هفته بعد از آغاز گلدهي اولين ميوه ها آماده چيدن مي باشند. ميوه از كاسبرگهاي قرمز رنگ بزرگي كه تخمدانهاي كوچك دانه را احاطه كرده اند تشكيل مي شود. ميوه ها بايد قبل از ظهور هرگونه بافت چوبي در كاسبرگ جمع آوري شوند. آنها بايد نازك ، پيچيده و گوشتي باشند (James&Duke,1983 ). معمولاً كاسبرگها 30- 20 روز پس از ريزش گلبرگها ، به حداكثر اندازه خود مي رسند و 20 – 10 روز پس از آن رسيدگي كامل حاصل مي شود. بنابراين بهترين زمان برداشت 50- 40 روز بعد از ريزش گلبرگها مي باشد. برداشت كاسبرگ از گياه چاي مكي به صورت دستي انجام مي شود. بدين ترتيب كپسولها يا بصورت يك چين در انتهاي فصل رشد يا طي چند چين متوالي از گل آذينهاي گياه جدا مي گردند، در مرحله بعد كاسبرگها از تخمدان كپسول با دست جدا مي گردند كه پس از آن بايد خشك شوند . در سودان كشاورزان اجازه مي دهند دانه كاملاً برسد و برگها پيش از برداشت ريزش كنند. كاسبرگها را مي توان 120- 90 روز بعد از نشاء كاري برداشت كرد.
2- شاخ و برگ
جهت استفاده از شاخ و برگ گیاه برای تعلیف دام ها بریدن شاخ و برگ این گیاه در سه مرحله انجام می گیرد که اولین مرحله از 6 هفته پس از نشاء کردن شروع شده و ساقه از ارتفاع 5/7 تا 10 سانتی متر قطع می گردد. دومین مرحله 4 هفته بعد انجام می شود و سومین مرحله بریدن ساقه حدوداً چهار هفته بعد انجام می گیرد. سپس گیاهان بریده شده تنک شده و بقیه گیاهان رشد کرده و میوه آن به عنوان یک محصول ثانویه برداشت می شود (31 و 59). پس از آن گياهان بريده شده، 2 رديف از 3 رديف حذف مي شود و سپس به گياهان باقي مانده اجازه رشد داده مي شود و ميوه به صورت يك محصول ثانويه برداشت مي شود.
3- فيبر
بهترین کیفیت فیبر تولیدی از چای ترش در هنگام گل دهی می باشد که حدود 3 تا4 ماه پس از کشت حاصل می شود. ساقه ها از سطح زمین برداشت و در دسته هایی منظم در آب خیس می شوند و سپس فیبر از ساقه به وسیله دست یا ماشین جدا می گردد. الیاف موجود در پوست جهت مرحله بعدی آماده مصرف می شوند، یک کارگر در هر روز 36 تا 45 کیلوگرم فیبر تمیز خشک را جدا می کند (39). براي توليد فيبر ميزان بذر مصرفي 22- 11 كيلوگرم در هكتار مي باشد، كه فاصله كشت روي رديف 15 سانتي متر و بين دو رديف 15 سانتي متر مي باشد. در اوايل فصل باران بذز به عمق 5/0 سانتي متر كشت مي شود. اين نوع كشت معمولاً براي ساقه هاي دراز و شاخ و برگ كوچك مي باشد. زمان برداشت فيبر حدوداً 4- 3 ماه پس از كشت كه در اندونزي اين مدت 10 ماه مي باشد. اگر برداشت در زمان گلدهي انجام شود بهترين كيفيت فيبر حاصل مي شود. ساقه ها از سطح زمين بريده شده و در دسته هايي بسته بندي مي شوند تا زماني كه فيبر از چوب جدا شود خيس مي شوند آنگاه شسته شده و در نور آفتاب خشك مي شوند. يك كارگر ماهر مي تواند 45- 36 كيلو گرم فيبر تميز و خشك را روزانه به اين روش جدا كند ، اگر از يك ماشين پوست كني استفاده شود نيازي به خيساندن نمي باشد (James&Duke,1983 ). برداشت گياه براي توليد فيبر 10 – 3 ماه بعد از كاشت مي باشد و مقدار توليد فيبر در طي دوره گلدهي زياد است . اگر براي توليد فيبر روسل برداشت شود ، فيبر استخراجي تنها 9/7 – 3/1 درصد از مواد ساقه را شامل مي شود ، و باقي آن حداقل 10 برابر بيشتر از فيبر است (Crane ,1949 ) ( مشخص نيست آيا درصدهاي كرين بر اساس مواد خشك است يا خيس). ميزان فيبر در ساقه ها حدود 5 درصد است ( James&Duke,1983 ) . به منظور برداشت الياف مي توان 240 – 90 روز بعد از نشاء كاري برداشت كرد . اگر گلدهي مدنظر نباشد براي توليد الياف طول روزهاي بلند براي مدت 4 – 3 ماه يك عامل مهم است.
دانه
برداشت دانه وقتی صورت می گیرد که میوه های واقع در محور گل آذین از پایین تا وسط آن کاملا رسیده باشند.پس از قطع بوته ها چندین روز به منظور خشک شدن رها می شوند و سپس عملیات کوبیدن و جداسازی بذور انجام می پذیرد(69).
خشك كردن
خشك كردن را مي توان به روشهاي مختلفي انجام داد. خشك كردن با تهويه كافي با استفاده از حصيرهاي گوني ، نايلوني ، بافتني انجام مي شود . تا از پخته شدن توسط نور خورشيد كه كيفيت را كاه ش مي دهد جلوگيري شود . همچنين مي توان از يك صفحه تميز پلاستيكي كه در روي زمين قرار داده شده با پخش كردن لايه نازكي از كاسبرگ چاي مكي بر روي آن خشك كرد . اما اين روش باعث هجوم حشرات و قارچ ها و كپك ها مي شود. پهن كردن كاسبرگها بر روي پرده ها يا چهار چوب هوادهي را بيشتر كرده و زمان خشك كردن را كاهش مي دهد. اگر از روشهاي خشك كردن حرارتي استفاده بشود بايد توجه داشت كه دما از 43 درجه سانتي گراد بالاتر نرود .
الف- خشك كردن طبيعي كاسبرگها
در اين روش كاسبرگها را پس از جدا كردن از كپسولها ، روي گوني يا صفحات مشبكي كه هوا در دو طرف آنها جريان داشته باشد در سايه پهن مي كنند تا خشك شود .
ب- خشك كردن مصنوعي كاسبرگها
در اين روش از دما و جريان هواي مصنوعي براي خشك كردن كاسبرگها استفاده مي گردد. بدين صورت كه براي اين منظور استفاده از دماي كمتر از 40 درجه سانتي گراد و استفاده از جريان هواي بالا و شديدي خصوصاً در مراحل اوليه خشك سازي توصيه مي گردد ( Mcgaw,1986 ).
عملكرد
