PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سیلدنافیل چیست ؟ کاربردها - عوارض و ....HAMEDZH2
Wednesday 17 February 2010-1, 11:09 AM
سیلدنافیل چیست ؟ کاربردها - عوارض و ....
سیلدنافیل با نام تجاری ****** در سال 1992 ساخته شد که در درمان ناتونانی ج ن س ی مردان موثر بوده و منجر به نعوظ آ ل ت تناسلی می گردد و اولین بار فقط برای کسانی که حد اقل 3 سال دچار ناتوانی ج ن س ی بوده و بیش از این تحمل آن را نداشتند تجویز می گردید و در حال حاضر در آمریکا روزانه 000 /10 نسخه از آن تجویز می گردد که یکی از پر مصرف ترین داروها در 27 سال اخیر تجارت دارویی آمریکا است.


بعضی پزشکان معتقدند که این دارو حتی می تواند در پاسخ ج ن س ی خانم ها بخصوص پس از یائسگی پیشرفت ایجاد کرده و موثر واقع گردد.

در حالت طبیعی سیگنال های جنسی از مغز باعث آزاد سازی یک ماده شیمیایی بنام cmp حلقوی در آ ل ت و تحریک آن گردیده که عضلات بافت نعوظی منبسط و شل شده و در نتیجه شریان متسع گردیده و خون در فضاهای متسع شده جریان یافته و آلت شروع به سفت شدن می کند.
تحریکات هیجانی جنسی منجر به تحریک سیستم پاراسمپاتیک شده و فعالیت سمپاتیک لگنی را مهار کرده و سبب اتساع عروق محور اجسام غاری می شود و عضلات صاف جدار سینوزوئیدها شل و منجر به اتساع آ ل ت می شود و بدنبال آن وریدها بسته و تجمع خون در کورپوس کاورنوزوم باعث نعوظ می گردد.
اکسید نیترو توسط سلولهای آندوتلیال عروق و سینوزوئیدها از فیبرهای پاراسمپاتیک پس سیناپسی آزاد شده و بعنوان واسطه ای قوی برای توالیو ادامه پدیده فوق عمل می کند.
سیلدنافیل با آزاد شدن NO رابطه ی مستقیم دارد و حتما نیاز به تحریک ج ن س ی و یا تصورات ج ن س ی داشته که باعث رهایی گاز اکسید نیتریک گردد و بدون تحریک کافی این دارو موثر عمل نمی کند.
سیلدنافیل در گروه کثیری از بیماران که با علل گوناگون دچار ناتوانی جنسی شدند موثر است.این گروه عبارتند از : ناتوانی های عروقی ، ناتوانی های ناشی از بیماریهای عروق محیطی ، فشار خون ،دیابت ، افسردگی عمل بای پس قلب ، پروستاتکتومی رادیکال ،TUR صدمه ی نخاع ، مصرف داروهای ضد فشار خون و ضد روانپریشی و ضد افسردگی.
در مردان ناتوان بافت نعوظی بطور کافی متسع نمی شود و این مساله کمبود GMP حلقوی است و خون به همان سرعتی که وارد شده خارج می گردد لذا نعوظ اتفاق نمی افتد.
داروی ویاگرا با چسبیدن به آنزیم تجزیه کنندهGMP حلقوی یعنی آنزیم فسفو دی استراز و بلوک آن باعث طولانی شدن تاثیر GMP حلقوی و لذا نعوظ کامل می گردد.
داروی سیلدنافیل دارای جذب سریع پس از خوردن بوده و در کبد متابولیزه شده و متابولیت آن با شباهت به سیلدنافیل نیمه عمری 4 ساعته داشته و جذب سریع و ماکزیمم سطح پلاسمائی چربی جای گرفته و جذبش کاهش می یابد.

