Code Center

لطفا قبل از ايجاد تاپيک در انجمن پارسیان ، با استفاده از کادر رو به رو جست و جو نماييد
پارسیان
صفحه 1 از 22 1234567891011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 173
 1. Top | #1
  BeHdAbRa آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Dec 2007
  شماره عضویت
  384
  نوشته ها
  2,716
  میانگین پست در روز
  0.96

  موضوع Icon4 معرفی تمام رشته های تحصیلی ، قابل توجه کنکوری ها

  علوم تجربی

  »»» کاردانى امور بانکى

  هدف آموزش و تربيت افرادى است که به ‌طور رسمى عهده‌دار مسئوليت‌هائى در شبکهٔ بانکى شده، قسمتى از نياز آنها را در زمينهٔ امور محوله تأمين ‌کنند. طول دوره ۲ سال است. دروس به ‌صورت عمومي، پايه و تخصصى ارائه مى‌شود. بعضى دروس تخصصى دوره عبارت است از: اصول بانکداري، حسابرسى داخلى بانک‌ها، حقوق بازرگاني. فارغ‌التحصيلان قادر به انجام فعاليت‌هاى زير خواهند بود:

  - انجام کليهٔ امور حسابدارى شعب واحدهاى بانکي، ادارهٔ امور مربوط به باجه‌داري، امور مشتريان، دريافت و طبقه‌بندى آمار و اطلاعات.

  - اشتغال به کارهاى عمومى در ادارهٔ مرکزى بانک‌ها، سرپرستى و اداره يا معاونت بعضى واحدهاى ستادى و شعب بانک‌ها.

  _______________________________


  »»» کاردانى بهداشت حرفه‌اى

  هدف‌ تربيت افرادى است که در محيط‌هاى کارى مستقر شده و پس از مطالعه و بررسى مشکلات بهداشتى محيط‌هاى کار (نظير کارگاه‌ها و کارخانجات) نيروهاى انسانى شاغل را از لحاظ عوامل نامناسب فيزيکي، شيميائي، بيولوژيکى و کنترل ضوابط ايمنى کار و کارگران، با همکارى ساير کارشناسان بهداشتى و سازمان‌هاى ذى‌ربط بررسى کرده، مناسب‌ترين روش‌هاى رفع اين مشکلات را به کمک کارفرمايان فراهم سازند و همچنين موازين ايمنى و مسائل بهداشت فردى را به کارگران بياموزند. اطلاعات و آمارهاى لازم را جمع‌آوري، طبقه‌بندى و کنترل کنند. دروس به ‌صورت نظري، عملى و کارآموزى ارائه مى‌شود. فارغ‌التحصيلان مى‌توانند در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، وزارت کار و امور اجتماعى و کارخانجات مشغول کار شوند. کسانى که به خدمت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکى در مى‌آيند برحسب نياز در مراکز بهداشتى درمانى نزديک به محيط کار و مراکز بهداشت شهرستان‌ها خدمت خواهند کرد. امکان ادامهٔ تحصيل طبق ضوابطى تا سطح کارشناسى و کارشناسى ارشد بهداشت حرفه‌اى فراهم است.

  _______________________________


  »»» کاردانى بهداشت عمومى (مبارزه با بيمارى‌ها)

  هدف تربيت افرادى است که با کمک ساير نيروهاى بهداشتى و درمانى بتوانند در مراکز بهداشتى درمانى روستائى از انتشار بيمارى‌ها جلوگيرى کنند. داوطلب بايد براى سپردن تعهد در روستاها آمادگى داشته باشد. طول دوره تقريباً ۲ تا ۵/۲ سال است. دانشجو بعد از گذراندن واحدهاى درسى و دو دوره کارآموزى در شهر و روستا فارغ‌التحصيل مى‌شود. مهم‌ترين وظايف فارغ‌التحصيلان عبارت است از:

  - شناخت کلى انتشار بيمارى‌هاى واگيردار و غيرواگيردار در منطقه.

  - انجام دادن واکسيناسيون‌هاى مورد نياز جميع گروه‌هاى سني.

  - آموزش بهداشت به‌ صورت فردى و گروهي.

  - اجراء برنامه‌هاى ايمن‌سازى منطقه چه از طريق مرکز يا به ‌طور سيار و نظارت بر اين‌گونه امور.

  امکان ادامهٔ تحصيل در دورهٔ کارشناسى ناپيوسته رشتهٔ بهداشت عمومى از طريق آزمون ورودى فراهم است.

  ______________________________


  »»» کاردانى تکنولوژى پرتوشناسى تشخيصى (راديولوژى)


  هدف تربيت نيروى انسانى مورد نياز بخش‌هاى پرتوشناسى تشخيصى در حد کاردانى است. طول متوسط دوره ۲ سال است و دروس به‌صورت عملي، نظرى و کارآموزى بيمارستانى و کارآموزى در عرصه ارائه مى‌شود. دانشجويان لازم است زمينهٔ مساعد در دروس فيزيک، فيزيولوژى و آناتومى و آمادگى کافى جسمى و روحى را براى کار کردن در مراکزى که با اشعه سروکار دارند نيز دارا باشند. توسعهٔ علم پزشکى و نياز روزافزون اين علم به متخصصان پرتوشناس براى تشخيص بيمارى‌ها و کمى تعداد افراد ورزيده و تحصيل‌کرده در اين فن، اهميت اين دوره را آشکار مى‌سازد. فارغ‌التحصيلان مى‌تواند در بخش‌هاى پرتوشناسى و راديولوژى بيمارستان‌ها و مراکز درمانى دولتى و يا خصوصى سراسر کشور به ‌عنوان همکار کارشناس خدمت کنند
  _______________________________

  »»» کاردانى تکنسين اتاق عمل


  هدف تربيت نيروى انسانى مورد نياز اطاق‌هاى عمل جراحى بيمارستان‌هاى کشور است تا بتواند در مسائل فنى پزشکان جراح را يارى دهند و پرستاران بتوانند به کارهاى محولهٔ خود بپردازند. طول دوره ۲ سال آموزشى است و دروس به‌ صورت عملى و نظرى و کارآموزى است. فارغ‌التحصيلان اين دوره داراى توانائى‌هاى زير خواهند بود.

  - کمک‌هاى لازم فنى را در اطاق عمل به جراحان بنمايند.

  - وسايل جراحى و استريل را جهت استفاده آماده نمايند.

  - ادارهٔ اطاق‌هاى عمل را به‌ عهده گيرند. لزوم گسترش مراکز بيمارستانى داراى اطاق عمل جراحى و نياز روزافزون به افراد کاردان جهت ادارهٔ اطاق‌هاى عمل جراحى ضرورت و اهميت اين رشته را مشخص مى‌کند.

  ____________________________

  »»»کاردانى دامپزشکى


  هدف تربيت افراد کارآمدى است که با راهنمائى و نظارت علمى دکتر دامپزشک بتوانند در امر کنترل بيمارى‌هاى دامي، بيمارى‌هاى مشترک انسان و دام و کنترل بهداشتى مواد خوراکى با منشاء دامى به فعاليت بپردازند. طول دوره حداقل ۲ سال است. در حال حاضر ادامهٔ تحصيل در اين رشته در مقطع کارشناسى از طريق شرکت در آزمون کاردانى به کارشناسى و يا شرکت مجدد در آزمون سراسرى در مقطع دکتراى دامپزشکى امکان‌پذير مى‌باشد.

  مهم‌ترين وظايف فارغ‌التحصيلان عبارت است از:

  همکارى در پيشگيرى و ريشه‌کنى بيمارى‌هاى دامي، بيمارى‌هاى مشترک انسان و دام. کنترل بهداشتى مواد خوراکى با منشاء دامى در آزمايشگاه‌ها و کشتارگاه‌ها در آزمايشگاه‌هاى دانشکده‌ها، آموزشکده‌هاى دامپزشکي، سازمان تحقيقاتى ذى‌ربط، مديريت فنى و ارائهٔ خدمات فنى در حد تکنسين در بخش‌هاى استان‌هاى کشور.

  ____________________________

  »»»» کاردان شيمى و پدافند جنگ‌هاى شيميائي، ميکروبى و هسته‌اى


  هدف تربيت کاردان براى مقابله با جنگ‌هاى شيميائي، ميکروبى و هسته‌اى است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامى و ارگان‌هاى نظامى به‌ وجود آنها نياز بسيار دارند. طول دوره ۲ تا ۵/۲ سال است. دروس دوره مشتمل بر دروس عمومي، نظامى عمومى پايه و تخصصى است. واحدهاى درسى شامل شاخهٔ شيميائي، شاخه‌هاى ميکروبى و هسته‌اى مى‌باشد. برخى دروس اختصاصى شاخه‌ها به ‌شرح زير است:

  - در شاخهٔ شيميائى: شيمى عمومي، شيمى تجزيه، بيوشيمي، عوامل شيميائى جنگي، تأثير عوامل شيميائى بر محيط زيست.

  - در شاخهٔ ميکروبى: ميکروبيولوژى عمومي، باکترى‌شناسى رزمي، عمليات خنثى‌سازي.

  - در شاخهٔ هسته‌اى: فيزيک هسته‌اي، فيزيک جديد، عوامل هسته‌اي، حفاظت جمعي.

  فارغ‌التحصيلان اين دوره مى‌توانند با کسب مهارت‌هاى لازم در زمينهٔ پدافند جنگ‌هاى ش، م، هـ در سازمان‌هاى رزمى و ديگر ارگان‌ها و سازمان‌هاى مرتبط با پدافند جنگ‌هاى ش، م، هـ انجام وظيفه نمايند.

  ________________________________


  »»» کاردانى مدارک پزشکى


  هدف تربيت افرادى است که با عنوان تکنسين مدارک پزشکى بتوانند مدارک پزشکى بيمارستان‌ها، مراکز بهداشتي، درمانى آموزشى را به منظور استفاده از آنها در امور آموزشي، پژوهشى و درمانى به‌صورت عملى نگهدارى کنند. همچنين قادر باشند آمارهاى مفيد، ارزنده و کاربرى را به نحوى متناسب براى استفاده در برنامه‌ريزى بهداشتي، درمانى و آموزشى تهيه کنند. طول دوره حداکثر ۳ سال است. فارغ‌التحصيلان مى‌توانند مسئوليت هر يک از قسمت‌هاى پذيرش - مدارک پزشکى - آمار - کُدگذارى را در بيمارستان‌ پذيرفته و امور زير را انجام دهند:

  - آگاهى از نحوهٔ صحيح پذيرش بيمار و به‌ کار بستن آن.

  - تهيه آمار مفيد از همهٔ فعاليت‌هاى يک مرکز اعم از بهداشتي، درمانى و آموزشي.

  - پياده کردن کامل طبقه‌بندى بين‌المللى بيمارى‌ها با استفاده از کتب مربوط بالاخصicd.

  ______________________________


  »»»کاردانى فوريت‌هاى پزشکى


  هدف از تربيت کاردان فوريت‌هاى پزشکى ارائهٔ خدمات امداد و کمک‌هاى اوليه به بيماران و مصدومان حوادث مختلف تا رساندن آن به مراکز درمانى مى‌باشد. ارائهٔ اين خدمات ممکن است داوطلبان را در موقعيت‌هاى حساس و پُراسترس در تمام مدت شبانه‌روز قرار دهد. بنابر اين داوطلب بايد از نظر جسمى و روحى و روانى آمادگى لازم را براى خدمت در شرائط سخت نظير دريا، کوهستان، هليکوپتر، هواپيما، شرايط زلزله و ديگر بلاياى طبيعى و بحران را داشته باشد. رانندگى آمبولانس، حمل بيمار يا مصدوم، انجام کمک‌هاى اوليه، اطلاع‌رسانى و انجام ساير خدمات طبق دستور مافوق بخشى از خدمات اين افراد را تشکيل مى‌دهد. به همين دليل داوطلب بايد روحيهٔ انضباط‌پذيري، گذشت و ايثار، اعتماد به نفس کافى براى فعاليت در شرايط سخت و توانائى در ايجاد ارتباط مسئولانه با بيمار يا مصدوم و بستگان آنها را دارا باشد. دانش‌آموختگان اين رشته مى‌توانند در مراکز مديريت حوادث و فوريت‌هاى پزشکى در سراسر کشور، آمبولانس خصوصى و يا در سازمان‌هاى مشابه به‌کار مشغول شوند چون اين رشته براى اولين‌بار در کشور تأسيس مى‌شود مى‌تواند از بازار کار خوبى برخوردار باشد. اين رشته فقط داوطلب مرد مى‌پذيرد. از جمله شرايط اختصاصى اين رشته داشتن سلامت کامل و داشتن استانداردهاى فيزيکى مى‌باشد.


  »»» کارشناسى اعضاء مصنوعى و وسائل کمکى


  هدف تربيت کارشناسان فنى است که براى معلولان و کسانى که دچار قطع يا نقص عضو شده‌اند اعضاء مصنوعى و کمک توان‌بخشى را با رعايت همهٔ مسائل پزشکى و مهندسى محاسبه و طراحى کرده و بسازند. داوطلبان بايد علاقه‌مند به اين رشته بوده توانائى‌هاى لازم را از نظر برخورد صحيح با معلولان دارا باشند.

  دروس رشته، شامل دروس نظرى - عملى در علوم پزشکى و فنى مهندسى است. فارغ‌التحصيلان علاوه بر توانائى سرپرستى مراکز ارتوپدى فنى مى‌توانند در اين مراکز فعاليت نمايند.

  ___________________________

  »»»» کارشناسى الهيات و معارف اسلامى


  اين رشته به منظور تأمين چهار هدف اساسى در ايران تشکيل مى‌شود:

  - تربيت دبيران تعليمات ديني.

  - ايجاد زمينه براى تربيت استادان علوم و معارف اسلامى و مربيان اسلامى مورد نياز دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي.

  - فراهم آوردن امکانات کسب معلومات با شيوهٔ دانشگاهى براى علاقه‌مندانى که مجال و امکانات لازم را براى ادامهٔ تحصيل در حوزه‌هاى علميه ندارند.

