Code Center

لطفا قبل از ايجاد تاپيک در انجمن پارسیان ، با استفاده از کادر رو به رو جست و جو نماييد
پارسیان
صفحه 3 از 94 نخستنخست 1234567891011121353 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 17 تا 24 , از مجموع 752
 1. Top | #17
  پارسیان
  Bauokstoney آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  ناظـر ســایت
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  شماره عضویت
  3
  نوشته ها
  72,809
  میانگین پست در روز
  4.37

  موضوع پیش فرض سال ۱۳۸۷ شکوفایی صادرات غیر نفتی

  ·
  سال ۱۳۸۷ شکوفایی صادرات غیر نفتی
  اکنون که صادرات غیرنفتی ایران در مسیری امیدوارکننده قرار گرفته، به نظر می رسد که حرکت براساس الگو و برنامه مشخصی بتواند یاری رسان فتح قله برابری درآمد صادرات غیرنفتی با صادرات نفتی در کشور باشد...

  · اکنون که صادرات غیرنفتی ایران در مسیری امیدوارکننده قرار گرفته، به نظر می رسد که حرکت براساس الگو و برنامه مشخصی بتواند یاری رسان فتح قله برابری درآمد صادرات غیرنفتی با صادرات نفتی در کشور باشد.
  صادرات غیرنفتی طی سالهای اخیر توانسته جهشی نسبتا مطلوب را در خود تجربه کند؛ چراکه اغلب دست اندرکاران این بخش به این نکته رسیده اند که توسعه آن می تواند بهترین مسیر برای شکوفایی اقتصادی کشور باشد.
  هم اکنون به نظر می رسد که بدنه اجرایی کشور به این مهم پی برده که توسعه صادرات غیرنفتی باید به حدی گسترش یابد که بتوان درآمد مطلوبی را از این دریچه برای کشور جذب کرده و چرخهای تولیدی کشور را با سرعت بیشتری به حرکت درآورد.
  دولت با جدیت تمام راهبردهای توسعه صادرات غیرنفتی را برای سال ۸۷ تدوین کرده و درصدد است تا رشد مطلوبی را در این حیطه از اقتصاد برای کشور حاصل آورد.
  در این راستا ارائه ارسال پیش‌ نویس قانون جدید صادرات و واردات به هیئت دولت از سوی وزارت بازرگانی و ارائه آن تحت لایحه ای به مجلس شورای اسلامی یکی از اقدامات و راهبردهای دولت در سال جاری است. این درحالی است که مراحل نهایی تدوین پیش‌ نویس این قانون در سازمان توسعه تجارت در حال طی شدن است.
  ایجاد سهولت در مسیر عملیات بازرگانی خارجی از هدفهای عمده طراحی پیش‌ نویس قانون جدید صادرات و واردات است. استفاده از قوانین سازمان جهانی تجارت، انحصارشکنی و رساندن مجوزها به حداقل از دیگر محورهایی است که با پیشنهاد این پیش‌نویس، مورد پیگیری واقع خواهد شد.
  هم اکنون صادرات غیرنفتی، یکی از اولویتهای مهم کشور است که در این راستا طرح ایجاد خوشه‌ های صادرات‌ گرا می تواند نگاه کشور را به سمت و سوی صادرات و تجارت خارجی هدایت ‌کند.
  در راهبرد توسعه خوشه‌ های صادراتی، تولیدکنندگان یک رشته با چند برند به تولیدکنندگان تک برندی تبدیل می شوند، این درحالی است که طرح توسعه کنسرسیومهای صادراتی نیز یکی دیگر از طرحهایی است که می تواند به توسعه صادرات غیرنفتی کمک کند.
  همچنین طرح پایلوت قشم نیز بیش از ۸۰ پروژه را عملیاتی خواهد کرد که می تواند گام موثری برای حضور فعال ایران در عرصه تجارت خارجی در حوزه خلیج فارس باشد. این پروژه‌ها توسط ۸ کمیته زیربنایی و انرژی، توسعه صادرات و سرمایه ‌گذاری، امور بانکی، حمل و نقل و ترانزیت، گردشگری، بیمه، امور آموزش و پرورش و تبلیغات مدیریت می ‌‌شود.
  احداث پایانه تخصصی کانتینری جهت تسهیل صادرات فرآورده‌ های غیرنفتی و پتروشیمی در محل منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی نیز یکی دیگر از راهبردهای توسعه صادرات غیرنفتی است.
  راه ‌اندازی طرح پایلوت شرکت خدمات بازاریابی در محل اتاق تهران نیز یکی دیگر از این راهبردها است که می تواند گام موثری در راستای توسعه صادرات غیرنفتی باشد، به این ترتیب دستیابی به اطلاعات مختلف در مورد کشورهای هدف میسر خواهد شد.
  به گفته مسئولان سازمان توسعه تجارت، کالاهای صادراتی با ارزش افزوده پایین از برنامه دریافت جوایز صادراتی حذف خواهند شد، حمایت از صادرات کالا با ارزش افزوده بالاتر و پرهیز از صادرات مواد خام نیز از جمله هدفهای پرداخت جوایز صادراتی است.
  هدفمندسازی یارانه‌ها یکی دیگر از برنامه ‌های دولت در سال ۸۷ است که براین اساس، در ضریب جوایز صادراتی تغییراتی داده شده است. این در حالی است که به اعتقاد مهدی غضنفری، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ضروری است جوایز صادراتی به سمت تسهیل زیرساختها حرکت کند؛ به نحوی که با استناد به اظهارات بازرگانان، حمایتهای غیر‌مستقیم رونق بیشتری یابد.
  وی می افزاید: با وجودی که برخی صادرکنندگان موضوع حمایت دولت برای برگزاری نماشگاه‌ ها را مطرح می‌ ‌کنند، برخی دیگر با اشاره به نرخ تورم در کشور، ترکیبی از پرداخت نقدی و حمایتی را پیشنهاد می‌ ‌کنند.
  به گفته غضنفری، کاهش و یا حذف جوایز صادراتی برخی محصولات صادراتی که به صورت فله از ایران خارج می ‌‌شوند، از جمله برنامه ‌هایی است که سازمان توسعه تجارت ایران پیگیر آن است، از سوی دیگر باید موضوع حذف یا کاهش جوایز صادراتی را با توجه به وضعیت کالا سنجید؛ چراکه در برخی مواقع مشتریان خریدار عمده هستند که این موضوع در تصمیمات اتخاذی نادیده گرفته نمی ‌شود.
  دولت مصمم است تا در قالب مشوقهای صادراتی، جوایز صادرکنندگان را به صورت تلفیقی از پول نقد و سهام شرکتهای معتبر دولتی به صادرکنندگان پرداخت کند، درخصوص برخی از کالاهایی که تمامی شرایط بسته‌ بندی صادراتی آنها فراهم شده این احتمال وجود دارد که جوایز صادراتی حذف شود، اما عوارضی برای خروج کالا تعیین نمی ‌شود.
  این درحالی است که یاری گرفتن در پرداختن جوایز صادراتی، واگذاری اطلاعات بازاریابی به استانها، شناسایی استانهای برتر و مجموعه وظایفی که امکان تفویض اختیار آنها وجود دارد از جمله هدفهایی است که از سوی دولت پیگیری می ‌‌شود.
  همچنین وزارت بازرگانی در نظر دارد در سال ۸۷ طرح رتبه ‌بندی صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی را پیگیری کند به نحوی که صادرکنندگان برتر، رئیس جمهور یا سایر مقامات عالی رتبه ---------- و اقتصادی کشور را در سفربه کشورهای مختلف دنیا همراهی کنند.
  همچنین طرح ارتقاء کیفیت کالاهای صادراتی نیز در سال جاری اجرایی خواهد شد که بر این اساس با همراهی موسسه استاندارد و سازمان توسعه تجارت ایران گروه های کنترل ‌کننده کیفیت کالاهای صادراتی در گمرکات مستقر خواهند شد، همچنین بازرسانی نیز از سال آینده در مرزهای صادراتی مستقر خواهند شد تا از صدور کالاهای بی کیفیت جلوگیری شود؛ این درحالی است که صادرات کالاهای کم کیفیت موجب بی اعتباری کالاهای ایران در بازارهای هدف می شود.
  به هرحال به نظر می رسد پیشبرد اهداف توسعه ای در حیطه صادرات غیرنفتی اگر منطبق با برنامه باشد می تواند زودتر به نتیجه نزدیک شود. در این راستا شاید حرکت مطابق با سند راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی یکی از راه های تحقق این مهم باشد.
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

 2. Top | #18
  پارسیان
  Bauokstoney آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  ناظـر ســایت
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  شماره عضویت
  3
  نوشته ها
  72,809
  میانگین پست در روز
  4.37

  موضوع پیش فرض نوسانات صادرات غیر نفتی و رشد اقتصادی

  ·
  نوسانات صادرات غیر نفتی و رشد اقتصادی
  بر اساس نظریه‌های تجارت بین الملل، کشورهای در حال توسعه به دلیل برخورداری از مزیت های نسبی و فراوانی نهاده ها و منابع اولیه تولید، از تخصص های اولیه اقتصادی برخوردار هستند.