در هاوايي روسل در كشت مخلوط وزن تر كاسبرگ16000 كيلوگرم درهكتار و به تنهايي 19000 كيلوگرم در هكتارمحصول مي دهد(James&Duke,1983). عملكرد در كشت دو منظوره 17000 كيلو گرم شاخ و برگ در 3 مرحله ساقه بري و 6300 كيلو گرم كاسبرگ توليد مي كند (Morton,1975 ). توليد كاسبرگ تازه در هر گياه از 3/1 كيلوگرم در كاليفرنيا تا 8/1 پورتوريكو و 25/7 كيلوگرم در فلوريداي جنوبي متغير مي باشد. در هاوايي روسل در كشت مخلوط با روبر 16800 كيلوگرم در هكتار عملكرد داشت (Morton,1987 ). عملكرد قسمت سبز گياه (قسمت هوايي ) 50- 40 تن در هكتار گزارش شده است. نسبت خشك كردن 10 به 1/1 است يعني از هر 4/45 كيلوگرم كاسبرگ تازه 99/4 كيلوگرم كاسبرگ خشك تهيه مي گردد. ميانگين محصول 250 كيلوگرم در هكتار است، اما تا 500 كيلوگرم در هكتار گزارش شده است. ميانگين توليد فيبر 1700 كيلوگرم در هكتار تا 3500 كيلوگرم در هكتار نيز گزارش شده است. ميزان فيبر در ساقه ها حدود 5 درصد است. عملكرد فيبر 4- 1 تن در هكتار گزارش شده است. به طور كلي عملكرد فيبر 1600 كيلوگرم در هكتار و در آفريقاي غربي نزديك 650 كيلوگرم در هكتار، 2100 كيلوگرم در سري لانكا، 1500 كيلوگرم در جاوا و به طور تجربي عملكرد از 3400- 1200 كيلو گرم در هكتار در مالزي (James&Duke,1983 ). واريته تون-کیو از جمله واريته هاي فيبري چاي مكي مي باشد كه در تايلند مورد كشت قرار مي گيرد و تاريخ كشت آن در اين كشور عمدتاً اواخر فروردين و زمان مناسب برداشت آن 165 روز پس از كاشت مي باشد و متوسط عملكرد فيبر آن بين 2775- 1965 كيلوگرم در هكتار مي باشد (Sermsri& Duyapat,1987 ). در آزمايش عملكرد ماده خشك واريته آلتيزيما چاي مكي در تايلند، بصورت تك كشتي 1/ 12 تن در هكتار گزارش گرديده است (Ponyskul,1990 ). در يك بررسي در مورد توليد دانه چاي مكي و كنف ميانگين عملكرد دانه بدست آمده براي چاي مكي 600-400 كيلوگرم و براي كنف 500- 300 كيلوگرم بيان گرديده است (Singh,1985 ).منبع:شیراحمد سارانی1 – بهروز میر2
1- عضو هئیت علمی دانشگاه زابل 2- کارشناس ارشد زراعت دانشگاه زابل
منابع مورد استفاده
1- آمار گياه چاي ترش ( 1385 ). مديريت جهاد كشاورزي ايرانشهر.
3- ترابي، ع. ( 1383 ) بررسي اثر تاريخ كاشت و فاصله رديف بر عملکرد چاي مكي. پايان نامه كارشناسي ارشد، دانشكده كشاورزي، دانشگاه آزاد اسلامي واحد جيرفت.ص 125
4- حاجي فرجي، م. حاجي ترخاني، وا ( 1376 ). اثر چاي ترش بر پر فشاري اوليه خون 2، شماره 6: 64-57 ناشر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی.
5- خور سندي، ه. حاج سيد هادي، م ( 1380 ). محصولات زراعي مورد كشت در ايران. نشريه شماره 354/80 معاونت زراعت جهاد كشاورزي.
6- صندوق داران، م ( 1379). گزارش پيرامون كشت آزمايشی گياهان چاي ترش در چاه نيمه زابل. معاونت آموزش و تحقيقات مركز تحقيقات منابع طبيعي و امور دام استان سيستان و بلوچستان.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:39 AM
تیره بارهنگ Plantaginaceae
تیره بارهنگ که گیاهان آن وضع پراکنده در نقاط مختلف کره زمین دارند از 3 جنس و متجاوز از 200 گونه تشکیل مییابد. تعداد بیشتر گونه های آن نیز به جنس Plantago تعلق دارد. گیاهان عموماً علفی و بندرت دارای اعضای کم و بیش چوبی شده میباشند.
در بین آنها انواعی که تعلق به جنس Plantago دارند. از آنها نیز کم و بیش استفاده های درمانی بعمل می آید به دو صورت کاملاً متمایز از یکدیگر دیده می شوند مانند آنکه گونه های متعلق به محیط مرطوب عموماً برگهای پهن و گسترده بر روی زمین ولی انواع متعلق به نواحی گرم و خشک برگهائی با بریدگیهای عمیق یا منقسم واقع در طول ساقه دارند. گلهای آنها منظم مرکب از قطعات 4 تایی نر - ماده یا دارای یکی از اجزای اصلی گل (پرچم یا مادگی) پلی گام ، به رنگهای مختلف مجتمع به صورت سنبله های فشرده یا استوانه ای شکل است. در هر گل آنها کاسبرگ یا 4 گلبرگ پیوسته به هم و 4 پرچم (بندرت 1و2) دیده میشود. مادگی آنها از 2 برچه (بندرت یک برچه) تشکیل می یابد که مجموعاً تخمدانی 2 خانه یا یک خانه و محتوی یک یا تعداد زیادی تخمک نیمه واژگون با تمکن محوری بوجود می آورند در بعضی از این گیاهان نیز پیدایش جدارهای فرعی در داخل تخمدان سبب ازدیاد خانه های آن می شود. میوه این گیاهان به اشکال مختلف مجری یا فندقه و محتوی دانه های آلبومن دار متعدد است.
تیره بارهنگ دارای جنس های زیر است:
Plantago Psyllium (اسفرزه):گیاهی علفی ، یکساله به ارتفاع 10تا35 سانتیمتر که به حالت وحشی در نواحی مختلف مختلف مدینترانه ،شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا منجمله ایران می روید.از مشخصات آن این است که برگ هایی باریک ،دراز ، نوک تیز و مجتمع به وضع متقابل یا سه تایی بر روی ساقه دارد.گل های آن به صورت سنبله هاییبر روی پایه بلند ظاهر می گردد، دارای براکته های باریک در قاعده گل آذین اند.میوه اش پوشینه شکوفا دو خانه است.
این گیاه و دو گونه دیگر آن به نام های P.cynops L. P.indica L. , P.ramosa از نظر درمانی به مصارف مشابه می رسند. مخلوط دانه این گیاهان ،در بازرکانی تحت عنوان اسفرزه در معرض استفاده قرار می گیرد.
خواص درمانی :از دانه گیاهان مذکور در رفع یبوست های مقاوم ،اسهال های ساده ، درد های ناشی از التهاب کلیه و مثانه و همچنین در خون آمدن از ریه استفاده به عمل می آید.
Plantago coronopus L.:
گیاهی است یکساله یا دو ساله که اغلب در ماسه زار ها ودشت های سواحل دریاها ،اراضی دارای شوره و نواحی گرم می روید.از مشخصات آن این است که برگ های آن در قاعده ساقه واقع است و پهنک آن نیز عموما باریک ،دراز و منقسم به تقسیمات عمیق یا دندانه دار می باشد.گل های آن مجموعا سنبله های باریک ودرازی به وجود می آورند که هر یک بر روی پایه بلندی منتهی به ناحیه یقه، واقع است.میوه آن کوچک ، محتوی 3تا5 دانه قهوه ای است.