HAMEDZH2
Wednesday 17 February 2010-1, 11:10 AM
کمتر از 001/0 % دوز درمانی سیلدنافیل در ماده ی semen قابل یافت می باشد.
در افراد مسن و سالم بالای 65 سال کلیرانس سیلدنافیل کاهش یافته و غلظت آزاد پلاسمایی آن تا 40 % بالاتر رفته و بدین دلیل میزان مصرف آن را نسبت به یک فرد (18 تا 45 ساله ) باید کمتر نمود.

pde5 علاوه بر عضلات صاف کورپوس کاورنوزوم در غلظت های پایین تر می تواند در پلاکت ها عروق ، عضلات احشایی ، و عضلات اسکتال تاثیر بگذارد.

بهترین اثر سیلدنافیل (ویاگرا ) 60 دقیقه پس از مصرف بوده و اثر آن 2 تا 4 ساعت پس از مصرف باقی می ماند و 1 تا 2 ساعت پس از مصرف 100 میلی گرم از آن ماکزیمم افزایش فشار خون گزارش شده است.

موارد منع مصرف سیلدنافیل :
حساسیت به دارد
مصرف کنندگان نیترات های قلبی
رتنیت پیگمانتر
آنمی داسی شکل
ملیوم مولتیپل
لوسمی و نارسایی کبد

عوارض مصرف سیلدنافیل :
گر گرفتگی
سر درد
احتقان بینی
سوزش دل
مشکلات بینایی در دید آبی
سنکوپ کامل

مصرف ویاگرا در دوزهای 100 تا 200 میلی گرم باعث color discriminition برای رنگ های آبی و سبز می گردد (3%) و این بخاطر وجود آنزیم pde6 در چشم 3 درصد از مصرف کنندگان است.

ویاگرا و متابولیت های آن 80 % از طرق مدفوع و 13 % از طریق ادرار دفع می شود.

مصرف همزمان سیلدنافیل و سایمتدین تقریبا باعث افزایش 56% به مقدار سیلدنافیل در بدن می گردد.(مهار کننده ی سیتوکرم p 450 )

داروهایی که بصورت جدی با سیلدنافیل تد اخل دارند عبارتند از :
اریترومایسین - کیتوکونازول - ایتراکونازول - می بفراویل - ریفامپین

بالاترین دوز مصرفی سیلدنافیل در جهان 800 میلی گرم بوده که عوارض آن شبه دوز پایین گزارش شده که در صورت لزوم باید دیالیز انجام شود.

ویاگرا در 60 تا 80 % مردان ناتوان مصرف کننده موثر گزارش شده ولی مصرف بالای آن بخصوص در مردانی که برای مقاصد غلط و نادرست از آن استفاده می کنند احتمال وابستگی روانی دارد.

قرص های سیلدنافیل به فرمهای 25 ، 50 و 100 میلی گرمی در بازار موجود است که معمولا یک دوز 50 میلی گرم واحد یک ساعث قبل از تماس ج ن س ی کافی گزارش شده است.

HAMEDZH2
Wednesday 17 February 2010-1, 11:10 AM
سایر مطالبی که با داروی سیلدنافیل ارتباط دارند و جهت اطلاع دوستان عزیز ارائه می گردد شامل وارد زیر می باشند امید است مورد استفاده باشند :


سیلدنافیل برای آپنه انسدادی هنگام خواب بی‌فایده است
داروی سیلدنافیل یا همان ویاگرای معروف باعث طولانی شدن اثر اکسید نیتریک می‌شود و از آن‌جا که اکسید نیتریک باعث بهبود احتقان مجاری هوایی فوقانی، شل شدن عضلات و گشادی عروق ریه می‌گردد، محققان به این فکر افتادند که شاید یک دوز منفرد 50 میلی‌گرمی سیلدنافیل بتواند کیفیت خواب بیماران مبتلا به آپنه انسدادی هنگام خواب را بهبود بخشد.
در این مطالعه 14 مرد میانسال مبتلا به آپنه انسدادی شدید هنگام خواب در قالب یک مطالعه متقاطع دوسوکور با شاهد دارونما تحت بررسی قرار گرفتند. بیماران مبتلا به چاقی، بیماری قلبی یا ریوی و سایر بیماری‌های تداخل‌کننده با خواب از مطالعه خارج شدند و برای بیماران پس از تجویز سیلدنافیل یا دارونما پلی‌سومنوگرافی کامل شبانه انجام شد. پس از یک هفته به بیماران دریافت‌کننده سیلدنافیل دارونما و به دریافت‌کنندگان دارونما سیلدنافیل تجویز شد.
سیلدنافیل به صورت معنی‌داری میزان کلی خواب با اشباع اکسیژن شریانی کمتر از 90 درصد را افزایش داد و همچنین میانگین اشباع اکسیژن شریانی را کمتر کرد (به ترتیب p کمتر از 01/0 و p برابر 02/0). همچنین شاخص آپنه- هیپوپنه افزایش پیدا کرد که باعث حملات انسدادی بیشتر شد.
بدتر شدن حملات آپنه انسدادی هنگام خواب با مصرف سیلدنافیل نشان می‌دهد که فرضیات نظری گاهی وقت‌ها با عمل جور در نمی‌آیند!

