لطفا قبل از ايجاد تاپيک در انجمن پارسیان ، با استفاده از کادر رو به رو جست و جو نماييد
فاکس فان دی ال دیتا
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: مقاله ای راجع به بزرگترین بازار سرپوشیده جهان

 1. Top | #1
  پارسیان (شاپرزفا)
  Archibab آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  کاربر سـایت
  تاریخ عضویت
  Jul 2008
  شماره عضویت
  1426
  نوشته ها
  2
  میانگین پست در روز
  0.00
  تشکر ها
  3
  از این کاربر 10 بار در 3 ارسال تشکر شده است.

  موضوع پیش فرض مقاله ای راجع به بزرگترین بازار سرپوشیده جهان

  بازار بزرگ تبریز
  (بازار تبریز)
  بازار بزرگ تبریز یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده ایران و آسیا با تیمچه­ها و سراها و کاروانسراهای متعدد از اقتدار و رونق تجارت گذشته­های دور و نزدیک حکایت میکند.
  اگر بخواهیم بازار تبریز را از گذشته­های دور تا حال بررسی کنیم لازم است ابتدا علل پررونق بودن این بازار را که زمانی یکی از معروفترین بازارهای آسیا بوده بدانیم و سپس نظر جهانگردان و سیاحان و نویسندگان را ذکر کرده، به اهمیت آن پی ببریم.
  پارسیان (شاپرزفا)
  جاده ابریشم از چین و ماوراء چین تا تبریز ادامه داشته و شهر تبریز را به چهار راه ارتباطی عمده­ای تبدیل کرده وتجارت جاده ابریشم به استانبول و کشورهای اروپایی را از طرفی به قفقاز و ماوراء قفقاز و از سویی به بصره و کشورهای عربی و خاورمیانه برقرار نموده بود.
  وجود بازارچه­های بخصوص برای اتباع کشورهای خارجی در تبریز واقع بودن این شهر در مسیر جاده ابریشم را اثبات میکند.
  در شهر تبریز خانواده­هایی را سراغ داریم که شهرت آنها ورشوچی، مسکوچی، باکچی، ایروانچی، استانبولی یا اسلامبوچی، و نظایر آن که با پیشینه تجارت و صنعت در این استان مرتبط هستند و در گسترش توسعه صنعت و اقتصاد ایران موثر بوده­اند.
  علل پررونق­ترین بودن بازار تبریز واقع شدن این شهر در سر جاده ابریشم میباشد، به طوریکه در زمان­های نه چندان دور وقتی خبر از گسترش ناوگان­های ترابری (دریایی هوایی) نبوده تمام کاروان­های کشورهای اروپا و آسیا حتی افریقا از این جاده بزرگ تاریخی رد میشد و تبریز هم به علت واقع شدن در چهارراه جاده ابریشم از رونق خاصی برخوردار بوده که هر سیاح و جهانگردی به روشنی آن را توصیف کرده است. می­نویسد:
  جاکسن در مشاهدات خود می­نویسد (قرن نهم هجری 15 میلادی)
  هنگامیکه به شهر تبریز نزدیک می­شویم صدها الاغ با خورجیم­های کوچکشان دیده می­شوند که محصولات را با نشار و زنده دلی که در سایر نقاط ایران نمی­توان مشاهده کرد به بازارها حمل می­کنند. این وضع تا تبریز ادامه دارد.
  پارسیان (شاپرزفا)
  و یا در جای دیگر چنین می­نویسد:
  راه عبور و مرور بازار پیوسته پر ازدحام است، حرکت شتران و خران و یابوها به آشفتگی و پریشانی جماعت نامنظم خریدارات و فروشندگان می­افزاید و فریاد قطع نشدنی «خبردار خبردار» که از حلقوم رانندگان بیرون می­آید رهگذر را به ستوه می­آورد، این نیز سند محکمی است که جاده­ها و بازار تبریز چقدر شلوغ و پررونق بوده.
  «شاردن»
  شاردن در سال 1084 هجری ضمن سیر و سفر در شهرهای ایران وارد تبریز میشود و درباره بازار تبریز چنین می­نویسد:
  «در تبریز قصور عالیه و عمارات بسیار بزرگ ندیدم ولی درمقابل، این شهر دارای عالی­ترین بازارهای آسیا است.
  وسعت و عظمت این بازارها و گنبدها و طاق­های زیبایی که آنها را پوشانده است توده عظیم و انبوه جماعتی که در طی روز در سوق مشاهده می­شود و کثرت مقدار کالاهایی که در آنجا انباشته شده است به طور حیرت آوری ابهت و جلال بازارهای تبریز را نمودار می­سازد.
  پارسیان (شاپرزفا)