  - تربيت محقق در علوم و معارف اسلامى از طريق دورهٔ دکتريٰ.

  علاوه بر آن، فارغ‌التحصيلان مى‌توانند بعضى نيازهاى ديگر کشور را چون رايزنى فرهنگى در سفارتخانه‌هاى ايران، تبليغات اسلامى و سياسى از طريق وزارت فرهنگ و ارشاد در خارج از کشور، برآورده سازند.

  دروس دوره مشتمل است بر: علوم قرآني، علم حديث، عرفان و اخلاق اسلامي، کلام و مذاهب اسلامي، تاريخ و تمدن اسلامي، فقه، اصول فلسفه و حکمت اسلامي، اديان. فارغ‌التحصيلان در همهٔ رشته‌هاى اصلى علوم و معارف اسلامى به يک سلسله معلومات بنيادى و کليدى دست يافته، ديد جامع نسبت به ابعاد گوناگون اسلام خواهند يافت که بر اساس اهداف فوق نقش مؤثر در جامعه ايفاء کنند. ضمناً در يکى از شاخه‌هاى پنج‌گانه تخصص مختصرى در حد دورهٔ کارشناسى پيدا خواهند کرد.

  _____________________________

  »»» کارشناسى تاريخ (نيمه متمرکز)


  هدف تربيت کارشناسانى است که بر احوال و سرگذشت اقوام و ملل جهان براساس شناخت اسناد و مدارک تاريخى آگاهى داشته باشند. داوطلب بايد علاوه بر علاقه از قدرت تفکر و استنباط قوى نيز برخوردار باشد. دروس اين دوره مشتمل است بر: عمومي، پايه، اصلى و تخصصي. بعضى دروس تخصصى عبارت است از: تاريخ عمومى ايران پيش و بعد از اسلام، تاريخ اسلام و کشورهاى اسلامي، نهضت‌هاى عمومي. دانشجويان با راهنمائى سرپرستان گروه‌هاى مربوط مى‌توانند دروس تخصصى خود را از گروه‌هاى علوم اجتماعي، سياسي، جغرافيا، باستان‌شناسى و ادبيات فارسى نيز انتخاب کنند. عمده‌ترين مراکز جذب فارغ‌التحصيلان اين دوره را وزارت امور خارجه، وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزارت آموزش و پرورش، سازمان موزه‌ها، مراکز اسناد علمي، صدا و سيما، روزنامه‌ها و مجلات و مراکز طبع و نشر کتاب و مانند آنها و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالى (در صورت ادامهٔ تحصيل) تشکيل مى‌دهند. ادامهٔ تحصيل در اين رشته تا سطح کارشناسى ارشد و دکترىٰ در داخل و خارج از کشور وجود دارد.

  _____________________________


  »»» کارشناسى روانشناسى (۴ گرايش)

  هدف تربيت افرادى است که مفاهيم اصول نظرى و عملى روش‌هاى پژوهش در علم روانشناسى را فراگرفته، حداقل مهارت‌هاى حرفه‌اى را در يکى از گرايش‌هاي: ”روانشناسى کودکان استثنائي“ و ”روانشناسى باليني“و ”روانشناسى عمومي“، ”روانشناسى صنعتى و سازماني“ به ‌دست آورند. طول متوسط دوره در هر گرايش ۴ سال است. فارغ‌التحصيلان گرايش ”روانشناسى و آموزش کودکان استثنائي“ تا حدى مى‌توانند کودکان استثنائى را تشخيص داده، به آموزش و بازپرورى آنان بپردازند و فارغ‌التحصيلان گرايش‌هاى ”روانشناسى باليني“ و ”روانشناسى عمومي“ مى‌توانند فعاليت‌هاى مقدماتى را تحت‌نظر متخصص در زمينه‌هاى تشخيص و درمان اختلالات روانى در مؤسسات عمومى و روانى و کلينيک‌هاى روانپزشکى و ساير مراکز شبيه آن عهده‌دار شوند. و يا تدريس روانشناسى عمومى را در آموزش و پرورش به‌ عهده گيرند و يا به‌عنوان روانشناس مدرسه در مدارس راهنمائى و ابتدائى همکارى کنند.

  ____________________________

  کارشناسى حقوق (نيمه‌ متمرکز)

  هدف تربيت کارشناسانى است که بتوانند در مشاغلى چون قضا، وکالت، سردفترى اسناد رسمي، کارشناسى حقوق انجام وظيفه کنند. داوطلب بايد داراى قوهٔ استنباط و استدلال بوده با ادبيات فارسى و عربى به اندازهٔ کافى آشنا باشد. بعضى دروس دوره عبارت است از: مباحث حقوق مدني، حقوق اساسي، حقوق تجارت، حقوق جزاء، حقوق بين‌الملل، حقوق کار و حقوق تطبيقي. دانشجويان علاوه بر دروس حقوقى مذکور با دروسى مانند جامعه‌شناسي، اقتصاد، ماليه، پزشکى قانوني، جرم‌شناسى نيز آشنا مى‌شوند. فارغ‌التحصيلان با آشنائى به مباحث فوق‌الذکر و مباحث مشابه ديگر از عهدهٔ کارهاى مشاورهٔ حقوقى بر مى‌آيند و مى‌توانند در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاى دولتى و خصوصى به کار اشتغال ورزند. امکان ادامهٔ تحصيل تا سطح کارشناسى ارشد در داخل و تا سطوح بالاتر در داخل يا خارج از کشور فراهم است.

  ___________________________

  »»» کارشناسى زيست‌شناسى

  هدف اين رشته تربيت کارشناسان متعهد و متخصصى است که از مفاهيم کلى و اساسى زيست‌شناسى آگاهى کافى داشته جنبه‌هاى نظرى و کاربردى اين علم را با گذرانيدن واحدهاى نظرى و کاربردى بشناسند و نيازهاى مراکز آموزشى و پژوهشي، توليدى و خدماتى را در زمينه‌هاى مذکور مرتفع سازند. برنامه‌هاى آموزشى دوره‌هاى کارشناسى زيست‌شناسى به‌ صورت زير برنامه‌ريزى مى‌شود:

  ۱. دبيرى زيست‌شناسى و زيست‌شناسى عمومى

  ۲. رشتهٔ زيست‌شناسى در شاخه‌هاى (علوم گياهي، علوم جانوري، علوم ميکروبيولوژي، علوم سلولى و مولکولي)

  دروس اين دوره به‌صورت عمومي، پايه، اصلى و تخصصى گرايشى مى‌باشد، اهم موارد لازم به ذکر در مورد شاخه‌هاى فوق عبارتند از:

  - شاخهٔ علوم گياهى: دانشجويان با گذرانيدن دروس مشترک و اختصاصى خود که در آن ۱۰ واحد دروس اختيارى و با جنبهٔ کاربردى نيز پيش‌بينى شده است مى‌توانند نياز مؤسسات پژوهشي، آموزشي، توليدى و خدماتى به کارشناسان علوم گياهى را برطرف نمايند. از جمله دروس تخصصى شاخهٔ علوم گياهى عبارتند از: جلبک‌شناسي، قارچ‌شناسي، مورفولوژى گياهي، اکولوژى گياهي، فيزيولوژى گياهي، اصول و روش‌هاى رده‌بندى گياهان و ... . اهميت اين شاخه با توجه به نياز مراکز پژوهشى به کارشناسى علوم گياهى آشنا به مسائل گياه‌شناسى و فيزيولوژى گياهي، نياز علوم گياه پزشکى به کارشناسان علوم گياهي، نياز به کارشناسان علوم گياهى در کشاورزى و صنايع داروئي، غذائى و چوب و کاغذ و ... نياز به کارشناسان علوم گياهى در مسائل محيط زيست، رفع نيازمندى‌هاى علوم طبيعى و باغ‌هاى کشاورزى به کارشناسان علوم گياهى و پاسخ‌گوئى به نياز مراکز آموزشى و پژوهشى در زمينهٔ تربيت مدرس و محقق علوم گياهى به خوبى روشن مى‌شود.

  - شاخهٔ علوم جانورى: هدف اين شاخه به‌ وجود آوردن زمينه‌هاى مساعد براى شناخت علوم جانوري، برقرارى ارتباط صحيح آن با ساير علوم و در نتيجه تربيت کارشناسانى است که قابليت درک و حل مسائل بنيادى علوم جانورى را داشته و به جنبه‌هاى کاربردى آن آشنا باشند. داوطلبان ورود به اين شاخه بايد در دروس - زيست‌شناسي، فيزيک، شيمى و رياضى دبيرستان قوى باشند. اهميت اين شاخه با توجه به نياز علوم پزشکي، بخش‌هاى تحقيقاتى و آموزشى و موزه‌ها و باغ‌هاى وحش به کارشناس و محقق در شاخهٔ علوم جانورى به خوبى مشخص مى‌شود. جانورشناسي، حشره‌شناسى و زيست‌شناسى مولکولي، فيزيولوژيک جانورى و ... از جمله دروس تخصصى اين شاخه مى‌باشند.

  - شاخهٔ علوم ميکروبيولوژى: هدف اين شاخه شناخت جانداران ميکروسکوپى و مسائل مختلف مربوط به زندگى آنها است. داوطلبانى که ديپلم تجربى داشته باشند در اين شاخه موفق‌تر هستند. علاوه بر علاقه به مسائل زيستى داوطلب بايد به کارهاى آزمايشگاهى (نظير کشت ميکروارگانيزم‌ها) علاقه‌مند باشد. ميکروبيولوژى عمومي، ميکروبيولوژى محيطي، ميکروبيولوژى صنعتي، باکترى‌شناسي، قارچ‌شناسى ويروس‌شناسي، تک‌ياخته‌شناسى و ... از جمله دروس اختصاصى اين شاخه مى‌باشند. اهميت اين رشته با توجه به نياز صنايع غذائى و تخميرى به کارشناسان اين شاخه، نياز علوم پزشکى و داروئي، نياز سازمان‌هاى محيط زيست و مبارزه با آلودگى آن، نياز کشاورزى و دامپروري، نياز دانشگاه‌ها به مدرس و محقق و ... به خوبى روشن مى‌شود.

  - شاخهٔ علوم سلولى و مولکولى:
  تربيت کارشناسان متعهد و متخصص براى شناخت مسائل و پديده‌هاى زيستى در قالب سلولى و مولکولى هدف اين شاخه است. اهميت اين شاخه با توجه به لزوم بسط اين دانش، لزوم تحقيقات گسترده در زمينهٔ اعتلاء علوم پزشکى و داروئى و صنعتي، لزوم قطع وابستگى و شروع نو انديشى در مسائل علوم سلولى و مولکولي، لزوم فراهم آوردن تربيت محقق و مدرس در اين زمينه، به خوبى روشن مى‌شود. داوطلب ورود به اين رشته بايد علاقه‌مند و مستعد (خصوصاً در کارهاى آزمايشگاهي) باشد. ايمنولوژى بافت شناسي، بيوشيمى ويروس‌ها، زيست‌شناسى سلولي، سيتوشيمى و ... از جمله دروس اختصاصى اين شاخه مى‌باشد.

  - شاخهٔ دبيرى زيست‌شناسى (زيست‌شناسى عمومى): فارغ‌التحصيلان اين شاخه با گذرانيدن دروس مشترک تخصصى خود (به‌ همراه تعدادى دروس تربيتى به منظور آشنائى با فنون معلمي) مى‌توانند توانائى‌هاى لازم براى رفع نيازهاى وزارت آموزش و پرورش به دبيران زيست‌شناسى را به ‌دست آورند.

  ادامهٔ تحصيل در کليهٔ شاخه‌هاى فوق تا کارشناسى ارشد در داخل و تا سطوح بالاتر در خارج از کشور امکان‌پذير است.

  ضمناً بر اساس مصوبات جديد شوراى عالى برنامه‌ريزى در نظر است رشتهٔ زيست‌شناسى در مقطع کارشناسى داراى ۲ رشته و ۱۰ گرايش باشد.

  - رشتهٔ زيست‌شناسى در ۵ گرايش (دبيري، عمومي، علوم گياهي، علوم جانوري، دريا)

  - رشتهٔ زيست‌شناسى سلولى مولکولى در ۵ گرايش (علوم سلولى و مولکولي، ميکروبيولوژي، ژنتيک، بيوشيمي، بيوفيزيک)  »»» کارشناسى شنوائى شناسى


  هدف تأمين نيروى متعهد و متخصص جهت ارزيابى سيستم شنوائى و تعادل تعيين درجهٔ معلوليت و نيز تأمين کادر علمى مربوط است. طول دوره ۸-۷ ترم تحصيلى است. فارغ‌التحصيلان با استفاده از دستگاه‌هاى متفاوت و آزمايش‌هاى مختلف شنوائى مى‌توانند نوع و محل ضايعه در شنوائى و تعادل را تشخيص دهند، نوع سمعک را تعيين و تجويز کرده، مراحل تربيت شنيدارى را به منظور زبان‌آموزى افراد ناشنوا عملى سازند. فارغ‌التحصيلان در صورت پذيرفته شدن در آزمون ورودى دورهٔ کارشناسى ارشد (فوق ليسانس) مى‌توانند در رشته‌هاى شنوائى شناسي، زبان‌شناسى و کودکان استثنائى ادامهٔ تحصيل دهند.

  هدف از تشکيل دورهٔ کارشناسى شنوائى شناسي، تربيت افراد متعهد و کارشناسى است که بتوانند مستقلاً از عهدهٔ حل مسائل و مشکلات شنوائى برآيند و قادر باشند به تنهائى ناراحتى‌هاى شنوائى را تشخيص و توان‌بخشى نمايند. به ‌علاوه با کسب معلومات پايه‌اى در امر تحقيق و پژوهش در امر شنوائى‌ شناسى وارد شوند.