خواص درمانی : کلیه قسمت های گیاه اثر مدر دارد . از دانه اش نوعی کولیر ،جهت رفع ورم چشم تهیه می شود.
Plantago major L.:
نام‌هاي‌ رايج‌: بارتنگ‌، بارهنگ‌ كبير، لسان‌ الحمل‌، لسان‌ الحمل‌كبير، رماج‌ولك‌، چرغول‌.
بارهنگ گیاهی است پایا، ظاهراً بی کرک یا کمی کرکپوش با بن و ریشه‌ای کوتاه است. سابقه آن به طول ۷۰-۱۰ سانتی متر، متعدد ایستاده یا خیزان، فاقد شیار، مساوی یا کمی بلندتر از برگ‌ها است. برگ‌های آن تماماً طوقه‌ای، تخم مرغی پهن با ۹-۳ رگبرگ قوی و برجسته، کامل یا در حاشیه سینوسی، بی کرک یا کرکپوش، دارای دمبرگ نسبتاً بلند. گل‌ها سبز متمایل به قهوه‌ای، کوچک مجتمع در خوشه‌های دراز استوانه‌ای. موسم گلدهی گیاه اردیبهشت تا شهریورماه است. دانه‌های این گیاه تیره رنگ، کوچک و تخم مرغی شکل و در میوه‌ای پوستینه که به صورت کپسول تخم مرغی بوده و دارای ۲ خانه و محتوی ۸-۴ دانه‌است قرار دارند. دانه‌ها را از اواسط فصل بهار به بعد جمع آوری می‌نمایند
ترکیبات شیمیایی:
برگ‌ و ريشه‌ بارهنگ‌ كبير داراي‌ موسيلاژ، صمغ‌، اسيدهاي‌ آلي‌، تانن‌، انورتين‌،امولسيون‌ و گلوكوزيدي‌ به‌نام‌ اوكوبين‌، دياستاز، هتروزيد، مواد رنگي‌،
ساكارز (درتخم‌)، پكتين‌، اسيد سيتريك‌، ساپوزيد (در برگ‌) و در خاكستر آن‌ املاح‌ مختلف‌سديم‌، منيزيم‌، پتاسيم‌ به‌طور فراوان‌ موجود است‌.دانه بارهنگ دارای چربی، صمغ، موسیلاژ، ترکیبات گلوکزیدی است.
قسمت‌ مورد استفاده‌ بارهنگ‌ برگهاي‌ خشك‌ شده‌ و بندرت‌ تازه‌، دانه‌ و ريشه‌آن‌ است‌. برگهاي‌ آن‌ در بهار تا پيش‌ از زمان‌ گل‌ دادن‌ جمع‌آوري‌ مي‌شود و به‌سرعت‌در آفتاب‌ در 40 تا 50 درجه‌ سانتيگراد بايد خشكانده‌ شود.
محل رویش
گیاه بارهنگ در منطقه وسیعی از دو قاره اروپا و آسیا و همچنین شمال آفریقا و آمریکای شمالی می‌روید. در ایران تقریباً در تمام نقاط می‌روید.
خواص‌ درمانی ‌: طبع‌ بارهنگ‌ سرد و خشك‌ است‌.
بارهنگ‌ كبير داراي‌ خواص‌ قابض‌، تب‌بر، تونيك‌، نرم‌كننده‌، تصفيه‌كننده‌خون‌، ضد اسهال‌، محرك‌، معرق‌، مدر، ضد رماتيسم‌ و ضد اسهال‌ خوني‌، ضدالتهاب‌ كليه‌ و مثانه‌، و ضد باكتري‌ است‌.
بارهنگ‌ كبير در موارد خونرويهاي‌ ريوي‌، وجود خون‌ در اخلاط‌، عفونتهاي‌مجاري‌ تنفسي‌، التهابات‌ چشمي‌، بيماريهاي‌ كبدي‌، زردي‌، استفراغ‌، رفع‌ناراحتي‌هاي‌ آسم‌ مرطوب‌ و برونشيتي‌، اسهال‌هاي‌ ساده‌ و خوني‌، ورم‌ مخاط‌دهان‌، درد دندان‌، التيام‌ زخم‌، كوليك‌، مالاريا، سوزاك‌، احساس‌ سوزش‌ در لوله‌مري‌، نزله‌ مجاري‌ ادرار و دستگاه‌ هضم‌، رفع‌ تحريكات‌ در نزله‌هاي‌ مزمن‌ برونشها استفاده‌ مي‌گردد.
در استعمال‌ خارجي‌ بكار بردن‌ كِرِم‌ بارهنگ‌ در معالجه‌ جوشهاي‌ صورت‌،جوش‌ غرور، جوش‌ ناحيه‌ بيني‌، زنخدان‌ و گونه‌ها و زخم‌هاي‌ جلدي‌ توصيه‌ شده‌است‌.
جوشانده‌ 10 گرم‌ ريشه‌ يا برگ‌ بارهنگ‌ در 150 گرم‌ آب‌ به‌صورت‌ حمام‌ چشم‌در رفع‌ ورم‌ پلك‌ و ورم‌ ملتحمه‌ مفيد است‌.
برگ‌ تازه‌ و له‌ شده‌ بارهنگ‌ اثر خنثي‌كنندگي‌ سم‌ حشرات‌ و گزيدگي‌ زنبور داردو جهت‌ رفع‌ خارش‌ و تحريكات‌ پوستي‌ استفاده‌ مي‌شود.
از جوشانده‌ 100 گرم‌ ريشة‌ بارهنگ‌ در يك‌ ليتر آب‌ به‌صورت‌ غرغره‌ براي‌درمان‌ گرفتگي‌ صدا و تورم‌ خرخره‌ استفاده‌ مي‌شود.
جوشانده‌ برگ‌ تازه‌ بارهنگ‌ چند ساعت‌ در آب‌ زخم‌ها را از آلودگي‌ حفظ‌مي‌كند و باعث‌ سرعت‌ التيام‌ و بهبود زخم‌ مي‌گردد.
جوشانده‌ مقداري‌ برگ‌ بارهنگ‌ (به‌مدت‌ 5 دقيقه‌) در شير پس‌ از صاف‌ كردن‌ وسرد شدن‌ به‌ پوست‌ صورت‌ ماليده‌ مي‌شود. كه‌ باعث‌ نرم‌ و شاداب‌ شدن‌ پوست‌ وجلوگيري‌ از بروز ناراحتيهاي‌ ناشي‌ از گرما و اشعه‌ خورشيد مي‌گردد.
جوشانده‌ برگ‌ بارهنگ‌ در استعمال‌ داخلي‌ براي‌ جلوگيري‌ از خونريزي‌ بواسيرو زيادي‌ خون‌ عادت‌ ماهيانه‌ زنان‌ مفيد است‌.
جوشانده‌ دانه‌ بارهنگ‌ در استعمال‌ داخلي‌ در رفع‌ اسهال‌، رفع‌ بيماريهاي‌التهاب‌ كليه‌ و مثانه‌ استفاده‌ مي‌گردد.
دم‌ كرده‌ يا جوشانده‌ ملايم‌ 2 تا 4 گرم‌ برگ‌ بارهنگ‌ به‌عنوان‌ تب‌ بر و دارو جهت‌رفع‌ نزله‌هاي‌ ششي‌ مصرف‌ مي‌شود.
از دم‌ كرده‌ يا جوشانده‌ 2 تا 4 گرم‌ برگ‌ بارهنگ‌ به‌عنوان‌ داروي‌ رفع‌ درد دندان‌و رفع‌ درد گوش‌ و رفع‌ سردرد مي‌توان‌ استفاده‌ نمود.
از دم‌ كرده‌ 2 تا 4 گرم‌ از دانه‌ بارهنگ‌ به‌عنوان‌ داروي‌ ضد تشنج‌ مصرف‌مي‌نمايند.
ضماد حاصل‌ از برگ‌ بارهنگ‌ به‌صورت‌ موضعي‌ به‌عنوان‌ داروي‌ ضدبواسيراستفاده‌ مي‌شود.
دو مشت‌ برگ‌ بارهنگ‌ را در يك‌ ليتر آب‌ جوش‌ دم‌ كنيد. از اين‌ دم‌كرده‌ براي‌درمان‌ اسهال‌ و اسهال‌ خوني‌، ورم‌ امعاء روزانه‌ 5 تا 6 فنجان‌ بنوشيد. از دم‌ كرده‌فوق‌الذكر در موارد برونشيت‌ و تنگي‌ نفس‌ نيز به‌كار مي‌رود.
جوشانيده‌ 25 تا 50 گرم‌ ريشه‌ يا برگ‌ بارهنگ‌ در دو ليوان‌ آب‌ پس‌ از هرغذايك‌ استكان‌ با كمي‌ شكر براي‌ درمان‌ آسم‌، برونشيت‌ مزمن‌، خونريزي‌ ريه‌(هموپتيزي‌) تناول‌ نماييد.
دم‌ كرده‌ يا جوشانده‌ 50 گرم‌ برگ‌ بارهنگ‌ در يك‌ ليتر آب‌ براي‌ درمان‌ اسهال‌ ويا در موارد تنگي‌ نفس‌ و التهابات‌ ريوي‌ به‌كار مي‌رود.
تأثيرگياه بارهنگ در درمان بيماري ها :
فيبرهاي نوعي گياه دارويي به نام بارهنگ از قرار گرفتن باکتريها در مجاورت سلولهاي روده جلوگيري مي کند . فيبرهاي گياه بارهنگ که گياهي شبيه موز است و در مناطق حاره اي يافت مي شود از قرار گرفتن باکتريها در مجاورت سلول هاي روده جلوگيري کرده و مانع از بروز بيماري هاي ا لتهابي روده مي شود . براي اثر بخش بودن اين شيوه درمان ، مي بايست بارهنگ به ميزان زياد مصرف شود . حدود 95 هزار نفر در انگليس به بيماري التهاب روده مبتلا هستند .