  · بر اساس نظریه‌های تجارت بین الملل، کشورهای در حال توسعه به دلیل برخورداری از مزیت های نسبی و فراوانی نهاده ها و منابع اولیه تولید، از تخصص های اولیه اقتصادی برخوردار هستند. در این رابطه اقتصاددانان توسعه، تخصص گرایی بین المللی را به دلیل وابستگی شدید اقتصاد به کالاهای صادراتی مورد انتقاد قرار می دهند. اینان، معتقدند که تخصص گرایی بین المللی در کالا برای یک کشور منجر به وابستگی شدید اقتصاد آن کشور به درآمدهای صادراتی آن کالا می شود. و به دلیل غیرقابل پیش بینی بودن قیمت کالاهای صادراتی، نوسانات شدید آن منجر به نوسان و بی ثباتی درآمدهای صادراتی گردیده و این امر، اثر منفی (و گاهی اوقات اثر مثبت) بر کل اقتصاد خواهد گذاشت. تغییرپذیری و نوسانات قیمت به طور عمده در بی ثباتی درآمد ملی و رشد اقتصادی متبلور می شود.
  به همین منظور در این مقاله، رابطه بی ثباتی درآمدهای حاصل از صادرات نفتی و رشد اقتصادی در ایران بررسی می شود. زیرا، با درک صحیح و شناخت درست ماهیت و علل بی ثباتی می توان در جهت رفع و یا هدایت آن به بخش هایی که اثرات جانبی کمتری به بار می آورد، اقدام و از پیامدهای آن بر کل اقتصاد جلوگیری کرده و یا آنها را محدود نمود. لذا در این مقاله، بر اساس الگوی رشد فدر (۱۹۸۲) مبتنی بر رویکرد هم انباشتگی سیستمی جوهانسن (۱۹۸۸) به بررسی اثرات حاصل از بی ثباتی صادرات نفتی می پردازیم. نتایج حاکی از آن است که بی ثباتی صادرات نفتی در بلندمدت اثری بر تولید ناخالص داخلی نداشته، بلکه، این اثر در کوتاه مدت ظاهر می شود.
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

 3. Top | #19
  پارسیان
  Bauokstoney آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  ناظـر ســایت
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  شماره عضویت
  3
  نوشته ها
  72,809
  میانگین پست در روز
  4.37

  موضوع پیش فرض حضوری ماندگار در بازارهای جهانی

  ·
  حضوری ماندگار در بازارهای جهانی
  سند استراتژی توسعه صادرات غیرنفتی .....

  · با تصویب نهایی سند استراتژی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در دولت که چندی پیش مراحل تدوین آن در سازمان توسعه تجارت به پایان رسید. این سند در مرحله نخست مبنای عمل قرار می‌گیرد و در ادامه کار با رعایت ملاحظات به طور طبیعی تغییرات خود را پشت سر می‌گذارد.
  در تدوین استراتژی توسعه صادرات غیرنفتی بر گسترش رقابت پذیری محصولات، هدفمندکردن یارانه‌ها و جوایز صادراتی، تقویت و توسعه نظام اطلاع رسانی تجاری، توسعه مشتری‌مداری و شناخت نیاز بازارهای هدف، گسترش فعالیتهای تحقیق و توسعه و استمرار تلاش برای پیوستن به سازمان جهانی تجارت تاکید شده است.
  تدوین استراتژی صادرات در فلسفه وجودی فرآیند و تصویری از وضع مطلوب کشور در انتهای افق برنامه توسعه اقتصادی کشور است، هرچند نباید این موضوع را از خاطر برد که تدوین استراتژی ملی صادرات امر پیچیده‌ای است که در طول زمان نیازمند اصلاح و تکمیل بوده و ممکن است به کلی دستخوش تحول گردد.
  در حالی که رفع موانع دست و پاگیر از هدفهای عمده تدوین سند استراتژی توسعه صادرات محسوب می‌شود، اجرایی شدن آن موجب هماهنگی میان دستگاه‌های مسئول می‌شود.
  انجام مطالعات مختلف بر مبنای مستندات برنامه‌های توسعه صادرات کشور از جمله "سند چشم‌انداز ‪ بیست ساله"، "برنامه‌های توسعه اقتصادی"، "گزارشات متعدد کارشناسی و تحلیل روند صادرات غیرنفتی و متغیرهای حاکم بر آن"، مصاحبه با خبرگان حوزه صادرات غیرنفتی و یافته‌های کارگاههای هم‌اندیشی با کارشناسان و دستگاه‌های متولی صادرات کشور از راهبردهایی است که در تدوین سند استراتژی توسعه صادرات غیرنفتی مورد توجه قرار گرفته است.
  ● ماموریت دولت
  تعریف رسالت یا ماموریت اصلی دولت به عنوان مجری برنامه و متعاقب آن ماموریت هریک از دستگاه‌های مرتبط با موضوع صادرات غیرنفتی به طور جداگانه از محورهای اصلی در تهیه سند استراتژی توسعه صادرات کشور است.
  آنچه دراین مجموعه بیش از هر چیزی دارای پایداری نسبی است، چشم‌انداز و ماموریت تعریف شده در چارچوب اهداف صاحبان اصلی فرآیندها است.
  این نکته را باید یادآور شد که تدوین استراتژی درسطح بنگاه (کسب وکار) جزو ماموریت‌های اساسی و بنیادی مدیریت بنگاهها است و سازمانهای مرتبط در حوزه صادرات سایر کشورها در زمینه تدوین استراتژی بنگاه‌ها برای صادرات به طور عمده کمک‌های فنی ارایه می‌دهند در حالی که این مهم جزو ماموریت‌های بنگاه است.
  ● تاکیدات سند
  جمهوری اسلامی ایران قادراست با اتکا به تولیدات صادرات محور و توجه به صادرات غیرنفتی به عنوان محرک اصلی کشور در ایجاد رشدی پایدار، گسترش فرصت‌های شغلی و محو فقر یکی از پنج کشور دارای بالاترین رشد صادرات در بین کشورهای منطقه (خاورمیانه و شمال آفریقا) باقی بماند.
  حمایت همه جانبه ازتولیدات صادرات محور و حداکثراستفاده از توان تولیدی و صادراتی بنگاه‌های کوچک و متوسط، برخورداری از زیرساخت‌های تسهیل‌کننده صادرات غیرنفتی، بهره‌مندی از ارگان‌های توانمند و سازمان یافته متولی صادرات، توسعه تجارت الکترونیک، استمرار و توسعه فعالیت‌های مقررات زدایی از محورهای مورد تاکید در تدوین سند استراتژی صادرات کشور است.
  از دیگر موضوعات مهمی که در این سند بر ضرورت توجه به آن تصریح شده، تقویت ساختار و شبکه‌های حمل ونقل ارتباطات، تجدیدنظر دراهداف مناطق آزاد ، گسترش مشارکت دستگاه ---------- خارجی کشور در زمینه صادرات غیرنفتی، گسترش فرهنگ صادراتی،توسعه خدمات بانکی و بیمه‌ای صادرات محور، کاهش ریسک صادرات غیرنفتی، تنوع بخشی بازارهای هدف، تنوع‌سازی ترکیب کالاها و خدمات صادراتی است.
  تثبیت قوانین و مقررات صادراتی با محوریت برنامه چهارم، استفاده از اهرم موافقتنامه‌های دو جانبه یا بلوک بندی تجاری،برخورداری از مشارکت بخش خصوصی توانمند و افزایش مشارکت آن در تصمیم‌سازی صادراتی، توانمندسازی صادرکنندگان و تشکل‌های صادراتی و تسریع در واگذاری واحدهای صادراتی بزرگ دولتی به بخش خصوصی در تدوین سند استراتژی کشور لحاظ شده است.
  در تدوین استراتژی توسعه صادرات غیرنفتی بر گسترش رقابت پذیری محصولات، هدفمندکردن یارانه‌ها و جوایز صادراتی، تقویت و توسعه نظام اطلاع رسانی تجاری، توسعه مشتری‌مداری و شناخت نیاز بازارهای هدف، گسترش فعالیتهای تحقیق و توسعه و استمرار تلاش برای پیوستن به سازمان جهانی تجارت تاکید شده است.
  ● راهبردهای سند استراتژی
  به طور قطع، با توجه به روندهای متغیر ---------- و اقتصادی کشور و جهان که موجب شکل‌گیری تهدیدهای جدید برای صادرات غیرنفتی شده، ارایه راهبردهای اساسی در توسعه صادرات غیرنفتی نقش مهمی را ایفا می‌کند.
  افزایش فشارهای غرب در خصوص تحریم، تثیبت نرخ ارز و برخورداری از نرخ تورم دو رقمی بستر نامطمئنی را برای صادرات غیرنفتی در سه سال آینده به همراه خواهد داشت و از سویی دیگر به ثمر رسیدن سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بخش نفت و صنعت و افزایش انرژی در جهان فرصت‌های مناسبی را برای تولید در کشور فراهم کرده است.
  رشد نقدینگی، افزایش سطح قیمتها و تثبیت نرخ ارز، ادامه بی‌ثباتی در کشورهای منطقه طرف معامله با ایران (عراق، افغانستان)، برتری بازارهای شرق از فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی جمهوری اسلامی در زمان حاضر است.
  تداوم قیمتهای بالا برای نفت خام صادراتی در کشور، رشد بطئی نرخ تورم جهانی، رشد مستمر کشورهای چین و هند و حضور آن‌ها در بازارهای جهانی، افزایش سهم کشورهای جنوب غربی آسیا در تجارت جهانی و فزونی رشد تجارت از تولید در جهان از دیگر پیامدهای پیش روی محسوب می‌شود.
  جمهوری اسلامی ایران قادراست با اتکا به تولیدات صادرات محور و توجه به صادرات غیرنفتی به عنوان محرک اصلی کشور در ایجاد رشدی پایدار، گسترش فرصت‌های شغلی و محو فقر یکی از پنج کشور دارای بالاترین رشد صادرات در بین کشورهای منطقه (خاورمیانه و شمال آفریقا) باقی بماند.
  پیش‌بینی می‌شود ایران با بهره‌مندی از حمایت همه جانبه تمام ارکان نظام و با فراهم کردن شرایط برخورداری از ظرفیت‌های تولید صادراتی رشد بالنده و بااستفاده از شبکه و ساختاری قوی،متمرکز و پشتیبان در امر صادرات غیرنفتی با مجموعه‌ای متنوع از محصولات به ویژه محصولات با فناوری پیشرفته و ارزش افزوده بالا در مجموعه متنوعی از بازارها حضور یابد.
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

 4. Top | #20
  پارسیان
  Bauokstoney آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  ناظـر ســایت
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  شماره عضویت
  3
  نوشته ها
  72,809
  میانگین پست در روز
  4.37

  موضوع پیش فرض حلقه گمشده تولید و صادرات کالاهای غیرنفتی

  ·
  حلقه گمشده تولید و صادرات کالاهای غیرنفتی
  تولید صادرات محور از جمله موضوعاتی است که همواره از سوی دست اندر‌کاران بخش‌های مختلف صنعتی، تجاری و کشاورزی کشور بر آن تأکید شده است.