  فارغ‌التحصيلان اين رشته علاوه بر تونائى‌هاى فارغ‌التحصيلان کاردانى اين رشته، قادر به انجام آزمايشات تکميلى و تشخيص محل ضايعه در سيستم شنوائى گوش و اعضاء مربوطه، تعيين و تجويز و ارزيابى مشخصات الکترواکوستيکى سمعک و قالب مورد نياز هر فرد معلول، تشخيص کم شنوائي، تدريس براى افرادى که به نوعى نياز به اطلاعات اين رشته‌ها دارند، کمک و همکارى با ساير متخصصين در زمينه‌هاى شنوائى و تکلم، تحقيق و بررسى در زمينه‌هاى شنوائي، تشخيص عيوب دستگاه‌هاى شنوائى و کمک به رفع آن و ارائهٔ طرح و برنامه‌ريزى‌هاى لازم در زمينه‌هاى مربوط به شنوائى خواهند بود.

  _______________________________

  »»» کارشناسى علوم تغذيه

  هدف تربيت کارشناسان متعهد و متخصص در مسائل تغذيه‌اى براى حفظ و ارتقاء دانش تغذيه براى رفع نياز مراکز بهداشتي، درماني، اجرائي، آموزشى و پژوهشى کشور است. طول دوره ۴ سال متشکل از ۸ ترم تحصيلى است. فارغ‌التحصيلان مى‌توانند برنامه‌هاى تغذيه‌اى براى مراکز آموزشي، پژوهشي، بهداشتي، درمانى و ساير مجتمع‌هاى مختلف کشور تنظيم و اجراء کنند. امکان ادامهٔ تحصيل، تا حد دکترىٰ فراهم است.

  ______________________________

  »»» کارشناسى علوم سياسى (نيمه متمرکز)

  هدف تربيت کارشناس امور سياسى و ايجاد زمينه براى پرورش پژوهشگر در علم سياست است، داوطلب بايد از ذهنى فعال و خلاق، حافظه‌اى قوى و علاقه و استعداد فراوان برخوردار باشد. طول متوسط دوره ۴ سال و شامل دروس نظرى است فارغ‌التحصيلان که ضمن تحصيل با پديده‌هاى سياسي، نهضت‌هاى انقلابي، اشکال مختلف دولت و حکومت، کشور روابط و پديده‌هاى سياسى و علل پيدايش آنها، ادارهٔ جامعهٔ کشوري، روابط بين‌المللى و نظاير آنها آشنا شده‌اند مى‌توانند در ارگان‌هاى اجرائى کشور از جمله وزارتخانه‌هاى امور خارجهٔ کشور، آموزش و پرورش و ديگر سازمان‌هاى علاقه‌مند به تحقيق و حل مسائل مربوط به اشتغال ورزند.

  _____________________________

  »»» کارشناسى فيزيوتراپى


  فيزيوتراپى رشته‌اى است که با استفاده از عوامل فيزيکى (مثل گرما، سرما، نور، الکتريسته و ...) و عوامل مکانيکى (تمرينات و حرکت‌هاى مختلف) در جهت کمک به درمان و بهبود يا بازگرداندن کار اعضاء بدن و هدايت بيمار براى استفاده از توانائى باقى‌مانده و به ‌دست آمده براى جبران هرچه بيشتر ناتوانائى‌ها و محدوديت‌ها براى رسيدن مستقل فرد معلول و بيمار در حد امکان کوشش مى‌نمايد.

  هدف از ارائهٔ اين دوره تربيت افرادى است که پس از طى دوره کارشناسى فيزيوتراپى بتوانند براساس تشخيص پزشک درمان فيزيکى بيماران را به ‌عهده گيرند.

  ___________________________

  کارشناسى فلسفه (نيمه متمرکز)

  هدف تربيت دبير براى تدريس فلسفه، تربيت محقق آشنا به فلسفهٔ اسلامى و ساير مکتب‌هاى مهم فلسفى و نيز تربيت مدرسان و استادان فلسفه براى دانشگاه‌هاى کشور است، طول متوسط اين دوره ۴ سال است، فارغ‌التحصيلان با آشنائى به تفکر فلسفى در عالم اسلامى و مغرب زمين و مکاتب و مذاهب مختلف فلسفى توانائى تحقيق در مسائل فلسفى را پيدا مى‌کنند و آماده مى‌شوند که تحصيلات خود را تا مرحلهٔ بالاتر ادامه داده، به درجات بالاى علمى و استادى فلسفى نائل آيند. ادامهٔ تحصيل تا بالاترين مدارج علمى در اين رشته در داخل و خارج کشور امکان‌پذير است.
  ویرایش توسط BeHdAbRa : Thursday 16 October 2008-1 در ساعت 01:53 AM
  پارسیان

  vágyam Die erősebb, mint az összes vágy az élet.

  آموزش و نحوه استفاده از قسمت


  قوانین و اساسنامه سایت پارسیان
  My Desire For Die Is Stronger Than All Of Your Desire For Life...


  پارسیان


  كليد پارسیان موجب دلگرمي است
  پارسیان


 2. Top | #2
  BeHdAbRa آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Dec 2007
  شماره عضویت
  384
  نوشته ها
  2,716
  میانگین پست در روز
  0.96

  موضوع پیش فرض

  رشته مهندسي رباتيک چيست

  شاید تا کنون تعریفی عامی از ربات و رباتیک شنیده باشید ولی رشته رباتیک را بطور واضح و کامل خیر.

  رشته فنی مهندسی رباتیک یکی از رشته های میان رسته ای جدید در ایران میباشد ،جدید بودنش میتواند بدلیل تاسیس در حد اکثر 15 سال گذشته باشد و میان رشته ای است به دلیل اشتراکاتی که با رشته های مهندسی برق گرایشات الکترونیک و کنترل و همچنین مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات و مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزاردارد.

  گاهی اوقات حتی افراد تحصیل کرده نیز به اشتباه ،گمان میبرندمهندس رباتیک ،مهندس برق نیز می باشد علاوه بر این مکانیک و کامپوتر نیز هست،در صورتی که برای دانشجوبان رباتیک واضح بودن این اشتباه غیر قابل انکار است که بقیه رشته ها یک مهندس رباتیک تنها یک مهندس رباتیک است. چرا که به صرف ارائه دروسی چون مداراهای الکترونیکی و منطقی و ریز پردازنده در برنامه درسی مهندسی کامپیوتر-نرم افزار و اشتراک این دروس در رباتیک و مهندسی الکترونیک ،نمیتوان نسبتی از الکترونیک و رباتیک به کامپیوتر داد.وظیفه و کربرد ها متفاوت است.شاید یکی از نمونه های فریبنده آگهی های استخدام کار شرکتها یا کارخانه ها باشد که آنهم بدلیل کاربرد مورد انتظار آنها،نام چند رشته مهندسی را در کنار یکدیگر قرار میدهند.

  به عبارتی این دیگر بستگی به نیاز صنعت و کارخانه ها دارد که بسته به نیازشان ، رشته های دانشگاه تاسیس شده اند، رشته رباتیک نیز از این اصل مستثنا نیست .

  یک مهندس رباتیک حتی با وجود توانایی در برخی از موارد اختصاصی موجود در دیگر رشته ها،تنها یک مهندس رباتیک استاین اصل را میتوان برای دیگر رشته های فنی مهندسی تعمیم داد.

  رشته های جدید برای نیاز های جدید و پاسخ به آنها طراحی شده اند وبه طبع آن توانایی افراد تحصیل کرده نیز بهترین پاسخ برای این نیازها میباشد که رشته رباتیک نیز پاسخگو به نیاز رباتیکی صنعت میباشد.

  گرایشهای این رشته در مقطع کارشناسی ارشد،در ایران مکاترونیک میباشد و البته خود رباتیک که در ایران هنوز وجود ندارد.
  ارتباط رشته رباتیک با دیگر رشته ها

  در حقیقت اگر یک مهندس رباتیک قصد نو آوری و ایجاد یک تکنولوژی را در سر بپروراند و برای مثال طرح یک ربات فوتبالسیت آدم واره را بریزد ملزوم به استفاده از دروسی که قبلا ً ،فراگرفته و یا تکمیل آنها میباشد به عبارتی باید در برنامه نویسی و تنظیم الگوریتم بهینه ،طراحی مدارهای الکتریکی و الکترونیکی مورد نیاز، طراحی مکانیزم عالی و ی نقص و کار امد در ایجاد تعادل پویا مهارت کافی داشته باشد.

  به خصوص در زمینه طراحی کامیپوتری مدارها ، اجزاء و از همه مهمتر برنامه نویسی در سطح بالای قرار داشته باشد تا این نیازها را برطرف کند.

  بر فرض برای طراحی یک ربات آی کاوشگر باید با روشهای عایق بندی آشنا باشد و یا در یک ربات پرنده با طراحی سیستم آئرودینامیکی تا حدودی آشنایی داشته باشدو یا در تولید و ساخت ربات جنگنده، آشنا به موارد مختلف و ویژگی های مختلف آنها مثل استحکام و سبک وزنی یا انعطاف و سختی و دیگر مورد این چنینی باشد.

  البته مثل دیگر رشته های میان رشته ای ارتباط های زیادی میتوان با دیگر علوم و فنون پیدا کرد که موارد فوق مربوط به رباتیک بودند که به نظر من این ارتباطات در این رشته بیشتر از دیگر رشته هاست.

  دانشگاهها و موسسات دارای این رشته در خارج از ایران

  United States

  Brown University

  Caltech

  Carnegie-Mellon University

  Cal Poly Pomona

  Colorado School of Mines

  Columbia University

  Cornell University

  Dartmouth College

  Drexel University

  Florida A&M University/FSU

  Florida International University

  Georgia Tech

  Indiana University

  Johns Hopkins University

  Kansas State University

  Long Beach City College

  MIT

  New Mexico Institute of Mining & Technology

  Ohio State University

  North Carolina State University

  Northwestern Polytechnic University

  Rice University

  Stanford University

  Tennessee State University

  Texas A&M University

  University of Arizona

  UC Berkeley

  UC San Diego

  UC Santa Cruz

  University of Cincinnati

  University of Florida

  University of Hawaii

  University of Houston

  University of Idaho

  University of Maryland

  University of Massachusetts, Amherst

  University of Michigan, College of Engineering

  University of Michigan, Ann Arbor

  University of Minnesota

  University of Nebraska, Lincoln

  University of New Hampshire

  University of New Mexico

  University of Notre Dame

  University of Oklahoma

  University of Pennsylvania

  University of Rochester

  University of Southern California

  University of Tennessee, Knoxville

  University of Texas, Austin

  University of Texas, Dallas

  University of Washington, Bothell

  University of Washington, Seattle

  University of Wisconsin, Madison

  University of Utah

  U.S. Air Force Academy

  Utah State University

  Vanderbilt University

  Virginia Tech

  Wellesley University

  The Harvard Robotics Laboratory

  Canada

  Center for Intelligent Machines, McGill University

  University of Alberta

  Europe

  Johannes Kepler Universität, Austria

  University of Leoben, Institute of Automation, Austria

  The Maersk Mc-Kinney Moller Institute for Production Technology, University

  Institute of Computer Science, University of Freiburg, Germany

  University of Kaiserslautern, Germany

  University Bonn, Germany

  Utrect University, The Netherlands

  University of Maribor, Institute for Robotics, Slovenia

  University of Zurich, Switzerland

  Luleå University of Technology, Sweden

  University of Edinburgh, Scotland

  Computer science, Queen Mary, University of London, UK

  Southhampton University Robot Wars Team, UK

  University of Plymouth, Robot Football, UK

  University of Kaiserslautern

  Royal Institute of Technology, Stockholm, Sweden

  University of Stuttgart, Germany

  Ruhr-Universität Bochum, Germany

  Asia

  Rostov State University, Russia

  University of Tsukaba, Japan

  Shahrood University of technology , Iran

  Australia

  University of New South Wales

  Australia National University, Robotics Systems lab

  University of Western Austrialia

  صنعت رباتیک

  امروزه استفاده از رباتها واتوماسیون غیر قابل انکار و معرفی شده برای تمام صنایع و کارخانه ها میباشد به طوری که کارخانه ها روز به روز به این سمت روی می آورند دلیلش هم مشخص است زیرا بازده ای بهتر و سرعت دقت کم هزینه بودن دیگر خصوصیات مورد انتظار را به ارمغان میآورد.

  رباتها اولین بار در سال 1954 در صنعت به کارگرفته شدند که یک بازوی ربات یا Manipulator نام داشت که تنها 3 درجه آزادی بود.رباتهای صنعتی امروزی اکثراً همان بازوی رباتیکی هستند ولی با 6 درجه آزادی و خیلی پیشرفته تر نبست به گذشته کار میکنند رباتها در صنعت به شیوه ها و روشها و مدلهای مختلفی به کارگرفته میشوند. اما متاسفانه همانطور که خودتان میدانید، به جرات میتوان گفت ارتباط بین دانشگاه و صنعت در ایران خیلی کم و گاهی در حد صفر میباشد و این وجود دانشگاه را زیر سوال میبرد ،چرا که، اگر صنعت ،تشنه علم و نوآوری نبود پس چرا عده های به نام دانشجو به تحصیل علم میپردازند؟

  این سوال را به محضر آقای دکتر زاهدی و دکتر مرادزاده تقدیم میکنم.


  گستردگی علم رباتیک

  همان طور که در ارتباط این رشته با دیگر رشته ها ذکر شد برای فعالیت و نوآوری و تحقیق و پیشرفت به جرات میتوان گفت یکی از وسیع ترین شاخه های فنی مهندسی،رشته مهندسی رباتیک میباشد.

  برای اثبات این حقیقت کلمه robotic یا RoboticEngineering را در اینترنت جستجو کنید و یا نگاهی با تاملبه حضور رباتها در رشته ها و مکانهای مختلف بیاندازید.

  برای مثال رباتی را معرفی میکنم که ارتباط بسیار کمی با رشته های فنی مهندسی و علوم پایه دارد،ربات جراح تحت فرمان پزشک جراح در اتاق عمل با حضور مستقیم پزشک و یا غیر مستقیم و با کمک اینترنت ،نمودی از پیشرفت این رشته است که بسیار مفید و حیاتی میباشد.تصور کنید رباتی را که شما طراحی کرده اید وسیله ای برای نجات یک بیمارو بهبودی وی شده است که قطعاَ لذت موفقیت آنفخستگی زحمتتان را از بین میبرد.