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:40 AM
سياهدانه فشار خون را تنظيم مي‌كند
خوردن گياه سياهدانه مخلوط با عسل باعث تنظيم فشار خون مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا) – سياهدانه با نام علمي nigella sativa گياهي است پوشيده از كرك‌هاي ظريف و يا كاملاً بي‌كرك، برگ‌هاي آن داراي تقسيمات باريك و نخي‌شكل و گل‌هايش منفرد به رنگ سفيد شيري با كناره‌هاي مايل به آبي است. دانه‌هاي اين گياه تيره‌رنگ، سه گوش و داراي بويي مخصوص است، له شده سياهدانه بويي شبيه بوي زيره دارد.
اين گياه در نواحي مختلف استان اصفهان و مركزي يافت مي‌شود و زنبورهاي عسل علاقه زيادي به شهد گل‌هاي آن دارند.
دانه سياهدانه ضد‌انگل است و از آن براي رفع گازهاي معده و بيماري‌هاي تنفسي استفاده مي‌شود. روغن سياهدانه براي رشد مو و جلوگيري از سفيد شدن مو، مؤثر است و در درددندان و تقويت لثه مفيد است.
همچنين ماليدن روغن سياهدانه به پيشاني و پشت گوش و بستن سر يا خوردن يك قاشق مرباخوري از اين روغن باعث رفع سردرد مي‌شود.
اين گياه در درمان كمردرد، ديابت، بيماري‌هاي چشمي، سرفه‌هاي خشك مؤثر است و براي رفع گرفتگي عضلات و التهاب مفاصل مفيد است.
سياهدانه حافظه را تقويت كرده و در رفع آب ريزش و تورم مخاط بيني ناشي از سرما‌خوردگي، سنگ كليه و سنگ كيسه صفرا مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
روغن سياهدانه را به تنهايي نبايد مصرف كرد زيرا ممكن ا
ست باعث كاهش شديد فشار خون شود.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:40 AM
خصوصیات گیاهشناسی:
ریشه دارای انشعابات جانبی،ساقه گردبدون کرک و رنگ آن معمولاًسبزمایل به زرد است واز یک لایه مومی خاکستریرنگ پوشیده شده است،برگها معمولاًًًًبزرگ،سبز تیره ،براق وپنجه ای می باشند واز 5تا11لوب تشکیل شده اند ،گل آذین سنبله ،میوه بصورت کپسولی کروی وخاردار است0