  · تولید صادرات محور از جمله موضوعاتی است که همواره از سوی دست اندر‌کاران بخش‌های مختلف صنعتی، تجاری و کشاورزی کشور بر آن تأکید شده است.
  این در حالی است که اکنون به‌دلیل محقق نشدن اهداف پیش‌بینی شده برای ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی به ویژه در بخش‌های کشاورزی و تجارت، بسیاری از اهداف پیش‌بینی شده صادراتی در بخش‌های مذکور اجرایی نشده و توانمند‌ی‌های موجود در این بخش به‌طور کامل به بهره‌برداری نرسیده است.
  شاید بتوان گفت صنعت بسته بندی که به‌عنوان یکی از محورهای اساسی در رونق تولید و صادرات محسوب می‌شود هنوز تا رسیدن به جایگاه واقعی خود فاصله بسیار دارد.
  در واقع بسته‌بندی مناسب به عنوان نمایشگاهی برای معرفی کالا به خریدار محسوب می‌شود و در انجام این کار اگر هرچه بیشتر مشخصات کالای مورد نظر برای مصرف‌کننده‌ تشریح و از نظر ظاهری نیز جنبه‌های فنی و مشتری پسند رعایت شود، می‌تواند تبلیغی برای کالای مورد نظر باشد، همچنین پس از نشان‌سازی‌، به‌عنوان عاملی در جلب اعتماد مشتری به کیفیت و قیمت کالا محسوب شود.
  امسال برای نخستین بار هم‌زمان با نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران، مسابقه ملی طراحی بسته‌بندی با رویکرد صادراتی نیز از۹ تا ۱۲ بهمن ماه امسال برگزار می‌شود.
  آمادگی و زمینه‌سازی برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی، عرضه طرح‌های نو به متقاضیان، برقراری ارتباط تجاری میان پدیدآورندگان آثار و متقاضیان، شناخت توانمندی‌های موجود و فراهم آوردن فرصتی برای ارزیابی اقدامات صورت گرفته از اهداف این مسابقه است.
  برای رشد و توسعه صنایع بسته‌بندی ‌توجه به مسائلی مانند چاپ صنعتی، بازاریابی و گرافیک تجاری در بسته‌بندی کالا امری ضروری به‌نظر‌می رسد اما متأسفانه طی سال‌های گذشته به شیوه‌ای تخصصی به این موضوع پرداخت نشده و به‌نظر می‌رسد در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی نیز مانند بسیاری از بخش‌های دیگر پژوهش به‌عنوان رکن اساسی انجام هر فعالیت اقتصادی، چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
  این در حالی است که با توجه به ضرورت توجه به صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش‌های کشاورزی، تجارت و صنعت گرچه متولیان امر در سال‌های گذشته تلاش کرده‌اند با به کار‌گیری این صنایع زمینه مناسبی برای بازاریابی و فروش کالاهای تولید شده در بازارهای داخلی و صادراتی فراهم کنند اما هنوز تا رسیدن به رویکرد صادرات، محور در تولید کالاهای مختلف فاصله بسیاری وجود دارد این روند موجب شده است تا اکنون بسیاری از محصولات کشاورزی و صنایع غذایی کشور با وجود دارا بودن کیفیت مناسب به‌دلیل نداشتن بسته‌بندی در‌خور بازارهای هدف، قادر به حضور در بازارهای جدید یا ماندگاری در بازارهای قبلی نباشند؛ موضوعی که در سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از عمده‌ترین مشکلات صادرات کالاهای غیرنفتی محسوب‌ و موجب شده است تا درآمد واقعی ناشی از تولید این محصولات متوجه تولید‌کننده و صادر‌کننده ایرانی نشود.
  نمود عینی این موضوع را می‌توان در صادرات فله‌ای بسیاری از کالاها مانند زعفران به خوبی مشاهده کرد؛ ضعف در صنعت بسته‌بندی این کالا موجب شده تا زعفران تولیدی کشورمان به اشکال قانونی یا قاچاق و با قیمتی بسیار پایین به کشور اسپانیا صادر شده و در این کشور پس از بسته‌بندی مجدد با قیمتی بسیار بالاتر و نشان تجاری که در آن نامی از تولید‌کننده ایرانی برده نشده به سایر کشورهای دنیا صادر شود. این معضل در صادرات برخی کالاهای دیگر مانند پسته، خاویار و بسیاری از محصولات صادراتی صنایع غذایی به خوبی مشهود است.
  بررسی دیدگاه‌های متولیان صنعت چاپ و بسته بندی کشور نشانگر واقعیت‌های دیگری در زمینه علل عقب ماندگی و نبود رشد توأم در تولید، بسته‌بندی و صادرات کالاهای غیرنفتی است.
  در حالی که برخی مسئولان ضعف تشکل‌ها‌ در این صنعت را عامل توسعه‌نیافتگی آن قلمداد می‌کنند، برخی دست اندرکاران امر، نبود حمایت‌های دولتی و بی‌توجهی بخش صنعت به‌ بخش بسته‌بندی را عاملی در این زمینه می‌دانند.
  ● طراحی تجاری زمینه ساز پایداری فروش
  مشاور سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(unido) و برنامه توسعه ملل متحد(undp) از نبود حمایت‌های دولتی در این صنعت گلایه کرده و در زمینه نقش دولت در حمایت از صنعت بسته‌بندی می‌گوید: متأسفانه شاهدیم که با وجود اظهارات مسئولان در زمینه به هدر رفتن حجم بالایی از مواد غذایی در کشور با توجه به نبود بسته‌بندی مناسب، همواره حمایت‌های دولتی از این صنعت دریغ می‌شود.
  مصطفی میرفندرسکی، ایجاد پایداری در فروش و افزایش صادرات را امتیازی دانسته که گره آن تنها با طراحی تجاری و بسته‌بندی مناسب باز می‌شود.
  وی با اذعان به این که امکان ندارد کالایی در بازارهای خارجی بدون توجه به بحث گرافیکی، طراحی تجاری و نوع بسته‌بندی به فروش رسد، می‌افزاید: متأسفانه نگاه صنعت و اقتصاد ایران برخلاف ادعاها و شعارهای مطرح شده از سوی مسئولان، همواره به تولیدات و توانایی‌های خارج از کشور بوده و توانایی‌های داخلی نادیده گرفته می‌شود.
  میرفندرسکی نگاه مسئولان دولتی را به بخش مهمی همچون بسته‌بندی و تأثیر ناگفته آن در امر صادرات معطوف کرده و می‌گوید: با وجود این‌که طراحی تجاری به‌عنوان یک هنر کاربردی، مشخصا ارزش افزوده نسبتا بالایی را در سلسله مراتب تولید و صنعت به خود اختصاص می‌دهد، اما متأسفانه مدیران کشور در حوزه مربوط به طراحی تجاری و هنر کاربردی، ضعیف عمل کرده‌اند، به‌طوری‌که می‌توان گفت اصولا مدیریت کشور با هنر کاربردی بیگانه بوده و از این منظر صنعت بسته‌بندی نیز دچار صدمات بسیاری می‌شود. مسئولان باید بیاموزند که بحث طراحی را نیز در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی خود واردکنند.
  وی‌ می‌افزاید: طراحی تجاری در کشور امری ناشناخته بوده و مورد بی‌مهری قرار گرفته است که در این خصوص، صنعت مقصر اصلی قلمداد می‌شود. چراکه بخش صنعت همانند بسیاری از بخش‌های دیگر کشور به کالاها و توانایی ایرانی اعتماد نداشته و ترجیح می‌دهد با وجود توانمندی‌های بسزای داخلی و این‌که طراحان ایرانی به راحتی می‌توانند پاسخگوی نیاز صنعت در بخش‌های مختلف طراحی باشند، اما این بخش صنعت دوست دارد کار را به خارجی‌ها واگذار کند.
  میر‌فندرسکی با اشاره به این‌که گرافیک تجاری حلقه‌ای از زنجیر ارزش افزوده است، می‌گوید: گرافیک تجاری باید بتواند پاسخگوی نیازهای مخاطبان خود باشد، نباید توفیق تجارت را در تعداد فروش ارزیابی کرد بلکه توفیق تجارت در میزان ارزش افزوده حاصل از فروش کالا خلاصه می‌شود و یک طراحی مناسب روی بسته‌بندی کالا، این امکان را فراهم می‌آورد.
  ● نبود متولی دولتی
  مدیرکل اداره چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مشکلات صنعت بسته‌بندی و چاپ صنعتی در کشور معتقد است: تأسیس سازمانی مستقل در صنعت بسته‌بندی و چاپ برای ایجاد پشتوانه‌ای محکم که حامی منافع این بخش باشد، امری غیرقابل اجتناب است.
  جلال ذکایی با بیان این‌که تصور وزارت ارشاد نسبت به چاپ، صرفا محدود به چاپ کتاب و نشریه نیست، می‌گوید: متأسفانه تاکنون در کشور کمتر شاهد حرکت‌هایی توسط نهادهای غیردولتی در بخش مربوط به بسته‌بندی و چاپ تجاری بوده‌ایم و به تعبیری می‌توان گفت تاکنون حوزه بسته‌بندی مورد غفلت واقع شده است.
  وی با اشاره به این‌که وزارت ارشاد متولی مستقیم بحث بسته‌بندی نیست، می‌افزاید: بسته‌بندی، حوزه‌ای است که به‌طور کامل با فعالیت‌های وزارت ارشاد مرتبط نبوده و این امر موجب شده تا این وزارتخانه تاکنون به این بخش وارد نشود، هرچند که انگیزه‌ای نیز از سوی بخش غیردولتی در این زمینه دیده نشده است.
  ذکایی نبود یک متولی دولتی برای بخش بسته‌بندی را مهم‌ترین آسیب وارده به این بخش دانسته و می‌گوید: براین باوریم که دولت نباید به‌طور مستقیم و اجرایی در بخش مربوط به بسته‌بندی وارد شود. در حال حاضر بدنه حوزه بسته‌بندی و چاپ کشور در حاشیه قرار داشته و هیچ جایگاه خاصی برای خود باز نیافته است، به همین دلیل برای ایجاد پشتوانه‌ای قوی در صنف بسته‌بندی و چاپ که تأمین‌کننده منافع این حوزه باشد، نیاز به تأسیس سازمانی مستقل برای این بخش است همچنین توسعه صنعت بسته‌بندی نیازمند تخصصی شدن است.
  گرچه وی یکی دیگر از مشکلات صنعت بسته‌بندی را وجود خط قرمزها در این بخش دانسته اما معتقد است این موضوع عاملی اصلی در این فرآیند محسوب نمی‌شود.
  وی می‌افزاید: در بحث تبلیغات و نوع بسته‌بندی با خطوط قرمزی روبه‌رو هستیم اما این امر تنها ۲۰ درصد موضوعات را به خود اختصاص داده و امکان چاپ برخی نمادهای مغایر با شأن ایرانی و اسلامی در کشور را غیرممکن می‌سازد، درحالی‌که کار کردن روی ۸۰ درصد از دیگر نمادها و نشانه‌های تبلیغاتی بلامانع است با این وجود در این حوزه نیز اقدامات چشمگیری صورت نگرفته است.
  ● ضرورت ارتباط طراحی، چاپ و صادرات
  از سوی دیگر رضا نورایی، دبیر ستاد مسابقه ملی طراحی بسته‌بندی با رویکرد صادرات نیز، ایجاد ارتباط بین طراحی، صنعت چاپ کشور و بخش صادرات کشور را عاملی در جهت رشد صادرات غیرنفتی قلمداد کرده و داشتن بسته‌بندی مناسب کالاها را یکی از ملاک‌های مهم در بخش صادرات می‌داند.
  وی‌ می‌گوید: برای تحقق این هدف تنها داشتن تکنولوژی چاپ نمی‌تواند پاسخگو باشد، بلکه آنچه بیش از هر چیز بسته‌بندی کالا را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، داشتن گرافیک فنی و طراحی مناسب است. در این راستا چگونگی اتصال منافع صنعت چاپ با گرافیک، بررسی دلایل ناشناخته ماندن بعد تجاری گرافیک در کشور و رسیدن به راهکاری به منظور رونق این بخش ازجمله موضوعاتی است که باید بیشتر به آن پرداخته شود.
  نورایی با اشاره به این‌که اقداماتی مانند برگزاری مسابقه ملی طراحی بسته‌بندی با رویکرد صادراتی می‌تواند در رفع خلأ موجود بین بخش‌های مختلف تولید، طراحی، بسته‌بندی و صادرات مؤثر باشد، می‌گوید: این اقدامات به ایجاد ارتباط بین گرافیست‌ها و طراحان با تجار منجر می‌شود که خود پیش نیازی برای بسته‌بندی کالاهای متناسب با نیاز بازارهای هدف است. ملی کردن این اقدام و تشویق گرافیست‌ها برای حرکت به سمت طراحی تجاری، نیازمند برخی زیر ساخت‌ها است و ایجاد بانک طراحان به منظور کاربردی کردن طراحی تجاری یکی از این محورها محسوب می‌شود.
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