  نمونه ی بارز دیگر گستردگی علم رباتیک، که بسیار مورد توجه کشورهای مختلف مثل ژاپن،کره،آمریکا و ایران و چند کشور دیگر میباشد،رباتهایامداد و نجات هستنند که یاری رسان گروه امداد در حوادث غیر قابل پیش بینی میباشد.به هر حال این گرایش از رباتیک آن قدر اهمیت داشته است که مسابقاتی تحت عنوان شبیه سازی امداد و نجات در روبوکاپ برگزار میگردد.

  وظیفه اصلی رباتهای امداد رسان پیدا کردن مصدومین و اعلام مکان آنها به سرور میباشد.

  رباتها در پروژه های JPL شرکت فضایی NASA نقش مهمی دارند از جمله آنها Spriteو Sojourner می باشد.این نیز استفاده دیگری از رباتیک میباشد .

  مصارف رباتها در همه ابعاد زندگی انسان به سرعت در حال گسترش است تا کارهای سخت و خطرناک را به جای انسان انجام دهند مثل بررسی وضعیت داخلی راکتورها هسته ای که یک ربات هیچ گاه تحت تاثیر تشعشعات رادیو اکتیو قرار نمیگیرد و این یک جایگزینی خوب و مفید رباتها میباشد.

  نیاز کارخانه ها و صنایع جهان و آینده شغلی

  در ابتدا باید ذکر کنم که بازار شغلی این رشته در ایران اشباع نشده است چرا که تا این لحظه هیچ مهندس رباتیکی فارغ التحصیل نشده است (در ایران)، که احتمالا ً تا ماه دیگراولین فارغ التحصیل این رشته وارد جامعه شود و به امید خدا ،اکثراً جذب کارخانه ها خواهند شد زیرا هزینه یک مهندس رباتیک ایرانی خیلی پایین تر از و به صرفه تر از خارجی میباشد و یا استخدام چند مهندس مختلف نیز هزینه بر است و یا افراد توانا در بر طرف کردن نیازهای رباتیکی کارخانه ها نیز که خیلی خیلی کم هستنند ، دستمزد بالا دریافت کرده و شاید به اندازه یک فارغ التحصیل این رشته نیز مهارت کافی و مطالعه و توانایی نداشته باشند.

  کارخانه های دارای ربات های صنعتی وخطوط اتوماسیون و به خصوص بازوهای رباتیک اولین کارخانه ها در چذب نیروی پرسنلی در این رشته اند و در اولویت اول این کارخانه ها مربوط به صنایع ماشین سازی و سپس شرکت های تولید کننده تراشه های سیلیکونی والکترونیکی میباشند ،از جمله این کارخانه ها در ایران که دارای خطوط اتوماسیون و یا بازوهای رباتی و یا دیگر رباتهای صنعتی هستند، میتوان نام برد به شرح زیر است: کارخانه ماشین سازی ایران خودرو،ماشین سازی سایپا،کاشی سمنان،کاشی یزد،تراکتور سازی تبریز،کیش خودرو،رب تبرک،کنستانتره شاهرود و چندین کارخانه دیگر که اکثرا ماشین سازی هستنند را میتوان نام برد.

  رباتیک و ربات در ایران

  در زمینه تولید ربات هنوز کسی در ایران چیزی نشنیده است، مگر تعمیر و بازسازی رباتهای وارداتی تنها بخش ،ساخت ربات ،برای مسابقات رباتیک میماند که باید خدمتان عرض کنم تیم های ایرانی کم ترین حضور را دارند آنهم بدلیل هزینه قابل توجه ساخت میباشد که نبود حمایت دانشگاه ها چه مالی و چه هر چیز دیگری ،نبود پشتیبان تبلیغاتی که الته این مورد در حال حاضر به جرات میتوان گفت یکی از قویترین کشورها در مسابقات روبوکاپ در بخش شبیه سازی امداد و نجات و شبیه سازی فوتبال ،ایران میباشد.شاید علت امتناع فعالان رباتیک در بخش های دیگر کم هزینه بودن این رشته باشد و متاسفانه علت آن در اکثر مواقع پولی است.جالب است بدانید در مسابقات برمن آلمان که 24 خرداد برگزار شد اکثر تیم های شرکت کننده در بخش شبیه سازی رباتهای امداد و نجات ایرانی بودند.به هر حال هرچه مشکل بزرگ باشد چه مالی و چه ... ، خدای ما بزرگتر است و ما را در استفتده از توانایی خودمان یاری میرساند. در مورد ایران البته با توجه به تمام مطالب بیان شده در مورد ایران جای امید واری است که اکثر کارخانه ها و صاحبان صنایع بر اساس دلایل مختلف مثل رقابت روز به روز به سمت استفاده از ربات روی آورده اند و این موضوع دلیلی بر وجود و حتی رشد بسیار چشم گیر بازار شغلی این رشته دارد.

  رباتیک و ربات در ایران

  مسلما در طراحی یک ربات و یا ساخت اجزا مکانیکی یک ربات ،ساخت مدارهای الکتیکی و الکترونیکی ، برنامه نویسی و شبیه سازی کامل عملکرد ربات از جنبه های توانایی مورد انتظار میباشددر راستای همین موارد میتوان به مدیریت پروژه های رباتیکی ،نظارت مهندسی و مهندس ناظر و دیگر موارد مربوطه اشاره کرد.داوری مسابقات رباتیک را نیز میتوان در فعالیتی حاشیه ای بر شمرد.

  شاید برایتان این سوال پیش آید که چرا گاهی مدیریت یک ربات در ایران به یک مهندس از رشته دیگری داده میشود در پاسخ همانطور که ذکر شد هنوز فارغ التحصیل این رشته وجود ندارد مگر تا یک ماه بعد، ودیگر این که حتی با وجود آنها در صنعت نیز همچنین این اتفاق می افتد باید به این نکته توجه داشت که گاهی تجربه یک فرد ارزشمند تر از تحصیلات دانشگاهی باشد البته در مواردی خاص، این دلیل بسیاری از نامنظمی ها در وضعیت استخدامی کشور است. حال شما فرض کنید یک فارغ التحصیل اگر تجربه را نیز به افتخارات خود بیافزاید آینده شغلی به مراتب ایده آل تر در انتظار اوست در همان تخصص وی که این حالت باید برای همه همینطور باشد.

  چشم انداری از رباتیک

  شهری را تصور کنید که رباتها در اکثر فعالیت های انسانی و بشری کمک رسان بشر شده اند.به یقین که نگاهی با کمی دورنگری و کمی بزرگ نمایی از آینده این رشته بسیار نگران کننده و شاید خطرناک باشد.تصور این که رباتی شما را در یک معمله بفریبد و یا رباتی که دارای احساس و اندیشه و جماعاتی رباتی که بر سر مسایل مورد نظر شان مثل کم توجهی به آنها شروع به شورش کنند و دیگر موارد که اکنون خنده دار و در باطن نگران کننده است.

  ابته مفید بودن ساخته دست بشر در درجه اول قرار میگیرد در راستای همین مطالب بد نیست نگاهی با تامل و جدی به فیلم "مرد 200 ساله" بیاندازید که به تصور شما کمک میکند.

  دانشگاه صنعتی شاهرود و رباتیک

  در مهر ماه سال یک هزار و سیصد و هشتاد و یک در دانشگاه صنعتی شارود اولین پذیرش در رشته مهندسی رباتیک در مقطع کارشناسی اغاز شد. آغازی با انگیزه های فراوان دانشجویان و اساتید آن .آغازی با چشم اندازی چند ساله در کشور با هدیف تولید علم در این زمینه و پرورش دانشجویان در رشته رباتیک.

  همانند تمام دانشگاه ها در ایران و خارج از ایران با تاسیس یک رشته در یک دانشگاه مخصوصا ً یک رشته میان رشته ای باشد قطعا دانشگاه با مشکلات مواجه خواهد شد که ابته تا کنون پیشرفت بسیار چشم گیری در حل مشکلات و افزایش سطح علمی آن شده است.

  اما اگر مشکلی وجود نداشته باشد آیا کسی در جهت رفع مانع تلاش خواهد کرد که سبب از بین رفتن مشکلات بعدی و نتیجه پایانی پیشرفت و ارتقاسطح علمی بشود. به هر حال پیشرفت خوبی دیده میشود آینده روشنی در انتظار دانشجویان رباتیک دیده میشود.

  از جمله برنامهای دانشگاه در راستای اهداف رباتیک را بدین شرح است.

  کلاسهای مقدماتی رباتیک برای ورودی های هر سال که مدرسان آنها دانشجویان رباتیک هستند که در مسابقات مختلف رتبه میآورند.

  کلاسهای پیشرفته رباتیک و کلاسهای پیشرفته الکترونیک که باز هم مدرسان رباتیکی دارد بر خلاف وجود دانشجویان ارشد الکترونیک کنترل قدرت و دکتری کنترل، جلسات هفتگی با محوریت رباتیک و موضوعات مربوطه و کلاسها و جلسات و برنامه های فوق برنامه دیگری که مدیریت اکثر آنها با رباتیکی هاست.لازم به ذکر است که دو اتاق یکی آزمایشگاه رباتیک و اتاق پروژه رباتیک که درب آن بر روی رباتیک ها برای طراحی و ساخت باز است.

  چند ربات آموزشی نیز از موسسات اروپایی از طرف دانشگاه خریداری شده است که برای مصارف آموزشی استفاده میشود
  پارسیان

  vágyam Die erősebb, mint az összes vágy az élet.

  آموزش و نحوه استفاده از قسمت


  قوانین و اساسنامه سایت پارسیان
  My Desire For Die Is Stronger Than All Of Your Desire For Life...


  پارسیان


  كليد پارسیان موجب دلگرمي است
  پارسیان


 3. Top | #3
  BeHdAbRa آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Dec 2007
  شماره عضویت
  384
  نوشته ها
  2,716
  میانگین پست در روز
  0.96

  موضوع پیش فرض

  زبانهای خارجی

  در انتخاب رشته‌هاى تحصيلى زبان‌هاى خارجى اکيداً توصيه مى‌شود که اگر پايهٔ زبان شما در دبيرستان ضعيف است از انتخاب آنها خوددارى کنيد بخصوص در رشته‌هاى غيرانگليسى اگر فرد آشنائى کافى نداشته باشد در دانشگاه موفق نخواهد بود و حتى پس از فارغ‌التحصيلى با معدل ضعيف کار موردنظر را نخواهد يافت.

  دبیری زبان انگلیسی
  کارشناسی زبان‌های انگلیسی، آلمانی، ایتالیائی، روسی و فرانسه
  کارشناسی مترجمی زبان‌های انگلیسی، آلمانی، ایتالیائی، روسی و فرانسه
  زبان و ادبیات ارمنی
  کارشناسی زبان و ادبیات اردو
  کارشناسی زبان و ادبیات ژاپنی
  کارشناسی زبان اسپانیائی