HAMEDZH2
Wednesday 17 February 2010-1, 11:11 AM
ویاگرا: خطرناک است، با احتیاط میل شود
وایاگرا رامی‌توان به جرات سرشناس‌ترین داروی درمان ناتوانی‌های جنسی در بین مردم دانست امااطلاعات ناقص در مورد آن موجب مصرف غلط این دارو و افزایش عوارض جانبی آن شده است؛چرا که باورهای نادرست زیادی در مورد این دارو که در بیش از 23 میلیون نفر در سراسرجهان مورد استفاده قرار می‌گیرد ، وجود دارد.
برخی از داروها در ابتدای تولیدخود به منظورهای دیگری ساخته شده بودند ولی پس از آزمایش‌ها، عوارض جانبی را ایجادکردند. سیلدنافیل که بیشتر با نام تجاری خود یعنی وایاگرا شناخته می‌شود برای اولینبار توسط شرکت دارویی فایزر ساخته و برای درمان آنژین صدری(بیماری قلبی) مورداستفاده قرار گرفت. در طی آزمایش‌های این دارو دیده شد در اثر مصرف‌، افزایش نعوظرخ می‌دهد. از آن به بعد، از 27 مارس 1998 این دارو به عنوان اولین داروی درمانناتوانی‌های جنسی در آمریکا استفاده شد.

وایاگرا چه کار می‌کنددر اغلبمردها گاه گاهی‌ ‌اشکالات در نعوظ تجربه می‌شود ولی اگر مکررا اتفاق افتد، احتیاجبه درمان دارد. دیابت، بالا بودن فشار‌ ‌خون، مشکلات قلبی، عدم تعادل هورمونی ومسائل پروستات عوارض بعضی از داروها‌ ‌مخصوصا داروهای ضد فشار خون و روانگردان‌،اضطراب، افسردگی و عدم اعتماد به نفس از جمله عواملی‌ ‌هستند که احتمال اختلالاتنعوظ را افزایش می‌دهد .
وایاگرا با شل کردن عضلات آلت تناسلی مردانه باعث نفوذمقدار بیشتری خون به آن شده و در نتیجه‌ ‌میزان نعوذ را افزایش‌ ‌می‌دهد ‌‌و‌اغلببرای درمان اختلال نعوذ در مردان مورد‌ ‌استفاده قرار می‌گیرد اما موارد مصرف دیگرینیز دارد ، که با نظر پزشک تعیین می‌شود‌.
البته بررسی پژوهشگران ایتالیایینشان می‌دهد در مردانی که از این دارو استفاده می‌کنند، میزان هورمون جنسیتستوسترون هم افزایش می یابد.
این قرص به راحتی و به سرعت از دستگاه گوارش جذبمی‌شود. وایاگرا توسط آنزیم‌های کبدی متابولیزه می شود و کبد و کلیه در دفع آن نقشدارند.
سیلدنافیل یا وایاگرا به‌صورت قرص‌هایی با پوشش آبی رنگ 25 ، 50 ، و 100میلی گرمی در دسترس مصرف کنندگان قرار دارد‌.