پراکنش جغرافیایی:
کرچک گیاهی است که بیشتر در مناطق گرمتر سطح جهان گسترده است. وبدلیل گستردگی آن موطن اصلی این گیاه معلوم نیست ومعتقدند که کرچک بومی آفریقای شمالی وبه احتمال زیاد موطن آن اتیوپی بوده است.

ترکیبات شیمیایی:
دانه های کرچک حاوی 45تا 55درصد روغن ثابت می باشند که از گلیسریداسیدهای ریسنولئیک ،ایزوریسنولئیک،استئاریک ودی هیدرواکسی استئاریک تشکیل شده است. علاوه بر اینمواد پروتئینی مثل کلو بولین،آلبومین،نوکلئوآلبوم ین،گلی کو پروتئین وریسین ویک آلکالوئید به نام ریسینین وچند نوع آنزیم هم در دانه ها وجود دارد0

نیاز های اکولوژیکی:
کرچک گیاهی است نیمه گرمسیری که در سراسر مناطق گرم و گرمسیری رشد می نماید0 کرچک به گرمای نسبتاً زیادی یعنی 20 تا 25 درجه سانتی گراد همراه با رطوبت کم نیاز داردو روز های بلند ، روشن وآفتابی تابستان بهترین حالت برای رشد کرچک می -باشد0حرارت کمتر از 15 درجه باعث کاهش روغن و حرارت بالاتر از 35 درجه باعث کاهش روغن وپروتئین خواهد شد0این گیاه در مقابل گرما مقاوم است 0

نوع خاک :
از نظر نوع خاک کرچک در همه نوع خاک به جز زمین های رسی سنگین و یا زهکشی نشده رشد نموده ومحصول می دهد و معمولاً کرچک را برای کاشت در مناطقی انتخاب می نمایند که برای محصولات دیگر چندان مناسب نمی باشد 0واین قابلیت سازگاری از نظر اقتصادی اهمیت زیادی دارد و زمین های حاصلخیز سبب رشد گیاهی بیش از حد و طولانی شدن دوره گلدهی وکم شدن محصول می گردد0

PH:
کرچک زمین هايی با PH 5 تا 5/6 را ترجیح می دهد 0ولی می تواند حتی PH 2 را تحمل نمایدو زمین های شور برای رشد آن مناسب نیستند.

عملیات کاشت :
در اکثر مناطق کرچک همراه با محصولات دیگر ودر اطراف مزارع ویا در نقاطی که برای کاشت سایر نباتات مناسب نیست می کارند ، ولی زمانی که به عنوان یک زراعت مشخص کشت می شود الگوی کاشت می تواند در مناطق متفاوت بسیار متغیر باشد 0

آماده کردن زمین و بستر کاشت :
شخم اولیه برای شکستن لایه های متراکم خاک باید به حد کافی عمیق باشد چون مقاومت گیاه به خشکی تا حد زیادی به توانایی ریشه برای نفوذ در خاک و جذب رطوبت از عمق خاک بستگی دارد و بعلاوه امکان جذب مواد غذایی از حجم بیشتر خاک فراهم می گردد0 جوانه زدن بذر کرچک 2 تا3 هفته به طول می انجامد0

کود دادن :
ازت میزان مصرف کود برحسب نوع خاک واریته مورد کاشت می تواند حدود 100تا 120کیلو گرم ا50تا 70 کیلو گرم فسفر و 50کیلو گرمپتاسیم در هکتار باشد که فسفر را همراهبا شخمدر بستر بذر و ازت یک سوم در بستر بذر وبقیه در دو نوبت به صورت سرک داده می شود و بهتر است آخرین سرک 20تا 30روز پس از ظهور اولین خوشه در گیاه باشد پاشیدن کود به صورت نواری و در زیر بذر نیز می تواند به نفوذ بیشتر ریشه در خاک کمک نماید0


ارقام کرچک:
چند رقم معروف کرچک عبارتند از :
واریته فرانسوی ریسین دانژو,Angouکالپی kalpi و واریته های Baker43

عملیات داشت:
آبیاری:انواع کرچک های پا بلند در برابر خشکی مقاومت زیادی داشته و معمولاًحتی با بارندگی کم بذر قابل قبولی تولید می کنندولی انواع هیبریدهای پا کوتاه برای تولید حد اکثر محصول نیاز به رطوبت کافی دارند با توجه به اینکه کرچک میتواند آب را از عمق خاک جذب کند برای مناطقی که با مشکل کمی آب روبرو هستند محصولی مناسب است در دوران گلدهی رطوبت خاک باید کافی باشدچون کمبود رطوبت باعث تولید دانه های سبک و پوچ می شود و زمانی که بیشتر کپسولها تشکیل شدند یعنی حدود 20تا 30روز قبل از برداشت باید آبیاری متوقف گردد0

آفات و بیماریها:
از آفات مهم کرچک می توان آگرو تیس Agrotisیاطوقه بر وآبدزد ک و نواع گونه های جیرجیرک و ملخها و سوسک های جهنده و ساقه خوران را نام برد که بسته به منطقه خسارتهای متفاوتی وارد می سازند استفاده حشره کش ها در خا ك یا در برنامه آبیاری واستفاده از طعمه های مسموم و در شرایط حمله شدید سمپاشی خسارت را تا حد ممکن کا هش می دهد.
از بيماری های مهم کرچک عبارتند از : سر کو سپورا cercosppora ricinella وزنگ برگ psedommonas sp وکپک کپسول Alternaria ricini که در مناطق مرطوب به گل آذین آسیب فراوان می رسانند باروشهای زراعی می توان کرچک های قوی و سالم تولید نمود که در برابر بیماریها مقاوم باشند البته ضد عفونی بذر وتقویت خاک وروشهای صحیح آبیاری واستفاده از واریته های مقاوم می توانند اثرات بیماری را به نحو چشمگیری کاهش دهند0