  دبيرى زبان انگليسى
  هدف پرورش افرادى است که براى انجام وظيفهٔ خطير دبيرى زبان انگليسى کارآئى کافى داشته باشند. داوطلب بايد به مسئوليت و ويژگى‌هاى معلمى آشنا بوده شرايط جسمى و روانى لازم را داشته، ويژگى و مسئوليت‌هاى آن را درک کرده باشد. هيچ‌کس با گذراندن چند واحد درسي، معلم به معناى واقعى کلمه نمى‌شود. معلم شخصيتى است وظيفه‌شناس، ايثارگر و متعهد نسبت به جامعه و فرزندان آن. از اين رو دانشجوى رشتهٔ دبيرى علاوه بر دروس تخصصى ملزم به فرا گرفتن تعدادى واحد تربيتى نيز خواهد بود.
  فارغ‌التحصيلان اين رشته ممکن است به استخدام آموزش و پرورش درآيند.
  کارشناسى زبان‌هاى انگليسي، آلماني، ايتاليائي، روسى و فرانسه
  هدف تربيت کارشناسانى است که بتوانند ادب و فرهنگ ايرانى و معارف اسلامى را به جوامع خارجى معرفى کنند و با تحقيق در کتب خارجي، جامعهٔ خود را از آخرين پيشرفت‌هاى علمى و فنى مطلع سازند. در زمينه‌هاى نگارش مقالات تحليلى - انتقادى به زبان‌هاى خارجى و ترجمهٔ مقالات و کتب مورد استفاده قرار گيرند و براى ادامهٔ تحصيل در دوره‌هاى بالاتر و تأمين کادر علمى دانشگاه‌ها و ديگر مراکز پژوهشى آمادگى لازم را داشته باشند. طول دوره هر رشته ۴ سال است با توجه به نياز اغلب دانشگاه‌هاى جديدالتأسيس به استاد و مربى زبان‌هاى خارجى و نيز اکثر وزارتخانه‌ها، رسانه‌هاى گروهى و صنايع، به کارشناس اين رشته‌ها اهميت آن روشن مى‌شود.
  کارشناسى مترجمى زبان‌هاى انگليسي، آلماني، ايتاليائي، روسى و فرانسه
  هدف تربيت مترجمان ورزيده و ذى‌صلاح در زمينه‌هاى فرهنگي، ادبى و علوم انسانى است. طول دورهٔ هر رشته ۴ سال است. فارغ‌التحصيلان قادر خواهند بود منابع و فنون، علمى و ادبى زبان‌هاى خارجى را به نحو مطلوب به فارسى برگردانند و معارف اسلامى و فرهنگى ايرانى را به زبان‌هاى خارجى ترجمه کنند. با توجه به نياز صنايع، بانک‌ها و برخى وزارتخانه‌ها و مؤسسات خصوصى به ترجمهٔ مدارک فني، تجارى و ادارى و نيز احتياج رسانه‌هاى همگانى به ترجمهٔ مطالب عمومي، روزنامه‌اى و خبرى و برگرداندن گزارش‌هاى خبرگزارى‌ها به زبان فارسى و نياز ساير وزارتخانه‌ها و نهادها به مترجم، اهميت اين رشته روشن مى‌شود.
  زبان و ادبيات ارمنى
  هدف تربيت افرادى است که براى انجام وظيفهٔ خطير معلمى زبان و ادبيات ارمنى به دانش‌آموزان مدارس خاص ارامنهٔ شهرهاى تهران، اصفهان، تبريز، اراک، شاهين‌شهر و اهواز کارآئى کافى داشته باشند. دروس به‌ صورت تئورى است و تعدادى دروس تربيتى نيز براى آموزش فنون معلمى ارائه خواهد شد. مراکز جذب فارغ‌التحصيلان در مدارس خاص ارامنه، مؤسسات فرهنگى و مذهبى ارامنه مى‌باشد.
  امکان پذيرفتن داوطلب غيرارمنى در اين رشته بسيار محدود است. انتخاب اين رشته، به داوطلبان غيرارمنى توصيه نمى‌شود.
  کارشناسى زبان و ادبيات اردو
  هدف تربيت افرادى است که اجراء وظيفهٔ خطير ترجمهٔ متون اردو را که بسيار به فارسى نزديک است و بيش از ۶۰۰ ميليون از جمعيت‌هاى شبه قارهٔ هندوستان، کشورهاى همجوار آن، بسيارى از کشورهاى خليج‌فارس و برخى از استان‌هاى شرقى ايران بدان تکلم مى‌کنند متقبل و متحمل مى‌شوند.
  داوطلب بايد بداند که زبان اردو، زبان رسمى همسايهٔ ما پاکستان است و در سطح جهانى صدها هزار کتاب و مجله و روزنامه هر سال در زمينه‌هاى فرهنگي، ديني، پژوهشى و معلوماتى به اين زبان انتشار مى‌يابد. شايد نزديک به هشتاد درصد واژگان و اصطلاحات اين زبان از کلمات فارسى به طرق مختلف گرفته شده باشد.
  رسم‌الخط زبان مورد بحث با فارسى شباهت کامل دارد و ترکيب جمله‌بندى در اين دو زبان همان است و يادگيرى آن براى فارسى زبانان دشوار نيست.
  نظر به کمبود نيروى انسانى متخصص و مترجم در زبان اردو و لزوم توسعهٔ فرهنگى ميان ايران و کشورهاى هم‌کيش بخصوص از لحاظ برگرداندن متون اردو به خارجى نياز به وجود متخصصان و مترجمان و دانش‌آموختگان اين زبان به خوبى احساس مى‌شود.
  کارشناسى زبان و ادبيات ژاپنى
  هدف از اين دوره کسب مهارت‌هاى چهارگانه (درک مطلب - حرف زدن - خواندن و نوشتن) زبان ژاپنى و آشنائى با ادبيات اين زبان و کمک به شکوفائى استعداد و ذوق ادبى دانشجويان است. طول اين دوره حداقل ۴ سال در ۸ ترم تحصيلى است و ادامهٔ تحصيل تا سطح کارشناسى ارشد ميسر است.
  فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر هستند ادب و فرهنگ و معارف اسلامى را به جوامع خارجى معرفى کرده و با تحقيق در کتب ژاپنى جامعهٔ ايرانى را از آخرين پيشرفت‌هاى علمى و فنى جهان مطلع سازند و در نگارش مقالات تحليلى انتقادى به زبان ژاپنى فعاليت کنند.
  با توجه گستردگى ارتباطات جهانى و تبادل اطلاعات علمى بين کشورها ضرورت و اهميت اين رشته را آشکار مى‌سازد.
  کارشناسى زبان اسپانيائى
  هدف تربيت مترجمان و پژوهشگرانى است که در زمينهٔ ترجمه و پژوهش‌هاى علمى و ادبى بتوانند ارتباط سياسي، علمي، فرهنگى و اقتصادى با اسپانيا و کشورهاى اسپانيولى زبان را انسجام و تداوم بخشند ضمناً ايجاد امکان انتخاب اين زبان به ‌عنوان يک زبان خارجى و تأمين نياز وزارتخانه‌ها و نهادهاى مختلف جهت بهره‌بردارى هرچه بيشتر از دانش‌ها و دست‌آوردهاى علمى جهان از ديگر اهداف اين دوره مى‌باشد.
  پارسیان

  vágyam Die erősebb, mint az összes vágy az élet.

  آموزش و نحوه استفاده از قسمت


  قوانین و اساسنامه سایت پارسیان
  My Desire For Die Is Stronger Than All Of Your Desire For Life...


  پارسیان


  كليد پارسیان موجب دلگرمي است
  پارسیان


 4. Top | #4
  BeHdAbRa آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Dec 2007
  شماره عضویت
  384
  نوشته ها
  2,716
  میانگین پست در روز
  0.96

  موضوع پیش فرض

  مهندسی مکانیک

  هدف :

  الف – گرايش مكانيك در طراحي جامدات

  هدف تربيت آزمايشگاهي متخصصاني است كه بتوانند در مراكز توليد و كارخانه‌ها اجزاء و مكانيزم ماشين‌آلات مختلف را طراحي كنند. دروس اين دوره شامل دروس نظري، آزمايشگاهي، كارگاه و پروژه و كارآموزي است. فارغ‌التحصيلان مي‌توانند در كارخانجات مختلف نظير خودروسازي ، صنايع نفت، ذوب فلزات و صنايع غذايي و غيره مشغول شوند و براي اين دوره امكان ادامه تحصيل تا سطح كارشناسي ارشد و دكتري در داخل يا خارج از كشور وجود دارد. موفقيت داوطلبان به آگاهي آنها در دروس جبر و مثلثات، هندسه ، فيزيك و مكانيك همچنين آشنايي و تسلط آنان به زبان خارجي بستگي فراوان دارد. از جمله دروس اين دوره مي‌توان دروس مقاومت مصالح، طراحي و ديناميك را نام برد. در اين رشته زمينه اشتغال و بازاركار خوب وجود دارد و مطالب ارائه شده در طول تحصيل براي دانشجويان محسوس و قابل لمس است.

  ب – گرايش مكانيك در حرارت و سيالات

  اين رشته در به كاربردن علوم و تكنولوژي مربوط جهت طرح و محاسبه اجزاء سيستمهايي كه اساس كار آنها مبتني بر تبديل انرژي ، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان كارآيي لازم را مي‌دهد و آنها را جهت فعاليت در صنايع مختلف مكانيك در رشته حرارت و سيالات (نظير مولدهاي حرارتي، انتقال سيال نيروگاههاي آبي، موتورهاي احتراقي و ... ) آماده مي‌سازد. فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر به طراحي و محاسبه اجزا و سيستمها در بخشهاي عمده‌اي از صنايع نظير صنايع خودروسازي ، نيروگاههاي حرارتي و آبي، صنايع غذايي، نفت، ذوب فلزات و غيره هستند.

  فارغ‌التحصيلان اين دوره مي‌توانند تا مقطع كارشناسي ارشد و دكتري در داخل يا خارج از كشور ادامه تحصيل دهند. داوطلبان اين رشته بايد در دروس رياضي و فيزيك تسلط داشته و با يك زبان خارجي آشنا باشند. دروس اين رشته شامل مطالبي در زمينه‌هاي حرارت و سيالات ، مي‌باشد.

  نظر دانشجويان: با توجه به اينكه اصولا تحصيلات دانشگاهي به خصوص در زمينه‌هاي مهندسي نياز صد در صد به علاقه‌مندي داوطلب دارد، بنابراين عدم داشتن علاقه‌ و همچنين عدم تقويت دروس اساسي و پايه‌اي در بخش مكانيك مانند رياضي، فيزيك – مكانيك ، شيمي ، رسم فني (تجسم بالا داشتن) و هوش نسبتا خوب و عدم روحيه تجزيه و تحليل در مسائل باعث دلسردي و از دست‌دادن انگيزه تحصيل و ركورد شديد در تحصيلات خواهد شد.

  ج - گرايش ساخت و توليد
  هدف تربيت كارشناساني است كه با به كاربردن تكنولوژي مربوط به ابزارسازي، ريخته‌گري ، جوشكاري، فرم دادن فلزات ، طرح كارگاه يا كارخانه‌هاي توليدي آماده كار در زمينه ساخت و توليد ماشين‌آلات صنايع (كشاورزي ، نظامي، ماشين‌سازي، ابزارسازي ، خودروسازي و ... ) باشند. فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در صنايعي مانند ماشين‌سازي، ابزارسازي، خودروسازي ، صنايع كشاورزي، صنايع هوايي و تسليحاتي به ساخت و توليدي ماشين‌آلات، طراحي كارگاه و يا كارخانه توليدي بپردازند و نظارت و بهره‌برداري و اجراي صحيح طرحها را عهده‌دار شوند. داوطلبان اين رشته بايد در دروس رياضي، فيزيك و مكانيك از آگاهي كافي برخوردار باشند. دروس اين دروه شامل مطالبي در مورد نحوه توليد، طراحي قالبهاي پرس، طراحي قيد و بندها، كار و برنامه‌ريزي با ماشينهاي اتوماتيك، اصول كلي و نحوه كار با ماشينهاي دستي و تعمير و نصب تمام سرويسهاي صنعتي مي باشد و درصد نسبتا بالايي از آنها به صورت عملي ارائه مي‌گردد. داوطلب بايد سالم باشد تا بتواند كارهاي كارگاهي را به خوبي انجام دهد و استعداد كارهاي فني را داشته باشد. با توجه به خودكفايي صنايع كشور اين رشته داراي بازار كار خوبي است.

  در حقيقت رشته مكانيك بخشي از علم فيزيك است كه با استفاده از مفاهيم پايه علم فيزيك و به تبع آن رياضي به بررسي حركت اجسام و نيروهاي وارد بر آنها مي‌پردازد و مي‌كوشد تا با توجه به نتايج بررسي‌هاي خود ، طرحي نو در زمينه فن‌شناسي و صنعت ارائه دهد و در راه پيشرفت انسان گامي به جلو بردارد.

  به عبارت ديگر رشته مكانيك، رشته پياده كننده علم فيزيك است چون براي مثال بررسي حركت خودرو و عوامل موثر بر روي آن برعهده فيزيك است. اما اين كه چگونه حركت آن تنظيم گردد بر عهده مكانيك مي‌باشد.


  1- تبريد 2- حرارت مركزي و تهويه مطبوع

  • رشته شغلي متناسب با ديپلم
  - نقشه كشي تاسيسات بهداشتي و گازرساني ساختمان و نظارت بر آنها
  - لوله كشي تاسيسات بهداشتي (سرد و گرم, فاضلاب) ساختمان
  - نصب وسايل بهداشتي و رفع عيب سيستم لوله كشي سرد و گرم و فاضلاب
  - محاسبه قطر لوله هاي آب گرم‌, سرد, برگشت و فاضلاب ساختمان
  - جوشكاري روي لوله هاي در حد تكنسين درجه 2
  - اپراتوري سيستم لوله كشي آب و فاضلاب ساختمان ها


  • رشته هاي دانشگاهي متناسب با رشته تاسيسات
  - مكانيك در حرارت سيالات

  - تاسيسات حرارتي نيروگاه
  - عمليات گازرساني
  - دبير فني مكانيك در حرارت سيالات
  - كاردان فني حفاري
  - كاردان علمي كاربردي مكانيك (تعميرات نيروگاه)
  - كاردان علمي كاربردي تكنسين حرفه اي تعميرات مكانيكي
  - تاسيسات تهويه وتبريد
  - كاردان فني عمران (تاسيسات حرارت نيروگاه)
  - معلم فني تاسيسات تهويه و تبريد
  - مهندس علمي كاربردي مكانيك نيروگاه
  - كاردان فني مكانيك تاسيسات
  - تاسيسات آبرساني و گاز رساني


  • رشته هاي شغلي متناسب با فارغ التحصيلان رشته تاسيسات
  ايزوكار, لوله كش, نصاب تاسيسات حرارت مركزي, راه انداز و تعمير كار شوفاژ, راه انداز و تعميركار تهويه مطبوع, راه انداز و تعمير كار لوازم خانگي و تجاري (يخچال ساز), راه انداز و تعميركار سرد خانه ها , نصاب و دستگاه هاي سرد كننده , نصاب دستگاه هاي تهويه مطبوع , تعميركار وسايل گاز سوز خانگي , طراح و ناظر لوله كش گاز خانگي , نصاب دستگا هها ي گاز سوز تجاري , ناظر لوله كش گاز شهري , نصاب ودستگاه هاي اندازه گيري ابزار دقيق , نقشه كش تاسيسات , تعميركار پمپ آب , لوله بازكن , تشخيص دهنده تركيدگي لوله , متصدي دستگاه تصفيه آب , متصدي دستگاه تصفيه فاضلاب , تكنسين رسوبگير مبدل هاي حرارتي ,نصاب دستگاه سردخانه و رختشوي خانه هاي صنعتي , راه انداز و تعمير كار ديگ بخار , راه انداز و تعمير كار چيلر آبزرويشن ,راه انداز و تعميرات كار چيلر سانتريفوژ , را هاي انداز و تعمير كار دستگاه هاي سخت گير , راه انداز و تعمير كار تجهيزات آب استخر , تكنسين لوله كشي گازهاي طبي, استاد كار تاسيسات.
  پارسیان

  vágyam Die erősebb, mint az összes vágy az élet.

  آموزش و نحوه استفاده از قسمت


  قوانین و اساسنامه سایت پارسیان
  My Desire For Die Is Stronger Than All Of Your Desire For Life...