 5. Top | #21
  پارسیان
  Bauokstoney آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  ناظـر ســایت
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  شماره عضویت
  3
  نوشته ها
  72,809
  میانگین پست در روز
  4.37

  موضوع پیش فرض سیاه نمایی وارداتی

  ·
  سیاه نمایی وارداتی
  سیاه نمایی های اقتصادی ، جلوه دیگری از تخریب دولت نهم است که با نزدیک شدن به فضای انتخابات بر حجم این گزارشات افزوده می شود.

  · سیاه نمایی های اقتصادی ، جلوه دیگری از تخریب دولت نهم است که با نزدیک شدن به فضای انتخابات بر حجم این گزارشات افزوده می شود.
  توسعه صنعتی در فرآیند رشد اقتصادی ملت های جهان جایگاه ویژه ای دارد. یکی از مظاهر توسعه صنعتی ضرورت پیوند آن با تجارت بین الملل است. به عبارت دیگر؛ تجارت و توسعه در حالت پویایی نقطه اصلی اتصال خود را در بخش صنعت می یابند. دو رکن "صادرات و واردات" در ماهیت امر به منزله کانال انتقال تکنولوژی و مبادله کالا از مرزی به مرز دیگر محسوب می شوند و در شکل گیری استراتژی توسعه صنعتی نقش تعیین کننده ای دارند.
  پیگیری استراتژی جایگزینی واردات جهت توسعه صنعتی گرچه کاهش وابستگی و پس انداز ارزی را به دنبال دارد اما نکته مهم این است که می باید به عنوان یک حرکت اصلاحی در جهت تقویت ارتباط ارگانیک بین قطب های مختلف تولیدی مورد توجه قرار گیرد. بنابراین تأکید بر تعقیب ---------- جایگزینی واردات برای کشورهای در حال توسعه از جمله ایران عمدتاً به لحاظ نقش اصلاحی - ساختاری و تقویت فعالیت های تولیدی و اقتصادی است لیکن آنچه برای تعادل تجاری نقشی اساسی دارد، ---------- توسعه صادرات است.
  هرچند استراتژی جایگزینی واردات یک نظریه جدید برای توسعه صنعتی کشورهای در حال رشد نیست اما عملکرد بسیاری از کشورها به ویژه کشور خودمان در سال های قبل بر معنایی انحرافی و غلط از جایگزینی واردات استوار بوده است.
  با این وجود؛ آنچه با نزدیک شدن به فضای انتخابات دهم در رسانه های منتقد دولت شاهد هستیم افزایش انتشار گزارشات نادرست اقتصادی از عملکرد دولت به ویژه در بخش واردات است.
  نرخ رشد واردات جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر تابعی از رشد اقتصادی چند سال گذشته، نرخ رشد جمعیت، نرخ رشد تولیدات ملی که در نرخ رشد اقتصادی بازتاب دارد، تغییرات زیرساخت های اقتصادی و ارزش افزوده آنها، دوره های زمانی رونق و رکود، تغییرات الگوهای مصرفی و ترجیحات مصرف کنندگان، درآمد سرانه و تأثیر آن بر سطح تقاضای مؤثر می باشد. از آنجایی که رقم مطلق واردات به تنهایی ارزش تحلیلی قابل اتکایی ندارد ضروری است با شاخص ها و تحلیل هایی همراه شود.
  شاخص نسبت صادرات غیرنفتی به واردات کالا که در سال های ۸۲،۸۱ و ۸۳ در حدود ۲۶ درصد بوده در سال ۸۶ به حدود ۳۲ درصد رسیده است. این در حالی است که رخدادهایی نظیر محدودیت های اعمال شده از سوی برخی کشورها در مقابله با حقوق هسته ای ملت ایران، ذخیره سازی کالاهای استراتژیک، افزایش قیمت های جهانی محصولات وارداتی و ... در زمینه واردات به کشور رخ داده است.
  از این رو، اظهارات غیر کارشناسانه ای که حکایت از «بی سابقه بودن واردات دولت نهم در تاریخ معاصر» دارد، بیشتر از آنکه بر پایه گزارشات مستند مراجع ذی صلاح بازرگانی کشور باشد در لوای بازی های ---------- ابراز شده است.
  بررسی همزمان آمار گمرک و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نشان داده که نرخ رشد واردات به کشور که در سال های ۷۶ تا ۷۸ نزولی بوده از سال ۷۹ با یک سیر صعودی به رقم بی سابقه ای در سال ۸۳ افزایش پیدا کرده است.
  آمار واردات در این سه سال به ترتیب ۱/۱۴ میلیارد دلار، ۳/۱۴میلیارد دلار و ۶/۱۲ میلیارد دلار بوده که در سال ۸۳ به ۳/۳۵ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که دولت نهم با مجاهدت های فراوان و علی رغم فشارهای بسیار توانست رقم واردات را به کمتر از سال ۸۴ رسانده و در سطح ۱/۳۸ میلیارد دلار در سال ۸۷ نگاه دارد.
  بر اساس پژوهش انجام شده، واردات کشور در سال های ۸۰ تا ۸۳ به ترتیب ۱۸ میلیارد دلار، ۲۲ میلیارد دلار، ۲۶ میلیارد دلار و ۳۵ میلیارد دلار بوده که با عنایت به سیر صعودی این رقم در سال ۸۳ و وابستگی بازار به اقلام وارداتی، این ارقام در سال های ۸۴ تا ۸۷ به ترتیب به ۳۹ میلیارد دلار، ۴۱ میلیارد دلار، ۴۸ میلیارد دلار و ۳۸ میلیارد دلار رسید.
  آنچه باید در این میان بدان توجه داشت روند رو به رشد نرخ واردات کشور در دولت هشتم است که این روند با احتساب تفاوت نرخ واردات بین سال های ۸۶ و ۸۷ با کاهش ۱۰ میلیارد دلاری در دولت نهم مواجه گردید. از سوی دیگر نگاهی به تفاوت نرخ واردات دو سالانه دولت های هشتم و نهم نیز گویای آن است که دولت نهم توانسته با کنترل بازار داخلی و به دست گیری شریان های وارد کننده کالا به کشور، سیر صعودی نرخ واردات را متوقف کند.
  در همین راستا باید خاطرنشان ساخت که دولت، در چارچوب قانون برنامه چهارم توسعه از ایجاد هرگونه موانع غیرتعرفه ای منع شده لذا تجارت ایران عموماً بدون محدودیت های مرسوم انجام گرفته که طبعا ًیکی از پیآمدهای مهم این آزادسازی تجاری، تصمیم گیری بخش خصوصی بر اساس اراده اقتصادی می باشد. در نتیجه بخش اعظم ۴۸ میلیارد دلار واردات کشور در سال ۸۶ ، از سوی بنگاه ها و با هدف تولید صورت گرفته چراکه بیش از ۸۰ درصد واردات به ایران را اقلام واسطه ای (مواد اولیه) و سرمایه ای تشکیل می دهند که خود وارد فرآیند و چرخه تولید می گردد.
  دولت هیچ گاه وارد کننده اقلام و کالاهای وارداتی به کشور نبوده بلکه با هدف تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز جامعه صرفاً چند قلم از مایحتاج ضروری آحاد جامعه را به کشور وارد می نماید. از جانب دیگر، دولت هرگز مایل به ایجاد حصار تعرفه ای به منظور تقویت و شکل گیری انحصار برای کالاهای داخلی نمی باشد زیرا شکل گیری انحصار موجب خواهد شد معدودی از تولید کنندگان که می بایست در جهت کاهش قیمت تمام شده محصولات خود فعالیت نمایند و بهره وری بنگاه های تحت مدیریتشان را افزایش دهند با اجحاف به مصرف کنندگان، محصولات فاقد کیفیت خود را به بازار مصرف داخلی سرازیر کنند.
  از این رو، دولت معتقد است به دلیل ایجاد ظرفیت های بیش از مصرف داخلی در بنگاه های تولیدی کشور ضروری است تولید کنندگان داخلی درصدد ارتقای بهره وری و افزایش تولید با هدف صادرات باشند.
  خودکفایی کامل در تولید محصولات استراتژیک کشاورزی که با افزایش چشمگیر تولید در برخی محصولات عمده مانند گندم، جو، ذرت، گوشت مرغ، تخم مرغ و ماهی محقق شد و توانست یک رشد بالای ۷ درصدی را به ثبت رساند در حالی که برای برنامه چهارم توسعه رشد حداکثر ۵/۶ درصدی برای این بخش پیش بینی شده بود، از دستآوردهای درخشان این نوع نگرش دولت نهم است.
  بدین سان؛ مشخص می شود سیاه نمایی کارنامه اقتصادی دولت که در اقدامی هماهنگ از سوی رسانه های منتقد (بخوانید مخالف) دنبال می شود، فاقد مبنای علمی و کارشناسانه است.
  دولت اصلاحات با تدوین استراتژی توسعه صنعتی کشور که حاصل تلاش ۶۷ نفر از محققان کشور و با پشتیبانی مالی و اداری وزارت صنایع با هزینه چند میلیارد تومانی و به مدیریت دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف بود، الزامات قطعی را در ---------- داخلی، ---------- خارجی، جهت گیری های اجتماعی و ---------- صنعتی برشمرد که آشکارا مغایر اهداف انقلاب اسلامی بود. استراتژی توسعه صنعتی مذکور با تأکید بر «همزیستی صلح آمیز با جهان خارج» تنها راه حل نجات را «هم پیوندی، تجانس و همسویی با نظام جهانی» اعلام نمود حال آنکه دولت نهم با نقد الگوی اقتصاد نئوکلاسیک، راهبرد خود را بر "توزیع عدالت" استوار ساخت تا از این رهگذر بتواند به تعبیر مقام معظم رهبری «الگوی موفقی از اقتصاد به جهان» عرضه کند.
  ·
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