برداشت:
در سطوح کم کرچک با دست برداشت می شود خوشه ها را بریده و در آفتاب خر من می کنند تا کپسولها خشک شوند و در نقاط مرطوب نیاز به خشک کن یا گرمای مصنوعی دارند تا پوست کردن براحتي انجام پذیرد

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:41 AM
آرتیشو ( کنگر فرنگی )

نام انگلیسی : Artichoke
نام علمی : Cynara scolymus


http://www.akhavan.persiangig.com/image/green/Cynara_scolymus.jpg


كليات گياه شناسي
آرتیشو گیاه بومی مناطق مرکزی مدیترانه است ولی در حال حاضر در بیشتر نقاط معتدل دنیا کشت یم شود .

رومی ها در حدود 2000 سال پیش این گیاه را پرورش می دادند و بعنوان سبزی در سالاد استفاده می كردند .

آرتیشو در قرن شانزدهم در انگلستان و فرانسه برده شد و سپس در قرن نوزدهم در آمریکا کشت شد . اکنون کالیفرنیا و سواحل اقیانوس آرام مرکز کشت آرتیشو می باشد .

کلمه Artichoke از کلمه ایتالیایی Articicco مشتق شده که بمعنی میوه کاج می باشد و آرتیشو هم مانند میوه کاج است .

آرتیشو برای رشد احتیاج به آب و باران فراوان درد .

آرتیشو گیاهای است چند ساله درای ساقه ای راست که ارتفاع آن بحدود یک متر می رسد . برگهای آن پهن و دراز مانند برگهای کاهو است که برنگ سبز تیره است . در انتهای ساقه میوه آن که بشکل میوه کاج یا سیب فلس در است مشاهده می شود .گلبرگهای آن ضخیم و گوشتی بوده و انتهای گلبرگها ضخیم تراست که مصرف خوراکی درد .

برای خرید آرتیشو دقت کنید که برگها با نشده و سفت و سبز باشد . هنگامیکه برگهای آرتیشو قهوه ای است نشان دهنده کهنه بودن آن می باشد .

فصل آرتیشو معمولا ماههای فرودرين و دريبهشت ( آپریل و می )است .
تركيبات شيميايي:

برگهای خوردنی آرتیشو درای اینولین ، اینولاز و ماده ای تلخ بنام سینارین Cynarine می باشد .

سینارین خاصی زیاد کننده ترشحات صفرارا درد و علت صفرا بری آرتیشو داشتن این ماده است .

در صد گرم آرتیشو پخته مواد زیر موجود است :

انرژی 14 کالری

پروتئین 1/5 گرم

آب 86 گرم

مواد چرب 0/1 گرم

مواد نشاسته ای 5 گرم

کلسیم 22 میلی گرم

فسفر 40 میلی گرم

آهن 0/6 میلی گرم

سدیم 30 میلی گرم

پتاسیم 0 25 میلی گرم

ویتامین آ 40 واحد بين المللي

ویتامین ب 1 0/04 ميلي گرم

ویتامین ب 2 0/02 میلی گرم

ویتامین ب 3 0/6 میلی گرم

ویتامین ث 5/2 میلی گرم
خواص داروئي:

آرتیشو از نظر طب قدیم ایران گرم و کمی خشک است . قسمت مورد استفاده آرتیشو برگها و قسمت سوط آن است که بنام قلب آرتیشو معروق می باشد . آرتیشو :

1) کبد را تمیز و اعمال کبد را تنظیم می کند .

2)ترشح صفرا را افزایش می دهد .

3) از جمع شده چربی در کبد جلوگیری می کند و آنهایی که کبد چرب دارند بهتر است از آرتیشو استفاده کنند

4) یرقان مزمن را درمان می کند .

5) تقویت کننده بدن است .

6) موجب دفع ادرار می شود .

7) تب بر است .

8) در درمان رماتیسم موثر است .

9) یبوست های ناشی از عدم صفرا را درمان می کند.

10) در درمان ورم روده موثر است .

11) باعث دفع سنگهای کیسه صفرا می شود .

12) نیروی جنسی را افزایش می دهد .

13) کلیه و مثانه را گرم می کند .

14) گاز و نفخ معده و روده را از بین می برد .

15) باعث هضم غذا می شود .

16) بیماریهای کبدی را درمان یم کند .

17) کلسترول خون را پائین می آورد .

18) داروی لاغری است و کسانیکه می خواهند وزن کم کنند و لاغر شوند می توانند هر روز آرتیشو بخورند .

19) سرگیجه را برطرف می کند .

20) آنهائیکه گوششان زنگ می زند اگر آرتیشو را بخورند آنرا برطرف می کند .

21) مبتلایان به بیماری قند می توانند با خوردن آرتیشو قند خود را تنظیم کنند .

22) در درمان میگرن موثر است .

23) در برطرف كردن بیماری آسم اثر مفید درد .

24) نقرس را برطرف می کند .

25) آرتیشو رگها را تمیز كرده و تصلب شرائین را درمان می کند .

26) در برطرف كردن اگزمت موثر است .

27) در درمان اکثر بیماریهای پوستی اثر مفید درد .

28) سموم بدن را دفع می کند .

29) زخم های ریه و روده را درمان می کند .

30) برای جلوگیری از ریزش مو ار برگهای آرتیشو ضماد تهیه كرده و به سر بمالید .

31) برای برطرف كردن بوی بد زیر بغل عصاره برگ آرتیشو را به زیر بغل بمالید .

32) عصاره آرتیشو را اگر به بدن بمالید خارش را برطرف می کند .