  پارسیان


  كليد پارسیان موجب دلگرمي است
  پارسیان


 5. Top | #5
  BeHdAbRa آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Dec 2007
  شماره عضویت
  384
  نوشته ها
  2,716
  میانگین پست در روز
  0.96

  موضوع پیش فرض

  هنر

  کاردانى باستان‌شناسى

  هدف تربيت افراد متعهد و مؤمن و تجهيز آنان به دانش، تجربه و کار عملى براى مشارکت در مطالعات و پژوهش‌ها و کاوش‌هاى باستان‌شناسى به‌عنوان عضو هيئت‌ها و کمک کارشناس است طول دوره ۵/۲ سال است. دروس به‌صورت عملي، پايه، تخصصى و اصلى است. بعضى دروس عبارت است از آشنائى باستان‌شناسى و آثار تاريخى پيش از اسلام ايران، هنر و تمدن اسلامي، سفال دورهٔ اسلامى ايران، باستان‌شناسى و آثار تاريخى دورهٔ اسلامى ايران.
  ---------
  کاردانى حفاظت و مرمت آثار تاريخى

  هدف تربيت افرادى است که در حفاظت و مرمت آثار تاريخى دانش و کارآئى عملى داشته باشند فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در مراکز تحقيقاتى و آزمايشگاه‌ها و کارگاه‌هاى حفاظت و مرمت (کتابخانه‌ها، موزه‌ها و سازمان‌هاى فرهنگي) در سراسر کشور مشغول خدمت شده با ساير کارشناسان وظيفهٔ حفاظت و مرمت آثار تاريخى و ميراث فرهنگى را به‌عهده گيرند توجه به آثار و اشياء متعدد تاريخى و فرهنگى موجود در موزه‌هاى کشور و نيز آثار هنرى وابسته به معمارى و ابنيهٔ تاريخى که بسيارى از آنها به روش‌هاى مناسب حفاظت، مرمت و نگهدارى علمى و فنى را نياز دارد ضرورت و اهميت اين دوره را آشکار مى‌سازد.
  ------------
  کاردانى موزه‌دارى

  هدف تربيت افرادى است که بتوانند فاصلهٔ بين کارشناسان و سطوح پائين‌تر متخصص را در کارهاى موزه‌دارى پُر کرده و در موزه‌هاى دستيار کارشناسان باشند. فارغ‌التحصيلان اين رشته علاوه بر آشنائى با نيازها و الزامات يک موزه‌دار، شناسائى زمينه‌هاى عملى اين کار، خلاء تخصصى موجود را پُر کرده در زمينه‌هاى زير انجام وظيفه مى‌کنند. کار در بخش‌هاى اختصاصى يک موزه، ادارهٔ موزه‌هاى کوچک محلى و سيار، همکارى در ادارهٔ موزه‌هاى وابسته به سازمان ميراث فرهنگى کشور، همکارى با کارشناسان و موزه‌داران، کمک به راه‌اندازى و ايجاد موزه‌ها و نمايشگاه‌ها، حراست آثار متنوع و متعدد فرهنگى و تاريخى و هنرى ارزشمندى که در موزه‌ها و مجموعه‌هاى کشور نگهدارى مى‌شود و نيز تکميل و گسترش آيندهٔ موزه‌ها براى پژوهش‌هاى علمى و تاريخى محتاج افراد واجد شرايط صلاحيت‌هاى علمى و فنى در سطوح گوناگون است.
  --------------

  کاردانى هنرهاى تجسمى و هنرهاى نمايشى

  دورهٔ کاردانى هنر يکى از دوره‌هاى هنرى و علمى و آموزش عالى است که بعد از پيروزى انقلاب اسلامى تهيه و تدوين شده و داراى دو رشته هنرهاى تجسمى با سه شاخهٔ نقاشي، گرافيک و مينياتور و هنرهاى نمايشى با دو شاخهٔ بازيگري، کارگردانى و ادبيات نمايشى است. هدف تربيت کادر هنرى متخصص و متعهد براى انجام وظيفه در همهٔ واحدهاى هنرى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى کشور است. فارغ‌التحصيلان قادر هستند در کادر هنرى واحدهاى وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، يا هر واحد ديگرى انجام وظيفه کنند. ضرورت و اهميت اين دوره با توجه به نيازمندى‌هاى جامعه به نيروى انسانى ماهر و متخصص براى حفظ و اشاعهٔ هنرهاى تجسمى و نمايشى در نقاط دور افتادهٔ اين کشور به منظور پيشبرد اهداف مقدس ميهني، مشخص مى‌شود.
  پارسیان

  vágyam Die erősebb, mint az összes vágy az élet.

  آموزش و نحوه استفاده از قسمت


  قوانین و اساسنامه سایت پارسیان
  My Desire For Die Is Stronger Than All Of Your Desire For Life...


  پارسیان


  كليد پارسیان موجب دلگرمي است
  پارسیان


 6. Top | #6
  BeHdAbRa آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Dec 2007
  شماره عضویت
  384
  نوشته ها
  2,716
  میانگین پست در روز
  0.96

  موضوع پیش فرض

  دندانپزشكي

  هدف :

  دندانپزشك به تشخيص و درمان بيماري‌هاي دهان و دندان مي‌پردازد و از همين‌رو شايد بهتر باشد كه عنوان اين رشته را دهان‌پزشكي گذاشت.در گذشته دندانپزشكي را مساوي با دندانسازي مي‌دانستند. اما امروزه دندانسازي تنها بخشي از دندانپزشكي است. ?رشته دندانپزشكي در مقطع دكتراي عمومي نحوه رعايت بهداشت، پيشگيري و درمان بيماري‌هاي دهان و دندان را آموزش مي‌دهد. دندان‌پزشكي يك علم تخصصي است كه سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوي مهم در سلامت جسم و روح، زيبايي و ادا كردن كلمات تامين مي‌كند. همچنين به ياري اين علم مي‌توان بسياري از بيماري‌ها را در مراحل اوليه شناخت و از پيشرفت آن جلوگيري نمود.

  ماهيت :

  اين مقطع داراي دو دوره مجزاي 2 و 4 ساله است. كه در 2 سال اول دانشجويان واحدهاي علوم پايه مثل بيوشيمي، آناتومي، بافت‌شناسي، فيزيولوژي، ژنتيك، ميكروب‌شناسي و ايمني‌شناسي را مي‌گذرانند و بعد از 2 سال وارد دوره تخصصي دندانپزشكي شده و دروس اختصاصي خود را در زمينه آسيب‌شناسي فك و دهان، ارتودنسي، اندودنتيكس، پروتزهاي ثابت و اكلوژن، پروتزهاي متحرك و فك و صورت ، پريودنتولوژي، ترميمي و مواد دنداني، بيماري‌هاي دهان و دندان، جراحي دهان و فك و صورت، دندانپزشكي كودكان و راديولوژي دهان و فك و صورت مي‌گذرانند. و در نهايت مي‌توانند بيماري‌هاي دهان و دندان را تشخيص داده و در حد يك دندانپزشك عمومي نسبت به درمان آنها اقدام كنند.?

  عده‌اي دندانپزشكي را با كار عملي و تكنيكي صرف، يكي مي‌دانند در حالي كه اگر دانشجوي دندانپزشكي تنها فن و تكنيك اين رشته را فراگرفته اما در علوم پايه ضعيف باشد، در نهايت يك دندانساز خواهد شد يعني چنين فردي كار روي دندان را فراگرفته است اما از علم پزشكي بي‌نصيب مي‌باشد.

  آينده شغلي ، بازار كار، درآمد:

  امروزه در كشور ما نزديك به 12 هزار دندانپزشك وجود دارد و از سوي ديگر سالانه 18 دانشكده دندانپزشكي دولتي و خصوصي موجود در كشور بيش از 1000 دندانپزشك تربيت مي‌كنند. حال سوال اينجاست كه آيا براي اين تعداد فارغ‌التحصيل رشته دندانپزشكي فرصت‌هاي كاري وجود دارد؟

  دكتر افشار در پاسخ به اين سوال مي‌گويد:

  ?امروزه در كشور ما فرصت‌هاي شغلي براي دندانپزشكان جوان به دو دليل عمده محدودتر شده است كه يكي از اين دلايل پيشرفت بهداشت در كشور ماست. يعني خوشبختانه كشور ما نيز مانند ساير كشورهاي جهان در جهت پيشگيري و اهداف بهداشتي حركت كرده و بسياري از بيماري‌ها را مهار و كنترل كرده است. در نتيجه مردم كمتر به پزشكان و دندانپزشكان مراجعه مي‌كنند. از سوي ديگر در چند سال اخير رشد پزشكان و دندانپزشكان نسبت به نرخ رشد جمعيت افزايش يافته است. براي مثال اگر تا 20 سال قبل به ازاي هر 25 هزار نفر يك دندانپزشك وجود داشت حال به ازاي هر 5 يا 6 هزار نفر يك دندانپزشك وجود دارد. البته ذكر عوامل فوق به معناي آن نيست كه هيچ فرصت شغلي براي دندانپزشكان جوان وجود ندارد بلكه در بسياري از شهرستانهاي كشور، ما هنوز شاهد كمبود دندانپزشك هستيم. يعني در حالي كه در بعضي از نقاط كشور به ازاي هر 2 هزار نفر يك دندانپزشك داريم، در نقاط محروم كشورمان به ازاي هر 100 هزار نفر يك دندانپزشك وجود دارد.?

  دكتر كوثري نيز ضمن تاييد موارد فوق مي‌گويد:

  ?مطمئنا با پيشرفت بهداشت دهان و دندان، فرصت‌هاي شغلي يك دندانپزشك عمومي كاهش پيدا كرده است و البته افزايش تعداد دندانپزشكان جوان بيكار تنها مشكل ايران نيست چون طبق بررسي‌ها و پيش‌بيني‌هاي جوامع علمي خارج از كشور، در سال 2030 ميلادي بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه‌اي خوب خواهد بود كه دندانپزشكي عمومي به بخشي از پزشكي عمومي برخواهد گشت و رشته دندانپزشكي تنها جنبه تخصصي پيدا مي‌كند.?

  توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه :

  همانطور كه در قسمت‌هاي قبل اشاره شد، عدم تسلط بر علوم پايه و زبان انگليسي، دانشجو را از مقولات علمي دور مي‌كند و صرفا به او توانايي انجام كارهاي عملي اين رشته را مي‌دهد.

  هرآنچه كه يك دانش‌آموز در درس زيست‌شناسي دوره دبيرستان خود فرا مي‌گيرد به نحوي به رشته دندانپزشكي ارتباط دارد بخصوص دو بخش فيزيولوژي و آسيب‌شناسي كه دانشجويان دندانپزشكي در دو سال اول تحصيل خود با وسعت و عمق بيشتري نسبت به دوره دبيرستان مطالعه مي‌كنند. همچنين دانشجوي اين رشته بايد از دستهايي ماهر و توانمند برخوردار باشد چون بسياري از كارهاي دندانپزشكي از تراش دندان گرفته تا بازسازي دندان نياز به دستهايي هنرمند و توانا دارد تا بتوان به نحو احسن كارهاي ظريف دندانپزشكي را انجام داد.

  برخورداري از سلامت كامل جسمي و رواني و قابليت انجام كارهاي بسيار دقيق علمي، عملي، كلينيكي براي داوطلبان اين رشته بسيار ضروري است. خلاقيت و مهارت در كار دست و همچنين برخورداري از خلاقيت و ديد هنري، دانشجو را در انجام كارهاي عملي اين رشته و انجام مهارت‌هاي لازم در پياده كردن آموخته‌هاي آن، كمك بسيار مي‌كند.

  وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر:

  امكان ادامه تحصيل فوق دكترا در رشته‌هاي مختلف دندان‌پزشكي در ايران وجود دارد.

  تعداد وعناوين واحدهاي اصلي و اختصاصي:

  طول دوره دندان‌پزشكي پنج سال است و درسهاي آن در سه بخش : عمومي ، پايه و اختصاصي برنامه‌ريزي شده است كه از لحاظ نحوه تعليم و تدريس، به درسهاي نظري ، عملي ? نظري، عملي تقسيم مي‌شود.

  اين دوره شامل دو مرحله است:

  مرحله اول (5/1 سال) : در اين مرحله دانشجويان درسهاي نظري و عملي علوم پايه و عمومي را در دانشگاه (كلاس و آزمايشگاه)‌ مي‌گذرانند.

  مرحله دوم (5/3 سال) : در اين مرحله دانشجويان درسهاي تخصصي را در دانشگاه (كلاس و بخشهاي كلينيكي) فرا مي‌گيرند و به منظور برخورداري از كارايي آموزشي- درماني، بيشتر اين دوره تحصيلي را در بخشهاي كلينيكي دانشكده و بيمارستانهاي وابسته به ارائه خدمات بهداشتي و درماني مي‌پردازند؛ لازم به تذكر است كه گذراندن درسهاي پايه براي ورود به دوره كلينيكي (مرحله دوم) ضروري است.

  نظام آموزشي مطابق آيين‌نامه مصوب شوراي عالي برنامه‌ريزي است و هر واحد درس نظري 17 ساعت و هر واحد درس عملي 34 ساعت است. كل واحدهاي درسي اين دوره 203 واحد است.

  درسهاي پايه

  درسهاي پايه به درسهايي گفته مي‌شوند كه زمينه‌ساز ورود دانشجو به درسهاي اصلي و تخصصي و فراگيري آنهايند. در اين رشته درسهاي پايه جمعا به تعداد 43 واحد درسي است كه عبارتند از: فيزيك پزشكي ، بيوشيمي ، بافت‌شناسي انساني، جنين‌شناسي، تشريح ، ژنتيك انساني، ميكروب‌شناسي، ايمني شناسي، فيزيولوژي، روان‌شناسي عمومي، آسيب‌شناسي عمومي.

  درسهاي اختصاصي

  درسهاي تخصصي به درسهايي گفته مي‌شود كه اطلاعات و آگاهيهاي لازم را درباره رشته تخصصي به دانشجو داده، او را با مفاهيم تخصصي و عمده رشته مورد نظر آشنا مي‌كند و آموزشهاي لازم را به او مي‌دهند.