 6. Top | #22
  پارسیان
  Bauokstoney آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  ناظـر ســایت
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  شماره عضویت
  3
  نوشته ها
  72,809
  میانگین پست در روز
  4.37

  موضوع پیش فرض مشکلات پیش پای صادرات

  ·
  مشکلات پیش پای صادرات
  روزی به عنوان صادرات کننده گندم، جشن می گیریم و روزی دیگر و فقط کمتر از چند سال، وارد کننده گندم می شویم.
  · روزی به عنوان صادرات کننده گندم، جشن می گیریم و روزی دیگر و فقط کمتر از چند سال، وارد کننده گندم می شویم. روزی صادر کننده اصلی زعفران، پسته، فرش، خاویار و... در جهان بوده و سهم مان در بازارهای جهانی این چنین کالاهایی عمده بود ولی امروزه کشورهایی مانند اسپانیا در زعفران یا چین، هند و حتی پاکستان در فرش و... وضعیت مان را در بازارهای جهانی مورد تهدید اساسی قرار داده اند و به عبارت ساده باید بگوییم تا حدود بسیار زیادی جایگاه مان را در بازارهای جهانی گرفته اند; که همه اینها حکایت از عدم برنامه ریزی صحیح دولتمردان و دست اندرکاران امر صادرات دارد. روز ملی صادرات را باید فرصت ارزشمندی تلقی کرد که مباحث مربوط به صادرات بار دیگر مورد توجه مسوولان و دست اندرکاران امر قرار گیرد. روز ملی صادرات می بایست سمبلی برای ارج نهادن به تلاش های انجام شده از سوی صادرکنندگان عزیز برای نفوذ و حضور در بازارهای جهانی باشد. چراکه صادرات تجلی قدرت و توانمندی سخت افزاری و نرم افزاری اقتصاد یک کشور است و ریشه در تولید و فضای کسب و کار آن دارد که در این بین آمار و ارقام واقعی به راحتی نشان دهنده واقعیت هاست. چراکه به راحتی سهم بسیار ناچیز ایران در تجارت جهانی را نشان می دهد که علت اصلی آن عدم رقابت پذیر بودن کالاهای صادراتی مان با دیگر کشورها به هر علت از جمله کیفیت، قیمت و... می باشد که همه اینها حکایت از تبعیت نکردن دولتمردان ما از یک برنامه ریزی مدون و صحیح در طول سال های گذشته دارد.
  اولین سوالی اساسی این است که براستی اگر نفت این نعمت خداوندی نبود، کشور عزیزمان ایران چه سرنوشتی پیدا می کرد و اگر صادرات آن نبود به علت عدم برنامه ریزی صحیح دولتمردان آیا پولی برای واردات عظیم خود از کشورهای مختلف جهان می توانستیم داشته باشیم؟ یا اینکه چه اتفاقی افتاده از کشورهایی که روزی آنها را در سطح اقتصاد خود نیز نمی دانستیم، واردات و آن هم از نوع صنعتی انجام می دهیم؟ آیا می توان افسوس نخورد از سالهایی که به علت عدم برنامه ریزی صحیح به سرعت گذشت و هر روز بر ارزش واردات افزوده و از ارزش صادرات کاسته شده اما در همین مدت حجم صادرات افزایش و حجم واردات کاهش یافت؟ چراکه به راحتی مواد اولیه و منابع طبیعی خداوندی را به دیگر کشورها به قیمت بسیار ارزان که در تعیین قیمت آن نیز کمترین تاثیر را داریم، می فروشیم و از سوی دیگر وارداتی با تکنولوژی بالا یعنی کالای ساخته شده و صنعتی وارد می کنیم که قیمت آن را نیز خودشان تعیین می کنند و هر وقت خواستند بر قیمت کالایشان(که براحتی جایگزینی برای آن پیدا نمی شود) می افزایند و گاهی هم صلاح می دانند که به کشور ما صادر نکنند که آن نیز مشکلات را دوچندان می کند; البته در تمام این موارد به راحتی از انتقال تکنولوژی ساخت تولیداتشان نیز تا جایی که بتوانند، جلوگیری می نمایند. لذا بدون تردید برای دستیابی به اهداف چشم انداز ۲۰ساله باید برنامه ریزی دقیقی در خصوص تعیین اهداف و راهکارهای دستیابی به آنها صورت گیرد. البته برای تعیین هدف، علاوه بر برنامه ریزی ، وقت و زمان باید صرف شود.
  چراکه پیش از پایان چشم انداز ۲۰ساله باید به برابری صادرات غیر نفتی با صادرات نفتی دست یابیم و این مهم باید به عنوان یک هدف والا سر لوحه کار مسوولان قرار گیرد. اما مسائلی چون بهره وری پایین و بالابودن هزینه های مالی تولید، تورم و تثبیت نرخ ارز در مقابل آن، چالش های رقابتی، الزامات قانونی و محدودیت ها در روند صادرات تاثیر منفی بر جای می گذارند. در حالی که توجه حقیقی به تک تک بندهای اصل ۴۴، مشوق ها، مزیت های بالقوه و بالفعل در امر صادرات، الزامات فنی و تکنولوژیکی کشور را در مسیر رسیدن به اهداف صادراتی قرار می دهد. بنابراین برای رسیدن به اهداف بلندمدت در توسعه صادرات غیرنفتی با بررسی و کنکاش دقیق فرصت ها و تهدیدهای پیش روی اقتصاد ایران در حوزه جهانی شدن، می توان به رفع محدودیت ها و ضعف های موجود در زیرساخت های اقتصادی کشور و مرتبط با صادرات پرداخت.
  در پایان باید گفت تنوع بخشی به اقتصاد و درآمدها در جهت کاهش وابستگی ها و نوسان های اقتصادی، ایجاد اشتغال و افزایش رفاه موضوعاتی هستند که کاهش وابستگی به عایدات حاصل از فروش نفت و افزایش صادرات غیرنفتی را می طلبند. چراکه افزایش بیش از پیش صادرات غیر نفتی یعنی افزایش تولید و در نتیجه افزایش تقاضا برای نیروی کار که همان ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری است. در نتیجه با افزایش صادرات غیر نفتی می توان به راحتی معضل بیکاری و حتی تورم را در سطح جامعه ریشه کن کرد. لذا آیا بهتر نیست به جای هزینه کردن پول نفت در مواردی که به افزایش هزینه های جاری دولت می انجامد و در نتیجه بر تورم افزوده می شود، از آن در زمینه تولید واقعی استفاده نماییم. چراکه برای توسعه صادرات ابتدا باید مسائل تولید کشور حل شود و به سمت تولید محور بودن پیش برویم. یعنی نفت در خدمت تولید باشد.
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

 7. Top | #23
  پارسیان
  Bauokstoney آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  ناظـر ســایت
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  شماره عضویت
  3
  نوشته ها
  72,809
  میانگین پست در روز
  4.37