  زیباترین بازار شهر که مرکز معاملات کالاهای گرانبها و جواهرات میباشد. بازار «قیصریه» نام دارد که به معنای بازار شاهی است این بازار مثمن و بسیار وسیع و بزرگ است. قیصریه را در حدود 850 هجری به فرمان «اوزن حسن» که مقر سلطنتش تبریز بود بنا کرده­اند.
  تعداد بیگانگانی که در تمام اوقات در این شهر دیده می­شوند بسیار زیاد است و از کلیه ممالک آسیایی در تبریز سکونت دارند. من کالایی را نمیدانم که در این بلده فروشگاهی از آن وجود نداشته باشد. سرتاسر شهر مشحون از صنایع قماش و ابریشم و زرگری است. عالی­ترین دستارهای ایرانی در تبریز تهیه می­شود.
  بازرگانان بزرگ و عمده شهر برایم تاکید کردند که همیشه سالیانه شش هزار عدل ابریشم در کارگاه­های این بلده بافته می­شود. تجارت تبریز در سرتاسر ایران و تمام ترکیه در مسکو (روسیه) در ترکستان در هندوستان و ممالک ساحلی دریای سیاه گسترده است.»
  «جاکسن» در جای دیگر می­نویسد:
  بازار تبریز بهترین مرکز تجارتی به شمار می­رود و برای مسافر سرچشمه دیدنی­های بی­پایان است. بازار تبریز ازنظر معماری از نوع خاص بناهای شرق است و از چندین جریب زمین که بر روی آن طاق­ها ضربی زده­اند تشکیل شده است. در ساختن بازار آجر و دیگر مصالح ساختمانی به کار رفته است. بازار سقف وارد و هر قسمت آن به وسیله معبر باریک درازی از قسمت دیگرش جدا می­شود و در دو طرف آن دکان­ها و شاه­نشین­ها ساخته­اند. در فواصل معین درهای بزرگی دیده می­شود که مدخل سراهای چهار گوش و سر پوشیده­ای را تشکیل میدهد و این سراها جای بار افکندن کاروان­ها و آرمیدن کاروانیان است. بر روی هم چندان روشن نیست تیره و تار است کگر در فواصل که روزنی در سقف پدید آورده­اند تا از آن شعاع آفتاب به درون بازار بتابد. فایده دیگری این روزن­ها آن است که گرد و غبار را بیرون می­دهد».
  پارسیان (شاپرزفا)
  یاقوت حموی مولف «معجم البلدان» درباره تبریز و رونق بازار آن می­نویسد:
  در تبریز پارچه­های عبایی و سقلاطون و خطایی و اطلس و سجاده می­بافند و به سایر بلاد مشرق و مغرب می­برند و این مرکزیت بازار تبریز را می­رساند که به شرق و غرب کالا صادر میکند.
  رابرت گرنت واتسن در کتاب تاریخ ایران در دوره قاجاریه چنین نوشته:
  «آذربایجان مهم­ترین ایالات ایران محسوب می­شود وضع آن از لحاظ بازرگانی بسیار پسندیده است بنابراین تبریز نمایشگاه عمده تجارتی ایران به شمار می­رود. در شهر سی دو کاروانسرا محل کار بازرگانان مشتمل بر بیش از هزار صرافخانه و معادل آن انبار است و بعلاوه سی و هفت کاروانسرا مختص آسایش چاروداران و دواب است».
  بازار شیشه­گرخانه
  این بازار چنانکه از اسمش پیداست وروایت­هایی در این مورد نقل کرده­اند گویا در زمان­های قدیم اکثر مغازه­های آن شغل شیشه­سازی و شیشه­فروشی داشتند ولی اکنون لوازم التحریر، وسایل آرایشی و ... و جای شیشه فروشی را به خود گرفته است متاسفانه نتوانستیم بانی این بازار را دقیقاً بشناسیم به همین علت از ذکر نام و مشخصات بانی بازار شیشه­گرخانه معذوریم.
  بازار شیشه­گرخانه دارای دو سرای به نام­های (سرای حاج رسول حاج میرزا علی النقی) بود که تا همین اواخر پابرجا بود ولی توسط شهرداری تبدیل به پارک و بازار شم تبریزی گردید.
  بازار کفاشان
  این بازار چنان که از نامش پیداست از قدیم تا حال محل فروش انواع کفش­ها میباشد و گویا سراها و تیمچه­های موجود در این بازار نیز به همین علت ساخته شده است که درآنجا کفش می­دوختند و در خود بازار عرضه می­کردند فعلاً نیز این بازار یکی از بهترین محل­های فروش کفش معروف تبریز می­باشد.
  از تیمچه و سراهای معروف بازار کفاشان میتوان تیمچه و سرای امید و تیمچه و سرای حاج ابوالقاسم را نام برد (درب دیگر تیمچه­های امید و حاج ابوالقاسم به بازار حلاجان باز می­شود.) هم اکنون نیز در این سراها اکثراً به فروش لوازم کفاشی و ساخت کفش مشغولند.