33) برای رفع آب آوردن بدن از جوشانده آرتیشو بمقدر سه فنجان در روز استفاده کنید .
طرز استفاده:

به مبحث نسخه پيچي گياهان دارويي براي بيماري مورد نظر مراجعه نماييد
مضرات :

آرتیشو چون گرم است ممکن است در بعضی از اشخاص تولید سودا کند لذا بهتر است با سرکه خورده شود ضمنا طعم آرتیشو را دوست ندارند . اینگونه اشخاص اگر بخواهند از مزایای آرتیشو استفاده کننده تنطور قرص یا کپسول آرتیشو مصرف نمایند

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:42 AM
خار خسک برای کاهش فشار خون مفید است


خارخسک گیاهی است که در گذشته برای کاهش چربی خون و کلسترول، رفع تصلب شرایین، انسداد و سخت شدن سرخ رگ ها مورد استفاده قرار می گرفت. به گزارش «ehow»، ترکیبات این گیاه در کاهش مقدار سدیم موجود در خون که باعث کاهش حفظ میزان مایعات می شود، موثر است. خارخسک با کاهش تحریک عصبی، افزایش فعالیت عضله قلب و از بین بردن هورمون های مازاد از جریان خون، برای برطرف کردن فشار خون مفید است. این گیاه بین ورزشکاران به خصوص بدن سازان به همراه مکمل های غذایی برای تقویت توده عضلانی و افزایش قدرت مصرف می شود و در داروهای سنتی چینی ها و هندی ها برای درمان بیماری های کبد و کلیه و بیماری های قلبی - عروقی مورد استفاده قرار می گیرد.

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:43 AM
اسفرزه ( Plantago psyllium )
نحوه استفاده : خوراکی
خواص : اسفرزه

نام های دیگر: اسپرزه، اسبرزه، اسفیدش، اسفیوس، اسپغل، اسپغول، سفیدخوش، شکم پاره، قارنی یارخ، قارنی یاروق، بذر قطور، بذر قطونا، حشیشه، البراغیث، تبکو، برغوشی

فارسی : اسپرزه، اسفرزه عربی: بذر قطونا، حشیشه، البراغیث، اسپغول فرانسه: Psylle انگلیسی: Psylliom نام لاتین: Plantago pslliom، Plantago ovata

مشخصات
دانه گیاهی است از خانواده بارهنگ Plantaginaceae، که گونه های مختلفی دارد. گیاه آن یکساله علفی و کوتاه است و بلندی آن به 40 – 10 سانتی متر می رسد. این گیاه در نواحی گسترده‌ای در شمال ایران در دشت گرگان گیلان بین منجبیل و پاچنار در راه بین قزوین و رشت، در رودبار و بین چالوس و رشت و در لرستان، کردستان، بختیاری، اصفهان، ایلام، پشت کوه، مهران، شوش، در فارس: تخت جمشید و لار، در کرمان: نزدیک بم در مسجدسلیمان و بوشهر نیز دیده می شود. در هند در پنجاب و پیشاور می‌روید.

ترکیب شیمیایی
دانه های اسفرزه دارای 10 درصد موسیلاژ است که در اثر هیدرولیز تولید دگزیلوزان، آرابینوز، د – گالاکتوز، د – گالاکتورونیک اسید می نماید. همچنین دارای روغن ثابت، پروتئین و املاح معدنی می باشد. دانه های اسپرزه را در آب قرار دهند پوسته خارجی اپیدرم متورم می شود و تولید یک لایه موسیلاژی در اطراف هسته می نماید و از این رو آن را در درمان اسهال خونی (کمی بو داده استفاده می‌کنند) به کار می برند.

در آمریکا از آن داروهای ملینی چون Metamucil تهیه میگردد که ملین خوبی است دانه بسیار سختی است که تقریبا در غالب مناطق دنیا می روید و در ردیف مفیدترین، موثرترین و بی ضررترین و در عین حال ملایم ترین ملینهای گیاهی است که از قرنها پیش برای لینت مزاج تجویز شده است ولی تحقیقات جدید نشان می دهد که دانه های اسپرزه برای کاهش کلسترول و قند خون نیز موثر است.

شفابخشی با اسفرزه
در حدود 30 درصد پوشش دانه اسپرزه را یک ماده جاذب آب تشکیل می‌دهد که موسیلاژ نامیده می شود و پس از خیس شدن و جذب آب، لعاب می‌دهد و هر دانه 10 برابر حجم خودش متورم می‌شود و به شکل لعابی ژلاتینی درمی‌آید و این لعاب است که منشاء شفابخشی آن در موارد اسهال و یبوست می‌باشد. پژوهشهای دانشمندان نشان می‌دهد که یک قاشق مرباخوری تخم اسفرزه که 3 بار در روز خورده شود و هر بار اقلا دو لیوان آب ولرم با آن نوشیده شود، اثر محسوسی در تخلیه و رفع یبوست دارد.

طبق گزارشی اسفرزه در مورد کاهش درد و رفع خارش بیماریهای کولون و رکتوم و قطع خونریزی بواسیر نیز مفید است. و همچنین در کاهش کلسترول.

در مجله اتحادیه پزشکان آمریکا نقل شده که در مدت 12 هفته 5 درصد کلسترول را کاهش می دهد.

نکات احتیاط آمیز در مصرف اسفرزه

به عنوان ملین و کاهنده کلسترول و احتمالا پیشگیری سرطان، اسفرزه فی نفسه نقشی ندارد بلکه خاصیت ورم کردن و تولید لعاب زیاد آن است که این آثار را ایجاد می کند. پس اگر اسفرزه خورده شود و به قدر کافی آب زیاد خورده نشود، روده ها ورم کرده و چون آب مدفوع کاملا جذب می شود برعکس، انتظار خروج مدفوع متعسر می شود. پس فراموش نشود که با اسفرزه باید آب زیاد خورده شود.

بااینکه یبوست ناراحتی عمومی زنان باردار است ولی مع هذا زنان باردار باید از خوردن اسفرزه نظیر سایر ملین ها پرهیز کنند و برای رفع یبوست از سایر خوراکی های غنی از فایبر و الیاف گیاهی مانند سبزیها، دانه‌های غلات، نان سبوس دار و ... استفاده کنند. و همچنین برای کودکان زیر 2 سال نباید داده شود.