  موضوع پیش فرض رشد بهره‌وری کل عوامل بخش بازرگانی ایران

  ·
  رشد بهره‌وری کل عوامل بخش بازرگانی ایران
  این مقاله مؤلفه‌های مهم و مؤثر رشد بهره‌وری کل عوامل (tfp) بخش بازرگانی را شناسائی و با استفاده از داده‌های سالانهٔ دورهٔ ۱۳۸۲ ـ ۱۳۳۸، اثر آنها را در قالب مدل شناسائی شده برآورد می‌کند.
  · این مقاله مؤلفه‌های مهم و مؤثر رشد بهره‌وری کل عوامل (tfp) بخش بازرگانی را شناسائی و با استفاده از داده‌های سالانهٔ دورهٔ ۱۳۸۲ ـ ۱۳۳۸، اثر آنها را در قالب مدل شناسائی شده برآورد می‌کند. ابتدا برای محاسبهٔ بهره‌وری کل عوامل، تابع تولید بخش بازرگانی، تخمین و سپس براساس سهمی که عوامل تولید در رشد بخش داشته‌اند، شاخص بهره‌وری کل عوامل محاسبه و در نهایت در قالب مبانی نظری موضوع، عوامل کلیدی تعیین‌کننده رشد بهره‌وری کل عوامل بخش شناسائی و مدل ذی‌ربط برآورد شده است.
  نتایج تحقیق نشان می‌دهد رشد موجودی سرمایهٔ سرانه، رشد متوسط سال‌های تحصیل و نرخ ارز واقعی، تأثیر مثبت و معنی‌دار بر رشد بهره‌وری کل عوامل بخش بازرگانی دارند در حالی‌که نرخ تورم، تأثیری منفی و معنی‌دار دارد. شایان ذکر است رشد متوسط سال‌های تحصیل بیشترین اثر مثبت و نرخ تورم بیشترین اثر منفی را بر رشد بهره‌وری کل عوامل بخش دارند.
  ·
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

 8. Top | #24
  پارسیان
  Bauokstoney آنلاین نیست.
  ورود به پروفایل ایشان

  عنوان کاربر
  ناظـر ســایت
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  شماره عضویت
  3
  نوشته ها
  72,809
  میانگین پست در روز
  4.37

  موضوع پیش فرض نقش «تحقیقات استراتژیک بازار» در توسعه صادرات

  ·
  نقش «تحقیقات استراتژیک بازار» در توسعه صادرات
  صادرات به عنوان موتور محرکه اقتصاد و رمز بقای کشورها در بازارهای جهانی نقش مهمی را در عرصه اقتصاد ایفا می کند، زیرا تقویت ظرفیت های تولید و ایجاد ظرفیت های جدید ضمن هموار کردن راه توسعه صادرات نقش دولت را به عنوان تضمین کننده سرمایه گذاری های موجود و کاهش انحصار پررنگ تر می کند.