  راسته بازار
  راسته بازار جزء یکی از بازارهای بزرگ تبریز است که تعداد تیمچه و سراهایش نشانگر عظمت و بزرگی این بازار میباشد. راسته بازار را میتوان بازار ملی نامید چون همه چیز در آنجا عرضه میشود.
  تیمچه و سراهای راسته بازار عبارت است از:
  1- سرای شیخ کاظم:
  لوازم خانگی در این سرای به صورت عمده و خرده در معرض فروش گذاشته شده است.
  2- سرای میرزا مهدی:
  این سرای به بازار کفاشان و راسته بازار راه دارد. بانی سرای میرزا مهدی، حاج میرزا مهدی قاضی است.
  3- سرای گرجیلر (جورجلر) :
  این سرای به بازار بلور فروشان (قیزبستی بازار) و راسته بازار و خیابان فردوسی راه دارد و گویا زمانی محل فروش اجناس گرجی­ها- ارمنی­ها بوده و بعداً نیز تبدیل به انبار گردید است و حالا محل فروش لوازم خانگی می­باشد.
  4- سه تیمچه حاج شیخ :
  تیمچه­های حاج شیخ و دالان وی به سه بازار راسته، سراجان و قیزبستی راه دارد. بانی تیمچه­ها و دالان حاج شیخ، تاجر معروف خاج شیخ جعفر قزوینی است.
  5- سراهای نو و میانه حاج سید حسین:
  بانی سراهای حاج سیدحسین، بازرگان معروف حاج سید حسین حسینی است که با عباس میرزا، معاصر بود. پدر وی امیر آقا بن عبدالباقی بن امیر ابی الخیر بن امیر عبدالواهاب الحسینی نیز شغل بازرگانی داشت. نسب این خاندان به سادات شنب غازان، که به دعوت سلطان محمود غازان از مدینه منوره آمده و در دارالسیادة عمارت غازانی اقامت نموده بودند می­رسد. امیر عبدالوهاب در زمان اوزن حسن اق قویونلو مقام و احترام فوق العاده­ای داشت. دالان خونی (قانلی دالان) یکی از دالان­های سرای کهن حاج سید حسین است.
  6- تیمچه حاج تقی:
  در این سرای لوازم برقی از قبیل (سیم، لامپ و...) عرضه می­شود، بانی آن حاج نقی بازرگان بوده.
  بازار صادقیه
  محل فروش انواع فرش دست بافت می­باشد. سرای وتیمچه­های این بازار عبارت است:
  1- سرای میانه و قدیم سیدحسین.
  2- تیمچه حاج رحیم.
  3- سرای دو دری.
  سرای دو دری چهار در دارد دو در آن به راسته قدیم باز می­شود و دو در دیگر به راسته جدید.
  4- دالان خونی (قانلی دالان)
  به راسته قدیم و سرای حاج سید حسین جدید راه دارد.
  5- سرای دباغان در راسته قدیم.
  5- سراهای کوچک و بزرگ شاهزاده
  سرای بزرگ دو دری است یکی به یمین دوز بازار و دیگری به بازار صادقیه باز می­شود سراهای شاهزاده از بناهای میرزا صادق وزیر آذربایجان بوده که به وسیله شاهزاده نایب السلطنه از وراث وی اجاره شد ومرمت یافته و به نام شاهزاده معرف گردیده­اند.
  بازار عباچی (عباچی بازار)
  سرای و تیمچه­های این بازار عبارتند از :
  1- تیمچه حسینی:
  محل آن مغازه­های نانوایی بوده حاج حسین پیرامون فرش فروش آنجا را مبدل به تیمچه کرد و مغازه­هایی در آن محل ساخت.
  2- تیمچه شعر بافان:
  این تیمچه دو در دارد یکی به بازار میرابوالحسن و دیگری به عباچی بازار باز می­شود تیمچه اخلاقی تازه ساخت می­باشد.
  3- تیمچه اخلاقی:
  این تیمچه توسط فروش فروشی به نام اخلاقی که قبلاً انبار بوده است چند سال پیش به تیمچه تبدیل گردید.
  4- سرای میراسماعیل:
  بانی این سرای از بنی اعمام حاج سید حسین و جد حاج میرعلی اصغر شیخ الاسلام است.
  بازار بلور فروشان یا بازار قیزبستی
  در ایام نه چندان دور محل عرضه بهترین بلور و لوازم شیشه­ای بود. سرای و تیمچه­های آن عبارتند از :
  1- تیمچه مظفریه :
  این تیمچه را حاج شیخ جعفر قزوینی که یکی از بازرگانان کاردان و نیکوکاران بوده احداث کرده است. اکنون محل فروش و نمایشگاه بهترین فرش­های آذربایجان است.
  سرای میرزا شفیع
  بین سه بازار راسته بازار جدید، دلاله زن کوچک، یمنی دوز بازار قرار گرفته است و از قدیم از مراکز عمدة تجارت قماش و فرش و پشم و نخ بوده است.
  پارسیان (شاپرزفا)