HAMEDZH2
Wednesday 17 February 2010-1, 11:11 AM
حتی یک قرص‌
معمولاسیلدنافیل را به صورت یک قرص در زمان مورد نیاز مصرف می‌کنند‌،‌‌این‌زمان می‌توانداز‌ ‌نیم تا 4 ساعت ( و معمولا یک ساعت) قبل از تصمیم به مقاربت مصرف ‌شود. همزمانیغذاهای چرب همراه این دارو‌‌‌‌باعث تاخیر در شروع تاثیر آن می شود‌.
در مورداغلب‌ ‌بیماران درمان با قرص 50 میلی‌گرمی آغاز می‌شود. البته توجه داشته باشید حتیدر صورت استفاده از وایاگرا باز هم جهت ایجاد نعوظ احتیاج به تحریکات فیزیکی و ذهنیو تمایل بیمار به ایجاد نعوظ‌ ‌وجود دارد‌ .

آن روی سکهوایاگرا‌داروی‌ نسبتا پر‌عارضه‌ای است. طبیعتا همه‌ این عوارض اهمیت یکسانی ندارند و براساس نوعشان حتی می‌توانند با‌ ‌خطر‌ ‌مرگ‌ ‌همراه شوند. ‌برخی از عوارض جانبیشایع‌ ‌وایاگرا شامل سردرد ،قرمزی و احساس گرما در صورت و قسمت فوقانی بدن،ناراحتی‌ ‌معده، ترس از نور، احساس نبض، آبریزش بینی، احتقان بینی، عطسه‌های مکرر‌‌،تغییرات بینائی،آبی رنگ به نظر رسیدن‌ ‌اجسام و اسهال است.
از جمله واکنش هایحساسیتی نسبت به این دارو می‌توان به احساس بسته شدن حنجره، تورم لب‌ها، زبان وصورت، همچنین پیدایش کهیر، درد قفسه‌ ‌سینه و ضربان نامنظم قلب ، گزگز و سنگینیسینه ، بازو یا گردن و فک تحتانی ، تورم‌ ‌پاها ، کوتاهی نفس و احساس منگی طولانیمدت یا شدید اشاره کرد.
نعوظ بیش از حد‌ دردناک و‌ ‌طولانی مدت ( بیش از 4 ساعت ) هم از دیگر عوارض این دارو است.
سکته قلبی ناشی از مصرف سیلدنافیل به ندرت دربیماران فاقد سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی و بدون مصرف همزمان با داروهایمستعد کننده مشکلات قلبی- عروقی گزارش شده است.
افت فشار خون، آسیب عضلات قلب وایجاد لخته در عروق نیز با مصرف سیلدنافیل گزارش شده است.

تداخلات داروییبرخی از داروها باعث تغییر اثربخشی و عوارض این‌ ‌دارو می‌شوند، برای مثالداروهای قلبی حاوی نیترات ، سایر داروهای مورد استفاده‌ ‌برای اختلال نعوظ ، برخیداروهای ضد ایدز، سایمتیدین، فنوباربیتال، کارباماز پین، ریفا‌مپین با‌سیلدنافیلتداخل اثر دارند و‌ ‌مصرف همزمان آنها‌ ‌باید بسیار با احتیاط صورت گیرد.
نیتروگلیسیرین یا داروهای نیتراتی مانند ایزوسورباید، مونو نیترات‌ایزوسورباید،دی‌نی ترات، ‌قرص‌ها یا اسپری زیر‌ ‌زبانی نیتروگلیسیرین‌ ‌نوارها و برچسب ترابوستینیترو گلیسیرین، نیز منع مصرف همزمان با این دارو را دارند .

وایاگرا کورمی‌کند؟به‌تازگی محققان سازمان غذا ودارو در امریکا تحقیقات گسترده ای را برایبررسی تاثیر داروی وایاگرا بر ایجاد نوعی کوری شروع کرده اند .این فرم از کوریاصطلاحا NAION نام دارد و اغلب در مردان مبتلا‌ به مرض قند یا مبتلایان به بیماریهای قلبی که به اختلال در نعوظ‌منجر می‌شوند ، پدید می آید.
طبق گزارش سازمانغذا و داروی آمریکا 50 مورد از این بیماری در مصرف کنندگان وایاگرا گزارش شده است. امادر مورد اینکه آیا واقعا NAION را نیز باید از عوارض این دارو دانست یا نه، بایدگفت هنوز راه نسبتا زیادی برای تائید یا رد این مسئله در پیش است .

داروسرگرمی نیستبسیاری از کارشناسان آگهی‌های تلویزیونی شرکت‌های داروییتولیدکننده داروهای ضد ناتوانی جنسی مانند وایاگرا در جهان را علت اصلی روی آوردنجوانان به مصرف این داروها می‌دانند. هرچند این دارو بدون نسخه پزشک نباید استفادهشود اما در تلویزیون‌های خارجی و بسیاری از سایت‌های اینترنتی تبلیغ شده و فروشاینترنتی هم دارد به طوری که در فاصله بین سال‌های 1999 تا 2001 نزدیک به 1میلیارددلار فروش داشته است.
وایاگرا در اصل برای مردان سالمندای که دچار مشکلات جنسیهستند، تولید شده بود. اما آمارهای اخیر حاکی از آن است که از هنگام ورود این داروبه بازار در سال1998 تعداد موارد تجویز آنها برای افراد زیر 45 سال، 300 درصدافزایش یافته است.
حتی بسیاری از مردان جوان که دچار هیچ مشکلی هم نیستند،اذعان می کنند که به مصرف تفریحی این دارو روی آورده‌اند. اما آیا مصرف چنینداروهایی به خصوص در درازمدت خطری برای سلامتی مردان جوان ندارد؟در حال حاضراجماع نظری در این مورد وجود ندارد. امروزه این دارو که اسامی عامیانه‌ای هم پیداکرده‌، مثل <آقای آبی)Mr. Blue( > ، ******تازی ( ***tasyبه ترکیب وایاگرا واکستازی می‌گویند) و ویتامینV، از سوی بسیاری از افراد به صورت تفریحی مصرف می‌شودو این در حالی‌است که این داروها اصولاً برای مصارف تفریحی طراحی نشده اند.

HAMEDZH2
Wednesday 17 February 2010-1, 11:13 AM
8 توصیه مهم درباره وایاگرا

1- استفاده از این دارو در‌ ‌افراد مسن‌‌‌،خصوصا کسانی‌که از داروهای خاصی‌ ‌مثل‌ ‌نیترات‌ها‌ ‌( که در داروهای بیماران قلبیاستفاده می‌شود) استفاده می کنند، باید با نظر مستقیم پزشک مربوطه و تجویز او صورتگیرد ، در غیر این‌صورت‌ ‌می‌تواند مخاطره آمیز باشد.
2- در صورتی‌که‌ ‌نعوظ‌‌بیشتر از 4 ساعت به طول انجامد، بدلیل احتمال آسیب به آلت تناسلی، مراجعهپزشک‌ضروری است.
3- مصرف سیلدنافیل در بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی دهندهیا زخم معده و دوازده بایستی با احتیاط صورت گیرد.
4- در‌ ‌صورتی‌که‌ ‌در خلالنزدیکی علائمی مثل منگی ، گیجی ، تهوع ، یا دردهای‌ ‌قلبی ( درد سینه، احساس سفتی وفشار در سینه، کرختی ، گزگز و درد در قفسه سینه یا شانه و فک تحتانی ) درمصرف کنندهپدید آمد،‌ ‌از ادامه فعالیت جنسی‌ باید ‌خودداری کرد و سریعا به پزشک مراجعه‌کرد.
5- مصرف بیشتر از یک قرص سیلدنافیل در روز توصیه نمی‌شود.
6- در صورت مصرفاتفاقی بیش از مقادیر توصیه شده، بیمار را باید سریعا ًبه بیمارستان منتقل کرد.
7- دارو را باید دور از نور و رطوبت در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد، درون جعبهدر بسته نگهداری کرد.
8- با توجه به احتمال بروز عوارض قلبی شدید ناشی از مصرفاین دارو توصیه می‌شود که فقط تحت نسخه پزشک مصرف شود. مهم‌ترین نوصیه این است‌: هیچگاه از سر تفنن یا کنجکاوی این دارو را مصرف نکنید