  · صادرات به عنوان موتور محرکه اقتصاد و رمز بقای کشورها در بازارهای جهانی نقش مهمی را در عرصه اقتصاد ایفا می کند، زیرا تقویت ظرفیت های تولید و ایجاد ظرفیت های جدید ضمن هموار کردن راه توسعه صادرات نقش دولت را به عنوان تضمین کننده سرمایه گذاری های موجود و کاهش انحصار پررنگ تر می کند. از سوی دیگر صادرات امکان استفاده از بازارهای جهانی را برای رشد تولید داخلی مهیا کرده و بنگاه های تولیدی را قادر می سازد از محدودیت های بازار داخلی رها شده و با توسعه صادرات بازارهای جهانی را هدف قرار داده و از صرفه های اقتصادی حاصل از مقیاس تولید بیشتر بهره برداری کنند.یکی از مهم ترین ابزارهای استراتژی توسعه صادرات، برخورداری از مزیت نسبی در گردونه مبادلات خارجی است. ممکن است کشوری از لحاظ تولید مزیت داشته باشد ولی از نظر بازرگانی فاقد مزیت باشد. فقدان مزیت بازرگانی از ناکارایی نسبی در بازار کالا در مراحلی همچون بسته بندی، حمل، کنترل کیفیت، استانداردهای تولیدی، عدم دسترسی به اطلاعات مربوط به تجارت جهانی و... ناشی می شود.
  بخش صادرات ایران به علت عدم وجود یک سیستم بازاریابی و بازرگانی مناسب و کارا نتوانسته به خوبی توسعه یابد. به طوری که در اغلب موارد کالا و خدمات صادراتی ما با وجود برخورداری از کیفیت مطلوب و حتی فراتر از استانداردهای جهانی به دلیل نبود یک سیستم مناسب تبلیغاتی و اطلاع رسانی در بخش مبادلات خارجی جایگاه شایسته خود را در بازارهای جهانی به دست نیاورده است. اینها همگی از مسائلی است که به علت نبود تحقیقات استراتژیک بازار، دامنگیر بازار صادراتی ما شده است.در این مقاله ابتدا کارکرد تحقیقات استراتژیک بازار مورد بحث و بررسی قرار می گیرد سپس با بیان مطالبی درخصوص صادرات سعی می شود، کاربست تحقیقات استراتژیک بازار در راستای توسعه صادرات تبیین شود و در نهایت توصیه های سیاستی در این زمینه ارائه می شود.
  ● استراتژی بازاریابی
  از بازاریابی تعاریف گوناگونی ارائه شده است که هر یک به جنبه های متفاوتی از آن اشاره دارند. بازاریابی به عنوان یک پدیده تجاری، یک چارچوب فکری، یک فرآیند اقتصادی، یک فرآیند تعدیل عرضه و تقاضا، خلق مطلوبیت فیزیکی، زمانی و مکانی، فرآیند تمرکز و برابری و توزیع، یک فرآیند انتقال مالکیت محصول تعریف شده است.از دیدگاه اقتصاددانان، بازاریابی یک فرآیند اجتماعی است که کالا و خدمات را به گونه یی از تولیدکننده به سمت مصرف کننده هدایت می کند که موجب برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا شده و اهداف اجتماعی را تامین می کند.
  همان گونه که مشاهده می شود تعریف فوق به جنبه توزیع و ترویج فروش اشاره دارد.بازاریابی را می توان از دیدگاه مشتری نیز تعریف کرد. پیتر دراکر در این رابطه تعریف زیر را ارائه می کند؛ «در صورتی که بازاریابی از نظر نتیجه نهایی آن ملاحظه شود، اساس کار تجارت است.» این تعریف مشخص می کند که تاکید باید بر چه عواملی باشد و این مساله توجیه اقتصادی وجود یک شرکت در یک حرفه یا تجارت است. یک شرکت وقتی می تواند به صورت بلندمدت به کار خود ادامه دهد که رضایت مشتری را تامین کند. این امر مستلزم فعالیت های گوناگون بازاریابی در طی زمان است.۱ از مهم ترین عوامل بازاریابی که از آن با عنوان مجموعه بازرگانی یا p۴ نام برده می شود شامل قیمت، پیشبرد فروش، مکان مناسب جهت عرضه و محصول است.مفهوم بازاریابی یک فرهنگ سازمانی خاص را تعریف می کند که مجموعه یی از باورها و ارزش های مشترک است که پیرامون اهمیت مدنظر قرار دادن مشتری در استراتژی و عملیات سازمان دور می زند.۲ بازاریابی مهم ترین قدم در صادرات است. شناخت بازارهای خارجی و راه های نفوذ به آن، شناخت هسته های قدرت، شناخت رقبا در کشور هدف از مهم ترین قسمت هاست که نیازمند تحقیقات و جمع آوری اطلاعات استراتژیک است.استراتژی بازاریابی شامل مشخص کردن گروه هایی از مشتریان (بازار هدف) است که یک بنگاه می تواند در مقایسه با رقبای خود به نحو بهتری خدمت دهی کند. در استراتژی بازاریابی، یک بنگاه تصمیم می گیرد عرضه محصول، قیمت، پخش و کوشش های ترویجی اش را متوجه بخش خاصی از بازار کند.در حالت ایده آل، استراتژی گزینش شده باید نیازهایی از مشتریان را هدف بگیرد که در حال حاضر در بازار برآورده نشده اند و از ظرفیت لازم برای سوددهی برخوردارند. استراتژی موثر، به این نکته توجه دارد که یک کسب و کار نمی تواند همه کار برای طیف های مختلفی از مشتریان انجام دهد و باید بازار و توانمندی هایش را بررسی و تحلیل و در پایان بر یک بازار هدف، تمرکز کند.
  فقدان فعالیت مستمر موسسات و شرکت های دست اندرکار تولید یا بازاریابی جهت تنظیم یک برنامه مدون بازاریابی از ضعف های دیگری بوده که فرصت توسعه صادرات مناسب را از بین برده است. توجه به شیوه های بازاریابی صحیح می توانند علاوه بر توزیع و ترویج فروش، طراحی و قیمت گذاری مناسبی را دربر داشته باشد، بدین ترتیب موجبات جلب رضایت مشتری فراهم شده و بازاریابی درست منابع جهت تامین نیاز بازار ایجاد می شود. و این موضوع گام های بعدی را در بررسی قابلیت ها و استعدادهای جذب بازار به دنبال خواهد داشت.یکی از دلایل عدم موفقیت صادرکنندگان نبود اطلاعات صحیح و جامع است که مانع ورود آنها به بازارهای جهانی شده و رشد بالقوه آنها را محـدود می کند. صادرات با طیف وسیعی از عوامل محیطی، مشتریان و رقبایی سرکار دارد که متفاوت با بازار داخلی هستند. به همین دلیل تحقیقات بازار و تبلیغات صادراتی، نیازمند مدیریت و روش های متناسب با بازارهای هدف و مخاطبین آنهاست.یک صادرکننده قبل از ورود به بازار خارجی نیازمند آن است که با انجام تحقیقات لازم در بازار با نوع اطلاعات مورد نیاز و روش جمع آوری آن از کشور دیگری که متفاوت از کشور خود است، آشنا شود. تفاوت های محیطی، تفاوت های فرهنگی، حقوقی، سیاسی، اقتصادی، مالی، جغرافیایی، بازارهای چندملیتی، مناطق آزاد و توافق های اقتصادی، سطح توسعه اقتصادی و ریسک و عمده اطلاعات مورد نیاز صادرکننده را دربر می گیرد که باید در مورد آنها تحقیق انجام دهد.
  ● رویکرد استراتژیک
  شتاب گرفتن تغییرات را می توان در کنار «جهانی شدن» ارتباطات، بزرگ ترین پدیده بعد از جنگ جهانی دوم به شمار آورد. این تغییرات بیشترین اثر خود را بر محیط شرکت ها و موسسات تجاری و صنعتی می گذارند.در چنین شرایطی، هر استراتژی در کالبد رویکرد طرح ریزی استراتژیک مورد استفاده قرار می گیرد. عمده ترین ویژگی برنامه ریزی استراتژیک این است که «پیش بینی می کند» و نیاز به مدیرانی دارد که با ---------- «اراده گرایانه» اقدامات «پیش بینی شده» را به اجرا درآورند.مدیریت استراتژیک، رویکردی است که زاییده عصر تغییرات سریع است و می توان آن را یک نوع دیدگاه فنی برای برنامه ریزی انعطاف پذیر در مقابل تغییرات سریع به شمار آورد. مدیریت استراتژیک بیشتر از آنکه نگران تنظیم راهی برای طی شدن باشد، در فکر ساختن شرایط مناسب است.شاندلر استراتژی را به این صورت تعریف می کند؛ استراتژی عبارت است از یک طرح واحد، همه جانبه و تلفیقی که نقاط قوت و ضعف سازمان را با فرصت ها و تهدیدهای محیطی مربوط ساخته و دستیابی به اهداف اصلی سازمان را میسر می سازد. اندروز می گوید؛ استراتژی عبارت است از الگوی منظورها، مقاصد، اهداف، خط مشی های اصلی و طرح هایی جهت دستیابی به اهداف.
  میتزبرگ نیز تعریف کوتاهی راجع به استراتژی ارائه داده است. از نظر وی استراتژی عبارت است از الگوی به جریان انداختن تصمیمات. در حال حاضر نیز در زبان فارسی واژه استراتژی را از نظر لغوی راهبرد معنی می کنند.مدل سنتی اداره امور، قبلاً به علت تمرکز بر عوامل درونی و چشم انداز کوتاه مدت آن مورد انتقاد قرار گرفته بود. هر دو این نارسایی ها با ظهور مدیریت گرایی برطرف شده اند. بخش دولتی در مقایسه با گذشته توجه بیشتری به استراتژی بلندمدت نشان می دهد. چشم انداز استراتژیک، کسب و کار را در محیط خارجی مورد توجه قرار می دهد، تعیین اهداف و مقاصد روشن مدنظر قرار می گیرد، سعی می شود از وظایف روزمره مدیریت فاصله گرفته شود و به شکلی اصولی و منظم، ملاحظات آینده خیلی دور کسب و کار مورد توجه قرار گیرد. استراتژی بیان کننده یک موضوع سرنوشت ساز یعنی تجهیز بنگاه های اقتصادی در برابر یک آینده نامطمئن است. امروز سازمان های دولتی و خصوصی به این نتیجه رسیده اند که برنامه ریزی استراتژیک با روش نوین می تواند آنها را در موارد زیر یاری کند؛
  - تفکر و اندیشیدن به شکل استراتژیک
  - تشخیص جهت گیری آینده
  - اتخاذ تصمیمات امروز، در پرتو نتایج و بازتاب های آینده تصمیمات
  - تدوین و توسعه مبنایی جامع و قابل دفاع برای تصمیم گیری
  - رعایت حداکثر احتیاط و بصیرت در نواحی تحت کنترل سازمانی
  - حل مشکلات اساسی کسب و کار
  - بهبود عملکردها
  - برخورد موثر با محیط، مواجهه با تغییرات شگرف و سریع
  - ایجاد تیم ها و گروه های کاری با رعایت اصول کارشناسی و تخصصی با سپردن کارها به کاردان
  - ایجاد امکان خودارزیابی برای موسسه
  - ایجاد امکان ارزیابی محیط و پیش بینی آینده
  - افزایش کیفیت تصمیم ها و پروژه های سازمان
  - ایجاد میل به اهداف مشترک و انسجام در حرفه
  - هدایت فعالیت ها به مجرای معین و ایجاد چارچوبی مناسب برای برنامه ها
  - افزایش اطمینان در حصول به اهداف سازمانی با ایجاد و به کارگیری مکانیسمی منطقی، هدایت شده و عملیات قابل اجرا
  - تاکید روی اهداف موجد رشد و توسعه اقتصادی.
  خلاء رویکرد استراتژیک در بازاریابی محصولات صادراتی به خوبی نمایان است. مشکلات اصلی در صادرات به ویژه مشکلات اصلی در زمینه بازاریابی، نحوه بسته بندی و عدم شناخت بازارهای مناسب و عدم تمایل به گسترش بازاریابی و تکامل دانش شناختی، از مواردی هستند که برای حل آنها نیاز به استراتژی و مدیریتی هدفمند احساس می شود و تا تفکر اندیشه و تحقیقات استراتژیک برای اصلاح این مسائل وجود نداشته باشد، توسعه بازار صادراتی نیز امکانپذیر نخواهد بود.تحقیقات در بازارهای مقصد با توجه به ---------- ها و محدودیت های کشورهای مقصد و مبدأ و تحقیق و بررسی پیرامون آنها از اقداماتی است که باید برای ورود به بازارهای جهانی صادرات انجام شود و این موضوع مستلزم برنامه استراتژیک بوده تا بر اساس آن برنامه یی جامع و علمی، طراحی و به اجرا گذاشته شود.به صادرات باید به عنوان پدیده یی علمی نگریست و آن را طبق اصول صادرات پیش برد و به آن به عنوان یک رشته علمی که روز به روز مفاهیم تازه تری در آن تعریف می شود، نگریست. با نگاهی به تعریف بازاریابی، می بینیم که تحقیق و تبلیغات جزیی از فرآیند بازاریابی بوده و با دیگر قسمت ها ارتباط دارد و به طور خاص در بازاریابی صادراتی نقش آنها بسیار حساس و حیاتی است.
  ● دستاوردهای تحقیقات استراتژیک بازار