  پارسیان (شاپرزفا)
  بازار شریف العلماء
  شریف العملاء یکی از مجتهدین معروف تبریز بود و از ارزش و احترام خاصی در میان مردم بهره­مند بود. در جریان قحطی تبریز به تحریک عده­ای از مخالفان وی، منزل او را بنام اختکار غلات غارت کردند که ماجرای قیام زینب پاشا و بسته شدن بازار در متن این کتاب خواهد آمد.
  سقف قسمتی از بازار شریف العلماء ویران شده و بقیة آن سالم مانده است این بازار به خیابان دارائی و بازار دلاله زن کوچک ارتباط دارد. در ضلع جنوب شرقی این بازار مسجد آیت اله اشراقی نوسازی شده با وضع بسیار آبرومندی قرار دارد و چند تیمچه و پاساژ نوساز در این بازار ساخته شده است.

  عکاس: بابک نجاتی
  منبع : [فقط کاربران انجمن قادر به دیدن لینک هستند . برای ثبت نام کلیک کنید..]
  ویرایش توسط Archibab : Monday 14 July 2008-1 در ساعت 09:22 PM

 2. 3 کاربر مقابل از Archibab عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

  Admin (Monday 14 July 2008-1), Administrator (Monday 14 July 2008-1), REZA (Monday 14 July 2008-1)

پارسیان (شاپرزفا) مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
پودر چاقی
پودر بومبا
مودم وایرلس
شرکت تجهیزات پزشکی
باند های پزشکی
افزایش وزن
مکمل افزایش وزن
افزایش وزن سریع
پودر چاقی بومبا
راههای افزایش وزن
چای لاغری تیما
خرید چای لاغری تیما
راههای افزایش وزن
چای سبز تیما
ژل افزایش قد سیلکونی
ژل افزایش قد
خرید ژل افزایش قد
ژل افزایش دهنده قد
آموزش خیاطی خانم عمرانی
خیاطی خانم عمرانی
سیما عمرانی آموزش خیاطی
دستبند پاور بالانس
خرید دستبند پاور بالانس
قیمت یخچال و فریزر
فروش ماشین لباسشویی
خرید یخچال فریزر
فروش لوازم خانگی
خرید آنلاین لوازم خانگی
خرید سینمای خانگی
خرید دستگاه آب تصفیه کن
خرید ماشین ظرفشویی
خرید ماشین لباسشویی
خرید اسپلیت
خرید کولر دوتیکه
خرید لوازم خانگی
فروش کولر دوتیکه
فروش سینمای خانگی
فروش آب تصفیه کن
خرید آب تصفیه کن
دستگاه آب تصفیه کن
فروش دستگاه آب تصفیه کن
فروش کولر اسپلیت
فروش ماشین ظرفشویی
فروش یخچال فریزر
خرید تلویزیون
فروشگاه ساز
فروشگاه ساز رایگان
ساخت فروشگاه اینترنتی
فروشگاه ساز اینترنتی
ایجاد فروشگاه اینترنتی
ایجاد فروشگاه اینترنتی رایگان
ساخت سایت رایگان
سایت ساز رایگان
سایت رایگان
تبلیغات در اینترنت
تبلیغات متنی
تبلیغات در سایت
تبلیغات بنری
تعرفه تبلیغات
هزینه تبلیغات در سایت
قیمت تبلیغات در سایت