از دیدگاه حکمای طب سنتی ایران
طبیعت آن سرد و تر است، نوع سفید رنگ آن مرغوبتر و در آب ته نشین شود. دانه های لعاب زا و خوردن لعاب آن موجب تسکین حرارت و تشنگی می باشد و برای تبهای گرم، غلیان خون و ناراحتی و خشونت سینه و حلق و زبان و سردرد و زخم روده و رفع یبوست روده ها که منشاء آن علل صفراوی یا عوارض حاصله از خوردن داروهای گرم است بسیار مفید می باشد. در تمام موارد فوق لعاب آن به تنهایی و با مخلوط با روغن بادام شیرین خورده می شود. در استعمال خارجی ضماد لعاب اسفرزه مخلوط با سرکه و روغن گلسرخ برای تسکین درد مفاصل گرم، نقرس و نرم کردن ورمهای بخصوص ورمهای پشت گوش نافع است و ضماد کوبیده آن با گلاب برای تسکین سردرد و یا روغن بنفشه برای تسکین سردردهای گرم و رفع خشکی دماغ و اعصاب نافع است و همچنین برای رشد و نرم کردن مو و جلوگیری از دو تا شدن تارهای مو بسیار مفید است در مورد مو باید مالیدن ضماد چند روز پی در پی تکرار شود.

اگر 12 – 10 گرم تخم اسفرزه در آب گرم خیسانده شود که لعاب آن زود خارج شود و با شکر و با سکنجبین خورده شود برای لینت مراج بسیار مفید است و نوعی ملین است. دم کرده آن برای تسکین درد سینه نافع است.خواص درمانی دیگر اسفرزه

1. آن را در آب بریزید و بگذارید بماند و دائم به جای آب خوردن از آب آن میل کنید، اگر دائم جرعه جرعه نوشیده شود گرفتگی صدا که از گرمی و حرارت باشد را برطرف می سازد، در موارد کاهش درد و رفع خارش و قطع خونریزی بواسیر نافع است.
2. آن را با عناب در آب بچسبانید و آب آن را صبح ناشتا بخورید و با آب آن بدن را هم بشویید خارش قسمتهای زنانه یا واژینال را برطرف می سازد.
3. آب دم کرده آن را بنوشید، مدر است و برای سوزاک مفید می باشد.
4. 20 گرم در یک لیوان آب جوشانده و 4 روز تکرار شود دافع سنگ کیسه صفرا است.
5. اگر اسفرزه را با تخم شربتی و خاکشیر (هر کدام 100 گرم) ترکیب کرده و هر روز یک قاشق سوپخوری آن را در 2 لیوان آب حل کرده و مصرف کنیم برای رفع خارش تن و تصفیه خون و باز شدن اشتها مفید است.
6. هر روز صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشق شربت خوری از آن را در یک فنجان آبجوش بریزید بعد با نبات شیرین نموده بخورید، اسهال خونی را درمان میکند، از خونریزی زیاد و قاعدگی جلوگیری می نماید.
7. آن را بو دهید و هر روز بخورید. اسهالهای طولانی و مزمن را درمان میکند.
8. لعاب آن را دائم در گلو قرقره کنید و هم جرعه جرعه بخورید، گلودرد را درمان می کند و اگر آب آن را در دهان نگه دارید برفک و سوختگی و طاول و زخمهای دهان رادرمان می کند.
9. آن را بکوبید، بعد با سرکه خمیر نموده و هر روز صبح و شب روی محل ضماد بگذارید سالک را درمان می کند.
10. آن را با شیر مادر دختردار خمیر نموده و ضماد اندازید. خنازیر (غده‌های سخت که در گردن و زیرگلو پیدا می شود) را درمان می‌کند.
11. گل ختمی کوبیده را با لعاب آن مخلوط کنید و بر پیشانی بمالید. سردردی که از آفتاب باشد را تسکین می‌دهد.

تذکر مهم: توجه شود که در استعمال داخلی هیچگونه نباید تخم اسفرزه کوبیده شود، زیرا اگر کوبیده شود و خورده شود خطرناک است و خوردن در حدود 40 گرم تخم اسفرزه کوبیده شده موجب سرد شدن بدن و تخدیر و تنگی نفس و آشفتگی و سرانجام منجر به غش و توقف نبض و پس از مدتی احتمالامنجر به مرگ می شود. لذا در این حالت از داروهای قی آور گرم نظیر آب عسل و نمک و یا سایر داروها استفاده می شود.

به مثل بزر قطونا دل درویشان است تا درست است صفا ورشکنی سم گردد

و در نهایت خلاصه‌ای از خواص اسپرزه به قرار زیر است:

1- نرم کننده شکم
2- ضد زخم روده و معده
3- ضد حرارت و عطش
4- ضد اسهال ساده و خونی
5- ضد خونریزی سینه
6- نشاط آور
7- ضد تب و لرز

HAMEDZH2
Wednesday 27 January 2010-1, 11:43 AM
گاوزبان Borage

نام علمی Borage officinalis


كليات گياه شناسي
گاو زبان گياهي است علفي و يكساله كه ارتفاع ساقه آن تا 60 سانتيمتر مي رسد ساقه آن شيار دار و خاردار مي باشد . برگهاي اين گياه ساده و پوشيده از تارهاي خشن است . گلهاي آن برنگ آبي ، سفيد ، بنفش و آبي مي باشد .
گاو زبان احتمالا از شمال آفريقا بنواحي ديگر راه يافته و امروزه در منطقه مديترانه ، نواحي شمال آفريقا و قسمت هايي از خاورميانه مي رويد . گل ، برگ و سرشاخه هاي گلدار آن بمصرف دارويي مي رسد .
تركيبات شيميايي:گل گاو زبان و برگ هاي آن داراي لعاب فراوان است . اين گياه داراي نيترات پتاسيم ، رزين ها ف مالات كلسيم ، منگنز ، منيزيوم ، اسيد فسفريك و آلانتوئين مي باشد .
خواص داروئي:گاو زبان از نظر طب قديم ايران سرد است
1)گل گاو زبان و برگ هاي تصفيه كننده خون است
2)آرام كننده اعصاب است
3)عرق آور است
4)ادرار آو ر است
5)كليه ها را تقويت مي كند
6)سرمخوردگي را برطرف مي كند
7)براي از بين بردن سرفه از دم كرده گل گاو زبان استفاده كنيد
8)در درمان برونشيت موثر است
9)بي اختياري دفع ادرار را درمان مي كند
10)التهاب و ورم كليه را درمان مي كند
11) در درمان بيماري سرخك و مخملك مفيد است
12)ضماد برگ هاي گاو زبان براي رفع ورم موثر است
13)برگهاي گاوز بان را بپزيد و مانند اسفناج از آن استفاده كنيد
14)برگهاي تازه گل گاو زبان داراي مقدر زيادي ويتامين C مي باشد و در بعضي از كشورها آنرا داخل سالاد مي ريزند .


http://www.irteb.com/herbal/images/borage.gif مضرات : گاوزبان بعلت داشتن آلكالوئيد براي زنان حامله و كودكان مضر است