  در رشته دندان‌پزشكي درسهاي تخصصي عبارتند از: كالبدشناسي و مرفولوژي دندان، زبان خارجي اختصاصي، جنين و بافت‌شناسي فك و دهان ، آسيب‌شناسي دهان، ارتودنسي، اندودنتيكس، بيماريهاي دهان و تشخيص ، بيولوژي دهان، پريودنتولوژي، دندان‌پزشكي ترميمي(پروتز متحرك پارسيل، پروتز ثابت ، پروتز كامل) جراحي دهان و فك و صورت ، دندان‌پزشكي كودكان، راديولوژي دهان ، گوش و حلق و بيني ، نظام پزشكي و طب قانوني، بهداشت عمومي و اكولوژي ، بهداشت محيط زيست ، دندان‌پزشكي مجتمعي ، بيماريهاي رواني ، بيماريهاي دروني، فارماكولوژي ، بهداشت دهان و تغذيه و ندان‌پزشكي پيشگيري مواد دنداني و پايان‌نامه (رساله)‌.

  دانشجويان در سال چهارم با تاييد استاد راهنما، موضوعي را براي پايان‌نامه انتخاب وراجع به آن تحقيقاتي را آغاز مي‌نمايند، ولي واحد پايان‌نامه در سال آخر محاسبه خواهد گرديد كه در آن زمان دانشجو پايان‌نامه را به هيات داوران منتخب ارائه و از آن دفاع مي‌نمايد.

  خلاصه‌اي از مطالب مطرح شده بعضي از درسهاي تخصصي الزامي:

  اندودنتيكس: مطالب اين درس شامل بررسي اتيولوژي، تشخيص، پيشگيري و درمان بيماريهاي پالپي و بافتهاي نگهدارنده دندان‌ناشي از ضايعات پالپ به منظور حفظ سلامت و نگهداري دندانهاي طبيعي است.

  بيماريهاي دهان و تشخيص : در درس بيماريهاي دهان و تشخيص، به شناسايي ، تشخيص كلينيكي و پاراكلينيكي ضايعات حفره دهان و درمان ضايعات مخاطي آن و ارتباط آن با ساير بيماريهاي بدن پرداخته مي‌شود.

  پروتزهاي دنداني: در اين درس در ارتباط با مسائل ترميمي و بازسازي دستگاه جونده (دندانها و ساختمان مجاور كناري صورت) از طريق پروتزهاي ثابت، متحرك (پارسيل و كامل) و فك و صورت بحث مي‌شود. همچنين مسائل مربوط به اصول اكلوژن در اين رشته مورد تدريس علمي ? عملي قرار مي‌گيرد.

  راديولوژي: درس راديولوژي يكي از درسهاي دندان‌پزشكي و از علوم اساسي جهت دستيابي و شناسايي حالات طبيعي و غيرطبيعي استخوان فكها و دندانها مي‌باشد.

  دندان‌پزشكي كودكان: درس دندان‌پزشكي كودكان، قسمتي از درسهاي دندان‌پزشكي است كه شامل : تشخيص، پيشگيري و درمان بيماري‌ دهان و دندان كودكان، معلولان و معلولان ذهني و شناسايي رابطه آن با سلامت عمومي آنها مي‌باشد.

  دندان‌پزشكي ترميمي : اين درس شامل بررسي اتيولوژي ، تشخيص ، پيشگيري و درمان و ترميم ضايعات بافتهاي سخت دنداني به منظور حفظ سلامت و زيبايي دندانهاي طبيعي و بافتهاي نگه‌دارنده آنهاست.

  رشته‌هاي مشابه و نزديك به اين رشته :

  وجوه مشترك علمي وسيعي كه اين رشته با رشته پزشكي دارد، به دندان‌پزشك اين مهارت را مي‌دهد تا با شناخت همه جانبه ساختمان بدن و فيزيوپاتولوژي آن خدمات و درمان‌هاي لازم را در راستاي تخصصي خود ارائه دهد.

  وضعيت نياز كشور به اين رشته در حال حاضر :

  اگرچه اهميت رشته دندان‌پزشكي در شهرهاي بزرگ و متوسط تا حدود زيادي روشن است، اما متاسفانه هنوز اين رشته نتوانسته است ارزش والاي خود را در شهرهاي كوچك و روستاها، آن‌چنان كه بايد نشان دهد. گرايش روزافزون داوطلبان به اين رشته و مراجعه رو به افزايش شهروندان به شاغلان اين حرفه ، مي‌تواند اهميت قابل ملاحظه و نياز به متخصصان را در اين رشته ، حتي در مقايسه با ساير رشته‌هاي پزشكي به وضوح نشان دهد.

  نكات تكميلي :

  اما تحصيل در اين رشته خالي از مشكل نيست . دكتر صنوبري نيز در مورد دشواري‌ها و مشكلات اين رشته مي‌گويد:

  ?دندانپزشكي حرفه‌اي است كه با كارهاي عملي بر روي بيمار همراه است، بنابراين امكان انتقال بيماري‌هاي عفوني مثل ?هپاتيت? يا ?ايدز? از بيمار به پزشك بسيار زياد است و دندانپزشكان بايد همواره به اصول كنترل عفونت توجه داشته باشند چون يك كوتاهي يا اشتباه مي‌تواند براي آنها عواقب ناخوشايندي داشته باشد. همچنين يك دندانپزشك بايد بطور مرتب نرمش و ورزش كند تا دچار كمردرد و پادرد مزمن نگردد.
  پارسیان

  vágyam Die erősebb, mint az összes vágy az élet.

  آموزش و نحوه استفاده از قسمت


  قوانین و اساسنامه سایت پارسیان
  My Desire For Die Is Stronger Than All Of Your Desire For Life...


  پارسیان


  كليد پارسیان موجب دلگرمي است
  پارسیان


 7. Top | #7
  BeHdAbRa آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Dec 2007
  شماره عضویت
  384
  نوشته ها
  2,716
  میانگین پست در روز
  0.96

  موضوع پیش فرض

  حسابداري

  هدف :
  حسابداري يك سيستم است كه در آن فرآيند جمع‌آوري، طبقه‌بندي ، ثبت، خلاصه كردن اطلاعات و تهيه گزارشهاي مالي و صورتهاي حسابداري در شكل‌ها و مدلهاي خاص انجام مي‌گيرد. تا افراد ذينفع درون سازماني مثل مديران سازمان و يا برون‌سازماني مثل بانك‌ها، مجمع عمومي سازمان مورد نظر و يا مقامات مالياتي بتوانند از اين اطلاعات استفاده كنند. به همين دليل فردي كه تحصيلات دانشگاهي ندارد، بيشتر دفتردار است تا حسابدار. چرا كه گزارشهاي اين دسته از افراد مطابق استاندارد نيست و پردازش كافي نمي‌شود و بيشتر تراز حسابها مي‌باشد. براي مثال يك حسابدار تجربي نمي‌تواند براحتي بين دارايي كوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و يا نمي‌داند كه چگونه بايد معاملات ارزي را در دفاتر ثبت كرد.

  حسابداري به عنوان يك نظام پردازش اطلاعات، داده‌هاي خام مالي را دريافت نموده، آنها را به نظم در مي‌آورد. محصول نهايي نظام حسابداري گزارش‌ها و صورت‌هاي مالي است كه مبناي تصميم‌گيري اشخاص ذي‌نفع (مديران ، سرمايه‌گذاران ، دولت و ...) قرار مي‌گيرد.

  ماهيت :

  يك حسابدار متخصص، در آينده مي‌تواند مدير مالي يك سازمان يا شركت گردد يعني مي‌تواند به مديريت يك شركت ايده بدهد كه منابع موجودش را در چه راههايي سرمايه‌گذاري نمايد تا استفاده بهينه كند و يا اگر شركت به منابع مالي جديد نياز داشت يك مدير مالي بر اساس دانش آكادميك خود مي‌تواند بگويد كه از چه طريقي بايد تامين مالي كرد. و مجموع اين فعاليت‌ها خارج از توانايي يك حسابدار تجربي است.

  ?حسابداري يك سيستم اطلاعاتي است كه با فراهم‌كردن اطلاعات لازم كمك مي‌كند تا سرمايه‌گذارها، اعتبار دهندگان، مديران و دولت نسبت به مسائل اقتصادي بهتر بتوانند، تصميم‌ بگيرند. براي مثال اگر شخصي بخواهد در يك شركتي سرمايه‌گذاري كند، تمايل دارد كه وضعيت مالي آن شركت و يا نتايج عمليات آن شركت را در طي سالهاي قبل بداند. موضوعاتي كه به صورت گزارشهاي مالي توسط حسابداران تهيه مي‌شود.

  ?حسابداري به منظور جوابگويي به نيازهاي انسان به وجود آمده است. به همين دليل با گذشت زمان و به موازات گسترش فعاليت‌هاي اقتصادي و افزايش پيچيدگي آن ،‌ هدفها و روشهاي حسابداري براي جوابگويي به نيازهاي اطلاعاتي، توسعه يافته است. چرا كه اشخاص، شركت‌ها و دولت براي تصميم‌گيري در مورد توزيع مناسب منابع مالي نياز به اطلاعاتي قابل اتكا دارند كه اين اطلاعات را به ياري حسابداري مي‌توان به دست آورد. از سوي ديگر انجام سرمايه‌گذاري يكي از مواد ضروري و اساسي در فرآيند رشد و توسعه اقتصادي كشور است و سرمايه‌گذاران نيز از بعد عرضه سرمايه، تا حد امكان سعي دارند منابع مالي خودرا به سويي سوق دهند كه كمترين ريسك و بيشترين بازده را داشته باشد. يعني به دنبال برآورد ريسك سرمايه‌گذاري‌ها خواهند بود. اين در حالي است كه يكي از مباني اساسي براي محاسبه ريسك بازار شركت‌ها ، استفاده از اطلاعات توليد شده توسط سيستم حسابداي است.

  رشته حسابداري از جمله رشته‌هايي است كه از داوطلبان هر سه گروه آزمايشي رياضي و فني ، علوم تجربي و علوم انساني دانشجو مي‌پذيرد.

  آينده شغلي ، بازار كار ، درآمد:

  به نظر مي‌رسد فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي تحصيلات تكميلي اين رشته، آمادگي و پختگي بيشتري براي حضور در بازار كار دارند.

  نتيجه يكي از تحقيقات دانشگاه ?كلمبيا? مبني بر اين بود كه از از دهه 70 به بعد همه شركتهاي موفق، شركتهايي بوده‌اند كه مدير آنها تحصيلات مالي داشته است. چون از اين دهه به بعد اطلاعات نقش مهمي پيدا كرده است و مهمترين اطلاعات نيز، اطلاعات مالي است كه تاثير بسياري در تصميم‌گيري روساي شركت‌ها دارد.

  ?فرصت‌هاي شغلي يك حسابدار بسيار گسترده است و از پايين‌ترين سطح تا بالاترين سطح را در بر مي‌گيرد. و با وجود اين كه در دانشگاههاي مختلف كشور اعم از دولتي ، غيرانتفاعي و آزاد، دانشجويان بسياري در رشته حسابداري تدريس مي‌كنند اما تعداد فارغ‌التحصيلان بيكار اين رشته از بيشتر رشته‌ها كمتر است. چون از يك موسسه كوچك گرفته تا بزرگترين كارخانه‌هاي كشور حداقل براي تهيه اظهارنامه مالياتي به حسابدار نيازمند هستند.

  همچنين دانش حسابداري در بخش ماليات كاربرد وسيعي دارد. چون محاسبه سود به ياري حسابداري امكان‌پذير است و تعيين مقدار سود نيز مبناي محاسبه ماليات شركتها اعم از دولتي و خصوصي مي‌باشد.

  فارغ‌التحصيلان اين رشته پس از اتمام تحصيل مي‌توانند در سطوح مختلف و شاخه‌هاي متفاوت عهده‌دار انجام امور مالي گردند كه شرح آن چنين است:

  حسابداري

  فارغ‌التحصيلان مي‌توانند در كليه موسسات و واحدهاي تجاري، اعم از دولتي يا خصوصي به عنوان حسابدار در شاخه‌هاي زير مشغول كار شوند:

  حسابداري مالي: در كليه شركتها و موسسات تجاري و غيرانتفاعي.

  حسابداري صنعتي : در كليه واحدهاي صنعتي و شركتهاي توليدي.

  حسابداري دولتي : در كليه سازمانها و ادارات دولتي به عنوان حسابدار يا عامل ذيحساب.

  حسابداري مالياتي : در ادارات دارايي.

  حسابداري بيمه : در موسسات بيمه .

  حسابداري بانكها : در شعبه‌ها و سرپرستي بانكها .

  حسابداران پس از مدتي اشتغال به كار حسابداري مي‌توانند در سمت مديريت مالي واحدهاي تجاري ، ايفاي نقش نمايند.

  حسابرسي

  فارغ‌التحصيلان رشته حسابداري قادرند با توجه به شاخه‌هاي حسابداري در بند الف در حرفه حسابرسي شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسي در يك تقسيم‌بندي كلي به دو گروه اصلي تفكيك مي‌شوند :

  حسابرسان داخلي : اين گروه از حسابرسان ، كارمند واحد مورد رسيدگي هستند، و در واقع رابط ميان هيات مديره و شركت بوده و گزارش رسيدگي خود را به طور هفتگي ، ماهانه يا سالانه به مديرعامل و هيات مديره ارائه مي‌دهند . اين گروه از حسابرسان عمليات داخل واحد تجاري را رسيدگي مي‌كنند.

  حسابرسان مستقل: اين گروه از حسابرسان، افرادي هستند كه در موسسات حسابرسي مشغول كار هستند و بر اساس قرارداد ميان شركتها يا سازمانها با اين موسسات، عمليات حسابداري و مالي واحد تجاري را بر اساس اصول و موازين حسابداري مورد رسيدگي قرار مي‌دهند و گزارش خود را به مجمع عمومي صاحبان سهام ارائه مي‌كنند. در واقع حسابرسان مستقل رابط ميان صاحبان شركت و هيات مديره شركت مي‌باشند.

  در حال حاضر در ايران ، سازمان حسابرسي به عنوان يك سازمان دولتي ، بزرگترين موسسه حسابرسي است و در كنار آن ساير موسسات حسابرسي دولتي و خصوصي مشغول فعاليت مي‌باشند.

  توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه:

  داشتن شم رياضي در رشته حسابداري از اهميت بسياري برخوردار است. به همين دليل دانش‌آموزان رشته رياضي در اين رشته موفقتر هستند. البته اين بدان معنا نيست كه دانش‌آموزان رشته علوم انساني قادر به ادامه تحصيل در رشته حسابداري نيستند بلكه بايد تلاش كنند تا از دانش رياضي خوب و يا حداقل متوسطي برخوردار باشند.

  همچنين يك حسابدار بايد بتواند بخوبي گزارش كارهاي خود را ارائه دهد. بنابراين بايد در ادبيات فارسي مسلط بوده و نگارش خوبي داشته باشد. اين ويژگي بخصوص در سطوح بالاتر اين رشته يعني حسابرسي و مديريت مالي اهميت بسياري دارد.

  در آزمون هر سه گروه آزمايشي درس رياضي به عنوان مهمترين درس اين رشته ضريب 4 دارد.

  دانشجوي حسابداري بايد صادق و رازدار باشد چون در آينده تمام اسناد و مدارك يك سازمان را در اختيار دارد و اگر فرد رازدار و در كل با اخلاقي نباشد لطمات زيادي به آن شركت و در نهايت به جامعه وارد مي‌آورد. اين مساله بخصوص در حسابرسي اهميت بيشتري دارد زيرا اگر يك حسابرس كه وظيفه بررسي گزارشات مالي يك سازمان و تاييد صحت و سقم آن را بر عهده دارد، درستكار نبوده و يا شهامت ابراز مشكلات را نداشته باشد، مي‌تواند به نابساماني‌هاي اداري و مالي يك جامعه دامن بزند.

  و بالاخره يك حسابدار براي موفقيت در اين دنياي پر از رقابت و تغيير و تحول بايد خلاق، مبتكر، صبور و منضبط باشد.

  علاقه به امور مالي و تجزيه و تحليل‌هاي آن، عامل موفقيت دانشجوي حسابداري است.

  وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر:

  تا مقطع دكترا امكان ادامه تحصيل وجود دارد.

  نظر يك فارغ‌التحصيل مشغول به كار در اين رشته :

  دانشجوي اين رشته بايد تحمل ساعتها كار در پشت يك ميز و صندلي و سرو كار داشتن با اعداد و ارقام را داشته باشد. همچنين بايد دقيق و منظم باشد تا در جمع‌بندي اعداد و ارقام دچار مشكل نگردد.?

  وضعيت نياز كشور به اين رشته در حال حاضر:

  آموزش حسابداران و شركت موثر آنها در فراهم‌آوري اطلاعات مالي دقيق و قابل اعتماد، و تجزيه و تحليل اين اطلاعات براي توسعه پايدار در كشور در حال توسعه‌اي مانند ايران اهميت فراواني دارد. چرا كه وجود اطلاعات دقيق، اعتماد برانگيز، بموقع و مربوط به فعاليت‌هاي اقتصادي، نه تنها لازم بلكه حياتي است. علاوه بر اين اطلاعات مالي حاصل از فعاليت‌هاي اقتصادي كه بوسيله نظام‌هاي حسابداري گزارش مي‌شود، مي‌تواند از انحراف مسير پيش‌بيني شده ، اتلاف منابع اقتصادي و اخلال در برنامه‌هاي توسعه اقتصادي جلوگيري كند.

  دكتر ثقفي نيز در اين باره مي‌گويد:? چون اين رشته فقط به كلاس و معلم نياز دارد متاسفانه در سالهاي اخير، بسياري از شهرهاي دورافتاده كه حتي يك حسابدار مجرب و متخصص ندارد، رشته حسابداري را با استفاده از اساتيد كم‌تجربه دائر كرده است و در نتيجه فارغ‌التحصيلان دانشگاههاي فوق حسابداراني ناكارآمد هستند كه نمي‌توانند، جذب بازار كار شوند. البته آنچه گفته شد شامل حال فارغ‌التحصيلان توانمند اين رشته نمي‌شود چون هر فرد سرمايه‌گذار و هر موسسه اعتباري براي سرمايه‌گذاري يا اعتبار دادن به حسابدار نياز دارد. ?

  نكات تكميلي :

  چند سال پيش وقتي كه آقاي . ت رياست يكي از كارخانه‌هاي ايران را بر عهده گرفت با اخم‌هاي در هم و چهره‌هاي عبوس كارگراني روبرو شد كه 6 ماه بود حقوق نگرفته بودند و اميد چنداني نيز به رئيس جديد نداشتند. اما رئيس جديد كه فارغ‌التحصيل رشته حسابداري بود با مديريت قوي و درست خويش نه تنها كارخانه مورد نظر را از ورشكستگي نجات داد بلكه امروزه اين كارخانه يكي از بهترين كارخانه‌هاي كشور است كه محصولات آن به خارج از كشور صادر مي‌گردد و در حال حاضر نيز نحوه كار رئيس ياد شده به عنوان يك شيوه نوين در دانشگاهها تدريس مي‌شود.

  آنچه خوانديد سرگذشت واقعي يكي از كارخانه‌هاي كشور است.
  پارسیان

  vágyam Die erősebb, mint az összes vágy az élet.

  آموزش و نحوه استفاده از قسمت


  قوانین و اساسنامه سایت پارسیان
  My Desire For Die Is Stronger Than All Of Your Desire For Life...


  پارسیان


  كليد پارسیان موجب دلگرمي است
  پارسیان


 8. Top | #8
  BeHdAbRa آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  همکار قدیمی
  تاریخ عضویت
  Dec 2007
  شماره عضویت
  384
  نوشته ها
  2,716
  میانگین پست در روز
  0.96

  موضوع پیش فرض

  رشته باغبانی


  مقدمه
  رشته باغبانی یکی از مهمترین رشته های کشاورزی است که داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی می تواند آن را انتخاب کند. با توجه به افزایش روز افزون جمعیت و احتیاج غذایی آنها، رشته باغبانی با تولید حدود 40% مواد غذایی، نقش مهمی در تأمین مواد غذایی مورد نیاز بشر دارد. تخصصی شدن پرورش گیاهان و درختان میوه نیاز به استفاده بهینه از ابزار و امکانات و همچنین استعدادهای جوان دارد. به منظور تربیت نیروی متخصص، در آزمون سراسری، رشته مهندسی باغبانی برای تربیت متخصص در زمینه های تولید محصولات باغبانی، شامل درختان میوه ، سبزیها، درختان زینتی، گل کاری و طراحی فضای سبز ارائه می گردد.

  1- مهندسی باغبانی
  تعریف و هدف

  مهندسی باغبانی یکی از رشته های اصلی مجموعه کشاورزی است که در سطح کارشناسی در بسیاری از دانشکده های کشاورزی دانشگاههای معتبر کشور ارائه می گردد. هدف از ارائه این رشته تربیت نیروهای زبده ای است که بتوانند در زمینه های مختلف پرورش و تولید محصولات باغی، سبزی و صیفی، گلهای زینتی، طراحی فضاهای سبز و... فعالیت نمایند.

  اهمیت و جایگاه در جامعه

  اساسی ترین نیاز هر فرد، تأمین نیاز غذایی اوست. با توجه به محدود بودن زمین و آب برای جوامع رو به رشد، باید حداکثر محصول را از زمینهای زیر کشت به دست آورد. محصولات باغبانی در دنیا، علاوه بر تأمین بخشی از غذای مورد نیاز بشر، در تأمین سلامتی انسان جایگاه ویژه ای دارد. تولید گلها و گیاهان زینتی سبب انبساط و شادی روح انسان و تقویت سلامت روانی افراد می شود. با توجه به وابستگی کشورمان به صادرات نفت، تولید محصولات باغبانی می تواند یکی از مهمترین منابع ارزی کشور باشد و جایگزین درآمد نفت شود. در حال حاضر نیز این بخش یکی از مهمترین منابع ارز آوری کشور محسوب می گردد. با توجه به این مطالب، جذب فارغ التحصیلان این رشته در وزارت کشاورزی و سازمانهای وابسته و همچنین بخشهای خصوصی نظیر شرکتهای سهامی زراعی و... اهمیت قابل ملاحظه دارد و نیاز خاص به این رشته را- حتی در مقایسه با سایر رشته های کشاورزی- به وضوح نشان می دهد.


  سطوح رشته

  ردیف نام دانشگاه کاردانی کارشناسی ارشد دکترا
  1 آزاد- استهبان

  2 آزاد- تبریز

  3 آزاد- جهرم

  4 آزاد- جیرفت

  5 آزاد- رشت

  6 آزاد- رفسنجان

  7 آزاد- ساوه

  8 آزاد- شیراز

  9 آزاد- شیروان

  10 آزاد- علوم و تحقیقات تهران

  11 آزاد- محلات

  12 آزاد- مرند

  13 آزاد- مهاباد

  14 آزاد- میانه ‌

  15 آزاد-ابهر

  16 آزاد-تاکستان

  17 آزاد-خوراسگان

  18 آزاد-مراغه

  19 ارومیه

  20 بوعلی سینا همدان

  21 تبریز

  22 تربیت مدرس ‌

  23 تهران

  24 خلیج فارس

  25 زنجان

  26 شاهد تهران

  27 شهیدچمران اهواز

  28 شیراز

  29 صنعتی اصفهان

  30 علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

  31 فردوسی مشهد

  32 گیلان

  33 مازندران

  34 هرمزگان- بندرعباس

  35 ولیعصر رفسنجان

  36 کشاورزی مراغه


  درسهای رشته

  ردیف نام درس ردیف نام درس


  1 آبیاری عمومی

  2 آفات مهم درختان میوه

  3 آفات و بیماریهای مهم گیاهان زینتی، صیفی و سبزی


  4 آمار و احتمالات

  5 ازدیاد نباتات

  6 اصلاح و بذرگیری گل و سبزی

  7 اصول اصلاح نباتات

  8 اصول باغبانی

  9 اصول تبدیلی و نگهداری فرآورده های کشاورزی

  10 اصول و ترویج و آموزش کشاورزی

  11 اقتصاد کشاورزی

  12 اکولوژی

  13 بیماریهای گیاهی

  14 بیماریهای مهم درختان میوه

  15 بیوشیمی عمومی

  16 جلسه بحث

  17 چایکاری و تکنولوژی چای

  18 حاصلخیزی خاک و کودها

  19 حشره‌شناسی و دفع آفات

  20 خاک‌شناسی عمومی

  21 دامپروری عمومی

  22 درختان و درختچه های زینتی

  23 رابطه آب و خاک و گیاه

  24 ریاضیات عمومی

  25 زراعت عمومی

  26 ژنتیک

  27 سبزیکاری خصوصی

  28 سبزیکاری عمومی

  29 شیمی آلی

  30 شیمی عمومی

  31 طراحی باغ و پارک

  32 طرح آزمایشات کشاورزی 1

  33 علف‌های هرز و کنترل آنها

  34 عملیات کشاورزی

  35 فیزیولوژی بعد از برداشت

  36 فیزیولوژی گیاهی

  37 فیزیک عمومی 38 گلکاری

  39 گیاهشناسی 1(فیزیولوژی و تشریح )

  40 گیاه شناسی 2 (سیستماتیک و مرفولوژی)

  41 ماشین‌های کشاورزی

  42 ماشینهای برداشت محصولات باغی

  43 مسئله مخصوص

  44 مساحی و نقشه برداری

  45 میوه‌های ریز

  46 میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری

  47 میوه های مناطق معتدله

  48 هوا و اقلیم شناسی

  49 کارآموزی


  صنعت و بازارکار
  تواناییهای لازم برای داوطلبان این رشته و ادامه تحصیل در آن
  برای ادامه تحصیل در این رشته- با توجه به کمیت و کیفیت دروس ارائه شده در این دوره- داوطلب باید از دانش بالایی در زمینه های علوم پایه، شیمی، فیزیک و... برخوردار باشد. همچنین توان جسمی، قدرت تجزیه و تحلیل و دقت کافی در مسائل را داشته باشد. شایان ذکر است تقریباً اکثر کارها و فعالیتهای این رشته در خارج از محیط شهری و باغهاست و توان نسبتاً بالایی را می طلبد.
  تواناییهای فارغ التحصیلان
  همان گونه که اشاره شد فارغ التحصیلان این رشته می توانند پس از پایان تحصیلات مسؤولیتهای متفاوتی به عهده بگیرند، از جمله:

  محاسبه، ساخت و اجرای گلخانه های تولید گل و سبزی، شاسی های گرم و سرد، خزانه های تولید نشا و سایر ادوات ثابت باغبانی.
  نظارت و اجرا در کاشت باغهای پیشرفته و همچنین تولید ارقام جدید میوه و سبزی و... .
  فعالیت در زمینه های تحقیقات کشاورزی در بخش باغبانی.
  طراحی باغ و پارک و فضای سبز شهری و نظارت و اجرای طرحهای فضای سبز ، چمن کاری و گل کاری.
  انجام بسیاری از کارهای نقشه برداری برای اجرا و ایجاد دقیق باغها و فضای سبز.
  تولید نهال و پرورش گل و ایجاد نهالستان و گلستانهای پیشرفته.
  پارسیان

  vágyam Die erősebb, mint az összes vágy az élet.

  آموزش و نحوه استفاده از قسمت


  قوانین و اساسنامه سایت پارسیان
  My Desire For Die Is Stronger Than All Of Your Desire For Life...


  پارسیان


  كليد پارسیان موجب دلگرمي است
  پارسیان


صفحه 1 از 22 1234567891011 ... آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع

پارسیان مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
به انجمن خوش آمدید
ایجاد فروشگاه اینترنتی
ایجاد فروشگاه اینترنتی رایگان
ساخت سایت رایگان
به انجمن خوش آمدید
ایجاد فروشگاه اینترنتی
ایجاد فروشگاه اینترنتی رایگان
ساخت سایت رایگان
سایت ساز رایگان
خوش آمدید
تبلیغات در اینترنت
تبلیغات متنی
free games online
بازی آنلاین
انجمن
بازی
خريد و فروش فايل
كسب درآمد از فروش فايل
خوش آمدید
فروشگاه
همكاري در فروش
بازی
بهترين فروشگاه ساز
بهترين فروشگاه ساز