  یک بنگاه اقتصادی در سطح خرد و یک کشور در سطح کلان که علاقه مند ورود به بازارهای جهانی است، قبل از شروع به تخصیص منابع باید نسبت به شناخت متغیرهای محیطی و ابعاد مختلف بازار هدف مبادرت ورزد. بدون شناخت ابعادی نظیر ویژگی های اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی، سیاسی، تکنولوژی، وضعیت رقابتی، ماهیت صنعت و فعالیت عرضه کنندگان و خریداران عمده و ویژگی های هر یک، نمی توان امید چندانی به موفقیت در بازارهای خارجی داشت. امروزه اطلاعات به عنوان یک منبع استراتژیک برای هر سازمانی درآمده است. داشتن یا دستیابی به اطلاعات کامل، مربوط و بهنگام می تواند به عنوان یک مزیت رقابتی هر بنگاه اقتصادی محسوب شود. داشتن اطلاعات مفید برای هر سازمانی ضروری است. برای انجام موثر فعالیت های شرکت، فرآیند تصمیم گیری و استفاده از فرصت های بازار و وجود سیستم اطلاعات تجاری الزامی است. سیستم اطلاعات تجاری، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مدیران برای کمک به فرآیند تصمیم گیری قرار می دهد. تحقیق عبارت است از بررسی کامل موضوع به گونه یی منظم و منسجم و بر اساس روش های عینی، به منظور کسب اطلاعات یا کشف اصول وابسته به آن. با توجه به این تعریف، تحقیقات استراتژیک بازار عبارت است از روش عینی، منظم و منسجم که از طریق آن اطلاعات لازم و مناسب برای تصمیم گیری مدیر بازاریابی فراهم می آید.تحقیقات استراتژیک بازار یکی از اجزای اصلی علم بازاریابی است که وظیفه این شاخه از دانش، تعیین، جمع آوری، تحلیل و ارائه سیستماتیک و عینی اطلاعات است، به منظور بهبود تصمیم گیری هایی که با شناخت فرصت ها و حل مشکلات در بازاریابی مرتبط هستند. فیلیپ کاتلر یکی از نظریه پردازان اصلی این دانش، تحقیقات بازاریابی را عامل ارتباط دهنده بین مصرف کنندگان، مشتریان و جامعه از طریق اطلاعات به بازاریاب (تولیدکننده) تعریف می کند.۳ تحقیقات بازاریابی از بعد رشته یی دارای ماهیت چندرشته یی و از نظر عملیاتی و اجرایی، فعالیتی بین رشته یی محسوب می شود و خوشبختانه در شرایط فعلی و در سطح جهانی نگاه نادرست به این رشته در قالب نگرش های خطی، تک بعدی و تک رشته یی، وابستگی به سایر حوزه های علمی، معادل پنداری با سایر حوزه های اطلاع رسانی، تبلیغات، روابط عمومی، پژوهشگری، مدیریت و همانند آن در حال کمرنگ شدن است.
  فاستر و ناتون از استادان بنام بازاریابی معتقدند استفاده موثر و بهره گیری از تحقیقات بازاریابی یک ابزار مهم استراتژیک برای شرکت ها در سطح خرد و کشورها در سطح کلان به شمار می آید که در تلاش برای دستیابی به جایگاهی شایسته و تعیین کننده در دنیای تجارت امروز هستند. دسترسی به تازه ترین اطلاعات مربوط به تمایلات و دیدگاه های مخاطب بازار هدف، فعالیت های رقبای موجود، واکنش ها و روندهای کنونی مصرف کنندگان، تحولات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بازارهای هدف آنها را در تدوین و تکمیل طرح های بازاریابی که قادر به تغییر و تبدیل یک شرکت از یک رقیب فعال به یک رهبر و پیشرو در بازار است، به خوبی یاری می کند.۴ با توجه به مطالب فوق الذکر تحقیقات استراتژیک بازار در توسعه بازارهای صادراتی به شناخت، جمع آوری و تجزیه و تحلیل سیستماتیک و عینی اطلاعات به مدیریت در تصمیم گیری های مربوط به شناخت، حل مسائل و شناسایی فرصت ها و تهدیدات در بازار صادرات کمک می کند.آشنایی با خواسته های مصرف کنندگان، تمایلات و دیدگاه های مخاطبان بازارهای هدف، پیش بینی و درک چگونگی واکنش مصرف کنندگان نسبت به انتخاب یک محصول خاص که این امر به بقای آن محصول در بازار کمک می کند، از طریق تحقیقات استراتژیک بازار میسر می شود.
  تحقیقات استراتژیک بازار از دو جنبه قابل اهمیت است؛ تصمیمات استراتژیک و تصمیمات اجرایی. در تصمیمات استراتژیک نحوه ورود به کشور (مثل صادرات و سـرمایه گذاری مشترک) و انتخاب نوع بازار مطرح می شود، در حالی که تصمیمات اجرایی در مورد عملیات بازاریابی مثل تصمیمات مربوط به تبلیغ و قیمت گذاری است. پیچیدگی مسائل بین المللی، تفاوت های چشمگیر بین کشورها و آشنایی اندک تصمیم گیرندگان با اوضاع کشور خارجی ایجاب می کند تصمیمات مبنی بر تحقیقات باشد تا از بروز اشتباهات و انتخاب استراتژی های غلط پرهیز شود. هر اندازه حوزه فعالیت صادرات کشور افزایش یابد، ضرورت و اهمیت تحقیق و تبلیغ نیز بیشتر خواهد شد. به همین دلیل سازمان های حرفه یی تبلیغاتی و تحقیقات بازار، دامنه فعالیت خود را گسترش می دهند تا به عنوان عوامل اصلی توسعه صادرات مطرح شوند. راهبرد تحقیقات و تبلیغات برای صادرات باید با راهبرد های توسعه صادرات کشور متناسب باشد. به عنوان مثال اگر راهبرد گزینش بازارهای صادراتی ایران، مبتنی بر انتخاب بازارهای همسایه یا فعالیت در بازارهای مشخص و به صورت متمرکز باشد، لازم است تحقیقات استراتژیک بازار و تبلیغات نیز با توجه به همین هدف و مرتبط با این گونه بازارها شکل گیرد.یکی از مواردی که موجبات تصمیمات سازنده و درست مدیران بازاریابی را در شرایط دگرگونی های محیطی بازار فراهم می آورد، تحقیقات بازاریابی است که بهره برداری های مختلفی از آن به عمل می آید. از جمله اینکه در تعیین ---------- های بازاریابی استفاده می شود و به این ترتیب از عوامل قابل کنترل و خارج از کنترل بازار به بهترین صورت استفاده می شود.
  تحقیقات استراتژیک بازار باعث حذف تصمیماتی می شود که بر اطلاعات نادرست یا حدسیات استوار است و از آنجا که معمولاً پس از تصمیم گیری های مهم تجاری، امکان بازگشت وجود ندارد از سرمایه گذاری های سنگین در بخش های غیرضروری جلوگیری می شود.تحقیقات استراتژیک بازار یکی از ارکان مدیریت صادرات است و مدیران هنگام مشخص کردن مقدار فروش، درصد سود دهی و برنامه ها و اهداف خود از آن استفاده می کنند، همچنین برای تصمیم به تولید محصول جدید، ورود به بازار جدید، گسترش سهم بازار، همه و همه نیازمند تحقیقات وسیع در بازار توسط صادرکننده است تا بتواند نتایج اعمال خویش را درک کند و با صرف هزینه تحقیقات از زیان های بزرگ تر جلوگیری کند. در تحقیق با زیر نظر داشتن رقبا و فعالیت های آنها نظر مصرف کنندگان درباره محصول مشخص و موجب بالا رفتن کیفیت محصولات تولیدی شده و امکان صادرات را افزایش خواهد داد. شایان ذکر است که تحقیقات باید به موقع انجام شود در غیر این صورت ریسک بزرگی نصیب شرکت و افراد خواهد شد، چون تحقیقات بازار سیستماتیک بوده و در تحقیقات بازار صادرات، مساله اول شناخت و تعریف مساله یا فرصت است تا مشخص شود چه اطلاعاتی باید مورد بررسی قرار گیرد. خود تحقیق نیز باید برنامه ریزی شده و قدم به قدم انجام شود. با این همه نباید در توسعه صادرات به تحقیقات به عنوان هدف نگریسته شود بلکه می توان از آن به عنوان وسیله یی برای تصمیم گیری مدیران و صادرکنندگان در مدیریت بازار نام برد.
  ● توصیه های سیاستی استراتژیک
  نظر به اینکه غرض اصلی نگارنده این مقاله ارائه مطالبی کاربردی به دست اندرکاران بخش صادرات کشور بوده است، لذا پیشنهادات بحث شده در متن با رعایت اختصار کامل به عنوان توصیه سیاستی در زیر فهرست می شوند.
  ۱) تجهیز، تقویت و فعال سازی مراکز مرتبط با توسعه صادرات به پشتوانه های تحقیقاتی، آموزشی و مطالعاتی درخصوص شناخت همه جانبه بازارهای بین المللی، وضعیت رقبا و ویژگی های محصولات، اصول فنی و استانداردهای خاص حاکم بر بازارهای جهانی
  ۲) انجام تحقیقات و آموزش درخصوص اصول فنی و استانداردهای خاص حاکم بر بازارهای جهانی در بسته بندی محصولات صادراتی
  ۳) طراحی و اجرای سیستم جامع تبلیغاتی برای شناساندن انواع محصولات صادراتی با رعایت جنبه های رقابتی با کشورهای رقیب
  ۴) تعیین و تعریف استراتژی ورود به بازارهای جهانی برای توسعه صادرات
  ۵) توجه ویژه به بازاریابی و بسته بندی محصولات صادراتی و ایجاد ارزش افزوده بالا به ویژه در زمینه محصولات دارای مزیت نسبی بالا و جلوگیری از صادرات خام این محصول با رویکرد استراتژیک جایگزینی صادرات
  ۶) آشنایی مصرف کنندگان داخلی و خارجی با موارد مصرف محصولات صادراتی، به واسطه مطالعات و تحقیقات و سیستم تبلیغاتی مناسب
  ۷) شناسایی، گردآوری، تجزیه و تحلیل و تبادل اطلاعات به واسطه تحقیقات و ایجاد فرصت های بهتر در ارائه و عرضه کالا یا خدمات خاص در بازارهای هدف صادراتی
  ۸) دسترسی به اطلاعات استراتژیک در بازارهای صادراتی در زمینه هایی همچون بسته بندی، حمل، کنترل کیفیت و استانداردهای تولیدی به واسطه تحقیقات بازار
  ۹) استفاده از مشاوره اتاق های بازرگانی جهت شناسایی بازارهای صادراتی
  ۱۰) شناخت بازارهای خارجی و راه های نفوذ به آن، شناخت هسته های قدرت و رقبا در کشور هدف با انجام تحقیقات بازار و جمع آوری اطلاعات استراتژیک آنها
  ۱۱) شناخت متغیرهای محیطی و ابعاد مختلف بازارهای هدف صادراتی نظیر ویژگی های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، سیاسی، ملی، تکنولوژی، وضعیت رقابتی، ماهیت صنعت و فعالیت عرضه کنندگان و خریداران عمده با جمع آوری اطلاعات بازارهای آن کشورها
  ۱۲) شناخت، جمع آوری و تجزیه و تحلیل سیستماتیک و عینی اطلاعات به منظور کمک به مدیریت در تصمیم گیری های مربوط به شناخت، حل مسائل و شناسایی فرصت ها و تهدیدات در بازارهای صادراتی به کمک تحقیقات بازاریابی
  ۱۳) استفاده از تحقیقات در بازار صادراتی به جهت آشنایی با خواسته های مصرف کنندگان، تمایلات و دیدگاه های مخاطبان بازارهای هدف، واکنش مصرف کنندگان نسبت به یک محصول خاص و نحوه انتخاب آن
  ۱۴) تمایز بین تصمیمات استراتژیک و تصمیمات اجرایی در مطالعات تحقیقات استراتژیک بازار جهت جلوگیری از بروز اشتباهات و انتخاب استراتژی های غلط
  ۱۵) متناسب بودن راهبرد تحقیقات و تبلیغات برای صادرات، با راهبرد های توسعه صادرات در سطح ملی
  ۱۶) برنامه ریزی در فرآیند تحقیقات با این باور که هدف از تحقیق بازار رسیدن به چه اطلاعاتی است و نگاه به نتیجه تحقیقات نه به عنوان هدف بلکه وسیله یی برای تصمیم گیری مدیران و صادرکنندگان.
  · · مریم فدایی
  پی نوشت ها؛
  ۱- حسین رنجبریان، بازاریابی و مدیریت بازار، شرکت چاپ و نشر بازرگانی، ۱۳۸۵، صص ۳-۲
  ۲- مجید خوش سیرت، مجله تدبیر، شماره ۱۷۷، بهمن ۱۳۸۵
  ۳- فیلیپ کاتلر، گری آرمسترانگ، اصول بازاریابی، ترجمه بهمن فروزنده، نشر آموزه، چاپ دوم، ۱۳۷۷
  ۴- حسین علیزاده، محمد نصیری، نقش تبلیغات و تحقیقات بازار در توسعه صادرات، مجموعه مقالات دهمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور، مهر ماه ۱۳۸۳
  · ·
  «« در جهان هیچ چیز بهتر از راستی نیست »»

صفحه 3 از 94 نخستنخست 1234567891011121353 ... آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع

پارسیان مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •